Αλβανία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Εκδρομή στα Δυτικά Βαλκάνια-ερωτήσεις

Gzib

Member
Μηνύματα
5
Likes
30
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω άλλες μέρες πλην των 4 μερών λόγω άδειας. Έχω συνηθίσει να είμαι σε non stop στα ταξίδια μου για να προλαβαίνω όσα περισσότερα μπορώ. Το Κότορ θα το δω δύο φορές, μια στο ανέβασμα και μια στο κατέβασμα. Οι δύο διαμονές μας θα είναι Αλβανία, αναγκαστικά λόγω ότι βρίσκω πιο φθηνά καταλύματα και μία διαμονή στο Ντουμπρόβνικ.
Για το αυτοκίνητο μόνο με πράσινη κάρτα είμαι οκ; Επίσης από κόστος της βενζίνης πως πάει; Η Αλβανία πιστεύω έχει την οικονομικότερη σωστά;
Ναι άδεια και πράσινη κάρτα δίνεις στο τελωνείο. Βενζίνη ποιο φθηνή είναι στο Μαυροβούνιο, στην Αλβανία είναι στα 2€ οπότε ναι είναι σίγουρα ποιο φθηνή από εδώ. Κροατία είναι λίγο ποιο ακριβή απ' το Μαυροβούνιο.
 

nasiagk

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
γεια σας πρόκειται να ταξιδέψω Βοσνία Μαυροβούνιο που δεν είναι ευρωπαϊκή ένωση τι τηλέφωνο προτείνετε να χρησιμοποιήσω γιατί οι χρεώσεις wind cosmote απο οτι ειδα ειναι μεγαλες...
 

Marilitopap

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, ετοιμαζόμαστε και εμείς για ένα μικρό roadtrip Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία και Βοσνία! Θέλω να ρωτήσω αν τα δεδομένα πιάνουν σε αυτές τις χώρες ή πρέπει να κάνω περιαγωγή και τι χάρτες να έχω για να μετακινουμαστε στους δρόμους! Σας ευχαριστώ!
 

ΚΑΤΙΑ

Member
Μηνύματα
8
Likes
34
Αγοράζοντας μία προπληρωμένη κάρτα sim σε μία από τις δύο χώρες θα έχεις δωρεάν roaming και στην άλλη. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά σκοπεύω να το κάνω φέτος. Διάβασε εδώ και εδώ.
 

ΚΑΤΙΑ

Member
Μηνύματα
8
Likes
34
Στην Κροατία χρησιμοποιείς τα δεδομένα σου. Για τις υπόλοιπες χώρες, αγοράζοντας μία προπληρωμένη κάρτα sim σε μία από αυτές, θα έχεις δωρεάν roaming και στις άλλες. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά σκοπεύω να το κάνω φέτος. Διάβασε εδώ και εδώ.
Μπαίνοντας από Αλβανία, σκέφτομαι να πάρω το τουριστικό πακέτο των 35GB με κόστος περίπου 17 Ευρώ από την τοπική Vodafon με ισχύ 21 μέρες. Δες και εδώ.
 
Last edited:

Marilitopap

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Στην Κροατία χρησιμοποιείς τα δεδομένα σου. Για τις υπόλοιπες χώρες, αγοράζοντας μία προπληρωμένη κάρτα sim σε μία από αυτές, θα έχεις δωρεάν roaming και στις άλλες. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά σκοπεύω να το κάνω φέτος. Διάβασε εδώ και εδώ.
Μπαίνοντας από Αλβανία, σκέφτομαι να πάρω το τουριστικό πακέτο των 35GB με κόστος περίπου 17 Ευρώ από την τοπική Vodafon με ισχύ 21 μέρες. Δες και εδώ.
Αααα σας ευχαριστώ πολύ!!! Οπότε έτσι θα έχουμε δεδομένα και για τους χάρτες! Καλά να περάσετε!!
 

ΚΑΤΙΑ

Member
Μηνύματα
8
Likes
34
Καλησπέρα, ετοιμαζόμαστε και εμείς για ένα μικρό roadtrip Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία και Βοσνία! Θέλω να ρωτήσω αν τα δεδομένα πιάνουν σε αυτές τις χώρες ή πρέπει να κάνω περιαγωγή και τι χάρτες να έχω για να μετακινουμαστε στους δρόμους! Σας ευχαριστώ!
Αααα σας ευχαριστώ πολύ!!! Οπότε έτσι θα έχουμε δεδομένα και για τους χάρτες! Καλά να περάσετε!!
Επίσης!!!
Όσο για τους χάρτες, συνήθως χρησιμοποιώ την εφαρμογή maps.me, η οποία λειτουργεί και offline, αφού προηγουμένως έχω "κατεβάσει" τους χάρτες που με ενδιαφέρουν.
 

nasiagk

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Αγοράζοντας μία προπληρωμένη κάρτα sim σε μία από τις δύο χώρες θα έχεις δωρεάν roaming και στην άλλη. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά σκοπεύω να το κάνω φέτος. Διάβασε εδώ και εδώ.
σε ευχαριστώ κάτι τέτοιο σκεφτομουνα απλώς έλεγα μήπως το έχει δοκιμάσει κάποιος το Ίντερνετ με ενδιαφέρει πιο πολύ όποτε λογικά θα ρωτήσω εκεί που τα πουλάνε να μάθω τα πακέτα
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλημερα.
Χρειαζομαι τοπικο συναλλαγμα για μικροεξοδα (φαγητο, καφε κα) στις Κροατια-Βοσνια, ή υπαρχει η δυνατοτητα πληρωμης σε ευρω, αντι μαρκου και κουνα;
Διοτι η χρηση πιστωτικης, δεν συμφερει.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλημερα.
Χρειαζομαι τοπικο συναλλαγμα για μικροεξοδα (φαγητο, καφε κα) στις Κροατια-Βοσνια, ή υπαρχει η δυνατοτητα πληρωμης σε ευρω, αντι μαρκου και κουνα;
Διοτι η χρηση πιστωτικης, δεν συμφερει.
Στην Κροατία (Ζάγκεμπ) πριν 10 ημέρες πλήρωνα μόνο με κάρτα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.551
Likes
12.597
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Κροατία μόνο κούνα. Εύκολα όμως με τη ρεβολούτ ψάξτο λίγο. Βοσνία παίρνουν παντού το ευρώ δεν υπάρχει θέμα.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Έχετε να προτείνεται κάποιο route με αφετηρία Θεσσαλονίκη και διαθέσιμες max 6 μέρες -5 νύχτες ; Θα με ενδιαφέρει να χωρέσουν όσα περισσότερα γίνεται και ας είναι έντονο
Απαντάω και πάλι μόνος δυστυχώς, για κάποιον που το θέλει για το μέλλον. Τελικά ακολούθησα:

Θεσσαλονίκη..στάση Οχρίδα και μετά Τίρανα. Εξερέυνηση και διανυκτέρευση στην πόλη.
Την επόμενη μέρα Τίρανα-Κοτορ και Εξερέυνηση και διανυκτέρευση στην πόλη. (εξαιρετικό το Κότορ).
Την άλλη μέρα Κότορ προς Μόσταρ. Ολη μέρα και διανυκτέρευση στην πόλη.
Επόμενη μέρα Μόσταρ προς Ντουμπρόβνικ και 2 μέρες παραμονή στην πόλη.
Επιστροφή μέσω Βόρειας Αλβανίας και Κοσόβου,ΠΓΔΜ με εκπληκτικούς δρόμους και κανένα πρόβλημα στα σύνορα.

Αυτό το πλάνο για όσους έχουν λίγες μέρες,έχουν αντοχές και απολαμβάνουν χιλιόμετρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom