Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Κατι τετοια βλεπω παντως και τοσα χρονια, εχω νοικιασει σε χιλιαδες γερμαναραδες και να λενε εμας απατεωνες και γουρουνια, ενω αυτοι ειναι τρισχειροτεροι, πισω απο Ισπανους και Ιταλους παντα
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εκ πειρας στο λεω, οταν εβλεπα οικογενεια με μωρα και ηταν βραδυ, ετριβα τα χερια μου, μιας και ηταν πτωμα απο το πρωι να ερθουν απο αλλη χωρα, και επρεπε να ταξιδεψουν αλλα 100 χλμ για το ξενοδοχειο.
typical german or greek?
Κατι τετοια βλεπω παντως και τοσα χρονια, εχω νοικιασει σε χιλιαδες γερμαναραδες και να λενε εμας απατεωνες και γουρουνια, ενω αυτοι ειναι τρισχειροτεροι, πισω απο Ισπανους και Ιταλους παντα
Να φανταστώ ότι έχουν πολλούς έλληνες, ιταλούς και ισπανούς υπαλλήλους;
Αυτο το μπακαλοχαρτο που λες που σας εγραφε τις εξτρα χρεωσεις, ειναι παγια τακτικη των rental car sales agents. Με λιγα λογια σου χωνει τα παντα ολα, ακομα και οικολογικη συνεισφορα αχαχαχαχαα, χωρις να το παρεις χαμπαρι.
ΑΧΑΧΑΧΑ ΒΡΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Η Europcar είχε ανακοινώσει την υποχρεωτική καταβολή περιβαλλοντολογικού τέλους, δεν ήξερα ωστόσο αν το προχώρησε. Στους όρους και τις προϋποθέσεις, την αναφέρει, δεν αποτελεί κρυφή χρέωση.
https://www.buchbinder.de/fileadmin/user_upload/corporate/user_upload/terms_and_conditions.pdf
Επίσης υπάρχει και στους όρους της ίδιας της Europcar, αφού επιβάλλεται από αυτήν.
Environmental contribution 11 Days 0.50 5.50 19.00%6,55 €
Premium Station Surcharge 24.90 Percent 672.29 167.40 19.00%199,21 €
Και η παραπάνω χρέωση (αν και παράλογη) επίσης υπάρχει στους όρους της εταιρείας, οπότε η υπάλληλος δεν έκανε ότι της καπνίσει, όπως προφανέστατα θα έκαναν άλλοι.
If additional equipment is rented or bought at airports, train stations or cruise ship terminals, we currently charge a service fee of 24. 9 % of the total net rental, except fuel.
Το assistance service fee τι ειναι παλι τουτο; αχαχαχα η αμοιβη εξυπηρετησης αχαχαχαχα, βρε το τσακαλι, με το τομαχωκ σας αποκεφαλισε.
Ξεκαρδιστικό, πράγματι.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Ενταξει υπαρχει στους ορους κλπ κλπ .ΑΛΛΑ!Μας καροιδεψαν και μας κατακλεψαν και εκμεταλλευτηκαν την κατασταση με τα παιδια κλπ για να μας πουλησουν οτι να ναι χωρις να μας ενημερωνουν στις αλλεπαληλες ερωτησεις μας,υπηρχε ξακαθαρη διαθεση εξαπατησης .Ηταν η πρωτη φορα που νοικιαζαμε αμαξι στο εξωτερικο ,ενιωθα μεγαλη ανασφαλεια και καλα εκανα τελικα .Τελοςπαντων παθος μαθός.Θα ειμαστε πιο προσεκτικοι και εμεις αλλη φορα(δεν θα ταξιδευουμε βραδυ με παιδια και κουρασμενοι δλδ) αλλα γενικοτερα η ενοικίαση αυτοκινητου τελικα ειναι υπηρεσια με πολλους κινδυνους εξαπατησης .Ακομα και να διαβασεις τους 850 ορους πολυ προσεκτικα παλι καπου αισθανεσαι ανασφαλης στο αν εσαι καλυμμενος και τι πληρωνεις . Για την ιστορια η rentalcars που εκανα claim μας επεστρεψε τα 6,55 ,το περιβαλλοντικο τελος .Για τα υπολοιπα ειπε οτι αφου υπογραψαμε δεν μπορει να κανει κατι (αναμενομενο) και επρεπε να παρουμε εκεινη την ωρα τηλ στην Rentalcars να το λυσει(φανταζομαι θα περιμεναμε καμια ωρα αναμονη???) .Αυτα!Παντως πηγαμε ενα ωραιο Road trip Χαιδελβεργη Αλσατια Μελανα Δρυμο και το καταευχαριστηθήκαμε ![/QUOTE]
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Ενταξει υπαρχει στους ορους κλπ κλπ .ΑΛΛΑ!Μας καροιδεψαν και μας κατακλεψαν και εκμεταλλευτηκαν την κατασταση με τα παιδια κλπ για να μας πουλησουν οτι να ναι χωρις να μας ενημερωνουν στις αλλεπαληλες ερωτησεις μας,υπηρχε ξακαθαρη διαθεση εξαπατησης .Ηταν η πρωτη φορα που νοικιαζαμε αμαξι στο εξωτερικο ,ενιωθα μεγαλη ανασφαλεια και καλα εκανα τελικα .Τελοςπαντων παθος μαθός.Θα ειμαστε πιο προσεκτικοι και εμεις αλλη φορα(δεν θα ταξιδευουμε βραδυ με παιδια και κουρασμενοι δλδ) αλλα γενικοτερα η ενοικίαση αυτοκινητου τελικα ειναι υπηρεσια με πολλους κινδυνους εξαπατησης .Ακομα και να διαβασεις τους 850 ορους πολυ προσεκτικα παλι καπου αισθανεσαι ανασφαλης στο αν εσαι καλυμμενος και τι πληρωνεις . Για την ιστορια η rentalcars που εκανα claim μας επεστρεψε τα 6,55 ,το περιβαλλοντικο τελος .Για τα υπολοιπα ειπε οτι αφου υπογραψαμε δεν μπορει να κανει κατι (αναμενομενο) και επρεπε να παρουμε εκεινη την ωρα τηλ στην Rentalcars να το λυσει(φανταζομαι θα περιμεναμε καμια ωρα αναμονη???) .Αυτα!Παντως πηγαμε ενα ωραιο Road trip Χαιδελβεργη Αλσατια Μελανα Δρυμο και το καταευχαριστηθήκαμε !
[/QUOTE]
Εκεινη την ωρα δεν θα το σηκωνε κανεις στην traveljigsaw(rentalcars). Ωρες γραφειου ειναι μεχρι τις 17:00 στο ελληνικό τηλ και μετα αν καλεσεις σε κανει ςκτεοπη σε αγγλικο η ισπανικο, και αν το σηκωσουν.
Τυχαινε να το σηκωνουν μετα απο μια ωρα σε δικους μου πελατες.

Αυτο ειναι το bait&switch με ολους τους γνωστους brokers, ωστε να βρίσκονται παντα στα πρωτα αποτελεσματα στην αναζητηση ενοικιασης.

Το 90% των πελατων μου ηταν κρατησεις μεσω broker(ryanair, rentalcars, autoeurope, doyouspain, check24 κλπ) και σχεδον παντα μαλωνα μαζι τους επειδη δεν ειχαν διαβασει τα μικρα γραμματα για τις χρεωσεις στο γραφειο. Δηλαδη τα one way fees, additional driver, καλυψεις κλπ κλπ.

Να μου πεις, γιατι τοτε συνεργαζονται ολα τα μεγαλα rentacar μαζι με τους brokers.

Ο λογος είναι οπως ανεφερα πιο πανω.
Οταν κλεινεις αεροπορικο, σε πεταει πακετο πιο κατω να νοικιασεις αμαξι με εκπτωση, η οταν ψαχνεις στο google, βγαινουν στα google ads πρώτοι.

Οποτε δεν μπαινεις στην διαδικασια να δεις την τιμη μεσω του ιδιου του γραφεθου και το τι περιλαμβανει.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Αυτο ειναι το bait&switch με ολους τους γνωστους brokers, ωστε να βρίσκονται παντα στα πρωτα αποτελεσματα στην αναζητηση ενοικιασης.

Το 90% των πελατων μου ηταν κρατησεις μεσω broker(ryanair, rentalcars, autoeurope, doyouspain, check24 κλπ) και σχεδον παντα μαλωνα μαζι τους επειδη δεν ειχαν διαβασει τα μικρα γραμματα για τις χρεωσεις στο γραφειο. Δηλαδη τα one way fees, additional driver, καλυψεις κλπ κλπ.

Να μου πεις, γιατι τοτε συνεργαζονται ολα τα μεγαλα rentacar μαζι με τους brokers.

Οποτε δεν μπαινεις στην διαδικασια να δεις την τιμη μεσω του ιδιου του γραφεθου και το τι περιλαμβανει.
Δλδ λες ότι όλες αυτές οι έξτρα (άχρηστες) χρεώσεις οφείλονται στην κράτηση μέσω broker?

Γιατί εγώ έκλεισα σε διάστημα λίγων μηνών αυτοκίνητο στη Hertz στο ίδιο γερμανικό αεροδρόμιο 3 φορές: Μία μέσω της ίδιας της Hertz, μία μέσω της Aegean και μία μέσω Rentalcars. Δεν είχα προσθέσει τίποτα επιπλέον στην αρχική κράτηση. Η τιμή κάθε φορά ήταν η φτηνότερη απο τις άλλες δύο επιλογες.

Και τις 3 φορές μου προτάθηκαν τα ίδια ακριβώς έξτρα, με την ίδια επιμονή. Κρατήθηκε και η ίδια εγγύηση.
 
Last edited by a moderator:

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Δλδ λες ότι όλες αυτές οι έξτρα (άχρηστες) χρεώσεις οφείλονται στην κράτηση μέσω broker?

Γιατί εγώ έκλεισα σε διάστημα λίγων μηνών αυτοκίνητο στη Hertz στο ίδιο γερμανικό αεροδρόμιο 3 φορές: Μία μέσω της ίδιας της Hertz, μία μέσω της Aegean και μία μέσω Rentalcars. Δεν είχα προσθέσει τίποτα επιπλέον στην αρχική κράτηση. Η τιμή κάθε φορά ήταν η φτηνότερη απο τις άλλες δύο επιλογες.

Και τις 3 φορές μου προτάθηκαν τα ίδια ακριβώς έξτρα, με την ίδια επιμονή. Κρατήθηκε και η ίδια εγγύηση.
Ναι αυτο ακριβως λεω.
Αν πας λιγο πιο πισω θα δεις οτι εγραψα πως στο site της buchbinder, η τιμη την μερα ειναι πολυ μεγαλυτερη, επειδη περιλαμβανει τους φορους αεροδρομιου.

Μπορει η Hertz να περιλαμβανει τα extra αναλογα το location, και για αυτο δεν θα την δεις ψηλα στα αποτελεσματα.
 
Last edited by a moderator:

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Ναι αυτο ακριβως λεω.
Αν πας λιγο πιο πισω θα δεις οτι εγραψα πως στο site της buchbinder, η τιμη την μερα ειναι πολυ μεγαλυτερη, επειδη περιλαμβανει τους φορους αεροδρομιου.

Μπορει η Hertz να περιλαμβανει τα extra αναλογα το location, και για αυτο δεν θα την δεις ψηλα στα αποτελεσματα.
Τι να πω, για την επόμενη φορά που θα πάω έχω κλείσει με τη Buchbinder μέσω Rentalcars, θα πω πως πήγε.

Η διαφορά πάντως αυτή τη στιγμή μεταξύ rentalcars και Buchbinder είναι 70 ευρώ για 13 μέρες κράτηση, δεν είναι κ τεράστια.
 
Last edited by a moderator:

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Διαβαζοντας τα σχόλια εδω οι συμβουλες όλων ηταν: κλεινουμε απο μεσαζοντα το αμαξι και βαζουμε full ασφαλεια με zero excess στo γκισε της εταιρειας για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο .Αυτο ακριβως εκανα .Τπτ αλλο.Να πω δε, οτι εξυπηρετηθηκαμε στο γκισε της Europcar που εξυπηρετουσε και κρατησεις απο Buchbinder .Τελοςπαντων την πατησαμε .Απλα προσοχη γενικως .Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα της Buchbinder.Το σχολιο του Ελληνα που θα μας εδινε το αμαξι ηταν" καλα που να δεις οι υπολοιποι τι χρεωνουν (για την Sixt Που ηταν διπλα ειναι σκετη κοροιδια" .
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται ενοικιαση και αλλαγη χωρας. Δηλαδη να το παρω πχ απο Γερμανια και να παω Ελβετια (την αναφερω επιτηδες καθως δεν ανηκει στην ΕΕ) και επειτα πισω στη Γερμανια.
ευχαριστω εκ των προτερων
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.621
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Φυσικά, απλά να το δηλώσεις ώστε να υπάρχει στην ασφάλεια, για ασφάλεια !
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Λογικα εχει και εξτρα χρεωση, σωστα ?
 

tdoumos

Member
Μηνύματα
52
Likes
40
Περα απο την €40 βινιετα, αναλογα την εταιρια.
Πχ για alamo (παιδι της enterprise), ειναι 6μισι την μερα.
Αλλα φυσικα μην ξεχνάμε χνας το οριο χιλιομετρων, γιατι μετα μπορει να ειναι 40σεντ το χλμ.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom