Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Νομιζω οτι τα γραφεια τους στο αεροδρομιο ειναι μεχρι τις 00.30 ανοιχτα και το πρωι απο οτι μας ειχε πει ο υπαλληλος αν δεν εχουν ανοιξει πετας το κλειδι απο την πορτα μεσα στο γραφειο.. Στη Φλωρεντία που είχα νοικιάσει το επέστρεψα αργα τη νυχτα, το πηγα στο παρκινγκ, αφησα τα κλειδια, το ελεγξε, και την αλλη μερα το πρωι πηγα στο γραφειο για τα χαρτια.
 

nikol magic

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Στο αεροδρομιο του Μιλανου στο μπεργκαμο εχεις παει , εκει μεσα δεν εχει γραφεια της χερτζ για να το παραδωσουμε ? εξαλλου για την ενοικιαση του αμαξιου μας ζητουν αριθμο πτησης της ryanair .
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Σωστα, στο αεροδρομιο του μπεργκαμο μεσα ειναι τα γραφεια... κι εγω παντου δινω αριθμο πτησης για τυχον καθυστερησεις...
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Αν πας απο autostrada ολη την διαδρομη κανα 35 ευρω πηγαινε ελα.. Εγω μόνο στο έλα Παντοβα - Μπέργκαμο (202χλμ) πλήρωσα 11,70. Η διαδρομή Πάντοβα - Μαργκέρα είναι 33χλμ περίπου, εψαξα στογκουγκλ και πηγα απο την statale SR11, διπλα απο τον ποταμο Μπρέντα, μαγεια... περνας απ Βιλλα Πιζανι, Λα ροτοντα, Φοσκαρι..
 

nikol magic

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες . να ρωτησω κι αν εχεις παει προς τις λιμνες κομο,λουγκανο αν εχει διοδια και ποσο στοιχιζουν ?
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Οχι, δεν πηγα εκει γιατι ειχε πολυ κακοκαιρια οταν πηγα και ειπα να μην παω, πηγα τελικα σιρμιονε, βερονα και μαντοβα. το σιρμιονε θα σε αποζημιωσει... καταπληκτικο μερος στη λιμνη γκαρντα!
 

glaz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Λοιπον στα ελληνικα αυτη τη φορα.Θα ηθελα αρχικα πληροφοριεσ για καλη εταιρια ενοικιασης αυτοκινιτου στο μιλανο απο που θα ξεκινησουμε ενα roadtrip για 10 μερες.Αν εχετε την καλοσυνη προτεινετε μου ποιες εταιριες θεωρειτε καλυτερες και φθηνοτερες?σχεδιαζουμε 10ημερο ταξιδι με αφετηρια το μιλανο προσ λιμνη como οδηκως και το βραδυ της πρωτης μερας διαμονη ζυριχη οπου και θα μεινουμε για τουλαχιστον 6 μερες στο σπιτι φιλου.Το αμαξι θα το χρειασουμε για τα περιχωρα τις ελβετιας και για το ταξιδακι το σαββατοκυριακο στο salzburg.τις τελευταιες 2 μερες θα ξεκινησουμε απο ζυριχη για γενευη και στην συνεχεια προσς καννες οπου θα κανουμε 1 διανυκτερευση πριν γυρισουμε το αμαξι στο μιλανο.Οσες χρησιμες πληροφοριες δεκτες.ευχαριστω προκαταβολικα
 
Last edited by a moderator:

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
δεν υπαρχει καλη και κακη εταιρια.φθηνη ή ακριβη.αναλογως τον προορισμο σου, κανεις ενα γκουγκλαρισμα να βρεις εταιριες ενοικιασης της περιοχης.πολλες φορες οι κλασσικες avis,sixt europe car κτλ ειναι πανακριβες σε σχεση με καποιες τοπικες της καθε χωρας.κανε ερευνα και θα το καταλαβεις....σημειωσε πως πρεπει να εχεις πιστωτικη και συνηθως στις περισσοτερες να εισαι πανω απο 21
 

glaz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ευχαριστω πολυ εψαξα γενικα αρκετα απλα ρωτησα μηπως μου διαφευγει κατι.Διαβασα επισης οτι καποιοι κλεισαν απο την avis ellas για ιταλια και μπηκα στο site και ειδα πολυ καλεσ τιμες .υπαρχει καποια αλλη διαφορα περαν της τιμης αμα τα κλεισω μεσω του ελληνικου site της avis?
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
ευχαριστω πολυ εψαξα γενικα αρκετα απλα ρωτησα μηπως μου διαφευγει κατι.Διαβασα επισης οτι καποιοι κλεισαν απο την avis ellas για ιταλια και μπηκα στο site και ειδα πολυ καλεσ τιμες .υπαρχει καποια αλλη διαφορα περαν της τιμης αμα τα κλεισω μεσω του ελληνικου site της avis?
ένας από αυτούς τους κάποιους είμαι και εγώ....Εχω πάει 3 φορές Ιταλία και έχω νοικιάσει και τις 3 με AVIS.Δεν ξέρω αν ήμουν τυχερός πάντως την πρώτη φορά από Malpensa το αυτοκίνητο είχε 1000 km....την δεύτερη από Bergamo είχε 330km...(ήμουν ο δευτερος που το νοικιαζε)....και την τρίτη φορά πάλι από Malpensa το αυτοκινητο είχε 800km....
Εγω προσωπικά τις τιμές που βρίσκω με AVIS για Ιταλία δεν μπορώ να τις βρω πουθενά αλλού.....Είναι μακράν από τις φθηνότερες....Ας μην μιλήσω για το σύνολο της Ιταλίας αλλά για αυτούς που έχουν σκοπό να νοικιάσουν από Malpensa ή από Bergamo επειδή έχω κάνει ερευνα αγοράς και μέσω νετ αλλά και εκεί επιτόπου σας συνιστώ ανεπιφύλακτα την συγκεκριμένη εταιρεία....και φυσικά με κράτηση από το ελληνικό σαιτ γιατί έχει φθηνότερες τιμές σε σχεση με το σαιτ της Ιταλίας...
....και φυσικά να το κλείσεις από πριν και όχι εκεί ,όταν κατέβεις....
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα....την τελευταία φορά που νοίκιασα από Bergamo για να πάω λίμνη Como, η ενοικίαση ήταν 24ωρη στα 32,16 ευρώ.Το ίδιο αυτοκίνητο(fiat panda) για την ίδια μέρα ενοικίασης ( Τετάρτη) στο Ιταλικό σαιτ το έδινε στα 45,56 ευρώ....
Περίμενοντας να συμπληρώσει τα χαρτιά ο υπάλληλος της Avis, μπήκα στο διπλανό γραφείο επίσης μεγάλης πολυεθνικής εταιρείας και ζήτησα ένα fiat panda για το ίδιο 24ωρο....Η τιμή που μου είπε ήταν 108 ευρώ !!!!!!!
Τον ξαναρώτησα μήπως κάνει λάθος,ή δεν κατάλαβε καλά και ότι δίπλα μου έχουν κλείσει το ίδιο αυτοκίνητο για 32 ευρώ και μου απάντησε ...." είναι πολύ super η τιμή και να πάω να το νοικιάσω από εκεί".....φυσικά αυτό και έκανα....

Οπότε από αποψη τιμής μπορώ να σου προτείνω την εταιρεία ανεπιφύλακτα...
Σε σχέση με τα υπόλοιπα,εξυπηρέτηση κτλ, εμένα δεν μου έτυχε τίποτα στραβό....Βέβαια διάβασα κάποια παράπονα και καταγγελιες από φίλους εδώ μέσα αλλά αυτά πιστεύω εγώ μπορούν να συμβούν σε οποιαδήποτε εταιρεία και μεγάλο ρόλο παίζει και ο υπάλληλος που θα πέσεις.....

Εγώ προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα,ούτε απο εξυπηρέτηση,ούτε να πάει κάτι στραβά στην ενοικίαση ή να έχει κάποιο πρόβλημα το αυτοκίνητο που νοίκιασα.....Βέβαια θα πρέπει να σημειώσω εδώ ότι και τις 3 φορές έκανα εξτρα ασφάλεια για κλοπή ή τρακάρισμα με μηδενική απαλλαγή για να είμαι ήσυχος.....Ισως μήπως γιαυτό δεν είχα προβλήματα.....Διότι ακόμα και στην παράδοση δεν έβγαιναν ούτε καν να δουν το αυτοκίνητο....απλά με ρωτούσαν που το άφησα.....και όταν τους ρωτούσα..."δεν θα βγείτε να το δείτε ?"....μου απαντούσαν...."δεν χρειάζετε...είχατε έξτρα ασφάλεια"....

Στο αναφέρω αυτό γιατί θα μπορούσε για παράδειγμα ο υπάλληλος κατά την επιστροφή του αυτοκινήτου να αρχίσει να μου λέει....." εδώ έχει ένα χτύπημα"...." εδώ έσπασες το πλαστικό" και διαφορα άλλα τέτοια και να είχα προβλήματα....και να σου έλεγα τώρα......με τίποτα avis.....μακριά...είναι απατεώνες....όπως αναφέρει κάποιος άλλος φίλος εδώ που είχε παρόμοια προβλήματα με αυτά που σου λέω τώρα από Malpensa....
Γιαυτό αναρωτιέμαι και λέω μήπως παίζει ρόλο το ότι είχα εξτρα ασφάλεια γιαυτό δεν συνάντησα προβλήματα.....Πάντως αν δεν θέλεις να κάνεις,τότε θα πρέπει να δεις με πολύ προσοχή το αυτοκίνητο,να το βγάλεις φωτογραφία και οτιδήποτε χτύπημα δεις να απαιτήσεις να γραφτεί στο συμβόλαιο.....και αν ξεκινώντας ακούσεις τίποτα περίεργους ήχους ή δεν σ αρεσει κάτι στο αυτοκίνητο,να γυρίσεις στο γραφείο και να το αναφέρεις....

Επειδή παρόμοια διαδρομή προς Αυστρία-Ελβετία έκανα και εγώ...δεν ξέρω αν βγαίνεις πρώτη φορά να οδηγησεις έξω.....ένα πράγμα θα σου πω....πάλι από προσωπική εμπειρία.....Εκανα 2.650 km και δεν παραβίασα τον Κ.Ο.Κ. ΠΟΤΕ για 7 μέρες.Οσο έλεγαν οι πινακίδες....τόσο πήγαινα.....όπου με έστελναν ....από εκεί πήγαινα.....Την 8η μέρα που επέστρεφα να αφήσω το αυτοκίνητο στο Μιλάνο.....επειδή είχα ψιλοβαρεθεί σε αυτόν τον τρόπο οδήγησης , να πηγαίνω σαν συνταξιούχος πάντα δεξιά και πάντα με 120-130 km.....για ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά μου ξέφυγε το γκάζι και με την συζήτηση στο αυτοκινητό δεν κατάλαβα ότι πήγα 150 για μια απόσταση 2 km.....Μόλις το συνηδειτοποίησα έκοψα και γύρισα και είπα στην παρέα......λέτε?.....φαντάζεστε ?Μια εβδομάδα οδηγώ προσεκτικότατα, έχουμε κάνει 2.500 km χωρίς να έχουμε κάνει ούτε μία παράβαση και γιαυτά τα 2 λεπτά να μας έρθει καμια κλήση ?......η απορία μας λύθηκε μετά από 6 μήνες όταν και μου ήρθε η κλήση.....
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Kαλησπέρα παιδιά! Η κολλητή μου θα ταξιδέψει σε δύο μήνες στην Σκωτία και θα νοικιάσει αμάξι, υπάρχει όμως ένα θέμα. Η europcar για παράδειγμα που είναι και μία ασφαλής επιλογή μιας και είναι γνωστή και έχει καλές κριτικές γενικά, χρεώνει τους νέους οδηγούς ,δηλαδή 24 - 25 ετών, 25 λίρες την ημέρα επιπλέον προ φπα! Δηλαδεί της έρχεται παραπάνω από το διπλάσιο η τιμή με αυτή την έξτρα χρέωση. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η περίπτωση να αποφευχθεί αυτή η χρέωση ή κάποιος άλλος τρόπος τέλος πάντων που να μπορεί να νοικιάσει αυτοκίνητο χωρίς να πρέπει αναγκαστικά να πληρώσει αυτή τη χρέωση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom