Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Nikos_F

Member
Μηνύματα
69
Likes
960
Διόρθωσα το προηγούμενο μήνυμα μου γιατί είδα πως η rentalcars ζητάει λογική επιβάρυνση.
Το πρόβλημα είναι πως - υποτίθεται - πως πρέπει να το ξαναπάνε εκεί που το πηρες με δικό τους οδηγό για αυτό ζητάνε και αυτό το εξωφρενικό ποσό

Φαίνεται πως η rentalcars έχει άλλο σύστημα και ζητάει πιο λογικά νούμερα, αν και πάλι σου διπλασιάζει (έως τριπλασιάζει ανάλογα που θα το αφήσεις) το αρχικό ενοίκιο.
Αν το αφήσεις πάντως στην ίδια χώρα αλλά σε άλλη πόλη, η επιβάρυνση ειναι σαφώς μικρότερη απο το να το αφήσεις σε άλλη χώρα.
 
Last edited:

teoxen

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Οπότε περνεις αμαξάκι και τα πληρώνεις στην βενζίνη και δεν έχεις και το άγχος του αμαξιου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.552
Likes
29.541
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γίνεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο από μια χώρα και να το παραδώσεις σε άλλη χώρα για ταξίδι ευρωπαϊκή ένωση.
Ναι, γίνεται (με εξαιρέσεις, που συνήθως περιλαμβάνουν και την Ελλάδα). Επιβαρύνεται συνήθως, αλλά τις περισσότερες φορές δεν είναι τίποτα τραγικό Π.χ. εννοικίαση από Σλοβακία με παράδοση Ουγγαρία του 2020 μου κόστισε μόλις €70 παραπάνω. Περίπου τόσο επιβαρύνεται και μια παράδοση σε άλλη πόλη της ίδιας χώρας (π.χ. Γαλλικά προάστια Γενεύης προς Λυόν).
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.362
Likes
4.351
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μια άλλη πρόταση είναι το Λουγκάνο, αλλάζεις χώρα μεν μένεις σε ιταλικό καντόνι δε.
Τα φώτα σας, παρακαλώ: Με ενοικιασμένο αυτοκίνητο τι χρειάζεται κανείς για να διασχίσει τα σύνορα;
Απλά η συνεννόηση με το γραφείο ενοικίασης; Κάποια βινιέτα ίσως;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.846
Likes
15.998
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τα φώτα σας, παρακαλώ: Με ενοικιασμένο αυτοκίνητο τι χρειάζεται κανείς για να διασχίσει τα σύνορα;
Απλά η συνεννόηση με το γραφείο ενοικίασης; Κάποια βινιέτα ίσως;

2 φορές που το έκανα το είπα μόνο στο γραφείο ενοικίασης.
Η πρώτη φορά ήταν από Μιλάνο σε Λουγκάνο και η δεύτερη από Μπέργκαμο σε Σεν Μόριτζ και άλλες πόλεις της Ελβετίας και επιστροφή από Τιρανο σε Μπέργκαμο.
Εάν χρησιμοποιήσετε αυτοκινητόδρομο χρειάζεται βινιετα. Εγώ δεν έβγαλα και τις δύο φορές γιατί πήγαινα από επαρχιακούς δρόμους.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.362
Likes
4.351
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
2 φορές που το έκανα το είπα μόνο στο γραφείο ενοικίασης.
Η πρώτη φορά ήταν από Μιλάνο σε Λουγκάνο και η δεύτερη από Μπέργκαμο σε Σεν Μόριτζ και άλλες πόλεις της Ελβετίας και επιστροφή από Τιρανο σε Μπέργκαμο.
Εάν χρησιμοποιήσετε αυτοκινητόδρομο χρειάζεται βινιετα. Εγώ δεν έβγαλα και τις δύο φορές γιατί πήγαινα από επαρχιακούς δρόμους.
Ευχαριστώ φίλε Μάκη, όπως πάντα πρόθυμος και ακριβής :)
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
245
Likes
538
Μη γελάσετε... Ξέρετε αν με αυτό το διπλωμα , μπορώ να ενοικιασω τουτού, έξω;

View attachment 452229
ειναι στην κριση του γραφειου ενοικιασεως, εχω ακουσει ιστοριες που δεν τους εδωσαν και αλλες που τους εδωσαν... επισης ορισμενοι ειχαν προβλημα με τροχονομους που δεν το αναγνωριζαν επειδη δεν εχει στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες και ηθελαν διεθνες (που βγαινει αμεσως απο την ΕΛΠΑ...) εγω παντως δεν θα ταξιδευα εξω με τετοιο διπλωμα... βγαλε διεθνες
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
586
Likes
1.082
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αντικατάσταση σε νέου τύπου μέσω gov;
Γιατί να γελάσουμε, κι εμείς τέτοιο δίπλωμα έχουμε 😆 Δεν έχω επιχειρήσει να ενοικιάσω στο εξωτερικό.
 

vanda

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.437
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.443
Μηνύματα
892.761
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom