Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Manos46

Member
Μηνύματα
597
Likes
2.493
Ταξίδι-Όνειρο
???
Αν δεν έχεις χρόνο να περιμένεις το νέο δίπλωμα , το διεθνές της ελπα βγαίνει αυθημερόν …..

Απορία το έχω πως μας νοικιάζουν αυτοκίνητο με το παλιό δίπλωμα από την στιγμή που δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες …
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
225
Likes
475
Αν δεν έχεις χρόνο να περιμένεις το νέο δίπλωμα , το διεθνές της ελπα βγαίνει αυθημερόν …..

Απορία το έχω πως μας νοικιάζουν αυτοκίνητο με το παλιό δίπλωμα από την στιγμή που δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες …
το ροζ διπλωμα γραφει σε πολλες γλωσσες "διπλωμα οδηγησης" και βλεποντας την φωτογραφια ταυτοποιουν με διαβατηριο, που τα γραφει λατινικα...
ειναι στην κριση του γραφειου να σου δωσει , επειδη αν γινει ατυχημα και δεν αναγνωρισει η τροχαια η η ασφαλιστικη το ροζ διπλωμα , τα πληρωνεις απο την τσεπη σου...
 

Manos46

Member
Μηνύματα
597
Likes
2.493
Ταξίδι-Όνειρο
???
το ροζ διπλωμα γραφει σε πολλες γλωσσες "διπλωμα οδηγησης" και βλεποντας την φωτογραφια ταυτοποιουν με διαβατηριο, που τα γραφει λατινικα...
ειναι στην κριση του γραφειου να σου δωσει , επειδη αν γινει ατυχημα και δεν αναγνωρισει η τροχαια η η ασφαλιστικη το ροζ διπλωμα , τα πληρωνεις απο την τσεπη σου...
Δεν βγάζει πολύ νόημα γιατί οι φωτογραφίες μπορεί να έχουν κ 20 χρόνια διαφορά μεταξύ τους …. Anyway, 2024 έχουμε , βγάλτε νέα διπλώματα και ταυτότητες 🙂🙂
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.642
Likes
12.474
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Απορία το έχω πως μας νοικιάζουν αυτοκίνητο με το παλιό δίπλωμα από την στιγμή που δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες …
Εάν πρόκειται για χώρα της ΕΕ είναι υποχρεωμένοι και η τροχαία επίσης: Αντικατάσταση και αναγνώριση άδειας οδήγησης στην ΕΕ - Your Europe
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.489
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ειναι στην κριση του γραφειου να σου δωσει
Και αν θέλεις να οργανώσεις ένα οδικό ταξίδι, βασίζεσαι στη κρίση της κάθε εταιρείας ενοικιάσεως αν θα δεχτεί ή όχι το "αρχαίο" χαρτί που υπάρχει ακόμα ως ελληνικό δίπλωμα οδήγησης και αναγράφει στα αγγλικά μόνο ότι είναι δίπλωμα οδήγησης στη μπροστινή σελίδα και τίποτα άλλο στα αγγλικά.

Για όποιον θέλει να οδηγεί μόνο εντός Ελλάδας καλό είναι, μετράει στην ελληνική τροχαία. Για όποιον θέλει να οδηγήσει εκτός Ελλάδας ας είναι προετοιμασμένος/η για τυχόν εκπλήξεις. Απλά είναι τα πράγματα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.489
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα σε όλους δεν ξέρω αν είμαι off topic.. Τον Δεκέμβριο επισκεφτήκαμε την Πολωνία και νοικιάσαμε αυτοκίνητο με το οποίο πήγαμε σε 2-3 πόλεις..Δεν θέλω να κουράσω με ανούσιες λεπτομέρειες...Μετά από 5 μήνες μου ήρθε από το γραφείο ενοικιάσεων μια κλήση για όριο ταχύτητας στην Βαρσοβία ..Πήγαινα με 66 ενώ το όριο ήταν 50.....Το κορυφαίο είναι ότι μου έστειλαν ένα χαρτί στα Πολωνικά που γράφει από ότι κατάλαβα να απολογηθώ και αν δεν το κάνω μετά θα βγει ερήμην η απόφαση για τη κλήση...Ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη που πρέπει να ρωτήσω..Μέσα σε όλα ζητάει κ το γραφείο 30 ευρώ επειδή έδωσαν τα στοιχεία μου...Αυτούς τους βλέπω να τρώνε άκυρο αφού δεν μπορούν να με χρεώσουν με κάποιο τρόπο..Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει γιατί είμαι σε αδιέξοδο..
 

Attachments

barkour

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
5.480
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλημέρα σε όλους δεν ξέρω αν είμαι off topic.. Τον Δεκέμβριο επισκεφτήκαμε την Πολωνία και νοικιάσαμε αυτοκίνητο με το οποίο πήγαμε σε 2-3 πόλεις..Δεν θέλω να κουράσω με ανούσιες λεπτομέρειες...Μετά από 5 μήνες μου ήρθε από το γραφείο ενοικιάσεων μια κλήση για όριο ταχύτητας στην Βαρσοβία ..Πήγαινα με 66 ενώ το όριο ήταν 50.....Το κορυφαίο είναι ότι μου έστειλαν ένα χαρτί στα Πολωνικά που γράφει από ότι κατάλαβα να απολογηθώ και αν δεν το κάνω μετά θα βγει ερήμην η απόφαση για τη κλήση...Ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη που πρέπει να ρωτήσω..Μέσα σε όλα ζητάει κ το γραφείο 30 ευρώ επειδή έδωσαν τα στοιχεία μου...Αυτούς τους βλέπω να τρώνε άκυρο αφού δεν μπορούν να με χρεώσουν με κάποιο τρόπο..Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει γιατί είμαι σε αδιέξοδο..
Το 30ρι (και λιγα ειναι) απο το rent a car δεν το γλυτωνεις , θα στο χρεωσουν στην πιστωτικη που εκανες την κρατηση. Τους αλλους αστους να περιμενουν....
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
883
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
30 ευρώ επειδή έδωσαν τα στοιχεία σου; Τι κουλό είναι αυτό;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είχα δώσει μια κάρτα που έληγε τον Δεκέμβριο οπότε η εταιρεία ενοικιάσεων δεν μπορεί να με χρεώσει το 30ρι μόνο αν το καταθέσω από μόνος μου για αυτό άλλωστε και μου έστειλαν κ τα στοιχεία της τράπεζας τους....Για την ακρίβεια έχουν τον αριθμό της κάρτας μου αλλά έχουν αλλάξει το τριψήφιο και η ημερομηνία λήξης οπότε δεν μπορούν να με χρεώσουν..Το πρόστιμο στη Πολωνία για +16 είναι 48 ευρώ νομίζω αν είχαν κάποιο site θα το πλήρωνα αλλά αυτοί θέλουν πρώτα να παραδεχθώ ότι ήμουν εγώ και μετά σε δεύτερη φάση να μου στείλουν το πρόστιμο...Να δεις που όταν αποφασίσουν το πρόστιμο θα μου ζητήσει το γραφειο ενοικιάσεων άλλα 30 ευρώ για το δεύτερο μαιλ που θα μου στείλουν..
Υ.Γ. Σε ένα βράδυ που έβρεχε καταρρακτωδώς και αναγκάστηκα να πάρω το αμάξι για να πάω στο κέντρο πέρασα τη σωστή έξοδο δύο φορές και τη τρίτη εκνευρισμένος το πάτησα λίγο παραπάνω, όπου το λίγο ήταν το 66 αντί 50..Είδα τη λάμψη κάποια στιγμή κ ευχήθηκα να ήταν αστραπή αλλά ελα που δεν....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.408
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom