Περού Δυο εβδομάδες στο Περού

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133

8. Lima

Έφτασε και η μέρα που θα γνωρίζαμε την πρωτεύουσα του Περού! Μείναμε στη Λίμα 3 βράδια. Επιλέξαμε την περιοχή Miraflores για την διαμονή μας αφού η ιδιαίτερη αυτή περιοχή με τα καφέ ογκώδη βράχια και τον Ειρηνικό να απλώνεται στα πόδια σου κάθε φορά που την αντίκριζα, με μάγευε! Το ηλιοβασίλεμα δε, ήταν μοναδικό και ζήλεψα τόσο τους κατοίκους αυτής της πόλης που μπορούν να το απολαμβάνουν κάθε απόγευμα.

328524A1-F525-47B5-8843-5D6C71BCD8F7.jpeg


Ξεκινήσαμε την 1η μέρα στη Λίμα επισκεπτόμενοι το κέντρο της, την Plaza De Armas, τον Καθεδρικό Ναό, το Archbishop Palace και το Μουσείο και τις Κατακόμβες του Αγίου Φραγκίσκου. Σε όλα τα παραπάνω Μουσεία/Εκκλησίες ξεναγηθήκαμε από υπαλλήλους των χώρων σε πολύ οικονομικές τιμές. Μάλιστα, στον Καθεδρικό, στον οποίο βρίσκεται και ο τάφος του Pizarro, ήταν η πρώτη φορά που ακούσαμε έναν Περουβιανό (τον ξεναγό μας) να μιλάει με θετική χροιά για εκείνον. Και το παλάτι του Αρχιεπισκόπου είχε αρκετά ενδιαφέροντα εκθέματα όπως επίσης και το Μουσείο του Αγίου Φραγκίσκου με την όμορφη αρχιτεκτονική του.
Να σημειώσω ότι η Plaza De Armas ήταν αποκλεισμένη από την αστυνομία λόγω διαδηλώσεων στο κέντρο της Λίμα αλλά η είσοδος αν ήθελες να επισκεφτείς τα Μουσεία, επιτρεπόταν.

1A70047D-C451-4FFE-BF49-8C006A918409.jpeg


Κοντά στις κατακόμβες ήταν και ένα πάρκο πριν από τον ποταμό Rimac, από το οποίο μπορούσες να δεις και ένα ακόμα «πρόσωπο» της Λίμα, εκείνο με τις φαβέλες. Αποφασίσαμε να μην περάσουμε προς εκείνη την περιοχή και συνεχίσαμε την βόλτα μας στο ιστορικό κέντρο της πόλης, το οποίο είχε έντονο αποικιακό χαρακτήρα με όμορφα κτίρια και τα χαρακτηριστικά ξύλινα μπαλκόνια.

65FEA1EB-10B4-4809-9C81-F89F7F52CA34.jpeg



Περπατώντας φτάσαμε και στο Circuito Mágico Del Agua το οποίο είναι ένα θεματικό πάρκο με διάφορα συντριβάνια, όμορφο και περιποιημένο μεν αλλά δεν θεωρώ ότι είναι και απαραίτητο να το επισκεφτεί κάποιος.
Για το μεσημεριανό μας, και ύστερα από διάφορες ιστορίες που είχα διαβάσει εδώ, επιλέξαμε την περιοχή Barranco και συγκεκριμένα το εστιατόριο “Isolina”.Περουβιανό νόστιμο φαγητό, με μεγάλες μερίδες. Μετά το φαγητό κάναμε μια βόλτα στη περιοχή,η οποία για να πω την αληθεια, πίστευα οτι θα μου αρέσει περισσότερο και αφού επισκεφτήκαμε την Puente De Los Espiros, περπατήσαμε έως ένα σημείο θέασης του Ειρηνικού και κατεβήκαμε τα σκαλιά συνεχίζοντας την βόλτα μας στην παραλία. Πλήθος κόσμου έκανε το μπάνιο του, άλλοι απολάμβαναν τον περίπατο τους και ένας υπέροχος ροζ ουρανός έβαφε ροζ και τα νερά του ωκεανού.

5C190FD7-19DF-42D0-B544-5753E4BDE008.jpeg

Η δεύτερη μέρα στη Λίμα θα είχε ξεκούραση και περιπάτους στην όμορφη Miraflores στην οποία μπορείς να βρεις πολύ ενδιαφέροντα κτίρια, με χρώματα και αρχιτεκτονική που παραπέμπει στο αποικιακό στυλ. Απολαύσαμε το πρωινό μας σε ένα όμορφο μαγαζάκι που λεγόταν “Hecho en casa”, επισκεφτήκαμε το πάρκο Κennedy και κάναμε την βόλτα μας στα εμπορικά καταστήματα της περιοχής.
Η Λίμα είναι μια πόλη που αγάπησα πραγματικά αφού τα πάρκα της ήταν όμορφα, προσεγμένα και πεντακάθαρα -τουλάχιστον στις περιοχές που επισκεφτήκαμε- έσφυζαν από ζωή και οι κάτοικοι της φάνηκε ότι πραγματικά απολάμβαναν και περνούσαν πολλές ώρες της καθημερινότητας τους σε αυτά. Το απόγευμα, επισκεφτήκαμε το πάρκο Del Amor και περπατήσαμε κατά μήκος της διαδρομής θαυμάζοντας τον Ειρηνικό από ψηλά αυτή την φορά. Η μοναδική μορφολογία του εδάφους στη περιοχή αυτή και τα καφέ βράχια είναι υπέροχο θέαμα. Χαζευαμε από ψηλά τους σέρφερ και τα κύματα του ωκεανού και περιμέναμε να απολαύσουμε άλλο ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα. Το μωβ εκείνη την μέρα είχε την τιμητική του στον ουρανό! Ήπιαμε άλλο ένα pisco sour σε ένα από τα μικρά μαγαζάκια/περίπτερα που βρίσκονταν στην διαδρομή και για ακόμα μια φορά ζηλέψαμε τους κατοίκους της!


2C2EC5B9-45C5-4200-AD83-CB89DBF57D82.jpeg




4952242E-CBBF-4708-8FF1-9F54D2D06318.jpeg

Η επόμενη μέρα θα ήταν και η μέρα της αναχώρησης μας οπότε επιλέξαμε ακόμα μια βόλτα στην περιοχή και το εστιατόριο “Astrid & Gaston” το οποίο εκτός από νόστιμο φαγητό είχε και υπέροχο περιβάλλον αφού στεγάζεται σε ένα μεγάλο κτίριο αποικιακού ρυθμού με πολλές αίθουσες.
Το μεσημέρι , πήραμε με βαριά καρδιά το ταξί για το αεροδρόμιο φροντίζοντας να είμαστε 3,5 ώρες πριν εκεί λαμβάνοντας υπόψην συμβουλές άλλων ταξιδιωτών. Η κίνηση ήταν αρκετή, αλλά η «κίνηση» εντός του αεροδρομίου ήταν ακόμα μεγαλύτερη. Οι ουρές ήταν ατελείωτες και ξεκινούσαν απο τον εξωτερικό χώρο του α/δ. Για το check in αν θυμάμαι καλά περιμέναμε παραπάνω από μια ώρα στην ουρά και άλλη τόση σχεδόν για τον έλεγχο. Δεν ξέρω αν έτυχε ή αν συμβαίνει συχνά αλλά η εικόνα ήταν χαοτική.

Κλείνοντας, θα έλεγα ότι η Λίμα είναι μια πανέμορφη πόλη, στην οποία αξίζει κάποιος να αφιερώσει παραπάνω από δυο μέρες ειδικά αν θέλει να επισκεφτεί και το Μουσείο Larco ή τον χώρο Huaca Pucllana, μέρη τα οποία εμείς δεν επισκεφτήκαμε καθώς αποφασίσαμε να ξεκουραστούμε και λίγο… Σίγουρα βέβαια τώρα που το σκέφτομαι το έχω μετανιώσει που δεν το κάναμε. 😅
Όλες οι μετακινήσεις μας στη Lima ήταν είτε με τα πόδια είτε με Uber, αφού οι τιμές τότε ήταν πραγματικά πολύ χαμηλές και δεν μπήκαμε στην διαδικασία εύρεσης διαδρομών με ΜΜΜ. Επίσης, σε όσα εστιατόρια φάγαμε είχαμε φροντίσει να έχουμε κάνει κράτηση κάποιες μέρες πριν.

Οι δυο αυτές υπέροχες εβδομάδες στο Περού είναι ένα ταξίδι που αναπολώ συνεχώς λόγω της ιδιαιτερότητας αυτής της χώρας και των ανθρώπων της, λόγω των τεράστιων εναλλαγών των τοπίων, λόγω του πεντανόστιμου φαγητού. Είναι η χώρα που με χαρά και με ανυπομονησία θα ήθελα να επισκεφτώ ξανά ❤
Εύχομαι η δύσκολη κατάσταση την οποία, οπως μαθαίνουμε, αντιμετωπίζει το Περού να ξεπεραστεί γρήγορα…. Και όσοι ονειρεύεστε ένα ταξίδι στην υπέροχη αυτή χώρα, να το πραγματοποιήσετε σύντομα!
 

Attachments

Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ακόμη, δεν ξέρω αν ηταν λόγω των ταραγμένων νερών της λίμνης ή λόγω του υψομέτρου αλλά αισθανόμουν μια ελαφρυα κίνηση κάτω από τα πόδια μου σαν να βρισκόμουν σε βάρκα.
Τα νησιά Ουρος επιπλέουν, γι αυτό είχες αυτήν την αίσθηση....

Οι 4 αυτές στρώσεις έκαναν την δουλειά τους, δεν κρυώσαμε το βράδυ, κοιμηθήκαμε κάποιες ώρες και λόγω του τζετ λαγκ ξυπνήσαμε στις 5:00 το πρωί και ανοίξαμε τις κουρτίνες της τζαμαρίας
Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν σας ενόχλησε το υψόμετρο στον ύπνο ενώ ήταν το πρώτο σας βράδυ στα 4000μ χωρίς να έχει προηγηθεί προσαρμογή..... Τρομερό πνευμονι έχετε ομολογώ!....
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εμένα με εντυπωσιάζει και η διοργάνωση του ταξιδιού μόλις μία εβδομάδα πριν. Έχω κρατήσει στους σελιδοδείκτες μου την ιστορία σου, έχω πολλά να ρωτήσω ενόψει της προετοιμασίας του ταξιδιού για το 2023.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα νησιά Ουρος επιπλέουν, γι αυτό είχες αυτήν την αίσθηση....


Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν σας ενόχλησε το υψόμετρο στον ύπνο ενώ ήταν το πρώτο σας βράδυ στα 4000μ χωρίς να έχει προηγηθεί προσαρμογή..... Τρομερό πνευμονι έχετε ομολογώ!....
Ε αφού πήραν χαπάκι οι άνθρωποι, είναι άκρως αποτελεσματικά.
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Τα νησιά Ουρος επιπλέουν, γι αυτό είχες αυτήν την αίσθηση....


Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που δεν σας ενόχλησε το υψόμετρο στον ύπνο ενώ ήταν το πρώτο σας βράδυ στα 4000μ χωρίς να έχει προηγηθεί προσαρμογή..... Τρομερό πνευμονι έχετε ομολογώ!....
Πραγματικά, τα χάπια έκαναν τρομερή δουλειά. Μισό το πρωί και μισό το βράδυ 😅

Εμένα με εντυπωσιάζει και η διοργάνωση του ταξιδιού μόλις μία εβδομάδα πριν. Έχω κρατήσει στους σελιδοδείκτες μου την ιστορία σου, έχω πολλά να ρωτήσω ενόψει της προετοιμασίας του ταξιδιού για το 2023.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν αγχωτική η διοργάνωση της τελευταίας στιγμής αλλά οι ιστορίες εδώ με βοήθησαν παρά πολύ! Με την επιστροφή στην Ελλάδα πραγματικά απορήσαμε πως βγήκαν όλα ακριβώς όπως τα είχαμε σχεδιάσει.
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ε αφού πήραν χαπάκι οι άνθρωποι, είναι άκρως αποτελεσματικά.
Λες εγώ να μη πήρα χάπια;...

Πραγματικά, τα χάπια έκαναν τρομερή δουλειά. Μισό το πρωί και μισό το βράδυ 😅
Στο Πουνο έφτασα μετά από 5 μέρες στη περιοχή του Κουσκο και έχοντας ανέβει και στα 5000μ. Το βράδυ όμως ξυπνούσα συνέχεια για να πάρω ανάσα με αποτέλεσμα να μην κοιμηθώ καλά. Φαντάσου να μην έπαιρνα και χάπια.... Στον ύπνο με ενοχλούσε πολύ το μεγάλο υψόμετρο!
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Λες εγώ να μη πήρα χάπια;...


Στο Πουνο έφτασα μετά από 5 μέρες στη περιοχή του Κουσκο και έχοντας ανέβει και στα 5000μ. Το βράδυ όμως ξυπνούσα συνέχεια για να πάρω ανάσα με αποτέλεσμα να μην κοιμηθώ καλά. Φαντάσου να μην έπαιρνα και χάπια.... Στον ύπνο με ενοχλούσε πολύ το μεγάλο υψόμετρο!
Ωχ κατάλαβα, εμείς ήμασταν από τους τυχερούς λοιπόν που πραγματικά δεν μας ενόχλησε καθόλου το υψόμετρο. Μόνο όταν επισκεφτήκαμε το βουνό Vinicunca αισθανθήκαμε αρκετή κούραση και είχαμε πονοκέφαλο αφού γυρίσαμε στο ξενοδοχείο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή είναι η πρώτη μου ιστορία, γράφω την συνέχεια σαν επεξεργασία στο ήδη υπάρχον κείμενο. Σωστά πράττω ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ;;; 😅
Νομίζω ως απάντηση πρέπει να συνεχίσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom