Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Ναι, ταξιδεύω με Volotea και η επιβεβαίωση λέει "Το μηχάνημα KeynGo βρίσκεται στο γραφείο Goldcar."

Αρχικά ήρθε ένα mail από την Volotea (για να νοικιάσω αυτοκίνητο) και επειδή ήταν συμφέροντες οι όροι, προχώρησα στην αγορά. Παντού σήματα της Volotea, αλλά τα domain καμία σχέση με Volotea! Παντού εμφανίζεται ως domain το CarTrawler.com. Βέβαια στο internet λένε πως αυτοί οι δυο συνεργάστηκαν, αλλά περίεργα μου φάνηκαν όλα.

Μετα, μου ήρθε ένα mail από την wsgw.goldcar.es να κάνω "digitalisation of your documents" καθώς το αυτοκίνητο έχει απρόσωπη παραλαβή. Αλλά είχε λίγο λάθος τις ώρες ενοικίασης και μου φάνηκε περιεργο.

Και πριν ψηφιοποιήσω τα έγγραφα μου (διαβατήριο, δίπλωμα κλπ) είπα να σας ρωτήσω γιατί ένιωσα μια ανασφάλεια
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ναι, ταξιδεύω με Volotea και η επιβεβαίωση λέει "Το μηχάνημα KeynGo βρίσκεται στο γραφείο Goldcar."

Αρχικά ήρθε ένα mail από την Volotea (για να νοικιάσω αυτοκίνητο) και επειδή ήταν συμφέροντες οι όροι, προχώρησα στην αγορά. Παντού σήματα της Volotea, αλλά τα domain καμία σχέση με Volotea! Παντού εμφανίζεται ως domain το CarTrawler.com. Βέβαια στο internet λένε πως αυτοί οι δυο συνεργάστηκαν, αλλά περίεργα μου φάνηκαν όλα.

Μετα, μου ήρθε ένα mail από την wsgw.goldcar.es να κάνω "digitalisation of your documents" καθώς το αυτοκίνητο έχει απρόσωπη παραλαβή. Αλλά είχε λίγο λάθος τις ώρες ενοικίασης και μου φάνηκε περιεργο.

Και πριν ψηφιοποιήσω τα έγγραφα μου (διαβατήριο, δίπλωμα κλπ) είπα να σας ρωτήσω γιατί ένιωσα μια ανασφάλεια
Η Goldcar είναι γνωστή εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Παιδιά ένα μεγάλο πρόβλημα αντιμετώπισα στην ενοικίαση αυτοκινήτου μίνι βαν 7θεσιο στη Γαλλία.
Το είχα κλείσει 6 μήνες πριν σχεδόν μέσω της rentalcars από τη Budget και 24 ώρες πριν την παραλαβή και ενώ ήμουν ήδη εκτός Ελλάδας μου ακύρωσαν την κράτηση από τη Budget.

Πέρασα ένα εφιαλτικό 24ωρο να ψάχνω να βρω έστω κάποια μικρή βοήθεια από τόσο από την rentalcars όσο και από τη Budget, χωρίς κανένα αποτέλεσμα... απλά μου επέστρεψαν τα χρήματα... σε κλίμα αδιαφορίας και αγενειας....εντέλει έκανα εκ νέου κράτηση για 2 αυτοκινήτα συμβατικά εννοείται σε τιμές πολύ ακριβότερες, την τελευταία στιγμή.

Απίστευτη ταλαιπωρία και στρες που χάλασε ένα μέρη το ταξίδι...

Και ρωτάω θα μπορούσα να κάνω κάτι πέρα το να αφήσω ένα σχόλιο στη rentalcars και στη Budget;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Παιδιά καλησπέρα,

Κάποια εμπειρία απο ενοικίαση αυτοκινήτου στην Πολωνία;

Αντιμετώπισα μεγάλη ταλαιπωρία με rentalcars. Έκλεισα πριν 15 μέρες αυτοκίνητο μέσα από τη Rental Cars με πάροχο την Greenmotion και 2 μέρες μετά δεν είχα λάβει επιβεβαιώση κράτησης. Αφού τους πήρα τηλέφωνο με ενημέρωσαν πως δεν υπήρχε διαθέσιμο αυτοκίνητο, οπότε η κράτηση θα έπρεπε να ακυρωθεί!

Ωστόσο, 11 εργάσιμες μέρες μετά και δεν έχουν επιστραφεί ακόμα τα χρήματα στον λογαριασμό μου! Άκρη δεν βγάζω μαζί τους στα τηλέφωνα! Η τράπεζά μου μου είπε πως θα δω τα χρήματα λογικά στην επόμενη εκκαθάριση αρχές Ιούλη. Ας ελπίσουμε!

Προς το παρόν ψάχνω κάποια έμπιστη εταιρεία! Έχετε κάτι υπόψη;
 

sotos8

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
Παιδιά καλησπέρα,

Κάποια εμπειρία απο ενοικίαση αυτοκινήτου στην Πολωνία;

Αντιμετώπισα μεγάλη ταλαιπωρία με rentalcars. Έκλεισα πριν 15 μέρες αυτοκίνητο μέσα από τη Rental Cars με πάροχο την Greenmotion και 2 μέρες μετά δεν είχα λάβει επιβεβαιώση κράτησης. Αφού τους πήρα τηλέφωνο με ενημέρωσαν πως δεν υπήρχε διαθέσιμο αυτοκίνητο, οπότε η κράτηση θα έπρεπε να ακυρωθεί!

Ωστόσο, 11 εργάσιμες μέρες μετά και δεν έχουν επιστραφεί ακόμα τα χρήματα στον λογαριασμό μου! Άκρη δεν βγάζω μαζί τους στα τηλέφωνα! Η τράπεζά μου μου είπε πως θα δω τα χρήματα λογικά στην επόμενη εκκαθάριση αρχές Ιούλη. Ας ελπίσουμε!

Προς το παρόν ψάχνω κάποια έμπιστη εταιρεία! Έχετε κάτι υπόψη;
Στη θέση σου θα έκλεινα κατ ευθείαν απ΄ το site της εταιρείας .Έχω νοικιάσει 2 φορές από sixt και δεν ειχα καποιο πρόβλημα
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
ομοίως και εγώ σε Πολωνία είχα κλείσει απο την sixt (παρόλο που δεν μου γέμιζε το μάτι) και μάλιστα είχα κλείσει Nissan juke και μου έδωσαν το ανώτερο qashqai με γυάλινη οροφή κλπ κλπ ...
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Σας ευχαριστώ πολύ.

Έκλεισα τελικά από Autounion και προς το παρόν όλα φαίνονται μια χαρά!
 

alenav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλησπέρα. Θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο στη Βαρκελώνη. Είναι η πρώτη φορά που θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και το πρώτο μας ταξίδι μόνοι μας και όχι με ταξιδιωτικό γραφείο.
Ειλικρινά έχω χαθεί. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τις εγγυήσεις. Γράφει ότι είναι 1100€ εγγυηση για τα πιο φθηνά οχήματα. Τύπου fiat 500.
Αλλά διάβασα ότι μπορώ να πληρώσω ακριβότερα το αυτοκίνητο και να μην δεσμευτώ μεγάλη εγγυηση, ισχυει; Πως μπορώ να το κάνω; Κυρίως αυτό με ενδιαφέρει να μάθω.
Επίσης, αν μόρειτε προτείνετε μου εταιρειες οι οποιες είναι έμπιστες χωρίς προβλήματα!
Επιπλέον, η πληρωμή όταν το κλείσω μπορεί να γίνει με χρεωστική κάρτα (πχ euro bank; )
Ειλικρινά συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλά ψάχνω όλη μέρα και προσπαθώ να καταλάβω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.423
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ειλικρινά έχω χαθεί. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τις εγγυήσεις. Γράφει ότι είναι 1100€ εγγυηση για τα πιο φθηνά οχήματα. Τύπου fiat 500.
Αλλά διάβασα ότι μπορώ να πληρώσω ακριβότερα το αυτοκίνητο και να μην δεσμευτώ μεγάλη εγγυηση, ισχυει; Πως μπορώ να το κάνω; Κυρίως αυτό με ενδιαφέρει να μάθω.
Όταν κλείσεις αυτοκίνητο χωρίς κάποια έξτρα ασφάλεια (απο την ίδια την εταιρεία ενοικίασης όμως) τότε η εταιρεία ενοικίασης ζητάει ένα ποσό σαν αυτό που ανέφερες ως εγγύηση. Μετά την επιστροφή του οχήματος και αν δεν υπάρχουν ζημιές απο τη μεριά σου, η εταιρεία σου επιστρέφει την εγγύηση. Δεν πληρώνεις ακριβότερα το αυτοκίνητο, πληρώνεις έξτρα ασφάλεια και αυτό είναι στην κρίση του καθενός αν θα το κάνει ή θα προτιμήσει να ρισκάρει οδήγηση σε ξένη χώρα χωρίς έξτρα ασφάλεια.
Σημείωση: αν κλείσεις αυτοκίνητο μέσω μεσάζοντα πχ rentalcars, θα βλέπεις ότι σου προσφέρει έξτρα ασφάλεια. Αυτή η ασφάλεια προσφέρεται απο τον μεσάζοντα και όχι απο την εταιρεία ενοικίασης, οπότε όταν θα παραλάβεις το όχημα δεν θα έχεις αγοράσει έξτρα ασφάλεια απο την εταιρεία που ανήκει το όχημα και θα σου ζητήσουν πάλι εγγύηση ή να κάνεις έξτρα ασφάλεια σε αυτούς για να μην έχεις τόσο μεγάλη εγγύηση.

Επίσης, αν μόρειτε προτείνετε μου εταιρειες οι οποιες είναι έμπιστες χωρίς προβλήματα!
Επιπλέον, η πληρωμή όταν το κλείσω μπορεί να γίνει με χρεωστική κάρτα (πχ euro bank; )
Υπάρχουν εταιρείες που δέχονται χρεωστικές κάρτες, αλλά οι περισσότερες θέλουν πιστωτική.
Οποιαδήποτε εγγύηση με χρεωστική σημαίνει αμεση καταβολή μετρητών απο τη μεριά σου για την εγγύηση. Ενώ με πιστωτική δεσμεύεται μόνο το ποσό της εγγύησης στην πιστωτική κάρτα.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
47
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Γίνεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο από μια χώρα και να το παραδώσεις σε άλλη χώρα για ταξίδι ευρωπαϊκή ένωση.
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Γίνεται τυπικά , αλλά είναι ασύμφορο

Δες ένα παράδειγμα με την Europcar

Αν νοικιάσεις για μια βδομάδα στο Παρίσι, θέλουν γύρω στα 500€
Αν επιλέξεις να το νοικιάσεις στο Παρίσι, αλλά να το επιστρέψεις στο Βερολίνο, θέλουν 2500€ ! Ναι, δεν είναι λάθος. Αλλά ειναι ακραιο το παραδειγμα

Βλέπω τώρα πως στην rentalcars η επιβάρυνση ειναι μικρή και λογική
 

teoxen

Member
Μηνύματα
47
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Γίνεται τυπικά , αλλά είναι ασύμφορο

Δες ένα παράδειγμα με την Europcar

Αν νοικιάσεις για μια βδομάδα στο Παρίσι, θέλουν γύρω στα 500€
Αν επιλέξεις να το νοικιάσεις στο Παρίσι, αλλά να το επιστρέψεις στο Βερολίνο, θέλουν 2500€ ! Ναι, δεν είναι λάθος. Στην ουσία δηλαδή δεν γίνεται.
Το πρόβλημα είναι ότι βγαίνεις εκτός χώρας? Το ίδιο ισχύει και αν το δώσεις εστω στην ίδια χώρα αλλά σε άλλη τοποθεσία αλλη Πόλη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom