Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Στο Κάρλοβυ Βάρυ να πας μόνο αν έχεις σκοπό να κάνεις spa (ακριβοπληρωμένο) ή αν βρίσκεσαι (ηλικιακά) μεταξύ θανάτου και μετεμψύχωσης. Οι νεότεροι επισκέπτες απλά την πάτησαν (βλέπε: παρασύρθηκαν).

Πρώτη επιλογή για μονοήμερη: Το Τσέσκυ Κρουμλώβ και δεύτερη η Δρέσδη - όπως είπαν και πιο πάνω.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό!!! Πολλοί ηλικιωμένοι βρε παιδάκι μου....με τα κανατάκια (σουβενίρ) και να πίνουν το "μαγικό νερό"...:xmas_lol::xmas_lol:

Η Δρέσδη κλάσεις ανώτερη..φοβερή πόλη αλλά μπορεί να την συνδυάσει σε ταξίδι στο Βερολίνο! Αφού θα πάει που θα πάει Τσεχία, ας δει το Τσέσκι Κρούμλοβ!!!!

Στο Κάρλοβυ Βάρυ να πας μόνο αν έχεις σκοπό να κάνεις spa (ακριβοπληρωμένο) ή αν βρίσκεσαι (ηλικιακά) μεταξύ θανάτου και μετεμψύχωσης. Οι νεότεροι επισκέπτες απλά την πάτησαν (βλέπε: παρασύρθηκαν).


ω.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Και γω Τσέσκυ Κρουμλώβ θα σου πρότεινα. Θα σου αρέσει πολύ!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
εγω παντως θα ειμαι πραγα 3-9 κ θα παω εκδρομη στη Δρεσδη! απο οσα εχω μαθει απο φιλους φοιτητες αξιζει περισσοτερο απο ολα τα αλλα!βεβαια για Τσέσκυ Κρουμλώβ δε μπορεσα να μαθω πολλα, αλλα για καρλοβυ βαρυ κ μπρατισλαβα μου ειπαν οτι δεν αξιζει, ενω η βιεννη είναι περισσοτερη ωρα απο οτι η Δρεσδη, οποτε για εξοικονομηση χρονου θα προτιμησω τη δευτερη
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
τι να πρωτοδιαλεξω..
πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας παιδια!!παω για 5 διανυκτερευσεις και για αυτο θελω μονοημερη εκδρομη..ειδα φωτο απο δρεσδη και ενθουσιαστηκα και ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτει καθολου!και επειδη φανταζομαι οτι το τσεσκυ κρουμλοφ θα ειναι και πιο οικονομικη λυση (και παιζει σημαντικο ρολο τετοια εποχη) υπαρχει και αυτη η προοπτικη..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Aν και δεν έχω πάει καθόλου Τσεχία, από φωτογραφίες και διηγήσεις γνωστών φαίνεται ότι το Karlovy Vary είναι παραμυθένιο και πανέμορφο... τόσες προσωπικότητες έκαναν εκεί διακοπές τους προηγούμενους αιώνες, δεν μπορεί κάτι καλό θα είχε-έχει να προσφέρει...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
σπουδαίες προσωπικότητες !!!!!!!!!! ναι αλλά λίγο πριν τους παρει ο χάρος !!
τα εγραψε και ο babaduma ,το μερος δεν κάνει αν δεν εισαι κάποιας ηλικίας
πόσο μαλλον χειμώνα που τα παντα ειναι κλειστά εκτός των ιαματικών και καμιας παρακμιακής κεφετέριας

Αφου θες να πας κάπου πήγαινε Δρεσδη με το τρενό σε 2 ωρίτσες και εισαι κομπλέ
Μην μπλεξεις με τσεχικα κτελ για Κρουμλώβ χειμωνα με πάγους και χιόνια στους δρόμους ,ποτε δεν ξερεις !!! αν θα εισαι ο ''τυχερός ''.


Ας μας πεί καποιος που πήγε χειμώνα στο Καρλοβυ , τι ήταν αυτο που του άρεσε ????ειμαι πολυ περίεργος να μάθω
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
παιδια αν κ ξερω οτι δεν ειναι τοσο σχετικο με το θεμα γνωριζετε τι παιζει με τις αυστριακες αερογραμμες? καθυστερησεις, απωλειες αποσκευων και λοιπα προβληματα εννοω!
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
παιδια αν κ ξερω οτι δεν ειναι τοσο σχετικο με το θεμα γνωριζετε τι παιζει με τις αυστριακες αερογραμμες? καθυστερησεις, απωλειες αποσκευων και λοιπα προβληματα εννοω!
Υπάρχει ενότητα για αεροπορικές εταιρείες απευθύνσου εκεί.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Απλά Δρέσδη μπορεί να πάει κάποιος όταν επισκέπτεται τη Γερμανία και να μη χάνει τόσο χρόνο όσο είναι στην Τσεχία!Η Δρέσδη είναι κανά τρίωρο από Πράγα και πρέπει να συνυπολογιστούν και οι καιρικές συνθήκες, πχ το χιόνι που επιβραδύνει το ταξίδι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας παιδια!!παω για 5 διανυκτερευσεις και για αυτο θελω μονοημερη εκδρομη..ειδα φωτο απο δρεσδη και ενθουσιαστηκα και ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτει καθολου!και επειδη φανταζομαι οτι το τσεσκυ κρουμλοφ θα ειναι και πιο οικονομικη λυση (και παιζει σημαντικο ρολο τετοια εποχη) υπαρχει και αυτη η προοπτικη..
Μπες στο προφιλ μου εχω ανεβασει καποιες φωτο απο Τσεχια.
Εκει θα δεις και το Τσεσκυ ..ειναι το πιο χωριουδακι.
Οσο για τους γερους στο Καρλοβυ βαρι ,επειδη μαλλον εμεις ειχαμε παει σε τουριστικη σεζον ,δεν ειδα πολλους γερους.
Ηταν κανονικοτατα ολες οι ηλικιες.

σπουδαίες προσωπικότητες !!!!!!!!!! ναι αλλά λίγο πριν τους παρει ο χάρος !!
τα εγραψε και ο babaduma ,το μερος δεν κάνει αν δεν εισαι κάποιας ηλικίας
πόσο μαλλον χειμώνα που τα παντα ειναι κλειστά εκτός των ιαματικών και καμιας παρακμιακής κεφετέριας

Αφου θες να πας κάπου πήγαινε Δρεσδη με το τρενό σε 2 ωρίτσες και εισαι κομπλέ
Μην μπλεξεις με τσεχικα κτελ για Κρουμλώβ χειμωνα με πάγους και χιόνια στους δρόμους ,ποτε δεν ξερεις !!! αν θα εισαι ο ''τυχερός ''.


Ας μας πεί καποιος που πήγε χειμώνα στο Καρλοβυ , τι ήταν αυτο που του άρεσε ????ειμαι πολυ περίεργος να μάθω
Θα σου πω εγω.
Το Τσεσκυ μου αρεσε καλυτερα ,αλλα και το Καρλο δεν με αφησε καθολου αδιαφορη.
Μου αρεσαν τα κτιρια απο αρχιτεκτονικη αποψη..μου αρεσε που ηταν χιονισμενο.Εννοειται βεβαια ,οπως ειπα και στην αρχη οτι την ανοιξη ειναι πολυ καλυτερο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Παιδιά, σοβαρευτείτε! Το Κάρλοβυ Βάρυ (πρώην Κάρλσταντ) δεν είναι τίποτε περισσότερο από 2 κεντρικούς δρόμους (ανεβαίνεις τον ένα, κατεβαίνεις τον άλλο) με ανακαινισμένα κτίρια (της εποχής της Αυστρ-ουγγαρίας) με κάποια ξενοδοχεία και μαγαζιά που (κυρίως) πωλούν "τουρίστικες σάκλα-μάρες" (όπως έλεγε χαρακτηριστικά κάποια ελληνομαθής ξεναγός στην Αίγυπτο). Τα περισσότερα από τα κτίρια αυτά, μετά την αλλαγή του καθεστώτος, πέρασαν στα χέρια Γερμανικών συμφερόντων που τα έφτιαξαν, βελτίωσαν τις υποδομές και φιλοξενούν - πλέον - τα Αυστρο-γερμανικά παπουδερά που πάνε εκεί για τ' αρθριτικά τους. Εκτός απ' αυτούς, την πόλη επισκέπτονται και σχεδόν όλα τα Ελληνικά γρούπια για να πούν στους πελάτες τους ότι κάπου τους πήγαν και για να γεμίσουν τα προγράμματά τους. Κάτι ανάλογο μάλλον συμβαίνει αντίστοιχα και από κάποιες γειτονικές στην Τσεχία χώρες. Εντάξει, για εκείνους έχει και κάποιο νόημα, ιστορία τους είναι (αν και δε νομίζω να πολυασχολούνται μ' αυτήν οι επισκέπτες) αλλά για κάποιον που θέλει να δει και να γνωρίσει στοιχεία του Τσέχικου πολιτισμού, της ιστορίας του και της καθημερινότητάς του, χίλιες φορές να πάει στο Πίλσεν (Plzen) παρά εκεί (για το Τσέσκυ Κρουμλώβ τα είπαμε, παραμένει η πρώτη επιλογή).

Α, ξέχασα να πώ: Εκτός των 2 δρόμων (ο δεύτερος είναι με τις καφετέριες), υπάρχει και η "παραλιακή" όπου δε θα δει κανείς μαυρούκους να πωλούν δερμάτινες τσάντες ή ομπρέλλες αλλά διάφορους ντόπιους "καλλιτέχνες". Εκτός των διάφορων κλώνων του Μαθουσάλα - εννοείται.

KLEOPATRA μου, έτσι για πλάκα κάναμε ένα παιχνιδάκι μεταξύ μας: Να μαντέψουμε το μέσο όρο ηλικίας των ευρισκομένων εκείνη τη στιγμή στην "παραλιακή". Όλοι συμφωνήσαμε ότι αν δεν είμασταν κι εμείς εκεί, αυτός θα ξεπερνούσε τον αιώνα (ναι, είχαμε και παιδιά γυμνασίου/λυκείου μαζί μας).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom