Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.403
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχει νοικιάσει κάποιος μέσω Booking? Σκεφτομαι να κλείσω επειδή μου δίνει καλύτερη τιμή. Αυτό που δεν μου ειναι σαφές εαν η full insurance που παρέχεται σαν έξτρα δίνεται από την εταιρεία, άρα εαν συμβεί κάτι εγώ δεν πληρώνω κάποιο ποσό ή εαν είναι από την Booking δηλαδή μου κρατάει η εταιρεία τυχόν ζημιά και μετά εγώ αποζημιώνομαι απο την ασφαλεια της Booking. Γνωρίζει καποιος?
Δεν έχω κάνει ενοικίαση αυτοκινήτου μέσω booking αλλά δεν έχω δει ποτέ η εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων να πουλά ασφάλεια μέσω μεσάζοντα. Όσες φορές έχω κάνει κράτηση μέσω μεσάζοντα η ασφάλεια που προσφέρεται κατά την κράτηση είναι πάντα του μεσάζοντα και όχι της εταιρείας ενοικίασης. Προτιμώ να κάνω ασφάλεια από την ίδια την εταιρεία όταν φτάνω στο γκισέ της και πάντα είναι πλήρης ασφάλιση.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Χωρίς πιστωτική κάρτα, να υποθέσω ότι δεν σου νοικιάζει κανείς αμάξι στο εξωτερικό, ε;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.403
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Χωρίς πιστωτική κάρτα, να υποθέσω ότι δεν σου νοικιάζει κανείς αμάξι στο εξωτερικό, ε;
Έχουν αναφερθεί από συμφορουμιτες εταιρείες που δέχονται μετρητά ή χρεωστικές κάρτες. Δεν έχω προσωπική εμπειρία όμως για να βοηθήσω. Για ποια χώρα σε ενδιαφέρει; Διάβασε αυτό το νήμα προς τα πίσω μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Έχουν αναφερθεί από συμφορουμιτες εταιρείες που δέχονται μετρητά ή χρεωστικές κάρτες. Δεν έχω προσωπική εμπειρία όμως για να βοηθήσω. Για ποια χώρα σε ενδιαφέρει; Διάβασε αυτό το νήμα προς τα πίσω μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει.
Απο περιέργεια ρώτησα. Δεν ψάχνομαι για εξωτερικό άμεσα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Χωρίς πιστωτική κάρτα, να υποθέσω ότι δεν σου νοικιάζει κανείς αμάξι στο εξωτερικό, ε;
Νοικιάζουν και χωρίς πιστωτική με πληρωμή επιτόπου του ποσού κράτησης με χρεωστική ή μετρητά, αναλόγως της χώρας φυσικά. Μου έχει τύχει κυρίως με τοπικές εταιρείες ενοικίασης.
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Νοικιάζουν και χωρίς πιστωτική με πληρωμή επιτόπου του ποσού κράτησης με χρεωστική ή μετρητά, αναλόγως της χώρας φυσικά. Μου έχει τύχει κυρίως με τοπικές εταιρείες ενοικίασης.
Ευχάριστα νέα.
Ίσως έχουμε μια ελπίδα να παμε εξωτερικό κάποια στιγμή τελικά 😁😁
Thanks
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν έχω κάνει ενοικίαση αυτοκινήτου μέσω booking αλλά δεν έχω δει ποτέ η εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων να πουλά ασφάλεια μέσω μεσάζοντα. Όσες φορές έχω κάνει κράτηση μέσω μεσάζοντα η ασφάλεια που προσφέρεται κατά την κράτηση είναι πάντα του μεσάζοντα και όχι της εταιρείας ενοικίασης. Προτιμώ να κάνω ασφάλεια από την ίδια την εταιρεία όταν φτάνω στο γκισέ της και πάντα είναι πλήρης ασφάλιση.
Κ εγώ αυτό φαντάστηκα ότι είναι της booking, απλά επειδή αναφερει deposit μονο 300ευεω που συνηθως δινουν οταν πάρεις φουλ ασφαλεια απο την εταιρεια με μπερδεψε. Το εκλεισα ετσι τελικα γιατι ηταν αρκετα ακριβη η κρατηση κ φοβηθηκα τα απροβλεπτα στο γκισε...
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα έχω νοικιάσει για Όσλο αμάξι με δωρεάν ακύρωση 48 ώρες με πλήρη ασφάλεια μέσο rentalcars. Η εταιρεία είναι η hertz ,πιστεύετε θα ήταν καλύτερα να ακυρώσω την ασφάλεια κ να την κάνω επί τόπου στην εταιρεία κατα την παραλαβή του αυτοκινήτου;;Είναι η πρώτη μου φορά που νοικιάζω γενικότερα..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.403
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα έχω νοικιάσει για Όσλο αμάξι με δωρεάν ακύρωση 48 ώρες με πλήρη ασφάλεια μέσο rentalcars. Η εταιρεία είναι η hertz ,πιστεύετε θα ήταν καλύτερα να ακυρώσω την ασφάλεια κ να την κάνω επί τόπου στην εταιρεία κατα την παραλαβή του αυτοκινήτου;;Είναι η πρώτη μου φορά που νοικιάζω γενικότερα..
Καλημέρα. Η ασφάλεια που προσφέρει η Rentalcars γενικώς είναι για μικρά ποσά και δεν καλύπτει τα πάντα. Αν διαβάσεις τους όρους θα δεις ότι καλύπτει πχ αστική ευθύνη μέχρι 1500€ κτλ. Αυτή τη στιγμή αδυνατώ να σου πω ακριβώς γιατί δεν έχω την αρχική κράτηση μαζί μου.
Για το τελευταίο ταξίδι που έκανα και νοίκιασα αυτοκίνητο η ασφάλεια της Rentalcars ήταν κάπου 60-70 € για ενοικίαση 12 ημερών, δλδ ψίχουλα. Η πλήρης ασφάλεια καλύπτει τα πάντα και είναι φυσικά πιο ακριβή... Αλλά!
Θα σου πω το τελευταίο παράδειγμα που έχω από τη Γαλλία. Ακύρωσα την ασφάλεια της Rentalcars και στο γκισέ έκανα πλήρη ασφάλεια. Το αυτοκίνητο που παρέλαβα ήταν χιλιογρατσουνισμενο και σε ένα σημείο χτυπημένο με αποτελεσμα να έχει πρόβλημα η μία πόρτα. Κάποιες από τις ζημιές μας τις ανέφεραν οι ίδιοι και αναγράφονταν στο ασφαλιστήριο. Τις υπόλοιπες τις επισημαναμε και βγάλαμε και φωτογραφίες εμείς παρόλο που ο υπάλληλος μας διαβεβαιωνε ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αφού κάναμε πλήρη ασφάλεια.
Όταν το παραδωσαμε (χωρίς να υπάρχει κάποια έξτρα ζημιά από εμάς) ο υπάλληλος άρχισε να το ψάχνει και να μας λέει για τις έξτρα ζημιές! Όταν του υπενθυμησα ότι έχω κάνει πλήρη ασφάλεια, το τσέκαρε και ζήτησε συγνώμη.... Εμείς καλού κακού του δείξαμε και τις αρχικές φώτο που είχαμε βγάλει! Αν δεν είχα κάνει πλήρη ασφάλεια ή είχα κάνει της Rentalcars θα ήμουν ακόμα εκεί να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας!.....

Από μένα είναι ναι! Κάνεις ασφάλεια στο γκισέ από την ίδια εταιρεία ενοικίασης. Σε διαφορετική περίπτωση και κάποια στραβή θα τρέχεις να πάρεις χρήματα από τον μεσάζοντα τα οποία θα είναι ανάλογα της ασφάλειας που έχεις κάνει σε αυτόν, αφού έχεις πληρώσει ήδη τυχόν ζημιές στην εταιρεία που μπορεί να κοστίζουν πολύ περισσότερο.

Η απόφαση για την ασφάλεια είναι στη κρίση του καθενός φυσικά. Οι εταιρείες έχουν διάφορα πακέτα ασφάλισης. Ο καθένας διαλέγει ότι επιθυμεί. Η πλήρης ασφάλιση είναι η καλύτερη αλλά και η ακριβότερη. Αλλά δεν έχεις ποτέ μπελάδες και δεν δίνεις μεγάλες χρηματικές εγγυήσεις....
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κ εγώ αυτό φαντάστηκα ότι είναι της booking, απλά επειδή αναφερει deposit μονο 300ευεω που συνηθως δινουν οταν πάρεις φουλ ασφαλεια απο την εταιρεια με μπερδεψε. Το εκλεισα ετσι τελικα γιατι ηταν αρκετα ακριβη η κρατηση κ φοβηθηκα τα απροβλεπτα στο γκισε...
Να σε ρωτήσω... Έλεγε η πλήρη ασφάλιση της Booking ότι δίνει zero excess; Γιατί μόνο τότε μιλάμε για μικτή ασφάλεια με μηδέν απαλλαγή.
Όπως σου τα είπε η @Sassenach77 αγοράζω και εγώ πλέον πλήρη ασφάλεια από τον γκισε, γιατί την πάτησα με προαγορά έξτρα ασφάλειας από τον μεσάζοντα...
 
Last edited:

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι εγώ έκλεισα με ΟΚ mobility για ένα τριήμερο στα περίχωρα της Βαρκελώνης. Το έκλεισα από το σαιτ τους με φουλ ασφάλεια χωρίς να προπληρώσω(πλήρωσα 10 ευρώ για την κράτηση). Το παραλαμβάνω από Paseo de Gracia και το επιστρέφω αεροδρόμιο. Ούτε εμένα ήρθε επιβεβαίωση στο mail αλλά αφού έχω νούμερο κράτησης είμαι οκ. Μου έχει συμβεί και με άλλη εταιρία στο παρελθόν χωρίς κανένα πρόβλημα.
Επέστρεψα και όλα τέλεια πήγαν. Το παρέλαβα από το κέντρο της πόλης και το παρέδωσα αεροδρόμιο. Επειδή ήταν έξω από το Terminal μας πήγε βανάκι στο Τerminal 1. Το αυτοκίνητο σε άριστη κατάσταση. Ρώτησα για τα χιλιόμετρα που ήξερα ότι δεν ήταν απεριόριστα και μου είπε ότι αρκούν για Καταλονία (πήγαμε Μονσεράτ, Τζιρόνα, Φιγκέρες. Τόσα ντελ Μαρ, παραλίες Κόστα Μπράβα, Μπεσαλού). Σου έδινε 900 για τρεις μέρες αλλά υπήρχαν πακέτα για παραπάνω χιλιόμετρα όπως μου είπαν. Είχαμε βέβαια full ασφάλεια αγορασμένη από το site τους και άρα κανένα άγχος κατά την παράδοση. Τα τελευταία χρόνια νοικιάζω σταθερά από μικρότερες εταιρίες με δική τους φουλ ασφάλεια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Να σε ρωτήσω... Έλεγε η πλήρη ασφάλιση της Booking ότι δίνει zero excess; Γιατί μόνο τότε μιλάμε για μικτή ασφάλεια με μηδέν απαλλαγή.
Όπως σου τα είπε η @Sassenach77 αγοράζω και εγώ πλέον πλήρη ασφάλεια από τον γκισε, γιατί την πάτησα με προαγορά έξτρα ασφάλειας από τον μεσάζοντα...

Ναι λέει zero excess το οποίο φαίνεται στα terms & conditions της sicily by car για αυτό κ με μπέρδεψα εαν είναι της εταιρείας ή της booking.

Collision Damage Waiver (CDW)
This rental includes Collision Damage Waiver with zero excess. This cover is only valid if you stick to the terms of the rental agreement. It only covers the car's bodywork. It doesn't cover charges (e.g. for towing or off-road time), or anything in the car (e.g. child seats, GPS devices or personal belongings), or damage caused by the negligence of anyone driving the car.
Theft Cover
This rental includes Theft Protection with zero excess: if the car is stolen, or damaged while someone is trying to steal it, you won’t pay anything at all towards the cost of replacing or repairing it. This cover is only valid if you stick to the terms of the rental agreement.
Third-Party Liability (TPL)
Covers the driver’s liability for any injuries and property damage that are included in the policy. It does not cover injuries to the driver or damage to the rental car. This cover is only valid if you stick to the terms of the rental agreement.
Loss or Damage
If the car is stolen, or seriously damaged, or damaged in an incident involving someone else, please contact the rental company and the police immediately. If you can't provide the necessary documents from the police, you'll be liable for the full cost of replacing/repairing the car. If the car gets slightly damaged, and no-one else is involved, please contact the rental company immediately. The rental company is not liable for the loss of / theft of / damage to any belongings in the car, during or after the rental. Damage to the car will be charged for by the car hire company after it is dropped off - and will incur a Damage Administration fee on top of the amount deducted from the excess. Not included in the rental cover (CDW & TP)
Loss of / theft of / damage to: keys, aerials, jack, safety triangles and vests, windscreen wipers, petrol cap, luggage covers, or any other fixed or mobile component of the car.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.122
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom