Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

sotos8

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
Καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να το κλείσεις από το internet και να πληρώσεις στο γκισε την ασφάλεια του αυτοκινήτου .Εγώ έκλεισα στη Βιέννη αυτοκίνητο στη sixt στις 8 /8 και μου κρατήσαν ως εγγύηση 300 ευρώ .Είναι βέβαια πιο ακριβά αλλά είσαι εξασφαλισμένος σε περίπτωση ατυχήματος ή κάποιας γρατζουνιάς κτλ
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Από ποια εταιρία; Γενικά, από την Avis που νοικιάζω εγώ, δεν μου έχει δημιουργηθεί πρόβλημα. Αν δεν το επιστρέψεις με τη βενζίνη που σου λέει στο ενοικιαστήριο, σου ζητούν ένα ποσό που απλά δεν σε συμφέρει με βάση το κόστος του καυσίμου. Όσον αφορά ζημιές, επειδή και εγώ τις πρώτες φορές ήμουν ψείρας, η υπάλληλος της Avis μου είχε πει (στις ΗΠΑ) ότι κοιτάζουν για μεγάλες ζημιές. Τώρα φαντάζομαι μικρές εταιρίες είναι πιο πιθανό να ψάχνουν να σου φορτώσουν διάφορα που (ίσως) δεν έκανες.

Ένα είδος ασφάλειας είναι υποχρεωτικό. Το τι θα συμπεριλάβει ο καθένας πιστεύω εξαρτάται από το πόσο άνετος νοιώθει πίσω από το τιμόνι, σε τι κατάσταση είναι οι δρόμοι που θα οδηγήσει και για πόσο διάστημα θα οδηγήσει έξω. Την Αυστρία (αν και εγώ το Βιέννη-Σάλτσμπουργκ το είχα κάνει με το τρένο) δεν τη φοβάμαι.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλησπέρα.
Έκλεισα ταξίδι στις 29/12/21 για την Βιέννη. Το σκεπτικό είναι να μείνουμε 4 μερες στην Βιέννη και να φύγουμε οδικώς για Σαλσμπουργκ, όπου θα μείνουμε άλλες 4 μέρες.
Έχω κλείσει ξενοδοχεία και χθες βράδυ που πήγα να κλείσω αυτοκίνητο είδα ότι θα πρέπει να δεσμευτεί πόσο από την πιστωτική ως εγγύηση. Η μία εταιρεία ζητούσε 2.000 € και η άλλη 900 €. Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία (να το ξεκαθαρίσω αυτό) και επειδή έχουμε δει πολλά στην Ελλάδα, έχω φόβο μήπως γυρίσω το αυτοκίνητο άρτιο και με καύσιμο και παρολαυτα μου τραβήξουν την εγγύηση.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, αν υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο και αν θα πρέπει να κάνω ασφάλεια για το όχημα. Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εφόσον επιστρέψεις το αυτοκίνητο όπως το πήρες χωρίς νέες γρατζουνιές και με γεμάτο ρεζερβουάρ δεν υπάρχει περίπτωση να σου κρατήσουν ποσό από την εγγύηση.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου είναι να καταγράψετε ενδελεχώς μαζί με τον υπάλληλο της εταιρείας ενοικίασης όλες τις γρατζουνιές και τα χτυπήματα που τυχόν υπάρχουν στο αυτοκίνητο. Συνήθως έχουν ένα πρότυπο μέγεθος και σου λένε ότι εάν κάνεις χτύπημα μεγαλύτερο από μία διάμετρο τότε θα πληρώσεις ένα ποσό.
Εγώ πάντα βγάζω φωτογραφίες όλο το αυτοκίνητο και ειδικά στα σημεία που υπάρχουν χτυπήματα ή γρατζουνιές.
Επίσης, τα τελευταία χρόνια επιλέγω πάντα μικτή ασφάλεια με ποσό απαλλαγής "zero excess". Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ότι και να κάνω στο αυτοκίνητο δεν θα πληρώσω ζημιά. Την ασφάλεια αυτή την αγοράζω πάντα επιτόπου στη χώρα που νοικιάζω το αυτοκίνητο. Μία φορά που αγόρασα την επιπλέον ασφάλεια από την διαδικτυακή εταιρεία που μεσολαβεί για την ενοικίαση δεν την αποδέχτηκαν στην Ολλανδία.
Η μικτή ασφάλεια ανεβάζει το κόστος από 10-20 € την ημέρα αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε αυτήν την περίπτωση η δέσμευση στην κάρτα σου δεν είναι πάνω από 300 € και αφορά κυρίως την επιστροφή του αυτοκινήτου με άδειο ρεζερβουάρ. Μπορείς να τα δώσεις και μετρητά εάν θέλεις και σου τα επιστρέφουν στην παράδοση.
 

Panospkk1

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Αποφάσισα να κλείσω αυτοκίνητο από europcar. Είμαστε παρέα 4 ατόμων και η τιμή ήταν η καλύτερη στα μεγάλα αυτοκίνητα.
Έχετε εμπειρία από αυτήν την εταιρεία;
Η full ασφάλεια που μου δίνει η εταιρεία είναι 170 €. Θα μπορούσα να κλείσω ασφάλεια εξωτερική και όχι της εταιρείας; Για 4 μέρες ενοικίασης νομίζω ότι είναι πολλά 170€ ασφαλείας
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Καλησπέρα.
Έκλεισα ταξίδι στις 29/12/21 για την Βιέννη. Το σκεπτικό είναι να μείνουμε 4 μερες στην Βιέννη και να φύγουμε οδικώς για Σαλσμπουργκ, όπου θα μείνουμε άλλες 4 μέρες.
Έχω κλείσει ξενοδοχεία και χθες βράδυ που πήγα να κλείσω αυτοκίνητο είδα ότι θα πρέπει να δεσμευτεί πόσο από την πιστωτική ως εγγύηση. Η μία εταιρεία ζητούσε 2.000 € και η άλλη 900 €. Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία (να το ξεκαθαρίσω αυτό) και επειδή έχουμε δει πολλά στην Ελλάδα, έχω φόβο μήπως γυρίσω το αυτοκίνητο άρτιο και με καύσιμο και παρολαυτα μου τραβήξουν την εγγύηση.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, αν υπάρχει πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο και αν θα πρέπει να κάνω ασφάλεια για το όχημα. Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Όχι δεν έχεις πρόβλημα. Όμως κάποιες εταιρείες κρατάνε το ποσό δεσμευμένο για αρκετές ημέρες ώστε αν σε έχει γράψει η τροχαία να πληρωθούν οι κλήσεις. Σε κάποιες εταιρείες αν πληρώσεις full ασφάλεια το πόσο δέσμευσης είναι πολύ μικρό.
 
D

Delmem37668

Guest
Αποφάσισα να κλείσω αυτοκίνητο από europcar. Είμαστε παρέα 4 ατόμων και η τιμή ήταν η καλύτερη στα μεγάλα αυτοκίνητα.
Έχετε εμπειρία από αυτήν την εταιρεία;
Η full ασφάλεια που μου δίνει η εταιρεία είναι 170 €. Θα μπορούσα να κλείσω ασφάλεια εξωτερική και όχι της εταιρείας; Για 4 μέρες ενοικίασης νομίζω ότι είναι πολλά 170€ ασφαλείας
Κάνε Φούλ ασφάλεια με ολική απαλλαγή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μόνο με την εταιρεία που νοικιάζεις το αυτοκίνητο, όχι με τριτες ασφαλιστικές . Η κάρτα σου θα μείνει καθαρή απο δεσμεύσεις για να έχεις να ξοδέψεις άλλου. Αν κάνεις άλλου ασφάλεια θα πρέπει να πληρώσεις την ζημιά που τυχόν θα γίνει και θα έχεις να λαμβάνεις απο την μεσάζοντα ασφαλιστική αφού τους στείλεις τα τιμολόγια. Επίσης διευκρίνησε σε ποια χώρα πας Και τι τύπο αυτοκινήτου έχεις κλείσει και ποσό ειναι η ημερήσια μίσθωση. Η ασφαλεια με ολική απαλλαγή κοστίζει όσο περίπου και η μέρα. μίσθωσης σε πολλές περιπτώσεις.
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Η Alamo μου ζητησε 6 ευρω την ημερα οταν τους ειπα οτι θα παω και Γαλλια. 6Χ10 μερες =60 ευρω παρολο που μονο 3 μερες θα ειμαι Γαλλια!!!!! Ξερετε καποια εταιρεια που δεν εχει χρεωση;
Μου ζητησαν για GPS 99 Euro!!!!!! Να χρησιμοποιησω Google maps η δεν κανει και θα χαθω; Μηπως θα με συνεφερε να αγορασω δικο μου GPS να το χω και για αλλα ταξιδια;
Χρησιμοποίησε το κινητό σου Εμείς με αυτό τον τρόπο κινηθήκαμε άνετα
 

sotos8

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Η Alamo μου ζητησε 6 ευρω την ημερα οταν τους ειπα οτι θα παω και Γαλλια. 6Χ10 μερες =60 ευρω παρολο που μονο 3 μερες θα ειμαι Γαλλια!!!!! Ξερετε καποια εταιρεια που δεν εχει χρεωση;
Μου ζητησαν για GPS 99 Euro!!!!!! Να χρησιμοποιησω Google maps η δεν κανει και θα χαθω; Μηπως θα με συνεφερε να αγορασω δικο μου GPS να το χω και για αλλα ταξιδια;
Εγώ χρησιμοποιώ το here we go app στο κινητό ,είναι πολύ καλό και εα΄ν κατεβάσεις τους χάρτες της περιοχής που θα κινηθείς μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και offline
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Είναι πραγματικά αστείο να ζητούν οι εταιρίες ενοικίασης αυτ. για GPS τόσα χρήματα (99euro) απο την στιγμή που μπορείς να πλοηγηθείς άνετα με οποιοδήποτε κινητό, με φωνητική αναζήτηση κλπ κλπ και θα σε πάει σίγουρα έξω απο τον προορισμό σου ,,, Ακόμα και με τόσα χρήματα αγοράζεις μια συσκευή GPS (ενα Garmin πχ) και την έχεις για πάντα ...
 

Panospkk1

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Για την διαδρομή Βιέννη - Σαλτσμπουργκ - Χαασταντ οδικώς με SUV θα χρειαστώ αλυσιδες; Για 5 ημέρες είναι επιπλέον 40€
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για την διαδρομή Βιέννη - Σαλτσμπουργκ - Χαασταντ οδικώς με SUV θα χρειαστώ αλυσιδες; Για 5 ημέρες είναι επιπλέον 40€
Γιατί χρησιμοποιούν στην Αυστρία αλυσίδες;...:shock:

From 1 November to 15 April you may only drive in winter conditions, such as icy roads or roads covered in snow or slush, if you have winter tyres fitted. If you are caught without winter tyres in Austria in such conditions, you will be fined €35.

If other road users are endangered by your non-compliance to drive with winter tyres in Austria, the fine can be as high as €5,000.
 
Last edited by a moderator:

Panospkk1

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
αυτό υπέθεσα κι εγώ... σε ευχαριστώ πολύ
έκλεισα suv με την sixt κι ενώ έγραφε quarantee model (το οποίο χρεώθηκε παραπάνω), όταν πήρα το συμβόλαιο έγραφε στις σημειώσεις ότι οι κρατήσεις αφορούν την κατηγορία οχημάτων και δυστυχώς δεν μπορούμε να εγγυηθούμε ενα συγκεκριμένο μοντέλο.
Τελικά τί ισχύει?
τους έστειλα εμαιλ αλλά δεν ξέρω αν και πότε θα απαντήσουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom