Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Αυτή κι αυτή που ανέφερα είναι οι δύο στα υπ'όψιν. Ή δεύτερη είναι λίγο φτηνότερη αλλά δεν έχω δει ενδελεχώς τις καλύψεις της καθεμιάς.
Καλημέρα ... Τελικά έκανες κάποια απο αυτές ?
Αυτή είναι πιο φθηνή https://www.worldwideinsure.com/
Αυτή μου φαίνεται λίγο "σοβαρότερη" ... https://www.icarhireinsurance.com/#0

Τι γνώμη έχεις ? ... θα πρέπει να την κάνω άμεσα ;)
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Θα βοηθουσε και μενα που εχω κρατηση στη hertz στη γερμανια για 9 ημερες.
Πως καταλαβαινεις οτι η δευτερη ειναι λιγο σοβαροτερη;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Πως καταλαβαινεις οτι η δευτερη ειναι λιγο σοβαροτερη;
ok χιούμορ κάνω... άλλωστε είναι σε εισαγωγικά ο χαρακτηρισμός ...
όπως και να'χει είναι καλύτερα στημένο το site ..
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Καλημέρα, σε όλους. Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί παραπάνω αλλά δεν το βρήκα. Επειδή σε μερικούς μήνες θα κάνω ένα ταξίδι στη Γερμανία και θα νοικιάσω αυτοκίνητο, θα ήθελα να ξέρω το Ελληνικό Δίπλωμα (τρίπτυχο) είναι εντάξει ή θα πρέπει να το ανανεώσω (πλαστική κάρτα). Μέχρι και το 2010 που ταξίδευα Ευρώπη δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ρωτάω μην έχει αλλάξει κάτι.

Ευχαριστώ. πολύ.
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας.Σε λίγες μέρες ταξιδεύω για Πορτογαλία με άφιξη/αναχώρηση στο Πόρτο.Στις σκέψεις μας είναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά δεν το έχω ξανακάνει και με φοβίζει λίγο γιατί δεν γνωρίζω τη διαδικασία.Έχω διαβάσει όλες τις συζητήσεις εδώ για το θέμα αλλά και πάλι μπερδεύομαι. Έχω καταλήξει ότι η καλύτερη(μάλλον) επιλογή είναι να κλείσουμε ηλεκτρονικά και όχι φθάνοντας εκεί. Κάποια πρόταση για site αξιόπιστο υπάρχει; Επίσης έχω μπερδευτεί εντελώς με το θέμα της ασφάλισης. Κλείνοντας ηλεκτρονικά είναι καλύτερα να επιλέξω επί τόπου πλήρη κάλυψη ή καλύτερα από το γραφείο όπου θα παραλάβουμε το αυτοκίνητο; Ποια η διαφορά;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Καλησπέρα σε όλους! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας.Σε λίγες μέρες ταξιδεύω για Πορτογαλία με άφιξη/αναχώρηση στο Πόρτο.Στις σκέψεις μας είναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά δεν το έχω ξανακάνει και με φοβίζει λίγο γιατί δεν γνωρίζω τη διαδικασία.Έχω διαβάσει όλες τις συζητήσεις εδώ για το θέμα αλλά και πάλι μπερδεύομαι. Έχω καταλήξει ότι η καλύτερη(μάλλον) επιλογή είναι να κλείσουμε ηλεκτρονικά και όχι φθάνοντας εκεί. Κάποια πρόταση για site αξιόπιστο υπάρχει; Επίσης έχω μπερδευτεί εντελώς με το θέμα της ασφάλισης. Κλείνοντας ηλεκτρονικά είναι καλύτερα να επιλέξω επί τόπου πλήρη κάλυψη ή καλύτερα από το γραφείο όπου θα παραλάβουμε το αυτοκίνητο; Ποια η διαφορά;
Δεν έχεις άδικο που "φοβάσαι" ... αφού είναι η πρώτη σου φορά ...
Λοιπόν ... στην Πορτογαλία η ενοικίαση αυτ/του είναι πολύ οικονομική σε σχέση με άλλα κράτη ...
Θα σου περιγράψω τις δικές μου εμπειρίες και εσύ θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου ...
Όσες φορές απευθύνθηκα σε "μηχανές αναζήτησης" στο τέλος είχα παράπονα ...
Η μόνη σοβαρή εταιρία που μου εμπνέει εμπιστοσύνη είναι η ... αυτή με τα κόκκινα (για να μην θεωρηθώ και διαφημιστής της) ,,,
Στο θέμα "ασφάλισης" καλό θα είναι να κάνεις "απέξω" ... (διάβασε προηγούμενες σελίδες δικές μου δημοσιεύσεις) ...
ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ ! ... για να νοικιάσεις αυτ/το στο εξ/κο θα πρέπει να έχεις δίπλωμα που απαιτείται, πιστωτική, και πάνω απ όλα ένα καλό GPS ,,,
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Στο θέμα της ασφάλισης "απέξω" εννοείς την "τρίτη επιλογή που δεν ανέφερα ποτέ"; Δηλαδή να βγάλω ασφάλεια από άλλη εταιρεία όπως έχεις αναφερθεί σε προηγούμενες συζητήσεις... Έχεις χρησιμοποιήσει κάποια;;; Είμαι απόλυτα καλυμμένη με τέτοιου είδους ασφάλεια ή παραλαμβανοντας το αμάξι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με το κατάστημα παραλαβής ;;;; Λογικά έχει να κάνει και με το ποσό που θα μου δεσμεύσουν,αν έχω καταλάβει σωστά. Δηλαδή όλες αυτές οι δελεαστικές τιμές που βλέπω σε διάφορες μηχανές αναζήτησης κρύβουν παγίδες οι περισσότερες φυσικά; Συγνώμη αν κουράζω απλώς προσπαθώ να μπω στο "κλίμα" και να καταλάβω πως λειτουργεί το σύστημα.
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Καλημερα. Να ρωτησω κατι; Νοικιασα αυτοκινητο στην Ιταλια με Third party insurance. Εκει μας χτυπησε ενα αυτοκινητο και την κοπανησε. Η εταιρια με χρεωσει ολη τη ζημια που εγινε στο αμαξι. Τι κανω σ αυτη την περιπτωση; Δεν θα επρεπε να καλυψει τη ζημια η ασφαλεια μου;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Στο θέμα της ασφάλισης "απέξω" εννοείς την "τρίτη επιλογή που δεν ανέφερα ποτέ"; Δηλαδή να βγάλω ασφάλεια από άλλη εταιρεία όπως έχεις αναφερθεί σε προηγούμενες συζητήσεις... Έχεις χρησιμοποιήσει κάποια;;; Είμαι απόλυτα καλυμμένη με τέτοιου είδους ασφάλεια ή παραλαμβανοντας το αμάξι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με το κατάστημα παραλαβής ;;;; Λογικά έχει να κάνει και με το ποσό που θα μου δεσμεύσουν,αν έχω καταλάβει σωστά. Δηλαδή όλες αυτές οι δελεαστικές τιμές που βλέπω σε διάφορες μηχανές αναζήτησης κρύβουν παγίδες οι περισσότερες φυσικά; Συγνώμη αν κουράζω απλώς προσπαθώ να μπω στο "κλίμα" και να καταλάβω πως λειτουργεί το σύστημα.

Είναι πρόσθετη ασφάλιση για παν ενδεχόμενο ... έχω χρησιμοποιήσει αυτή --> https://www.icarhireinsurance.com/#0 ...
Σε προστατεύει σε περιπτώσεις που αναφέρει πιο πάνω η Lamprini74 ... (με ποσό 6000 λιρών Αγγλίας)
Δεν χρειάζεται να αναφέρεις αυτήν την έξτρα ασφάλιση στην εταιρία ενοικίασης ούτε έχεις την υποχρέωση !
Σου ανέφερα και πιο πάνω ότι όποτε απευθύνθηκα σε "μηχανές αναζήτησης" πάντα είχα θέματα ,,, π.χ. στην προ προηγούμενη ενοικίαση μου απο την πολύ ¨Σοβαρή" Γερμανική autoeurope μου έδωσαν ένα Κόρσα κατατρακαρισμένο σε πολλά σημεία !!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.727
Likes
14.908
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημερα. Να ρωτησω κατι; Νοικιασα αυτοκινητο στην Ιταλια με Third party insurance. Εκει μας χτυπησε ενα αυτοκινητο και την κοπανησε. Η εταιρια με χρεωσει ολη τη ζημια που εγινε στο αμαξι. Τι κανω σ αυτη την περιπτωση; Δεν θα επρεπε να καλυψει τη ζημια η ασφαλεια μου;

Η ασφάλεια που αναφέρεις έγινε από την εταιρεία που νοικιασες το αμάξι ή ήταν δική σου εξωτερική;;;;
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Είναι πρόσθετη ασφάλιση για παν ενδεχόμενο ... έχω χρησιμοποιήσει αυτή --> https://www.icarhireinsurance.com/#0 ...
Σε προστατεύει σε περιπτώσεις που αναφέρει πιο πάνω η Lamprini74 ... (με ποσό 6000 λιρών Αγγλίας)
Δεν χρειάζεται να αναφέρεις αυτήν την έξτρα ασφάλιση στην εταιρία ενοικίασης ούτε έχεις την υποχρέωση !
Σου ανέφερα και πιο πάνω ότι όποτε απευθύνθηκα σε "μηχανές αναζήτησης" πάντα είχα θέματα ,,, π.χ. στην προ προηγούμενη ενοικίαση μου απο την πολύ ¨Σοβαρή" Γερμανική autoeurope μου έδωσαν ένα Κόρσα κατατρακαρισμένο σε πολλά σημεία !!!
Νομίζω πως έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου αρκετά το θέμα των ασφαλίσεων.Σίγουρα κανείς εδώ δεν μπορεί να πει στον καθένα μας <<επέλεξε αυτό ή εκέινο>> αλλά οι συμβουλές σου και η εμπειρία σου στο θέμα με βοήθησαν αρκετά να βγάλω κάποια άκρη. Τη δεδομένη στιγμή, καθώς είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με όλο αυτό το σύστημα, το πιο "σωστό¨μου φαίνεται να κλείσω από τώρα αλλά να πληρώσω την ασφάλεια μου στην εταιρεία.Είναι πιο δαπανηρό αλλά προσπαθώ να αποφύγω κρυφές χρεώσεις που λίγο-πολύ παντού υπάρχουν, και κυρίως αν σε περίπτωση συμβεί κάτι(μακριά από όλους μας) να μην χρειαστεί να μπλέξω με χαρτιά,τιμολόγια και ασφάλειες ώστε να πάρω τα χρήματα μου πίσω. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και συνεχίζω να παρακολουθώ το θέμα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom