Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.749
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Επισης το τι χαρτια χρειαζονται για να σε καλυψουν αυτες οι ασφαλιστικες ειναι μια σελιδα απο μονο του. Εν ολιγοις, χωρις δηλωση τροχαιας, παπαλα. Οποτε αν εσυ χτυπησεις ενα κολονακι και γρατσουνισεις η σπασεις προφυλακτηρα, η το πιο συνηθες παθεις λαστιχο, θα παρεις την τροχαια να δηλωσεις ατυχημα; υπαρχει εμπλεκομενο οχημα για να ερθει η τροχαια; Θα ασχοληθει η τροχαια με την γρατσουνια σου; Εχεις δει σε καποια χωρα, συμπεριλαμβανομενης της Ελλαδας να ασχολειται η τροχαια με τις γρατσουνιες που προκαλεσες εσυ η καποιος αλλος αλλα δεν εχεις μαρτυρια;

Οποτε με το απλο "ναι μωρε, κλεισε και το full protection να εισαι ησυχος", δεν εισαι καλυμμενος πιστεψε με.
Δεν ξέρω τι είδους εμπειρίες έχεις αλλά σε διαβεβαιώ ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λες ή τουλάχιστον δεν είναι πάντα έτσι.
Σε ενοικίαση από την Hertz μέσω rentalcars.com στην Βρετανία είχαμε πάρει την φουλ ασφάλεια της rentalcars. Στην επιστροφή είχαμε γρατσουνιές στις δύο ζάντες τις οποίες φυσικά και μας χρέωσαν γύρω στις 300 λίρες. Τα χρήματα κρατήθηκαν από την εγγύηση. Στην επιστροφή μας Ελλάδα στείλαμε ένα μέιλ στην rentalcars μαζί με την απόδειξη χρέωσης και τα χρήματα μπήκαν στην κάρτα μέσα σε δεκαπέντε μέρες. Ούτε τροχαία ούτε μια σελίδα χαρτιά ούτε τίποτα απ' ότι λες.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για να μην σε κουραζω, σε καποιο σημειο σου αναφερει οτι δεν καλυπτει βανδαλισμο η προσωπικη αμελεια. Δηλαδη καποιος σε γρατσουνισε στο παρκαρισμα ξεπαρκαρισμα η σου σπασε τον καθρεπτη η εσκισε το λαστιχο. Θα πληρωσεις στην επιστροφη του αυτοκινητου πχ 400 ευρω απο την εγγυηση που αφησες αλλα δεν θα παρεις τιποτα πισω. Χαμενα χρηματα εν ολιγοις.
Επισης το τι χαρτια χρειαζονται για να σε καλυψουν αυτες οι ασφαλιστικες ειναι μια σελιδα απο μονο του. Εν ολιγοις, χωρις δηλωση τροχαιας, παπαλα. Οποτε αν εσυ χτυπησεις ενα κολονακι και γρατσουνισεις η σπασεις προφυλακτηρα, η το πιο συνηθες παθεις λαστιχο, θα παρεις την τροχαια να δηλωσεις ατυχημα; υπαρχει εμπλεκομενο οχημα για να ερθει η τροχαια; Θα ασχοληθει η τροχαια με την γρατσουνια σου; Εχεις δει σε καποια χωρα, συμπεριλαμβανομενης της Ελλαδας να ασχολειται η τροχαια με τις γρατσουνιες που προκαλεσες εσυ η καποιος αλλος αλλα δεν εχεις μαρτυρια;
Κάνεις μια
Car Hire Excess Insurance
με 50 ευρώ το χρόνο και καθαρίζεις. Δυό φορές το έκανα. Σε Πορτογαλία και Βαλτικές. Απλά και γρήγορα. Και πλήρης κάλυψη για όλες τις γρατζουνιές, σπασμένους καθρέφτες, κλπ.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κάνεις μια
Car Hire Excess Insurance
με 50 ευρώ το χρόνο και καθαρίζεις. Δυό φορές το έκανα. Σε Πορτογαλία και Βαλτικές. Απλά και γρήγορα. Και πλήρης κάλυψη για όλες τις γρατζουνιές, σπασμένους καθρέφτες, κλπ.
Πώς κατάφερες να αγοράσεις την συγκεκριμένη ασφάλεια; Στο σάιτ που δίνεις, όταν επιλέγεις το πακέτο που θες προχωρώντας στην επόμενη φάση σου ζητάει να δηλώσεις χώρα κατοικίας και δεν έχει σαν επιλογή την Ελλάδα. Μάλιστα γράφει τα εξής:

"Our policies are currently only available to persons resident in the United Kingdom, Guernsey, Jersey, Isle of Man, Republic of Ireland, France, Germany, Spain, Italy, Netherlands or Sweden. We apologise for any inconvenience that this might cause."
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πώς κατάφερες να αγοράσεις την συγκεκριμένη ασφάλεια; Στο σάιτ που δίνεις, όταν επιλέγεις το πακέτο που θες προχωρώντας στην επόμενη φάση σου ζητάει να δηλώσεις χώρα κατοικίας και δεν έχει σαν επιλογή την Ελλάδα. Μάλιστα γράφει τα εξής:

"Our policies are currently only available to persons resident in the United Kingdom, Guernsey, Jersey, Isle of Man, Republic of Ireland, France, Germany, Spain, Italy, Netherlands or Sweden. We apologise for any inconvenience that this might cause."
Το λινκ ήταν ενδεικτικό. Αυτή που είχα κάνει τότε ήταν από ένα σάιτ που είχε άλλο όνομα. Άλλαξε αλλά δεν θυμόμουν το καινούργιο. Νόμισα ότι ήταν αυτό που έβαλα, αλλά - προφανώς - δεν ήταν (αφού δεν καλύπτει Ελλάδα). Ωστόσο, το κόστος είναι αυτό που έγραψα. Δες για παράδειγμα αυτό, που καλύπτει και τόπο κατοικίας στην Ελλάδα.
https://www.worldwideinsure.com/WWquote.php
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχει κάποιος εμπειρία από ενοικιαση σε Βουλγαρία? Γενικα εχω μπερδευτει αρκετα με τους ορους και παει λεγοντας! Μπορει καποιος να μου το κανει οσο ποιο απλο γινετε? Οταν ας πουμε η τιμη για 6 μερες ειναι 50 ΕΥΡΩ υπαρχει κατι που δεν ξερω ? Κατι κρυφο ?

Δείτε τις εικόνες και πείτε μου αν θα μου κρατήσουν λεφτά η όχι! Εταιρία είναι η SIXT!



Βεβαία με τα παραπάνω τικαρισμενα το ποσό ανεβαίνει στα διπλά! Οπότε αν έχω καταλάβει καλά με τις επιλογές μου δεν θα μου κρατήσουν λεφτά από την τράπεζα αλλά με το διπλό κόστος! Αν το πάρω το αμάξι στα 117 και όχι στα 234 τότε θα μου κρατήσουν τα ποσά που γράφει ? Σημείωση πως με τα 234 έχω και Οδική Βοήθεια!
 
Last edited:

michael24gr

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
1. Ερώτηση για λογαριασμό φίλου, υποθέτοντας πως πάω Βελιγράδι και ενοικιάζω αυτοκίνητο για να πάω παραδίπλα (Βοσνία, Κροατία) υπάρχει κανενα πρόβλημα ? Χρειάζονται χαρτιά για εμένα για ή δεν επιτρέπεται για το όχημα κτλ?

2.Είναι δυνατόν οι τιμές να είναι τόσο χαμηλά , όσο τις βλέπω ΕΔΩ?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Έχει κάποιος εμπειρία από ενοικιαση σε Βουλγαρία? Γενικα εχω μπερδευτει αρκετα με τους ορους και παει λεγοντας! Μπορει καποιος να μου το κανει οσο ποιο απλο γινετε? Οταν ας πουμε η τιμη για 6 μερες ειναι 50 ΕΥΡΩ υπαρχει κατι που δεν ξερω ? Κατι κρυφο ?
Εάν και δεν έχω εμπειρία από ενοικίαση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία, θα σου εξηγήσω απλά με βάση την εμπειρία μου σε άλλα κράτη της Ε.Ε.
Με τα 110 € αγοράζεις την απλή ασφάλεια, ενώ με τα διπλά λεφτά αγοράζεις τη μικτή ασφάλεια με 0 € απαλλαγή. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε περίπτωση ατυχήματος με δική σου υπαιτιότητα τα πρώτα 600 € της ζημιάς στο αμάξι σου τα πληρώνεις εσύ και τα υπόλοιπα η ασφαλιστικη. Σε περίπτωση κλοπής του αυτοκινήτου σου τα πρώτα 1200€ τα πληρώνεις εσύ και τα υπόλοιπα της αξίας του η ασφαλιστική.
Με την μικτή ασφάλεια τα παραπάνω πόσα είναι μηδενικά. Δηλαδή έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
Επίσης, όταν λέμε ότι έχεις οδική πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι εννοούν...Σε περίπτωση βλάβης του αυτοκινήτου σου η οδική έρχεται συνηθως δωρεάν. Σε περίπτωση όμως ατυχήματος με δική σου υπαιτιότητα μπορεί να σου ζητήσουν ένα μεγάλο ποσό για την οδική, εάν δεν συμπεριλαμβανεται στο πακέτο ασφάλισης που κάνεις. Στη Γερμανία δεν συμπεριλαμβανόταν η οδική στο απλό πακέτο ενοικίασης.
Το ποσό της εγγύησης που δεσμεύει προσωρινά η εταιρεία είναι πολύ μικρό στην περίπτωση της μικτής ασφάλειας. Το ποσό το αποδεσμεύει σε 2 -3 εργάσιμες μετά την επιστροφή του αυτοκινήτου.
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εάν και δεν έχω εμπειρία από ενοικίαση αυτοκινήτου στη Βουλγαρία, θα σου εξηγήσω απλά με βάση την εμπειρία μου σε άλλα κράτη της Ε.Ε.
Με τα 110 € αγοράζεις την απλή ασφάλεια, ενώ με τα διπλά λεφτά αγοράζεις τη μικτή ασφάλεια με 0 € απαλλαγή. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε περίπτωση ατυχήματος με δική σου υπαιτιότητα τα πρώτα 600 € της ζημιάς στο αμάξι σου τα πληρώνεις εσύ και τα υπόλοιπα η ασφαλιστικη. Σε περίπτωση κλοπής του αυτοκινήτου σου τα πρώτα 1200€ τα πληρώνεις εσύ και τα υπόλοιπα της αξίας του η ασφαλιστική.
Με την μικτή ασφάλεια τα παραπάνω πόσα είναι μηδενικά. Δηλαδή έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
Επίσης, όταν λέμε ότι έχεις οδική πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι εννοούν...Σε περίπτωση βλάβης του αυτοκινήτου σου η οδική έρχεται συνηθως δωρεάν. Σε περίπτωση όμως ατυχήματος με δική σου υπαιτιότητα μπορεί να σου ζητήσουν ένα μεγάλο ποσό για την οδική, εάν δεν συμπεριλαμβανεται στο πακέτο ασφάλισης που κάνεις. Στη Γερμανία δεν συμπεριλαμβανόταν η οδική στο απλό πακέτο ενοικίασης.
Το ποσό της εγγύησης που δεσμεύει προσωρινά η εταιρεία είναι πολύ μικρό στην περίπτωση της μικτής ασφάλειας. Το ποσό το αποδεσμεύει σε 2 -3 εργάσιμες μετά την επιστροφή του αυτοκινήτου.
Καλησπερα. Καταλαβα τι εννοεις. Με λιγα λογια με τα διπλα λεφτα δεν πληρωνω τιποτα. Σωστα; Το θεμα μου ειναι αλλο ομως. Διαβαζω οτι σου δεσμευουν καποιο ποσο το οποιο εμενα δεν μαρεσει σαν ιδεα. Αν θες δοκιμασε να παρεις αμαξι απο εδω και θα δεις εκει που λεει για Οδικη Ασφαλεια και αν μπορεις πες μου τι καταλαβες. Γενικα ενω παιζει να ειναι κατι απλο μου φαινεται βουνο το θεμα με την προεγκριση. Επισης μπορεις να δεις το ποσο που θα κανει προεγκριση;

https://www.sixt.global/?language=e...2p9tEWxUpipcUZTe1JIAPlwtIaAvljEALw_wcB&_rfa=1
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπερα. Καταλαβα τι εννοεις. Με λιγα λογια με τα διπλα λεφτα δεν πληρωνω τιποτα. Σωστα; Το θεμα μου ειναι αλλο ομως. Διαβαζω οτι σου δεσμευουν καποιο ποσο το οποιο εμενα δεν μαρεσει σαν ιδεα. Αν θες δοκιμασε να παρεις αμαξι απο εδω και θα δεις εκει που λεει για Οδικη Ασφαλεια και αν μπορεις πες μου τι καταλαβες. Γενικα ενω παιζει να ειναι κατι απλο μου φαινεται βουνο το θεμα με την προεγκριση. Επισης μπορεις να δεις το ποσο
Το ποσό της προεγκρισης δεν αναφέρεται σαφώς γιατί εξαρτάται από το είδος της ασφαλειας που θα επιλέξεις και από το είδος του αυτοκινήτου.
Πρέπει να επιλέξεις τι θα βάλεις έξτρα και να τους στείλεις ερώτημα.
Η εμπειρία λέει ότι με μικτή ασφάλεια σου δεσμευουν προσωρινά στην κάρτα το συνολικό ποσό της ενοικίασης και το κόστος ενός ρεζερβουάρ βενζίνης.
Στην απλή περίπτωση ασφάλειας το πόσο αυτό μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερο, αλλά δεν ξέρω πόσο γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ.
Πάντα επιλέγω ενοικίαση από μεσάζοντα και βάζω την έξτρα ασφάλεια με 10 -12 €/μέρα.
Σχεδόν δηλαδή μικτή ασφάλεια με 0 απαλλαγή (zero excess).
Στείλε ερώτημα στην εταιρεία για να βγάλεις άκρη με το ποσό της προέγκρισης.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
1. Ερώτηση για λογαριασμό φίλου, υποθέτοντας πως πάω Βελιγράδι και ενοικιάζω αυτοκίνητο για να πάω παραδίπλα (Βοσνία, Κροατία) υπάρχει κανενα πρόβλημα ? Χρειάζονται χαρτιά για εμένα για ή δεν επιτρέπεται για το όχημα κτλ?

2.Είναι δυνατόν οι τιμές να είναι τόσο χαμηλά , όσο τις βλέπω ΕΔΩ?
1. Εάν το επιτρέπει η εταιρία ενοικίασης δεν υπάρχει πρόβλημα να βγάλεις το αυτοκίνητο εκτός χώρας. Συνήθως επιτρέπεται και κάποιες εταιρίες χρεώνουν ένα μικρό ποσό. Κατά κανόνα όλα αυτά αναγράφονται στους όρους ενοικίασης ώστε να γνωρίζεις από πριν τι ισχύει.

2. Ναι, μπορεί να βρεις και τόσο χαμηλές τιμές. Προσωπικά δεν έχω κλείσει ποτέ απ' τον συγκεκριμένο μεσάζοντα, οπότε δεν γνωρίζω την αξιοπιστία του. Να προσέξεις γιατί κάποιες εταιρίες ενοικίασης δεν έχουν γραφείο στο αεροδρόμιο και μπορεί να χρειαστεί να μεταφερθείς (συνήθως με πούλμαν) ως εκεί.
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
@Thanos92 Έχω νοικιάσει αμάξι από τη sixt στη Βουλγαρία. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι κ πολλά καθώς η ενοικίαση έγινε απο το γραφείο της sixt στο αεροδρόμιο άρα δεν έχω mail για αρχείο, πάντως η δέσμευση δεν ήταν πάνω απο 600€. Είχαμε νοικιάσει μικρό αμάξι γιατί όπως ανέφερε κ η @Elena2508 η τιμή διαμορφώνεται ανάλογα το όχημα.
Πάντως η επιστροφή των χρημάτων (σε χρεωστική κάρτα) έγινε εντός δύο ημερών (έγινε Σάββατο βράδυ η επιστροφή, Δευτέρα βράδυ που είδα τον λογαριασμό τα χρήματα ήταν στη θέση τους!)
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Σε λιγες μερες θα ειμαστε Αυστρια κ ψαχνουμε για ενοικιαση αυτοκινητου.εχει χρησιμοποιησει κανεις τη holidayautos?βρισκω καλυτερες προσφορες απο οτι απευθειας στο εκαστοτε site.τι να κανω?να την εμπιστευθω?σκεφτομαι μηπως εχω κ εξτρα όρους σχετικα με το αυτοκινητο λιγω του οτι ειναι μεσολαβητης κ οχι η ιδια εταιρια ενοικιασης.ή μηπως θα πετυχω καλυτερες προσφορες στο αεροδρομιο?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom