ΕΥΡΩΠΗ ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ε αφού κατά πάσα πιθανότητα είναι πιο κοντά στην ηλικία μου από τους γονείς του... ;)

Ορίστε με αναγκάσατε να διαβάσω και ολόκληρο το θέμα...

Σοβαρά τώρα θα στείλετε το καημένο το παιδάκι σε Ιορδανίες κ.τ.λ.

Ναι ξέρω δε θέλετε Ευρώπη αλλά τότε χτυπάς ωραιότατα ένα Ροβανιέμι και κατεβαίνεις σιγά σιγά προς Ελσίνκι. Για όλες τις ηλικίες. Φυσικά ούτε εδώ αρκούν 3000.

Αυτά. Πάω να παίξω με τα κουβαδάκια μου τώρα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Babaduma όντως εχουμε διαφορετικη αντιληψη. Μια κρουαζιερα ειναι πολυ ελκυστικη στα παιδια, και μαλιστα υπαρχουν κρουαζιερες που απευθυνονται στα παιδια (βλ. Disney Cruises). Παντως εχεις δικιο, αυτο θα το καθορίσει η ενδιαφερομενη, εμεις απλα λεμε τη γνωμη μας, ουτε μαλωνουμε ουτε επιβαλλουμε τιποτα. Τα γουστα στα ταξιδια διαφερουν απο ατομο σε άτομο, εγω ας πουμε συμφωνω με τον fitziano και δεν θα πηγαινα Ιορδανια με τα παιδια μου γιατι ξερω τι τα ενδιαφερει ( και γενικα τα παιδια γιατι ερχομαι καθημερινα σε επαφη με πολλα παιδια). Θα προτιμουσα μια κρουαζιερα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Απο τον κατασκευασμενο τεχνητο κοσμο ενος κρουαζιεροπλοιου σαφως θα προτιμουσα να περασει το παιδι μου πανω στο αλογο το στενο φαραγγι και να βγει στην Πετρα (για λογους εμπεδωσης και επαναληψης πριν φυγουμε θα ειχα βαλει "τυχαια" στο βιντεο το εν λογω κινηματογραφικο εργο). Ανεβασμα στις καμηλες και βολτες με αυτες και υπνος στην ερημο, δεν νομιζω οτι υπαρχει παιδι που δε θα χαιροταν κατι τετοιο. Μπανιο στην Νεκρη Θαλασσα, οπου δεν μπορεις να βουλιαξεις, μεγαλη πλακα θα εχει. Αν μαλιστα βαλει κανεις και ενα snorkeling στην Ερυθρα Θαλασσα για να δει πολυχρωμα ψαρια μια χαρα το βρισκω το προγραμματακι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι να πώ? Ό,τι είχα να πω, το είπα πιο πάνω. Αυτό που θέλει, όπως το θέλει, το έχουν οι χώρες που είπα. Να σχολιάσω αυτά που είπες εσύ? Θα σε στενοχωρήσω (για τις χώρες που προτείνεις στην Ασία, εννοώ). Σαν προορισμοί είναι πολύ καλοί. Αλλά για 10 μέρες? Το έχω γράψει και αλλού αλλά φαίνεται δεν κατάλαβες. Οι άνθρωποι θέλουν να πάνε, να δουν, να γυρίσουν. Όχι "να πάρουν τις σημαίες" από κάθε μέρος!

Υ.Γ. Το πώς έχεις βγάλει το συμπέρασμα ότι στο Βιετνάμ δεν είναι εύκολες οι συνθήκες ή δεν μπορείς να κινηθείς με ασφάλεια, το φτωχό μου μυαλό αδυνατεί να το συλλάβει... Ίσως μπορείς να μας διαφωτίσεις λιγάκι!
Κοιταξε να δεις.Μπορει να κανω και λαθος αλλα μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν πολυθελει να το κανει σε φαση Ιντιανα Τζοουνς.Εγω εχω διαβασει σε διαφορες ιστοριες για τις χωρες αυτες και οχι συγκεκριμενα -συγκεκριμενα για Βιετναμ -οτι πανε με λεωφορεια ή τρενα απο το ενα μερος στο αλλο-πανε σε χωρια -κανουν βολτα στα ποταμια με βαρκες ...ξερω γω δεν τον εκοψα τον τοπικ σταρτερ να βρισκεται σε τετοια φαση .Και δεδομενου οτι ειναι το πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης ...σκεφτομουν κατι πιο σοφτ.
Απο κει και περα μπορει να εχω βγαλει εντελως λαθος αποψη για τον ανθρωπο.
Ας μας πει και ο ιδιος που τα εχει διαβασει ολα τι τον τραβα περισσοτερο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ναι, σιγά μην ξέρει το παιδάκι toy 2011 τον Indiana Jones....
Με ενα DVD μια χαρα θα τον μαθει. Δε θα του κακοπεσει του μικρου. Αλλωστε το 2008 κυκλοφορησε ακομη μια ταινια Ιντιανα Τζοουνς!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι, σιγά μην ξέρει το παιδάκι toy 2011 τον Indiana Jones....
Θα το είχα γράψει κι έγω αν έβλεπα νωρίτερα το σχόλιο.

Ρε baba,συμφωνώ σε όλα περί του προορισμού,αλλά αυτό με τον Indiana ήταν άστοχο.

Δεν έχω παιδάκι ακόμα για να ξέρω,αλλά ούτε τα παιδάκια των γύρω μου ξέρουν τον Indiana και τα γαϊδουροπαιδάκια (βλ.έφηβοι) αν δεν είχε βγει αυτή η προπέρσινη φόλα και πάλι αμφιβάλλω αν θα τον γνώριζαν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα το είχα γράψει κι έγω αν έβλεπα νωρίτερα το σχόλιο.

Ρε baba,συμφωνώ σε όλα περί του προορισμού,αλλά αυτό με τον Indiana ήταν άστοχο.

Δεν έχω παιδάκι ακόμα για να ξέρω,αλλά ούτε τα παιδάκια των γύρω μου ξέρουν τον Indiana και τα γαϊδουροπαιδάκια (βλ.έφηβοι) αν δεν είχε βγει αυτή η προπέρσινη φόλα και πάλι αμφιβάλλω αν θα τον γνώριζαν.
off-topic μεν, αλλά: Φταίνε τα παιδάκια γι αυτό?
 

GEOARIS

Member
Μηνύματα
43
Likes
120
Τον Indiana Jones τον ξέρει ο υιός αν και δεν τον έχει πολύ ψηλά στη λίστα των ηρώων που θαυμάζει. Τον τραβολογάμε μαζί μας από 4 ετών και αποδεδειγμένα αντέχει στον ποδαρόδρομο και στις "ταλαιπωρίες" των ταξιδιών. Είναι μια ευκαιρία με το εκτός Ευρώπης ταξίδι να δει πως υπάρχουν χώρες όπου δεν είναι καθόλου δεδομένος ο δυτικός τρόπος ζωής ακόμα και της ξεπεσμένης Ελλάδας μας. Μια κρουαζιέρα λοιπόν δεν είναι αυτό που σκέφτομαι.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
off-topic μεν, αλλά: Φταίνε τα παιδάκια γι αυτό?
Με κίνδυνο να διαγραφούμε και οι δύο απαντώ στο off-topic.

Ε,δεν μιλάμε και για τον Beethoven! Και να μη τους μάθεις τον Indiana Jones δεν θα χάσουν δα και κάτι από την τέχνη.Το ότι είναι μέρος της κουλτούρας των 80's που κουβαλάμε κάποιοι δεν σημαίνει πως πρέπει οπωσδήποτε να την μεταδώσουμε.

Επίσης τα παιδιά εν γένει (υπάρχουν εξαιρέσεις ασφαλώς) δεν "ψάχνονται" με πράγματα εκτός της γενιάς τους.Η αναζήτηση συνήθως έρχεται αργότερα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Με η χωρις Ιντιανα Τζοουνσ η εισοδος στην Πετρα πρεπει να ειναι εντυπωσιακη. (αμα εχει και ιππασια ακομη καλυτερη!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom