ΕΥΡΩΠΗ ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Τι λες καλέ που δεν φτάνουν? Σε homestays θα μένουνε, κανένα αυγουλάκι απ' τις κοτούλες θα τρώνε, καμμιά ντοματούλα από τον κήπο, μια χαρά θα τη βγάλουν. Θα κάνουν και ποδηλατάδα ν' απολαύσουν την εξοχή! (προφανώς αστειεύομαι - μην παρεξηγηθούμε κι όλας! )
Αν πάρουν και το Κτελ ..... σίγουρα είναι μέσα στον οικονομικό προγραμματισμό τους!! :haha::haha::haha::haha:
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Αγαπητοί , το θέμα το άνοιξα γι' αυτό το λόγο. Έχω υπόψη μου τιμές και συνθήκες Ευρώπης , ως εκ τούτου το εκτός Ευρώπης ταξίδι είναι θολό τοπίο για μένα γι'αυτό απευθύνομαι στους πιο έμπειρους. Κάθε πρόταση δεκτή και σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλέ για τρία άτομα μιλούσαμε; Δεν το κατάλαβα...Νόμιζα 1 ή 2 έστω...
Θα το ξανασκεφτώ και θα επανέλθω τότες... :D
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Καλέ για τρία άτομα μιλούσαμε; Δεν το κατάλαβα...Νόμιζα 1 ή 2 έστω...
Θα το ξανασκεφτώ και θα επανέλθω τότες... :D
Γι αυτό κι εγώ απόρησα που προτείνατε μακρινούς προορισμούς (με ακριβά αεριπορικά εισητήρια) :roll:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Γι αυτό κι εγώ απόρησα που προτείνατε μακρινούς προορισμούς (με ακριβά αεριπορικά εισητήρια) :roll:
Έχεις δίκιο...Κόλλησα με το εκτός Ευρώπης εγώ και τα πήρα όλα σβάρνα :bleh:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αγαπητοί , το θέμα το άνοιξα γι' αυτό το λόγο. Έχω υπόψη μου τιμές και συνθήκες Ευρώπης , ως εκ τούτου το εκτός Ευρώπης ταξίδι είναι θολό τοπίο για μένα γι'αυτό απευθύνομαι στους πιο έμπειρους. Κάθε πρόταση δεκτή και σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε.
Στις χώρες που σου είπα και με διαμονή σε καλά ξενοδοχεία (από 3 αστέρια και πάνω), χωρίς οικονομία στο φαγητό (νορμάλ πράγματα, δηλαδή), σωστές μετακινήσεις, κλπ. θα σας περισσέψουν χρήματα. Οι άνθρωποι είναι ιδιαίτερα φιλικοί με τους Έλληνες και υπάρχει πληθώρα ενδιαφερόντων (ακόμη κι εκπαιδευτικού χαρακτήρα για το παιδί). Προς Θεού, δε λέω ότι αλλού δεν ισχύουν πολλά από τα παραπάνω, απλά προτείνω - με βάση όσα μας είπες - ένα ομαλό και ευχάριστο επόμενο βήμα, χωρίς εκπτώσεις.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Επειδη τα χρήματα όντως δεν ειναι πολλά για 3 άτομα, μια κρουαζιερα στα Εμιράτα ισως? Τα εισητηρια περιπου 400*3=1200 και τα εξοδα κρουαζιερας ανάλογα τωρα τι καμπινα θα παρεις και δεν ξέρω αν το παιδακι πληρώνει, πιστευω θα σε φτασουν τα χρήματα που διαθέτεις.. δεν θα εχεις και κοστο σιτισης... τι λενε οι υπολοιποι γι'αυτο, ισως ξερουν καλυτερα..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επειδη τα χρήματα όντως δεν ειναι πολλά για 3 άτομα, μια κρουαζιερα στα Εμιράτα ισως? Τα εισητηρια περιπου 400*3=1200 και τα εξοδα κρουαζιερας ανάλογα τωρα τι καμπινα θα παρεις και δεν ξέρω αν το παιδακι πληρώνει, πιστευω θα σε φτασουν τα χρήματα που διαθέτεις.. δεν θα εχεις και κοστο σιτισης... τι λενε οι υπολοιποι γι'αυτο, ισως ξερουν καλυτερα..
Με όλο το συμπάθειο, θα έλεγα ότι είναι ιεροσυλία να προτείνεις/συγκρίνεις τη συγκεκριμένη αραβική χώρα σε σχέση με αυτές που προτάθηκαν παραπάνω. Η ποιοτική διαφορά είναι συντριπτική. Μια απλή αναζήτηση στα "αξιοθέατα" του κάθε τόπου θα πείσει οποιονδήποτε έχει αμφιβολίες.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Με όλο το συμπάθειο, θα έλεγα ότι είναι ιεροσυλία να προτείνεις/συγκρίνεις τη συγκεκριμένη αραβική χώρα σε σχέση με αυτές που προτάθηκαν παραπάνω. Η ποιοτική διαφορά είναι συντριπτική. Μια απλή αναζήτηση στα "αξιοθέατα" του κάθε τόπου θα πείσει οποιονδήποτε έχει αμφιβολίες.

Όχι μόνο για τα αξιοθέατα και τον πλούτο εμπειριών, πόσο μάλλον και για το οικονομικό κομμάτι. Σε σύγκριση με τη Συρία παράδειγμα, τα ΗΑΕ είναι χίλιες φορές ακριβότερα ή όχι; Άσε που από αυτά που έχω διαβάσει δεν συγκρίνεται κιόλας σε ομορφιά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όχι μόνο για τα αξιοθέατα και τον πλούτο εμπειριών, πόσο μάλλον και για το οικονομικό κομμάτι. Σε σύγκριση με τη Συρία παράδειγμα, τα ΗΑΕ είναι χίλιες φορές ακριβότερα ή όχι; Άσε που από αυτά που έχω διαβάσει δεν συγκρίνεται κιόλας σε ομορφιά.
Τι να πω βρε twinkie μου? Υπάρχει σύγκριση με την Πέτρα? Με το Wadi Rum? Τη Γέρασα? Την εμπειρία της Νεκράς Θάλασσας? Δαμασκό, Παλμύρα, Χαλέπι, κλπ. κλπ. Και φυσικά το κόστος είναι χαμηλότερο, οι "τουριστικές" υπηρεσίες δεν είναι οι "τουριστο-παγίδες" των εμιράτων, μην ξανα-αρχίζουμε τώρα. Κρουαζιέρα στο Ντουμπάι θα το πάνε το παιδί? Από την άλλη, αυτό λέω εγώ, δεν προσπαθώ ν' αλλάξω τα γούστα του οποιουδήποτε, απλές λογικές σκέψεις κάνω.
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Στις χώρες που σου είπα και με διαμονή σε καλά ξενοδοχεία (από 3 αστέρια και πάνω), χωρίς οικονομία στο φαγητό (νορμάλ πράγματα, δηλαδή), σωστές μετακινήσεις, κλπ. θα σας περισσέψουν χρήματα. Οι άνθρωποι είναι ιδιαίτερα φιλικοί με τους Έλληνες και υπάρχει πληθώρα ενδιαφερόντων (ακόμη κι εκπαιδευτικού χαρακτήρα για το παιδί). Προς Θεού, δε λέω ότι αλλού δεν ισχύουν πολλά από τα παραπάνω, απλά προτείνω - με βάση όσα μας είπες - ένα ομαλό και ευχάριστο επόμενο βήμα, χωρίς εκπτώσεις.
Η Ιορδανία μου κινεί το ενδιαφέρον. Με τη γλώσσα και τις μετακινήσεις τι γίνεται; Θα τα καταφέρουμε να κινηθούμε μεμονωμένα;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η Ιορδανία μου κινεί το ενδιαφέρον. Με τη γλώσσα και τις μετακινήσεις τι γίνεται; Θα τα καταφέρουμε να κινηθούμε μεμονωμένα;
Γλώσσα αγγλικά. Πού και πού μπορεί ν' ακούς και από κανένα ελληνικό. Η σύνθεσή σας (3 άτομα) είναι ιδανική για μετακινήσεις με νοικιασμένο αυτοκίνητο με οδηγό (η βενζίνη είναι φτηνή). Νομίζω ότι εάν έχετε ένα πλάνο στο μυαλό σας (έχοντας μελετήσει λίγο το τι και πού θα πάτε και θα δείτε) μπορείτε να το κανονίσετε/συζητήσετε σ' ένα πρακτορείο στο Αμμάν. Αν θέλετε, μπορείτε να έλθετε σ' επαφή και μέσω ιντερνετ με κάποιους που έχουν σάιτ και να πάρετε μια ιδέα για τις προτάσεις τους και τις τιμές τους για να μην πάτε εντελώς "αδιάβαστοι" (οι τιμές στις υπηρεσίες που κλείνεις πριν πας εκεί είναι συνήθως ακριβότερες - σχεδόν παντού ισχύει αυτό). Κάποιες ημερήσιες εκδρομές μπορεί να τις κάνετε και με πουλμανάκι (με κάποιους άλλους δυτικούς).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom