Ειναι ΟΚ το Booking.com?

fasatos

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Παράδεισος ...
Ταξίδι-Όνειρο
θα έμενα στήν ΚΡΗΤΗ ΜΟΥ
...όπως νομίζεται παιδιά :) ..καλή μέρα να έχουμε :)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Σε κράτηση μου μέσω booking ο ξενοδόχος με ενημέρωσε χτες ότι δεν είχε κρατήσει όλα τα δωμάτια που είχα κλείσει. Μου έκανε κάποιες άλλες προσφορές που δεν με ικανοποιούσαν. Επικοινώνησα με το Booking και μου έκαναν οι ίδιοι μια προσφορά που με ικανοποιεί εν μέρη αλλά η τιμή είναι διπλάσια. Η Booking μας λέει ότι τη διαφορά θα την πληρώσουν αυτοί, αφού πρώτα δώσω εγώ όλα τα χρήματα στο νέο ξενοδοχείο ( και αυτοί θα μας επιστρέψουν τη διαφορά) Έχει τύχει αυτό σε κανέναν και εν τέλη πήρε τη διαφορά πίσω, γιατί είναι αρκετά μεγάλο το ποσό!
Για όσους λοιπόν είχαν την ίδια απορία με εμένα για την επιστροφή χρημάτων από την Booking:

Στις 28-8 έστειλα τις αποδείξεις πληρωμής στην Booking.

Στις 7-9 μου απάντησαν ότι η επιστροφή χρημάτων εγκρίθηκε.

Στις 12-9 πιστώθηκαν τα χρήματα στην πιστωτική μου.
( Η Booking επιστρέφει χρήματα μόνο σε πιστωτική η οποία μπορεί και να μην είναι στο όνομα του δικαιούχου)

Οπότε όλα καλά.

Μία σημαντική ακόμη λεπτομέρεια.

Εγώ δεν δέχτηκα τα δωμάτια που μου πρότεινε η Booking αλλά ζήτησα να βρω μόνος μου τα δωμάτια που θα κλείσω ( πάντα σε ένα εύρος τιμών που μου είχε δώσει η εταιρία). Οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων που έκλεισα δεν μπορούσαν να μου δώσουν φορολογική απόδειξη, οπότε συμφωνήσαμε να μου τυπώσουν μια απλή απόδειξη με τα στοιχεία της κράτησης και την υπογραφή τους. Οι αποδείξεις αυτές έγιναν δεκτές από την Booking.

Από εδώ και πέρα πάντα email ή τηλέφωνο στα δωμάτια πριν από την άφιξη, για να μην βρεθούμε να ψάχνουμε τελευταία στιγμή λύση!!!
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
καλησπερα κ απο μενα.
να ρωτησω κατι κ εγω? εκανα κρατηση σε ξενοδοχειο στο μιλανο για 23-26/12 με δωρεαν ακυρωση στο booking. να στειλω mail κ στο ξενοδοχειο τωρα ή πιο μετα?
κ αν δεν κανω ακυρωση τελικα, πως γινεται? μου στελνει το booking καποιο mail με την τελικη επιβεβαιωση? επειδη οταν ειχα κλεισει παλι για αλλου ειχα κλεισει δωματιο χωρις ακυρωση, δ ξερω πως γινεται με την δωρεαν ακυρωση. ευχαριστω!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
καλησπερα κ απο μενα.
να ρωτησω κατι κ εγω? εκανα κρατηση σε ξενοδοχειο στο μιλανο για 23-26/12 με δωρεαν ακυρωση στο booking. να στειλω mail κ στο ξενοδοχειο τωρα ή πιο μετα?
κ αν δεν κανω ακυρωση τελικα, πως γινεται? μου στελνει το booking καποιο mail με την τελικη επιβεβαιωση? επειδη οταν ειχα κλεισει παλι για αλλου ειχα κλεισει δωματιο χωρις ακυρωση, δ ξερω πως γινεται με την δωρεαν ακυρωση. ευχαριστω!
Η δωρεάν ακύρωση λειτουργεί αυτόματα.Αν δεν το ακυρώσεις η δωρεάν ακύρωση μετατρέπεται σε μόνιμη μετά την ημερομηνία που έχεις το δικαίωμα της ακύρωσης.Επομένως στέλνεις mail,για επιβεβαίωση, στο ξενοδοχείο μετά την ημερομηνία που θα έχει γίνει η κράτηση σου μόνιμη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
κ αν δεν κανω ακυρωση τελικα, πως γινεται? μου στελνει το booking καποιο mail με την τελικη επιβεβαιωση? επειδη οταν ειχα κλεισει παλι για αλλου ειχα κλεισει δωματιο χωρις ακυρωση, δ ξερω πως γινεται με την δωρεαν ακυρωση. ευχαριστω!
To booking δεν σου στέλνει τίποτα άλλο. Αν θέλεις να ακυρώσεις χωρίς να χρεωθείς τα ακυρωτικά, θα πρέπει εσύ να φροντίσεις να μην ξεχάσεις την τελευταία ημερομηνία ακύρωσης. Δεν θα υπάρξει υπενθύμιση. Από την άλλη μπορεί το ξενοδοχείο να έρθει σε επαφή μαζί σου, μέσω του συστήματος του booking, για διάφορους λόγους (επιβεβαίωση ή άλλες ερωτήσεις).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επειδη το εχω κανει, αν χρειαστει να ακυρωσεις ΠΡΙΝ την καταληκτικη ημερομηνια που ισχυει η δωρεαν ακυρωση,δεν υπαρχει κανενα προβλημα κ σου στελνουν κ επιβεβαιωτικο μειλ ακυρωσης. Εγω ειχα στειλει κ μειλ στο πρωτο χοτελ πριν ακυρωσω κ μου ειχαν απαντησει μια χαρα. Οταν το ακυρωσα μεσω booking δεν ασχοληθηκαν καθολου μαζι μου.
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
οκ!σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
σκεφτομαι μολις εχω τα χρηματα στην καρτα να κανω κανονικη κρατηση κ να ακυρωσω αυτο με την δωρεαν ακυρωση για να μαι σιγουρη. τι λετε?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
οκ!σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
σκεφτομαι μολις εχω τα χρηματα στην καρτα να κανω κανονικη κρατηση κ να ακυρωσω αυτο με την δωρεαν ακυρωση για να μαι σιγουρη. τι λετε?
Δεν χρειάζεται,εκτός αν βρεις καλύτερη τιμή.Κι έτσι είσαι σίγουρη.
 

Κατερινα10

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτησω. Έκλεισε ξενοδοχείο από την booking.com πριν δύο μήνες και τώρα δυο βδομαδες πριν την άφιξη μου η τιμη για το ίδιο ξενοδοχει οκαι το ίδιο δωμάτιο είναι 200 ευρώ πιο χαμηλό. Δεν μου έχει ξανά τύχη. Μπορώ να κάνω κάτι? Ευχαριστώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχεις κλείσει με δωρεάν ακύρωση;
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.217
Likes
25.832
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτησω. Έκλεισε ξενοδοχείο από την booking.com πριν δύο μήνες και τώρα δυο βδομαδες πριν την άφιξη μου η τιμη για το ίδιο ξενοδοχει οκαι το ίδιο δωμάτιο είναι 200 ευρώ πιο χαμηλό. Δεν μου έχει ξανά τύχη. Μπορώ να κάνω κάτι? Ευχαριστώ.
Μου έχει συμβεί το ίδιο. Επικοινώνησα με το booking και μου άλλαξαν την κράτηση με την νέα μειωμένη τιμή. Η κράτηση ήταν με δωρεάν ακύρωση στην δική μου περίπτωση.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.385
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom