ΗΠΑ Ενοικίαση αυτοκινήτου στην Αμερική.

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πολύ κατανοητό τι ρωτάς. Η ασφάλεια αστικής ευθύνης παρέχεται με την κάλυψη αυτοκινήτου. Και στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική και υπάρχει σε όλα τα ασφαλιστήρια. Άρα και εκεί με το που ενοικιάσεις αυτοκίνητο, θα την έχεις ενσωματωμένη στο συμβόλαιο σου, εφόσον είναι υποχρεωτική.

Δεν είναι υποχρεωτική τουλάχιστον στην Ελλάδα η ασφάλιση αστικής ευθύνης για άλλους κινδύνους πέραν την χρήσης αυτοκινήτου. Το 2ο ερώτημα σου μάλλον αναφέρεται σε κάτι τέτοιο http://www.arag.gr/gr/index.php?option=com_content&view=article&id=201&Itemid=77
μερικες εταιριες εχουν μονο το basic rate και μετα εσυ βαζεις οτι καλυψη θες.ακομα κ την καλυψη αστικης ευθυνης(RLP Insurance) την εχουν εξτρα.αναφερομαι σε αυτην την καλυψη.τωρα αν κανω λαθος δεν ξερω,με δυο λογια τι ειναι προτιμοτερο να εχω σαν καλυψη σε μια ενοικιαση στην καλιφορνια,τι καλυψη να διαλεξω ωστε να ειμαι καλυμενος.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Αν είναι υποχρεωτική τότε γιατί σου δίνουν την επιλογή να την προσθέσεις προαιρετικά; Ελλάδα για παράδειγμα δεν μπορείς να την αφαιρέσεις.

Σε κάθε περίπτωση εγώ προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, προσθέτοντας μάλιστα και την αντίστοιχη κάλυψη των ιδίων ζημιών (CDW νομίζω).
 

radys

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
TURKEY, USA, CANADA
Ονειρεμένο Ταξίδι
PEROU
Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε στις ΗΠΑ και τον Καναδα. Προσπαθω να κανω ενοικιαση αυτοκινητου απο Vancouver ή Seattle και να παραδοθει Νεα Υορκη και δε μπορώ, μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.114
πριν περίπου ένα έτος είχα κλείσει αμάξι με παράδοση σε διαφορετική πόλη εντός της ίδιας πολιτείας στο Site της britishairways.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
θα θελα να σχολιασω παντως οτι στο ταξιδι μου στην αμερικη αυτες τις μερες που εχω ηδη νοικιασει αμαξι απο τις διαφορετικες πολιτειες (χαβαι,νεβαδα και καλιφορνια)καμια εταιρεια ενοικιασης δεν μου ζητησε το διεθνες διπλωμα τις ελπα,και στην μια απο τις 3 που ρωτησα αν ειναι απαραιτητη αυτο τις ελπα μου ειπε οτι ουτε καν ηξερε για αυτο.βασικα δεν με εχουν σταματησει καπου να με κανουν ελενχο στο δρομο ακομα αλλα την επομενη φορα δεν θα το βγαλω.απο την στιγμη που εχεις το κανονικο διπλωμα οδηγησης τα υπολοιπα τα θεωρω περιττα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.114
το ελληνικό δίπλωμα που έχω εγώ είναι μόνο στα ελληνικά , άρα υπάρχει αντικειμενική δυσκολία στο να το διαβάσει κάποιος σε ενδεχόμενο έλεγχο.
Θεωρώ όμως τεράστια κοροϊδία να βγάζουμε δίπλωμα από την έλπα με ισχύ ένα ή δύο έτη. Θα έπρεπε να το πληρώναμε μια φορά και να λήγει την ίδια περίοδο με το κανονικό μας δίπλωμα.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
θα θελα να σχολιασω παντως οτι στο ταξιδι μου στην αμερικη αυτες τις μερες που εχω ηδη νοικιασει αμαξι απο τις διαφορετικες πολιτειες (χαβαι,νεβαδα και καλιφορνια)καμια εταιρεια ενοικιασης δεν μου ζητησε το διεθνες διπλωμα τις ελπα,και στην μια απο τις 3 που ρωτησα αν ειναι απαραιτητη αυτο τις ελπα μου ειπε οτι ουτε καν ηξερε για αυτο.βασικα δεν με εχουν σταματησει καπου να με κανουν ελενχο στο δρομο ακομα αλλα την επομενη φορα δεν θα το βγαλω.απο την στιγμη που εχεις το κανονικο διπλωμα οδηγησης τα υπολοιπα τα θεωρω περιττα.
δεν θα διαφωνήσω ότι κανένα γραφείο ενοικίασης δεν σου ζήτησε το διεθνές δίπλωμα(ELPA) αλλά δεν θα συμφωνήσω κιόλας ότι είναι περιττό..

Tο κόστος είναι μικρό σχετικά και ο τρόπος που βγαίνει είναι πραγματικά πολύ εύκολος..

Mπορεί να μην το χρειαστείς ποτέ αλλά σε περίπτωση ατυχήματος η ασφαλιστική θα προσπαθήσει να βρει οποιοδήποτε παράθυρο υπάρχει για να μην πληρώσει..ένα από τα παράθυρα είναι η έλλειψη international driving license όπως λένε εδώ την μετάφραση της elpa..

Eπίσης να καταθέσω προσωπική εμπειρία..μέχρι να βγάλω αμερικάνικο δίπλωμα οδήγησης οδηγούσα με το ελληνικό συνοδεία με της elpa..αλλά επειδή οδηγούσα δυο διαφορετικά αυτοκίνητα και το "βιβλίο" της elpa δεν μπορούσα να το έχω συνέχεια μαζί μου μια μέρα με σταμάτησαν με το αυτοκίνητο που δεν είχα μαζί μου της elpa..

O συγκεκριμένος αστυνομικός (γιατί με άλλον δεν είχα πρόβλημα) δεν πείστηκε ότι είμαι καλυμμένος να οδηγάω μόνο με αυτό και με έστειλε στο δικαστήριο να αποφασίσει ο δικαστής αν είμαι νόμιμος η όχι..όταν πήγα στο δικαστήριο ήμουν κάτοχος και αμερικάνικου και δεν δόθηκε μεγάλη σημασία οπότε τέλος καλο όλα καλά...αλλά ο δικαστής μου είπε ότι μου προτείνει όταν οδηγώ με το ελληνικό να έχω κοντά μου και το international driving license..

εγώ λοιπόν θα έλεγα από την στιγμή που δεν είναι μεγάλος κόπος καλύτερα να υπάρχει παρά το αντίθετο.
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Καλησπέρα,

έχει νοικιάσει κάποιος πρόσφατα αυτοκίνητο με το κλασικό ευρωπαϊκό δίπλωμα οδήγησης που έχουμε στην Ελλάδα; (όνομτεπώνυμο με λατινικούς χαρακτήρες, τα υπόλοιπα στα ελληνικά); Απ ότι βλέπω στο ίντερνετ, πρέπει να είναι οκ, αλλά ήθελα να επιβεβαιώσω
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εννοείς το χάρτινο ? Σωστά ? Εγώ το 2017 , ΝΑΙ Οκ !
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ναι, με την κάρτα 4 φορές, δεν είχα ποτέ πρόβλημα...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα,

έχει νοικιάσει κάποιος πρόσφατα αυτοκίνητο με το κλασικό ευρωπαϊκό δίπλωμα οδήγησης που έχουμε στην Ελλάδα; (όνομτεπώνυμο με λατινικούς χαρακτήρες, τα υπόλοιπα στα ελληνικά); Απ ότι βλέπω στο ίντερνετ, πρέπει να είναι οκ, αλλά ήθελα να επιβεβαιώσω

Ναι, πριν 1 μήνα με το πάλιο ροζ το τρίπτυχο χωρίς πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom