Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ακριβως αυτο εννοω .Η τιμη που βγαζει το site απο οτι καταλαβα δεν ειναι σιγουρη.Ελπιζω τουλαχιστον να ειναι καπου εκει κοντα και να μην ξεφυγει προς τα πανω .
Γιατί να μην είναι σίγουρη; Σου δίνει μία εικόνα για το τι θα περιμένεις στο γκισέ. Αντε να έχει μία αποκληση αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι διπλάσια!
Μη μπερδεύεσαι με το δικό μου παράδειγμα. Εγώ νοίκιασα στη Γαλλία. Εσύ (αν θυμάμαι καλά) θέλεις να νοικιάσεις Γερμανία. Δεν είναι το ίδιο. Επίσης παίζουν ρόλο και οι εταιρείες ενοικίασης. Μη κολλάς στα 400€ που πλήρωσα εγώ.
 

vasilisser

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα παίδες!σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα τουρ στην Βαυαρία τέλος Σεπτέμβρη με μέσα Οκτωβρίου με ενοικίαση campervan.Εχετε να προτείνεται κάτι η να μας συμβουλεύεται κάτι?είναι η ορ τη φορά που θα κάνουμε κάτι τέτοιο οπότε οτιδήποτε θα εκτιμηθεί!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα παίδες!σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα τουρ στην Βαυαρία τέλος Σεπτέμβρη με μέσα Οκτωβρίου με ενοικίαση campervan.Εχετε να προτείνεται κάτι η να μας συμβουλεύεται κάτι?είναι η ορ τη φορά που θα κάνουμε κάτι τέτοιο οπότε οτιδήποτε θα εκτιμηθεί!
Καλησπέρα. Δες εδώ Road trip με campervan
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
νοικιασαμε αμαξι απο Buchbinder στην Στουτγκαρδη αεροδρομιο.Κλεισαμε απο Rental cars το αμαξι και στο γκισε πληρωσαμε για Babyseat,cross border και ασφαλεια με zero excess .Δεν πηγε ομως και πολυ καλα .Δεν μπορουσαμε να συννενοηθουμε με την υπαλληλο αλλες τιμες μας ελεγε ,τα μωρα να κλαινε,εμεις να βιαζομστε κλπ κλπ .Και την συμβαση που υπογραψαμε καποια στιγμη στην διαρκεια του ταξιδιου ο αντρας μου την εχασε.Τελοσπαντων. μας στειλανε το τιμολογιο και μας εχουν χρεωσει 200 ευρω premium station surgharge Στελνω Mail και μου λενε επειδη παραλαβαμε το αμξι απο αεροδρομιο .Η ερωτηση ειναι μπορω να κανω κατι η τα κλαιω?Γενικως παντως συνολο για μεσαιας κατηγοριας αμαξι για 11 μερες πηγε 1000 ευρω .
 

snikolak

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα κι από εμένα παιδιά! Μέσα Σεπτεμβρίου οργανώνουμε ένα ταξίδι στη Ρουμανία με ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο του Βουκουρεστίου για να κάνουμε road trip στην Τρανσυλβανία. Καθώς είναι η πρώτη μας απόπειρα για ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό θα ήθελα την βοήθεια σας. Από ιστορίες άλλων μελών βλέπω πως μια καλή επιλογή είναι η klass wagen. Θεωρείτε είναι καλύτερα να κάνουμε κράτηση μέσω του site της klass wagen ή μέσω rental cars; Επίσης το rental cars προτείνει πλήρη κάλυψη με ένα επιπλέον ποσό. Είναι καλύτερα να το προσθέσω κατά την κράτηση ή να το πληρώσουμε στο γραφείο όταν παραλάβουμε το αμάξι; Οποιαδήποτε συμβουλή σας η επισήμανση σχετικά με το τι να προσέξουμε είναι ευπρόσδεκτη 😊
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επίσης το rental cars προτείνει πλήρη κάλυψη με ένα επιπλέον ποσό. Είναι καλύτερα να το προσθέσω κατά την κράτηση ή να το πληρώσουμε στο γραφείο όταν παραλάβουμε το αμάξι;
Όχι, δεν το προσθέτεις αυτό το ποσό! Αν θέλετε έξτρα ασφάλεια, θα την κάνετε στην εταιρεία όταν πάτε να παραλάβετε το όχημα.
Για το αν είναι καλύτερα να κάνετε ενοικίαση απο τη Rentalcars ή απο το σάιτ της ίδιας εταιρείας, θα πρέπει να τσεκάρεις τιμές και στα δύο και να δεις τι είναι πιο συμφέρον, αρκεί να βγάλεις την έξτρα ασφάλεια της rentalcars, που τη κοτσάρει πάντα κατα την διάρκεια της ενοικίασης και δεν έχει καμία σχέση με τις ασφάλειες που πωλεί η εκάστοτε εταιρεία ενοικίασης.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Καλησπέρα κι από εμένα παιδιά! Μέσα Σεπτεμβρίου οργανώνουμε ένα ταξίδι στη Ρουμανία με ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο του Βουκουρεστίου για να κάνουμε road trip στην Τρανσυλβανία. Καθώς είναι η πρώτη μας απόπειρα για ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό θα ήθελα την βοήθεια σας. Από ιστορίες άλλων μελών βλέπω πως μια καλή επιλογή είναι η klass wagen. Θεωρείτε είναι καλύτερα να κάνουμε κράτηση μέσω του site της klass wagen ή μέσω rental cars; Επίσης το rental cars προτείνει πλήρη κάλυψη με ένα επιπλέον ποσό. Είναι καλύτερα να το προσθέσω κατά την κράτηση ή να το πληρώσουμε στο γραφείο όταν παραλάβουμε το αμάξι; Οποιαδήποτε συμβουλή σας η επισήμανση σχετικά με το τι να προσέξουμε είναι ευπρόσδεκτη 😊
FMN Car Rental στο Otopeni...νοίκιασα το Πάσχα και μάλιστα μας έκαναν upgrade στο αυτοκίνητο...είχα διαβάσει διάφορα περίεργα για ενοικίαση αυτοκινήτου στη Ρουμανία...η συγκεκριμένη εταιρεία (δες και κριτικές στο ίντερνετ) είναι πάρα πολύ καλή...κλείνεις με κλειστά μάτια....[/QUOTE]
 
Last edited:

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Εκλεισα για Μοναχο 27 Οκτωβριου και θελουμε να νοικιασουμε 2 αυτοκινητα για να παμε 9 ατομα (3 οικογενειες) στο Φραιμπουργκ...διαβαζοντας ολα αυτα εδω περι ενοικιασεως ,εξτρα χρεωση για το ενα, εξτρα χρεωση για το αλλο και δεσμευση ενος υπερογκου ποσου (ενω καποιος εκανε την εξτρα ασφαλεια) στην καρτα σου , ειλικρινα το μετανιωσα !!! 200 ευρω, λεει, γιατι παρελαβες το ι.χ απο το αεροδρομιο και βγαλε ακρη μετα !!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εκλεισα για Μοναχο 27 Οκτωβριου και θελουμε να νοικιασουμε 2 αυτοκινητα για να παμε 9 ατομα (3 οικογενειες) στο Φραιμπουργκ...διαβαζοντας ολα αυτα εδω περι ενοικιασεως ,εξτρα χρεωση για το ενα, εξτρα χρεωση για το αλλο και δεσμευση ενος υπερογκου ποσου (ενω καποιος εκανε την εξτρα ασφαλεια) στην καρτα σου , ειλικρινα το μετανιωσα !!! 200 ευρω, λεει, γιατι παρελαβες το ι.χ απο το αεροδρομιο και βγαλε ακρη μετα !!!
Το βασικό είναι να έχεις καταλάβει ακριβώς τους όρους του συμβολαίου. Το ποσό που σου δεσμεύουν στην κάρτα μειώνεται ανάλογα με την ασφάλεια που προσθέτεις. Το καλύτερο είναι να προσθέτεις μια ασφάλεια με zero excess και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Στην τελευταία μου κράτηση, έκλεισα μέσω booking πρόσθεσα την παραπάνω ασφάλεια (την οποία τελικά παρείχε η εταιρεία ενοικίασης και όχι η Booking ως μεσάζοντας) μου δέσμευσαν μόνο 300Ε τα οποία αποδεσμευτηκαν την επόμενη μετά την παράδοση (μου έχει τύχει να τα κρατησουν δεσμευμένα 2 βδομάδες). Οπότε δεν χρειάζεται να το μετανιώνεις, απλά σωστό ψάξιμο και προσοχη στους όρους.
 

DimRigin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας,
ενδιαφέρομαι να νοικιάσω αμάξι για μια μέρα απο Φλωρεντία και βλέποντας παλιότερα σχόλια και εδώ και σε άλλα φορουμ κατέληξα στην Alamo.Η κράτηση μου φαίνεται να έχιε ιδιάιτερα χαμηλή τιμή και στο mail που μου ήρθε φαίνονται οι παρακάτω καλύψεις


Πληρωμή
Λεπτομέρειες Χρέωσης
Base Rate55.80 EUR
Drop Charge0.00 EUR
CDW WITH DEDUCTIBLE(included)
THEFT PROTECTION WITH DEDUCTIBLE(included)
AIRPORT FEE 18.00 PCT/RNTL(included)
ROAD FEE 4.60 EUR PER DAY(included)
VALUE ADDED TAX(included)
Εκτιμώμενη συνολική τιμή**55.80 EUR

Είναι εντάξει ή θα χρειαστεί και κάποια έξτρα ασφάλεια εκεί΄? Το ποσό δεν έχει πληρωθεί οπότε αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom