Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
αυτό υπέθεσα κι εγώ... σε ευχαριστώ πολύ
έκλεισα suv με την sixt κι ενώ έγραφε quarantee model (το οποίο χρεώθηκε παραπάνω), όταν πήρα το συμβόλαιο έγραφε στις σημειώσεις ότι οι κρατήσεις αφορούν την κατηγορία οχημάτων και δυστυχώς δεν μπορούμε να εγγυηθούμε ενα συγκεκριμένο μοντέλο.
Τελικά τί ισχύει?
τους έστειλα εμαιλ αλλά δεν ξέρω αν και πότε θα απαντήσουν
Πριν απο οποιαδήποτε ενοικίαση θα πρέπει να διαβάζουμε τους όρους ενοικίασης πρώτα και τα ψιλά γράμματα πριν κλείσουμε. Αυτο που διάβασες εκ των υστέρων το κάνουν, αν όχι όλες, οι περισσότερες εταιρείες ενοικίασης. Εννοούν οτι αν πχ εσύ έκλεισες Mazda 2, μπορεί να σου δώσουν Yaris. Αλλά αν είχες κλείσει αυτόματο mazda θα πάρεις αυτόματο Yaris! Αυτό το διευκρινίζουν στους όρους γιατί μπορεί το όχημα που κλείνεις εσύ αυτή τη στιγμή να είναι διαθέσιμο, αλλά όταν έρθει η ώρα να το παραλάβεις να μην είναι πχ λόγω βλάβης. Σου εξασφαλίζουν όμως οτι θα πάρεις ίδιο τύπο οχήματος ή θα σου κάνουν αναβάθμιση. Σπάνια σου δίνουν χειρότερο ή μικρότερο όχημα απο αυτό που έκλεισες και πάντα φροντίζουν να είναι καλυμμένοι γι αυτό βάση συμβολαίου.
Αυτό που λες οτι χρεώθηκες παραπάνω μάλλον είναι η κράτηση SUV οχήματος και είναι λογικό γιατί δεν είναι ένα απλό συμβατικό όχημα. Αν εσύ λοιπόν νοίκιασες SUV θα πάρεις SUV χωρίς να έχει σημασία τι μάρκα είναι ή αν είναι του 2019 ή του 2020 μοντέλο. Άλλωστε οι εταιρείες αυτές ανανεώνουν τους στόλους των οχημάτων τους συχνά, ειδικά σε χώρες όπως Αυστρία! Και δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν όχημα χωρίς χειμερινά ελαστικά όταν το επιβάλει η νομοθεσία της χώρας!
 

sotos8

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
O στόλος των αυτοκινήτων στο αεροδρόμιο της Βιέννης της sixt είναι ολοκαίνουργιος και αποτελείται μόνο από premium κατηγορίας αυτοκίνητα οπότε θα σου έλεγα να μην ανησυχείς
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Νοικιασαμε από Βιέννη απο τη hertz κ εμείς για πρώτη φορα πριν κάποια χρόνια.βάλαμε μεικτή ασφάλεια.Αν δεν κάνεις κάτι στο αυτοκίνητο δεν εχεις κανένα φόβο να σου κρατήσουνε την εγγύηση.Είναι πολύ τυπικοί οσον αφορά τα χρήματα αλλα κ με τον έλεγχο του αυτοκινήτου όταν το παραδώσεις.Όταν θα σε πάει στο αυτοκίνητο ο υπάλληλος τσέκαρέ το οσο πιο προσεκτικά μπορείς(να είναι κ αυτός μπροστά),επισήμανέ του αν δεις κάποια γρατσουνιά,βαθούλωμα ή κατι άλλο κ γενικά βγαλτο κ φωτογραφίες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Εχε το νου σου για χιονολάστιχα ή τι χρειάζεται σχετικά με το χιόνι(αυτα τα πληρώνεις έξτρα).Βάζουνε χειμερινά λάστιχα γνωρίζω αλλα τσέκαρέ το.Όχι οτι θα αποκλειστείς που λέει ο λόγος καθώς καθαρίζουνε συνέχεια τους δρόμους.Γενικά προτιμώ γνωστές εταιρείες.Επίσης μη νοικιάσεις απο τώρα αλλά να κάνεις εγγραφή στα newsletter των εταιρειών που ενδιαφέρεσαι κ όλο κ κάποια προσφορά/έκπτωση μπορεί να σου έρθει.Gps μη πληρώσεις καν.Βάλε ίντερνετ κ θα είσαι κομπλέ με το κινητό σου,άσε που θα σου δίνει τις οδηγίες κ στα ελληνικά.Πήγαμε Χαλστατ Σαλτσμπουργκ κ σε ένα σωρο χωρια.Θα περάσετε τέλεια!
 

Panospkk1

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Το πλάνο μας είναι να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές με αφετηρία το Σαλσμπουργκ.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μέρη-χωρία που θα μπορούσα να επισκεφτώ (εκτός από το Χαλστατ που θα πάω σίγουρα)? Αξίζει να επισκεφτώ μέρη στη Γερμανία? Υπενθυμίζω ότι στο Σαλσμπουργκ θα μείνω 4 βράδια και θα πάω τον Ιανουάριο.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Πρώτη φορά ενοικίαση αυτοκίνητου στη Ισπανία. Έκλεισα ιντερνετικα από την dollar και έβαλα και φουλ ασφάλεια. Από το σημείο παραλαβής ήταν στο ίδιο περίπτερο με την hertz. είπα ότι είχα κάνει ασφάλεια. Μου πήρε τα.στοιχεία κανονικά και'ζήτησε κάρτα επειδή η ασφάλεια δε είχε γίνει σε εκείνους. Όταν ρώτησα αν ατα χρήματα θα επιστραφούν μετά την επιστροφή του αυτοκινήτου είπαν οκ. Τελικά μου στείλανε την.επόμενη μέρα της παράδοσης απόδειξη 80€ για φουλ ασφάλεια! Μεγαλύτερο κόστος από το ενοίκιο μαζί με την ασφάλεια που ήδη είχα κάνει. Και φυσικά τα κράτησαν από την κάρτα.
Το χαρτί που μου έδωσαν δε έγραφε πουθενά για το κόστος της ασφάλειας.
Τι μπορώ να κάνω;.θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον κλοπή.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχετε νοικιάσει από αυτή την εταιρία αυτοκίνητο;

OK Mobility

Αν ναι τι γνώμη έχετε; Έχει πολύ καλές τιμές για ενοικίαση από το αεροδρόμιο του Μόναχο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχετε νοικιάσει από αυτή την εταιρία αυτοκίνητο;

OK Mobility

Αν ναι τι γνώμη έχετε; Έχει πολύ καλές τιμές για ενοικίαση από το αεροδρόμιο του Μόναχο.
Η εταιρεία είναι Ισπανική. Έχω νοικιάσει από αυτούς αλλά στην Ισπανία. Είχα κλείσει ένα απλό συμβατικό αυτοκίνητο και μας έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε αυτόματο. Είχαμε κάνει έξτρα ασφάλεια (όχι πλήρη ασφάλιση) με οδική βοήθεια από τους ίδιους και άνω των 1200 χιλιομέτρων θα έπρεπε να πληρώσουμε έξτρα 0.40€/χλμ.
Όλα πήγαν καλά χωρίς κανένα πρόβλημα. Θυμάμαι πάντως που έβλεπα άσχημες κριτικές και δίσταζα στην αρχή. Αλλά καθώς δεν είχαμε σκοπό να κάνουμε μεγάλο οδικό (άνω των 1000 χλμ) το έκλεισα τελικά λόγω χαμηλής τιμής.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Η εταιρεία είναι Ισπανική. Έχω νοικιάσει από αυτούς αλλά στην Ισπανία. Είχα κλείσει ένα απλό συμβατικό αυτοκίνητο και μας έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε αυτόματο. Είχαμε κάνει έξτρα ασφάλεια (όχι πλήρη ασφάλιση) με οδική βοήθεια από τους ίδιους και άνω των 1200 χιλιομέτρων θα έπρεπε να πληρώσουμε έξτρα 0.40€/χλμ.
Όλα πήγαν καλά χωρίς κανένα πρόβλημα. Θυμάμαι πάντως που έβλεπα άσχημες κριτικές και δίσταζα στην αρχή. Αλλά καθώς δεν είχαμε σκοπό να κάνουμε μεγάλο οδικό (άνω των 1000 χλμ) το έκλεισα τελικά λόγω χαμηλής τιμής.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Οι τιμές τους είναι πράγματι πολύ καλές.

Θα βάλουμε και με 60€ παραπάνω την πλήρη ασφάλιση και είμαστε οκ..
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρώτη φορά ενοικίαση αυτοκίνητου στη Ισπανία. Έκλεισα ιντερνετικα από την dollar και έβαλα και φουλ ασφάλεια. Από το σημείο παραλαβής ήταν στο ίδιο περίπτερο με την hertz. είπα ότι είχα κάνει ασφάλεια. Μου πήρε τα.στοιχεία κανονικά και'ζήτησε κάρτα επειδή η ασφάλεια δε είχε γίνει σε εκείνους. Όταν ρώτησα αν ατα χρήματα θα επιστραφούν μετά την επιστροφή του αυτοκινήτου είπαν οκ. Τελικά μου στείλανε την.επόμενη μέρα της παράδοσης απόδειξη 80€ για φουλ ασφάλεια! Μεγαλύτερο κόστος από το ενοίκιο μαζί με την ασφάλεια που ήδη είχα κάνει. Και φυσικά τα κράτησαν από την κάρτα.
Το χαρτί που μου έδωσαν δε έγραφε πουθενά για το κόστος της ασφάλειας.
Τι μπορώ να κάνω;.θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον κλοπή.
Άρνηση χρέωσης μέσω τραπεζας;
Και γράφεις κι ένα μέιλ διαμαρτυρίας στην εταιρεία ενοικίασης.
 

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα βοηθεια σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου για εξωτερικο συγκεκριμενα Τουρκια.Δεν εχω ασχοληθει ποτε στα υπολοιπα ταξιδια μου με ενοικιαση αυτοκινητου απλα αυτη τη φορα επειδη θελουμε να παμε σε αλλα μερη μεσα σε 2 ημερες βολευει καλυτερα. ισχυει οτι κρατανε εγγυηση ενα ποσο πχ 400 Ευρω και το επιστρεφουν οταν το παραδοσεις? Και γενικα τι χρειαζεται να εχω μαζι μου εκεινη την στιγμη που θα παω να νοικιασω αμαξι? Ειμαι 28 χρονων οποτε μπορω να νοικιασω οκ! Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα !!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα βοηθεια σχετικα με την ενοικιαση αυτοκινητου για εξωτερικο συγκεκριμενα Τουρκια.Δεν εχω ασχοληθει ποτε στα υπολοιπα ταξιδια μου με ενοικιαση αυτοκινητου απλα αυτη τη φορα επειδη θελουμε να παμε σε αλλα μερη μεσα σε 2 ημερες βολευει καλυτερα. ισχυει οτι κρατανε εγγυηση ενα ποσο πχ 400 Ευρω και το επιστρεφουν οταν το παραδοσεις? Και γενικα τι χρειαζεται να εχω μαζι μου εκεινη την στιγμη που θα παω να νοικιασω αμαξι? Ειμαι 28 χρονων οποτε μπορω να νοικιασω οκ! Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα !!!
Η εγγύηση ισχύει.Το δίπλωμα και ταυτότητα(λατινικοί χαρακτήρες) ή διαβατήριο.Και πιστωτική κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom