Εμπειρίες από Λονδίνο

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπερα ενδεχεται να παω λονδινο με ενα γκρουπ (το οποιο δεν θα εχει προγραμμα)αλλα θα γυριζω μονος μου,πιστευεται οτι ενας μονος -μαλλον τρομαγμενος-στο Λονδινο τα βγαζει περα;
Αν εχεις διαβασει και πας προετοιμασμενος για το τι θα δεις..πως θα κινηθεις κλπ μια χαρα θα τα βγαλεις περα.Αλλωστε οι Λονδρεζοι ειναι και πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπερα ενδεχεται να παω λονδινο με ενα γκρουπ (το οποιο δεν θα εχει προγραμμα)αλλα θα γυριζω μονος μου,πιστευεται οτι ενας μονος -μαλλον τρομαγμενος-στο Λονδινο τα βγαζει περα;
Γιατί θα είσαι τρομαγμένος; Έγινε κάτι;
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Οχι αλλα μεγαλη πολη-και οχι απλα μια πολη-και να ψαχνω το καθε αξιοθεατο και να ψαχνω τους σταθμους μου φαινεται καπως...Σε αλλη πολη δεν νομιζω να χα προβλημα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οχι αλλα μεγαλη πολη-και οχι απλα μια πολη-και να ψαχνω το καθε αξιοθεατο και να ψαχνω τους σταθμους μου φαινεται καπως...Σε αλλη πολη δεν νομιζω να χα προβλημα.
Μη μασάς καθόλου και κλείσε γρήγορα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Οχι αλλα μεγαλη πολη-και οχι απλα μια πολη-και να ψαχνω το καθε αξιοθεατο και να ψαχνω τους σταθμους μου φαινεται καπως...Σε αλλη πολη δεν νομιζω να χα προβλημα.
Συμφωνω και γω να το κλεισεις,θα περασεις τελεια...θα ριξεις,βεβαια πολυ διαβασμα...μονο1385:Dσελιδες εχει ο οδηγος Λονδινο...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.859
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Φρέσκια εμπειρια:
Καθώς καθόμουν στο underground τους χρονόμετρησα από τη μια στάση στην επόμενη. 3λεπτα και 26 δευτερόλεπτα.
Μου φανηκε ταξίδι... ωρών. Συνήθως κάποια δευτερόλεπτα αντε 1λεπτο αντε και 2.
Τα 3, 5σχεδον λεπτα της σέντραλ λαιν από το Στρατφορντ έως το mile end

... to be continued!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φρέσκια εμπειρια:
Καθώς καθόμουν στο underground τους χρονόμετρησα από τη μια στάση στην επόμενη. 3λεπτα και 26 δευτερόλεπτα.
Μου φανηκε ταξίδι... ωρών. Συνήθως κάποια δευτερόλεπτα αντε 1λεπτο αντε και 2.
Τα 3, 5σχεδον λεπτα της σέντραλ λαιν από το Στρατφορντ έως το mile end

... to be continued!
Μπορεί να είναι μία στάση αλλά είναι σχετικά μεγάλη απόσταση.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.859
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
εμπειρία νρ2 στο Λόνδον.
Πιο περασμένη Τρίτη μεσημερι μιση ωρα πριν τις 12 το μεσημέρι.
Κατευθύνομαι στην Ο2 αρινα οπου εχει αγώνες τενις και παιζουν οι 8 καλύτεροι του ντουνιά.
Μεταξύ αυτων και ο ...βασιλιας Φεντερερ.
Ειδικα για αυτον ...κουβάλησα την dslr ωστε να τον καταγράψω φωτογραφικα οσο καλυτερα γινόταν.
Μαζί μου ειχα και ενα φωτογραφικο σμαρτφον καθως και μια gopro.
Στον έλεγχο τυπου αεροδρομίου στην εισοδο της Αρινα, μια καλοσυνάτη κυρια 45+ παρατηρει οτι εχω μαζι μου dslr μηχανη και μου τη ζητάει να τη δει. Της την δινω και παει και βλέπει τι; Τι φακό "φορουσε" η μηχανη. Οταν ειδε 300αρι ζουμ μου λεει, δεν επιτρεπεται σερ να βγάλετε φωτογραφιες με αυτη τη μηχανη γιατι θεωρειται καμερο προ, δηλαδη επαγγελματική. Μου λεει θα σας αφησω να μπειτε με τη μηχανη μεσα αλλα θα σας ζητησω να μην την χρησιμοποιήσεται. Καλά; Καλά!
Ετσι με αφησε να μπω εντος του γηπεδου με την μηχανη στην μικρη τσαντα που ειχα μαζι μου. Γνωρίζοντας οτι εκει μεσα παρακολουθούνται οι παντες και τα παντα την dslr oυτε που την αγγιξα. Κι ας εκανα 2000 και βαλε χιλιομετρα να την φερω στο Ηνωμένο Βασίλειο για χάρη του Φεντερερ.
Ετσι αρκέστηκα να βγάλω φωτο μονο με το σμαρτφον. Η gopro ουτε που την κοιταξαν και την παρατήρησαν στον έλεγχο.
Ολα αυτά τα παραπάνω συνέβησαν στο μεσημεριανό σέσιον που σημειωτέον δεν επαιζε ο φεντερερ. Αυτος θα επαιζε στο επόμενο σεσιον.
Στο απογευματινό σέσιον φρόντισα για να μην εχω ...παρατράγουδα στον ελεγχο να αφησω την dslr στο δωμάτιο του ξενοδοχείου.
ετσι κατα τις 6 τοπική ωρα ξανα μανα ελεγχος αυστηρός. Νομιζα οτι δεν ειχα πλεον κανενα προβλημα. Νομιζα. Γιατί αυτη τη φορά σε εναν υπαλληλο δεν αρεσε το γεγονός οτι ειχα μαζι μου την gopro. Ετσι με ενημερωσε οτι δεν μπορω να παρω μαζί μου στο γηπεδο την μικρη gopro γιατι και αυτη θεωρειται καμερο προ δηλαδη επαγγελματική. Ετσι με ενημερωσε οτι θα την κρατησουν και θα την παρω στο τελος των αγώνων. Ετσι την παρεδωσα στα χερια του, μου εβαλε να γραψω σε μια λιστα το ονομα μου και τον αριθμό του κινητού μου και δινοντας μου ενα χαρτι με εναν αριθμό και την κρατησαν σε ενα ειδικα για τετοιες περιπτωσεις ντουλαπακι.
Το βραδυ κατα τις 10 που τελειωσε το ματς του φεντερερ με τον τιμ πηγα στην εισοδο και μετά απο μια ουρα 10 λεπτων περιπου παρελαβα σωα και αβλαβη την gopro!
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Θα έγραφα για παρόμοιο περιστατικό αλλά για εντελώς διαφορετική προσέγγιση από τους υπεύθυνους ασφαλείας αλλά δεν μπορώ γιατί θα έβγαινα εκτός θέματος επειδή μου έτυχε στο .… Άμστερνταμ.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.859
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Α μα δεν έχει να κάνει με φωτογραφική αλλά με την αυστηρότητα, κατά την άποψη μου, που επέδειξαν οι υπεύθυνοι.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικα στην Αγγλία όσον αφορά τα θεάματα έχουν την "παράλογη" λογική οτι ολοι οι πελάτες-θεατές έχουν ίσα δικαιώματα!! Παραδείγματα έχω πολλά. Μου έχει τύχει 2-3 φορές σε αγώνα ποδοσφαίρου σε κεντρικές κερκιδες (οχι κατι ιδιαίερο, στο υψος του πεναλτι) οι stewart να κάνουν παρατηρηση κόσμο γιατι ήταν όρθιος κατα τη διάρκεια του αγώνα γιατι πολυ απλά δεν έβλεπε ο πίσω που είχε πληρωσει και αυτός εισιτήριο.
Στα δε θέματα ασφάλειας εκει είναι πολυ πιο αυστηρή. Σε συναυλία στην O2 με την σκηνή στο κέντρο ειχε γύρω γύρω απο τη σκηνή (κοντά στις κερκίδες) μια λωρίδα πλάτους σχεδόν 1 μέτρο σαν διαδρομος ασφαλείας. Οποιος έμπαινε σε αυτη τη λωρίδα και καθόταν πανω απο 5-10 δευτερόλεπτα τον έδιωχναν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.374
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom