Εκπομπή Travelstories 18 - Αμοργός

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ξέχασα να βάλω στις απογοητεύσεις της Χώρας της Αμοργού το ζαχαροπλαστείο Λόζα, μιας που μου έγραψε και φίλος που είχε την ίδια εμπειρία χθες: πάρα πολύ μέτριο, κρίμα την τρομερή τοποθεσία.

Εξαιρετικά λόγια άκουσα από φίλους για την Αρμπαρόριζα στη Χώρα, αλλά δεν το δοκιμάσαμε το φαγητό εμείς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρμπαρόριζα εξαιρετική και ωραία γλυκα στη Καλλιστώ. Χάλια ο καφές εκεί βέβαια, αξιοπρεπής μόνο στο Μαγιασι που έχει καφέ από το ταφ.
Συμφωνώ για τα γλυκά στην Καλλιστώ, αρκετά καλά.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Για transit από Αμοργό (για αλλαγή νησιών που δεν συνδέονται αλλιώς), μεσημέρι με βράδυ της επομένης, τι θα προτείνατε;

Σκέφτομαι:
- Μεσημεριανό, με το που φτάνει κανείς, στην ταβέρνα στον Ασφοντυλίτη, που είναι καθ' οδόν, στη μέση μεταξύ Αιγιάλης και Χώρας
- Βράδυ Χώρα
- Την επόμενη μέρα μοναστήρι και λογικά θα υπάρχει χρόνος για μια παραλία (Μούρος/ Μουράκι; ). Φαγητό που?

ΥΓ: Τα υπόλοιπα άλλη φορά, με χρόνο!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Για transit από Αμοργό (για αλλαγή νησιών που δεν συνδέονται αλλιώς), μεσημέρι με βράδυ της επομένης, τι θα προτείνατε;

Σκέφτομαι:
- Μεσημεριανό, με το που φτάνει κανείς, στην ταβέρνα στον Ασφοντυλίτη, που είναι καθ' οδόν, στη μέση μεταξύ Αιγιάλης και Χώρας
- Βράδυ Χώρα
- Την επόμενη μέρα μοναστήρι και λογικά θα υπάρχει χρόνος για μια παραλία (Μούρος/ Μουράκι; ). Φαγητό που?

ΥΓ: Τα υπόλοιπα άλλη φορά, με χρόνο!
Πας κατευθείαν Χώρα, τρως εκεί, καταλύεις, βγαίνεις βράδυ εκεί, κοιμάσαι εκεί, το επόμενο πρωί τρως πρωινό στο Τζαζμιν (Γιασεμί) και πας Μουράκια, μετά τρως στον Πύργο ή Μαρουσώ και φεύγεις. Αμάξι να υπάρχει και όλα γίνονται.

Στον Ασφοντυλίτη είναι ωραία να πας για βόλτα, αλλά φαγητό με τίποτα, εντελώς χάλια και χρεώνει ό,τι θέλει. Θα φας πάρα πολύ καλά στην Αρμπαρόριζα στη Χώρα και Πύργο (έφαγα δις) ή Μαρουσώ (δε πήγα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πας κατευθείαν Χώρα, τρως εκεί, καταλύεις, βγαίνεις βράδυ εκεί, κοιμάσαι εκεί, το επόμενο πρωί τρως πρωινό στο Τζαζμιν (Γιασεμί) και πας Μουράκια, μετά τρως στον Πύργο ή Μαρουσώ και φεύγεις. Αμάξι να υπάρχει και όλα γίνονται.

Στον Ασφοντυλίτη είναι ωραία να πας για βόλτα, αλλά φαγητό με τίποτα, εντελώς χάλια και χρεώνει ό,τι θέλει. Θα φας πάρα πολύ καλά στην Αρμπαρόριζα στη Χώρα και Πύργο (έφαγα δις) ή Μαρουσώ (δε πήγα).
Πόσο πληρώσετε ρε συ στον Ασφοντυλιτη; 9 ευρώ το άτομο μας πήρε η γιαγιακα κι ήταν μαγικά με τα κεριά, το φαγητό μαμαδιστικο, τίποτε γκουρμέ αλλά μου θύμισε τη γιαγιά μου, γιουβετσακι από τα λίγα , σε πήλινο, ελιωνε, οι συνταξιδιωτες μας τρελάθηκαν.

Στο πλάνο: φτάνετε Αιγιαλη νηστικοί φαντάζομαι, τρώτε καμία Χαρούλα εκεί, βλέπετε τα 2 κοντινά χωριά, πάτε Χώρα, μαγικό να είναι η είσοδός βράδυ. Την άλλη μέρα πρωινό Γιασεμί, μοναστήρι και στο καπακι μπανιο Αγία Άννα, μεσημεριανό στη Μαρουσώ και μόλις έχει σπάσει ο κόσμος πάτε Μουρο. Όπως είστε αφού κάψετε θερμιδες επιστρέφετε χώρα για ένα ωραίο γεύμα και γλυκάκι, τελευταία βόλτα και φεύγετε για λιμάνι. (Δε μας είπες και τι ώρα φεύγετε το βράδυ). Προσοχή γιατί το μοναστήρι έχει περίεργες ώρες, αν θυμάμαι καλά κλειστό μεταξύ 1 και 5.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ανακοίνωση από τον Δήμο Αμοργού, για απαγόρευση της ζωντανής μουσικής στα μαγαζιά του νησιού από 23/7 έως 15/8, για τον περιορισμό της πανδημίας.
Τρομερά πράγματα, πρωτόγνωρα και αδιανόητα ορισμένες φορές καλή ώρα.
Χωρίς μουσική θα 'ναι άλλο νησί... :cry:
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Τρομερά πράγματα, πρωτόγνωρα και αδιανόητα ορισμένες φορές καλή ώρα.
Χωρίς μουσική θα 'ναι άλλο νησί... :cry:
Ο πανελλήνιος μουσικός σύλλογος κάνει κάποιες κινήσεις, μαζεύονται από ότι μαθαίνω και οι μουσικοί που βρίσκονται ήδη στο νησί, μακάρι να γίνει κάτι..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
καλησπέρα! θα είμαι 4 βραδιές Αμοργο, και φτανω την πρωτη μέρα από Νάξο -Κατάπολα! τις 2 τελευταίες βραδιες θα μείνω Χώρα.. τις 2 πρώτες που θα προτείνατε? 26-30 Αυγούστου,
ΥΓ. 26 και 27 δεν βρίσκω Χώρα με το μπατζετ που θέλω (εως 65 την βραδια) . Ααα και δεν οδηγαμε αμάξι ούτε μηχανάκι ,οπότε με λεωφορείο οτι κανουμε..
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Αναγκαστικά Κατάπολα ή Ξυλοκερατίδι για να είσαι δίπλα στη Χώρα και κοντά σε όλα.
Ευχαριστώ! Στα Καταπολα σε ποια παραλία να παμε πρωτη μερα (λογικα κατα τις 4 το μεσημερι θα ειμαστε ετοιμοι)..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom