Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα σας,
ενδιαφέρομαι να νοικιάσω αμάξι για μια μέρα απο Φλωρεντία και βλέποντας παλιότερα σχόλια και εδώ και σε άλλα φορουμ κατέληξα στην Alamo.Η κράτηση μου φαίνεται να έχιε ιδιάιτερα χαμηλή τιμή και στο mail που μου ήρθε φαίνονται οι παρακάτω καλύψεις


Πληρωμή
Λεπτομέρειες Χρέωσης
Base Rate55.80 EUR
Drop Charge0.00 EUR
CDW WITH DEDUCTIBLE(included)
THEFT PROTECTION WITH DEDUCTIBLE(included)
AIRPORT FEE 18.00 PCT/RNTL(included)
ROAD FEE 4.60 EUR PER DAY(included)
VALUE ADDED TAX(included)
Εκτιμώμενη συνολική τιμή**55.80 EUR

Είναι εντάξει ή θα χρειαστεί και κάποια έξτρα ασφάλεια εκεί΄?
Ευχαριστώ
θα πρέπει να τσεκάρεις πόσο είναι το deductible, το οποίο αντιστοιχεί στο ανώτατο όριο ποσού το οποίο θα επιβαρυνθείς σε περίπτωση κάποιας ζημιάς/κλοπης. Εαν θέλεις να μην πληρώσεις τπτ, θα πρέπει να προσθέσεις ασφάλεια με zero excess.
 

DimRigin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
θα πρέπει να τσεκάρεις πόσο είναι το deductible, το οποίο αντιστοιχεί στο ανώτατο όριο ποσού το οποίο θα επιβαρυνθείς σε περίπτωση κάποιας ζημιάς/κλοπης. Εαν θέλεις να μην πληρώσεις τπτ, θα πρέπει να προσθέσεις ασφάλεια με zero excess.
Το αναφέρει ως included για αυτο που έκανε εντύπωση .
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το αναφέρει ως included για αυτο που έκανε εντύπωση .
Αναφερει included with deductible που σημαινει οτι εχει ασφαλεια αλλα υπαρχει καποιο οριο απαλλαγης οχι οτι συμπεριλαμβανει κ τα deductibles.
 

DimRigin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Αναφερει included with deductible που σημαινει οτι εχει ασφαλεια αλλα υπαρχει καποιο οριο απαλλαγης
Α νομίζω κατάλαβα.Θα καλέσω αν είναι στα γραφεία που έχουν στην Ελλάδα ή θα στείλω κάποιο mail για να δούμε την περεταίρω χρέωση αν και λογικά ακόμα και έτσι η τιμή θα είναι πολύ καλή
Ευχαριστώ πολύ!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
νοικιασαμε αμαξι απο Buchbinder στην Στουτγκαρδη αεροδρομιο.Κλεισαμε απο Rental cars το αμαξι και στο γκισε πληρωσαμε για Babyseat,cross border και ασφαλεια με zero excess .Δεν πηγε ομως και πολυ καλα .Δεν μπορουσαμε να συννενοηθουμε με την υπαλληλο αλλες τιμες μας ελεγε ,τα μωρα να κλαινε,εμεις να βιαζομστε κλπ κλπ .Και την συμβαση που υπογραψαμε καποια στιγμη στην διαρκεια του ταξιδιου ο αντρας μου την εχασε.Τελοσπαντων. μας στειλανε το τιμολογιο και μας εχουν χρεωσει 200 ευρω premium station surgharge Στελνω Mail και μου λενε επειδη παραλαβαμε το αμξι απο αεροδρομιο .Η ερωτηση ειναι μπορω να κανω κατι η τα κλαιω?Γενικως παντως συνολο για μεσαιας κατηγοριας αμαξι για 11 μερες πηγε 1000 ευρω .
Τα 200 € εξτρά δεν μου φαίνεται λογικό να τα έδωσες γιατί περέλαβες το αμάξι στο αεροδρόμιο που είναι και το αυτονόητο! Μήπως παρέλαβες ή παρέδωσες το αυτοκίνητο σου εκτός ωραρίου λειτουργίας της εταιρείας και για αυτό είχες την επιβάρυνση; Αυτή η υπηρεσία έχει σίγουρα έξτρα χρέωση και το αναφέρουν όλα τα συμφωνητικά.
Επίσης, προφανώς είχες έξτρα χρέωση για το το παιδικό κάθισμα που δεν ξέρω πόσο στο χρέωσαν και το zero excess που χρεωνεται και πάνω από 20 €/μέρα ανάλογα με το αυτοκίνητο.

Για 11 μέρες τα 1000 € με μηδενική απαλλαγή και παιδικό κάθισμα μια χαρά μου φαίνονται σαν τιμή.
Για 2 μέρες ενοικίασης μικρού αυτοκινητου στην Καλαμάτα, μέσα Σεπτέμβρη, χωρίς έξτρα ασφάλεια βρίσκω ελάχιστη τιμή 140 €!!!
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Το βασικό είναι να έχεις καταλάβει ακριβώς τους όρους του συμβολαίου. Το ποσό που σου δεσμεύουν στην κάρτα μειώνεται ανάλογα με την ασφάλεια που προσθέτεις. Το καλύτερο είναι να προσθέτεις μια ασφάλεια με zero excess και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Στην τελευταία μου κράτηση, έκλεισα μέσω booking πρόσθεσα την παραπάνω ασφάλεια (την οποία τελικά παρείχε η εταιρεία ενοικίασης και όχι η Booking ως μεσάζοντας) μου δέσμευσαν μόνο 300Ε τα οποία αποδεσμευτηκαν την επόμενη μετά την παράδοση (μου έχει τύχει να τα κρατησουν δεσμευμένα 2 βδομάδες). Οπότε δεν χρειάζεται να το μετανιώνεις, απλά σωστό ψάξιμο και προσοχη στους όρους.
Αυτο με τους ορους ειναι που με τρομαζει...επειδη ομως δεν εχει πισωγυρισμα, μου συμβουλευεις να κανω (που θα εκανα διαβαζοντας σας στο φορουμ) μια (στο γκισε της εταιρειας, σωστα) ασφαλεια με zero excess ! Την ζητω ακριβως ετσι οπως μου την αναφερεις ή ζητω απλα φουλ καλυψη και ειμαι οκ ? Μη γελατε με τις ερωτησεις μας αλλα αν δεν ξερεις σου φαινονται ολα βουνο ! Μπορω να την κανω και μεσω booking?
υ.γ. Επειδη απο το Φραιμπουργκ το Κολμαρ ειναι κοντα, αν χρειαστει να πεταχτουμε πρεπει να τους δηλωσω οτι θα παω Γαλλια ?
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.909
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μπορω να την κανω και μεσω booking?
Καλύτερα στο γκισέ της εταιρίας που θα νοικιάσεις το αυτοκίνητο.

Επειδη απο το Φραιμπουργκ το Κολμαρ ειναι κοντα, αν χρειαστει να πεταχτουμε πρεπει να τους δηλωσω οτι θα παω Γαλλια ?
Να το δηλώσεις.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εκλεισα για Μοναχο 27 Οκτωβριου και θελουμε να νοικιασουμε 2 αυτοκινητα για να παμε 9 ατομα (3 οικογενειες) στο Φραιμπουργκ...διαβαζοντας ολα αυτα εδω περι ενοικιασεως ,εξτρα χρεωση για το ενα, εξτρα χρεωση για το αλλο και δεσμευση ενος υπερογκου ποσου (ενω καποιος εκανε την εξτρα ασφαλεια) στην καρτα σου , ειλικρινα το μετανιωσα !!! 200 ευρω, λεει, γιατι παρελαβες το ι.χ απο το αεροδρομιο και βγαλε ακρη μετα !!!
"Όπου πας εσύ θα μαι πάντα εγώ να σου τραγουδώ" ❤
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αυτο με τους ορους ειναι που με τρομαζει...επειδη ομως δεν εχει πισωγυρισμα, μου συμβουλευεις να κανω (που θα εκανα διαβαζοντας σας στο φορουμ) μια (στο γκισε της εταιρειας, σωστα) ασφαλεια με zero excess ! Την ζητω ακριβως ετσι οπως μου την αναφερεις ή ζητω απλα φουλ καλυψη και ειμαι οκ ? Μη γελατε με τις ερωτησεις μας αλλα αν δεν ξερεις σου φαινονται ολα βουνο ! Μπορω να την κανω και μεσω booking?
Eφοσον έχεις ήδη κάνει την κράτηση, όταν πας στο γκισε ρώτα σε περιπτωση ατυχήματος τι επιβαρύνεσαι. Αν σου πουν πχ 1200Ε ζήτα επιπλέον ασφάλεια με zero access. Μην αγχωνεσαι, σχεδόν πάντα στο γκισε προσπαθούν να σου την πουλήσουν.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Τα 200 € εξτρά δεν μου φαίνεται λογικό να τα έδωσες γιατί περέλαβες το αμάξι στο αεροδρόμιο που είναι και το αυτονόητο! Μήπως παρέλαβες ή παρέδωσες το αυτοκίνητο σου εκτός ωραρίου λειτουργίας της εταιρείας και για αυτό είχες την επιβάρυνση; Αυτή η υπηρεσία έχει σίγουρα έξτρα χρέωση και το αναφέρουν όλα τα συμφωνητικά.
Επίσης, προφανώς είχες έξτρα χρέωση για το το παιδικό κάθισμα που δεν ξέρω πόσο στο χρέωσαν και το zero excess που χρεωνεται και πάνω από 20 €/μέρα ανάλογα με το αυτοκίνητο.

Για 11 μέρες τα 1000 € με μηδενική απαλλαγή και παιδικό κάθισμα μια χαρά μου φαίνονται σαν τιμή.
Για 2 μέρες ενοικίασης μικρού αυτοκινητου στην Καλαμάτα, μέσα Σεπτέμβρη, χωρίς έξτρα ασφάλεια βρίσκω ελάχιστη τιμή 140 €!!!
Οχι ημασταν καθ'ολα τυπικοι .Παραδώσαμε το αμαξι στην ωρα του και ολα οπως επρεπε .Η υπαλληςλος Μας ελεγε αλλες τιμες για τα extras(baby seat,zero excess κλπ)τις οποιες τις εγραφε σε ενα μπακαλοχαρτο κιολας αποφευγοντας να μας εξηγησει .Η υπαλληλος μας καταμπερδεψε με τις τιμες .Δεν μας εξηγουσε σωστα .Ηρθε μαλιστα και ενα παδι που θα μας πηγαινε στο αμαξι που ηταν Ελληνας και προσπαθησε να βοηθησει στην συνεννοηση αλλα πραγματικα φαινοταν οτι ηθελε να μας παραπλανησει .Τελοςπαντων ,το αφησαμε και εμεις γιατι τα μωρα κλαιγανε και ηταν βραδυ και ειχαμε χιλιομετρα να κανουμε .Στο τιμολογιο που ελαβα μετα την ενοικιαση απο Buchbinder εχουν χρεωση 200 ευρω premium station surgharge .Εχω στειλει αιτημα στην Rentalcars με το τιμολογιο αλλα δεν νομιζω να γινει τιποτα .Γενικη αισθηση παντως ειναι οτι η ενοικιαση αυτοκινητου κρυβει πολλες παγιδες και δεν ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα .και ενταξει τα γραφουν στους ορους κλπ κλπ αλλα ok !παρακατω βαζω ενα copy paste του τιμολογιου .

Basic Rental 11 Days 29.67 326.37 19.00%
388,38 €​
Roadside Assistance 11 Days 8.32 91.52 19.00%
108,91 €​
Premium protection package 11 Days 16.81 184.91 19.00%
220,04 €​
Child Seats 1 Rental 58.82 58.82 19.00%
70,00 €​
CROSS BORDER FEE 1 Rental 25.21 25.21 19.00%
30,00 €​
Environmental contribution 11 Days 0.50 5.50 19.00%
6,55 €​
Premium Station Surcharge 24.90 Percent 672.29 167.40 19.00%
199,21 €​
Assistance Service Fee 1 Rental 12.60 12.60 19.00%
14,99 €​
1038,08​
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Basic Rental 11 Days 29.67 326.37 19.00%
388,38 €​
Roadside Assistance 11 Days 8.32 91.52 19.00%
108,91 €​
Premium protection package 11 Days 16.81 184.91 19.00%
220,04 €​
Child Seats 1 Rental 58.82 58.82 19.00%
70,00 €​
CROSS BORDER FEE 1 Rental 25.21 25.21 19.00%
30,00 €​
Environmental contribution 11 Days 0.50 5.50 19.00%
6,55 €​
Premium Station Surcharge 24.90 Percent 672.29 167.40 19.00%
199,21 €​
Assistance Service Fee 1 Rental 12.60 12.60 19.00%
14,99 €​
1038,08​
Προσωπικά μου φαίνονται νορμαλ οι χρεώσεις. Για το Premium Station Surcharge κάποιες εταιρειες χρεωνουν ενα fiχ ποσό και άλλες ποσοστό της κράτησης (συνήθως 16-18%, σε εσας ειναι καπως ακριβότερο). Αυτό που δεν καταλαβα είναι αν είχες κάνει ηλεκτρονική κράτηση ή όχι. Αν είχες κάνει και είχες δηλώσει παραλαβή από αεροδρόμιο, θα έπρεπε αυτή η χρέωση να σου είναι γνωστή. Τώρα αν πήγατε επι τόπου στο γκισέ ίσως να μην σας τα εξήγησαν καλά ή να μην δώσατε πολύ σημασία στα επί μερους μέσα στην αναμπουμπουλα, αλλά θα έπρεπε να σας στείλει μειλ με όλες τις χρεωσεις εξαρχής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom