Ειναι ΟΚ το Booking.com?

buddharho

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
εχω κλεισει εδω και 2 εβδομαδες σε χοτελ στην καμποτζη για 3 ημερες στην πνομ πενχ.
ελαβα την ιδια ημερα email επιβεβαιωσης απο το μπουκιγκ οτι ειναι οκ.
ειπα να στειλω και μνμ στο χοτελ για επιβεβαιωση και για χοτελ τρανσφερ.

το χοτελ δεν γνωριζε απολυτως τιποτα!!!!!

οταν μετα απο ερκετα μνμτ με το τμημα κρατησεων τους ειπα οτι η κρατηση εχει πραγματοποιηθει μεσω του μπουκιγκ,ελαβα το εξης μνμ :

We are looking forward to serve you soon
.
εδω και μιαμιση εβδομαδα,ουτε φωνη,ουτε ακροαση.

στους ορους του χοτελ αναφερει οτι η ακυρωση ειναι δωρεαν μεχρι και 3 ημερες πριν την αφιξη και οτι το χοτελ εχει το διακιωμα για προχρεωση
.εγω εχω στην διαθεση μου ακομα 25 μερες.
εαν κανω ακυρωση της κρατησης απο το συγκεκριμενο και εχει ηδη υπαρξει καποια προχρεωση της καρτας μου ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το δωματιο που εκλεισες λογικα ηταν non refundable.
Συνηθως η πληρωμη γινεται κατα την αφιξη ή καποιες φορες κατα την αναχωρηση απο το ξενοδοχειο. Η καρτα σου δεν χρεωνεται αλλα δινεται ως εγγυηση σε περιπτωση ακυρωσεις ή μη εμφανισης. Οταν το ξενοδοχειο λεει για ακυρωση 3 μερες πριν δεν υπαρχει καμια χρεωση, δεν θα σου χρεωσουν τιποτα.
Αν τωρα το δωματιο ειναι non refundable τοτε το ξενοδοχειο εχει το δικαιωμα να σου χρεωσει ολο το ποσο. Αν ομως οι νομοι στη χωρα οριζουν οτι για ακυρωση 25 ή λιγοτερες μερες πριν την αφιξη (στην Ελλαδα πχ ειναι 21) δεν υπαρχει καμια χρεωσει, τοτε ειναι υποχρεωμενοι ακομα κι αν σε χρεωσαν να σου επιστρεψουν τα χρηματα σου.
επειδη ομως υπαρχει και η περιπτωση να εχεις πεσει σε απαταωνες (το ξενοδοχειο εννοω, οχι την booking) καλω ειναι να επικοινωνησεις και με την booking και να τους πεις το προβλημα σου.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.766
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εφ' όσον σου απάντησαν We are looking forward to serve you soon δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα. Τις κρατήσεις του booking.com καμιά φορά τις παίρνουν τα ξενοδοχεία τελευταία στιγμή (2-3 μέρες πριν) και όχι 25 μέρες πριν. Άρα ίσως είναι νωρίς γι' αυτούς να ξέρουν τις λεπτομέρεις της κράτησής σου.
Από την άλλη αν θέλεις να ακυρώσεις, τότε δεν πρόκειται να γίνει καμία χρέωση στην κάρτα σου. Το ξενοδοχείο έχει δικαίωμα για προέγκριση της κάρτας και όχι προχρέωση. Η χρέωση γίνεται με την άφιξή σου ή με την αναχώρηση ή αν δεν εμφανιστείς καθόλου.
 

fasatos

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Παράδεισος ...
Ταξίδι-Όνειρο
θα έμενα στήν ΚΡΗΤΗ ΜΟΥ
τα Ξενοδοχεία πέρνουν τήν κράτηση 8 λεπτά μετά τήν πραγματοποίηση της από τόν πελάτη ....ξυπνάτε ....πάντως σαν ξενοδόχος σας λέω ότι οι χειρότεροι πελάτες είμαστε εμείς οι Έλληνες που κάνουεμ κρατήσεις μέσω BOOKING.COM
 

fasatos

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Παράδεισος ...
Ταξίδι-Όνειρο
θα έμενα στήν ΚΡΗΤΗ ΜΟΥ
Το κανεις πενηνταρακια αυτο?

φίλε μου Σωκράτη όλοι εμείς όταν κάνουμε μια κράτηση μέσω Net γενικά και όχι μέσω ενός Τουριστικού Πρακτορείου έχουμε τήν εντύπωση ότι μπορούμε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ να κάνουμε αλλαγές στίς ημερομηνίες ακόμα και να κάνουμε NON-SHOW έχοντας τήν εντύπωση ότι δέν πρέπει να πληρώσουμε τα λεγόμενα Penalties που πληρώνουμε στα Τουριτικά Γραφεία αν κάνουμε κάτι παρόμοιο....γενικά η παιδεία μας σε ότι έχει να κάνει με τίς κρατήσεις μέσω Διαδυκτίου έιναι ακόμα πολυ πίσω ....και δέν το λέω για να σνομπάρω κανένα αφου και εγώ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ είμαι και ανοργάνωτος σε πολλά θέματα
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γιατι να μη σνομπαρεις? σε ρωτω απο περιεργεια, ειμαι απο τους μαλακες που εξισωνουν το λογο τους με επικυρωμενη υπογραφη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τα Ξενοδοχεία πέρνουν τήν κράτηση 8 λεπτά μετά τήν πραγματοποίηση της από τόν πελάτη ....ξυπνάτε ....πάντως σαν ξενοδόχος σας λέω ότι οι χειρότεροι πελάτες είμαστε εμείς οι Έλληνες που κάνουεμ κρατήσεις μέσω BOOKING.COM
φίλε μου Σωκράτη όλοι εμείς όταν κάνουμε μια κράτηση μέσω Net γενικά και όχι μέσω ενός Τουριστικού Πρακτορείου έχουμε τήν εντύπωση ότι μπορούμε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ να κάνουμε αλλαγές στίς ημερομηνίες ακόμα και να κάνουμε NON-SHOW έχοντας τήν εντύπωση ότι δέν πρέπει να πληρώσουμε τα λεγόμενα Penalties που πληρώνουμε στα Τουριτικά Γραφεία αν κάνουμε κάτι παρόμοιο....γενικά η παιδεία μας σε ότι έχει να κάνει με τίς κρατήσεις μέσω Διαδυκτίου έιναι ακόμα πολυ πίσω ....και δέν το λέω για να σνομπάρω κανένα αφου και εγώ ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ είμαι και ανοργάνωτος σε πολλά θέματα
Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο!
 

fasatos

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Παράδεισος ...
Ταξίδι-Όνειρο
θα έμενα στήν ΚΡΗΤΗ ΜΟΥ
Γιατι να μη σνομπαρεις? σε ρωτω απο περιεργεια, ειμαι απο τους μαλακες που εξισωνουν το λογο τους με επικυρωμενη υπογραφη.

Φίλε Σωκράτη μακάρι να υπήρχε τρόπος να σου δείξω ΑΚΥΡΩΣΕΙΣ 1 μέρα πρίν τήν άφιξη και κάμποσα NONSHOW και δυστυχώς ΟΛΑ από Έλληνες που η δέν προγραματίζουν σωστά η κάνουν μια κράτηση σε ένα ξενοδοχείο - χωρίς κάν να ξέρουν αν είναι σε διακοπές τίς ημερομηνίες που "κλείνουν" το δωμάτιο - με τήν ίδια ευκολία που φτύνουν στό πεζοδρόμιο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
τα Ξενοδοχεία πέρνουν τήν κράτηση 8 λεπτά μετά τήν πραγματοποίηση της από τόν πελάτη ...
Μάλλον είναι αλήθεια αυτό. Μου έτυχε περίπτωση να έχω κάνει κράτηση μέσω του fastbooking.com και να την ακυρώσω λίγες ώρες μετά επειδή έκανα λάθος (θεώρησα ότι η τιμή που μου έδινε ήταν για δίκλινο ενώ ήταν για μονόκλινο) και μέσα σε λιγότερο από μια ώρα έλαβα email από το ξενοδοχείο που με ρωτούσε για το λόγο της ακύρωσης. Βέβαια, το fastbooking συνδέεται με το ξενοδοχείο με διαφορετικό τρόπο από το booking αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Σε κάθε περίπτωση με ένα τηλέφωνο (ειδικά στο Booking.com που εγώ χρησιμοποιώ) και στα ελληνικά, διευκρινίζεις και λύνεις όλα τα προβλήματα. Τι να το κάνεις το οποιοδήποτε πρακτορείο όταν η αμεσότητα και ο επαγγελματισμός του συγκεκριμένου σάιτ δεν αφήνει περιθώρια για λάθη και παραλείψεις.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Έκλεισα χθες βράδυ ξενοδοχείο κοντά στην πόλη Leco πήρα το mail επιβεβαίωσης αλλά στην πιστωτική μου κάρτα δεν έχει γίνει η δέσμευση του ποσού.
Αργεί να γίνει η δέσμευση του ποσού ;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.466
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom