Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μα καλά, πάτε Τσεχία, στην χώρα των Κνεντλίκι, μπύρας, κότσι και άλλα χοιρινά, για να φάτε Ιταλικό; ΟΜΓ :Ο
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
καρλοβι βάρυ είναι οκ επιλογή αλλά μια εκδρομούλα Δρέσδη νομίζω είναι καλύτερα και προτείνω να μην πας με τρένο όσο με λεωφορείο κυρίως γιατί η Διαδρομή Πράγα Δρέσδη είναι άνετη και υπέροχη! Αξίζει να την δεις και καλύτερα το προτείνω για χειμώνα..
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
καρλοβι βάρυ είναι οκ επιλογή αλλά μια εκδρομούλα Δρέσδη νομίζω είναι καλύτερα και προτείνω να μην πας με τρένο όσο με λεωφορείο κυρίως γιατί η Διαδρομή Πράγα Δρέσδη είναι άνετη και υπέροχη! Αξίζει να την δεις και καλύτερα το προτείνω για χειμώνα..
Το έχω δει ότι το προτείνετε πολλοί για Δρέσδη από Πράγα,αλλά επειδή αν πήγαινα προς τα εκεί σίγουρα θα ήθελα να μείνω μια-δύο μερούλες και εκεί και όπως έχω ξαναπεί πάω για πρώτη φορά Πράγα,θα προτιμήσω να μείνω και τις 7 νύχτες εκεί και να πεταχτώ στο Τσέσκυ,ή αν τα καταφέρω και στην Κάρλοβυ Βάρυ σαν εκδρομούλες αυθμερόν:p
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Γενικά θέλουμε να έχουμε χρόνο για χαλάρωση και να μην είμαστε πολύ στο τρέξιμο,καθώς ο φίλος μου θα μπαίνει φαντάρος σε λίγες μέρες και καταλαβαίνεις.Και στα δύο θα ήθελα να πάω κι εγώ πίστεψέ με αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρνουμε οικονομικά,είναι πολύ low το budget..Γενικά πως είναι τα φαγητά εκεί,δλδ πάνω-κάτω με πόσα χρήματα τρώνε δύο άτομα σε μία μέρα?
Εγώ είχα πάει Karlovy Vary και Chesky Krumlov με τα λεωφορεία Student Agency (κάτι κίτρινα λεωφορεία, πολύ άνετα, σε κερνούν και καφέ ή σοκολάτα)...καλό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα στον σταθμό των λεωφορείων της Πράγας (Florence) όταν φτάσεις ώστε να δεις τι σε συμφέρει περισσότερο. Πάντως μην αφήσεις τελευταία στιγμή το κλείσιμο των εισιτηρίων...;)
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
ThanasisU2 μόνο που βλέπω το πιάτο που έβαλες μου τρεχουν τα σάλια,και να φανταστείς ότι δεν είμαι και πολύ του φαγητού άνθρωπος..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
θα το καταφέρεις, θα πείξεις στην Πράγα 7 μέρες. και το Olomouc είναι όμορφο, το Plzen και όλη η Τσεχία, εκτός της Πράγας

την παρασκευή πάω μονοήμερη ή στο Olomouc ή στην Ostrava
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Εγώ είχα πάει Karlovy Vary και Chesky Krumlov με τα λεωφορεία Student Agency (κάτι κίτρινα λεωφορεία, πολύ άνετα, σε κερνούν και καφέ ή σοκολάτα)...καλό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα στον σταθμό των λεωφορείων της Πράγας (Florence) όταν φτάσεις ώστε να δεις τι σε συμφέρει περισσότερο. Πάντως μην αφήσεις τελευταία στιγμή το κλείσιμο των εισιτηρίων...;)
Argiro το έχω ψάξει ήδη, αυτή την εταιρία έχω δει στο ίντερνετ και εγώ και με αυτή λέω να κλείσω.Πόσο νωρίτερα νομίζεις ότι πρέπει να τα κλείσω δλδ?
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
θα το καταφέρεις, θα πείξεις στην Πράγα 7 μέρες. και το Olomouc είναι όμορφο, το Plzen και όλη η Τσεχία, εκτός της Πράγας

την παρασκευή πάω μονοήμερη ή στο Olomouc ή στην Ostrava
Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάω κάπου και να βαρεθώ κυρίως για πρώτη φορά,όσες μέρες και να μείνω.Όσο για την Πράγα πιστεύω ότι είναι ένας προορισμός που διχάζει τις απόψεις όσων την επισκέπτονται.Δηλαδή έχω διαβάσει εδώ ιστορίες που λένε αρκετοί ότι είναι πανέμορφη πόλη και άλλοι όπως εσυ ότι είναι εντελώς αδιάφορη ή άσχημη πόλη.Θα πάω και όταν με το καλό γυρίσω θα σας πω το αν βαρέθηκα ή οχι και το αν μου άρεσε ή όχι,που δεν υπάρχει υπάρχει περίπτωση να μην μου αρέσει κάτι όπως ανέφερα.Πάντα θα βρω κάτι να κάνω και να δω που δεν θα μου μέινει χρόνος για βαρεμάρες.Γούστα είναι αυτά και τι του αρέσει του καθενός να κάνει όταν πηγαίνει ένα ταξίδι.Καλά να περάσεις κι εσύ όπου κι αν πας τελικά:clap:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Argiro το έχω ψάξει ήδη, αυτή την εταιρία έχω δει στο ίντερνετ και εγώ και με αυτή λέω να κλείσω.Πόσο νωρίτερα νομίζεις ότι πρέπει να τα κλείσω δλδ?

Να τα κλείσεις μόλις πας!!! Συνάμα κάνοντας το έτσι...βάζεις στην ουσία και ένα πρόγραμμα για την εκδρομή σου!!! Γιατί μπορεί μια μέρα να μην έχει εισιτήρια κοκ.....
Όσο για το φαγητό με το ψωμί στον ατμό...είναι παραδοσιακό τους αλλά εμένα δεν μου άρεσε καθόλου, γενικά η κουζίνα τους...5 μήνες έμενα εκεί ;)
Βέβαια αυτά είναι γούστα...θα δοκιμάσεις και θα μας πεις μετά κι εσύ τη γνώμη σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.448
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom