ΕΥΡΩΠΗ ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Παρακαλώ , για μια ακόμη φορά τα φώτα σας. Ο σύζυγος μου έθεσε τελεσίγραφο : Ευρώπη σαν προορισμός τέλος. Θέλει το επόμενο ταξίδι να είναι σε άλλη ήπειρο. Και ερωτώ πού;

Tο ταξίδι θα πραγματοποιηθεί μεταξύ Νοεμβρίου 2011 και Ιανουαρίου 2012.
Η διάρκεια του θα είναι maximum 10 ημέρες. Προτιμάμε να ταξιδεύομε μεμονωμένα. Μαζί μας ταξιδεύει και ο 12χρονος γιός μας. Μας αρέσει να
εξερευνούμε τις χώρες που επισκεφτόμαστε και όχι να αράζουμε.

Τι προτείνετε;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Χρηματα που διαθετετε να μας πειτε ...αυτα κανουν τη διαφορα.
Προσανατολιζεστε περισσοτερο σε κατι τυπου μεγαλουπολης πχ Νεα Υορκη ή σε χωρα ανατολικη και τροπικη τυπου Ταυλανδη-Ινδονησια κλπ?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ενδιαφέροντες, "εύκολοι" και προσιτοί (απόσταση, κόστος) προορισμοί είναι η Συρία και η Ιορδανία τις οποίες "καλύπτετε" καλά στο χρόνο που διαθέτετε (την καθεμιά).
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Υπολογίζω γύρω στις 3.000 euro. Είναι σημαντικό να είναι σχετικά ασφαλής χώρα. Η Αίγυπτος μου φαίνεται λίγο δύσκολη για να κινηθούμε μόνοι μας. Για Νέα Υόρκη το συζητώ αλλά οι μέρες και το κόστος είναι ΟΚ;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κοιταξε καλες ειναι 10 μερες για ΝΥ,αλλα ο καιρος ειναι δυσκολος .Νοεμβριο με Ιανουαριο εχει πολυ κρυο και καποιες χρονιες και πολυ κρυο.
Τωρα 3000 τα 2 ατομα χλωμο το βλεπω.
Ναι μεν τωρα πια τα αεροπορικα εχουν πεσει (εγω ειχα παει με 800 το 2009,ενω τωρα κυμαινονται απο 360/380-5, 6 κατοσταρικα) ,αλλα τα ξενοδοχεια ειναι τσιμπημενα ,αν κιολας θελετε να ψωνισετε κιολας ..που κομματακι δυσκολο να αντισταθεις ..τοτε ανεβαινει το μαλλι.
Κοιταξε καλυτερα ανατολικα .Ο καιρος απο Νοεμ-Ιαν ειναι καλος και ειναι οικονομικες χωρες.
Ταυλανδη μπορειτε να κινηθειτε μονοι σας και με ασφαλεια.
Δεν λεω για Ινδιες -Σρι Λανκα -Βιετναμ γιατι μου ειπες οτι θελεις και σχετικα ανετες και ευκολες συνθηκες.
Για πες babaduma....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τι να πώ? Ό,τι είχα να πω, το είπα πιο πάνω. Αυτό που θέλει, όπως το θέλει, το έχουν οι χώρες που είπα. Να σχολιάσω αυτά που είπες εσύ? Θα σε στενοχωρήσω (για τις χώρες που προτείνεις στην Ασία, εννοώ). Σαν προορισμοί είναι πολύ καλοί. Αλλά για 10 μέρες? Το έχω γράψει και αλλού αλλά φαίνεται δεν κατάλαβες. Οι άνθρωποι θέλουν να πάνε, να δουν, να γυρίσουν. Όχι "να πάρουν τις σημαίες" από κάθε μέρος!

Υ.Γ. Το πώς έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι στο Βιετνάμ δεν είναι εύκολες οι συνθήκες ή δεν μπορείς να κινηθείς με ασφάλεια, το φτωχό μου μυαλό αδυνατεί να το συλλάβει... Ίσως μπορείς να μας διαφωτίσεις λιγάκι!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Εγώ θα προτείνω ένα Μαρόκο....Πάρτυ θα κάνετε με τα 3.000. Και έχω την αίσθηση πως σας βγαίνει και ο χρόνος να κάνετε ένα αξιοπρεπές τουρ στα βασικά έστω..
Ας μιλήσουν και οι πιο ειδικοί ωστόσο. Δεν ξέρω π.χ. για τον καιρό εκείνο το διάστημα που θέλετε πως είναι...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για 3 άτομα .....:roll:
Επομένως τα 3000 ευρώ δε νομίζω ότι φτάνουν ούτε για Νέα Υόρκη, ούτε για Μπαλί και για Μαρόκο!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για 3 άτομα .....:roll:
Επομένως τα 3000 ευρώ δε νομίζω ότι φτάνουν ούτε για Νέα Υόρκη, ούτε για Μπαλί και για Μαρόκο!!
Τι λες καλέ που δεν φτάνουν? Σε homestays θα μένουνε, κανένα αυγουλάκι απ' τις κοτούλες θα τρώνε, καμμιά ντοματούλα από τον κήπο, μια χαρά θα τη βγάλουν. Θα κάνουν και ποδηλατάδα ν' απολαύσουν την εξοχή! (προφανώς αστειεύομαι - μην παρεξηγηθούμε κι όλας! )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.749
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom