Ενταση στον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Λόγω φόρτου εργασίας, κατάφερα να φτάσω μόλις ως την έκτη σελίδα καθώς όλα όσα συζητάτε είναι άκρως ενδιαφέροντα. Αν και δεν είμαι κατάλληλος για να συμμετάσχω καθώς ούτε ενημερωμένος είμαι αλλά ούτε και αρκετά ανήσυχος, θα περιοριστώ σε μια παρατήρηση:


Παρατηρώ λοιπόν σε αρκετά posts την ειλικρινή αναζήτηση μιας λύσης (με την σκοπιά του ο καθένας) ενώ σε κάποια από αυτά ανακαλύπτω ότι προτείνονται λύσεις (π.χ το θέμα με τους security όπου κυρίως taver και Έρση επιχειρηματολογήσανε για την κάθε πλευρά) όπου αφήνουν το κράτος απ’ έξω. Σαν να λέμε: «έτσι σκατά που τα κάνατε, για να δούμε τι λύση μπορεί να βρεθεί όπου να μην περιέχεστε στο κάδρο». Και δεν μιλάω μόνο για τους security. Απλώς τούτες οι λύσεις περιέχει και ένα βόλεμα γιατί, κάπου στην πορεία, ξεχνάμε να ασχοληθούμε με την πραγματική γάγγραινα. Μου θυμίζει κάτι ψυχολογικά τεστ όπου καλούμαστε να αποφασίσουμε ποιος φταίει περισσότερο για την δολοφονία της Mary, ο σύζυγος, ο φίλος, ο βαρκάρης ή ο δολοφόνος. Και οι περισσότεροι (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) τον δολοφόνο τον αφήνουμε στην απ’ έξω γιατί απλώς «κάνει την δουλειά του». Έ όχι δα! Τα παραδείγματα άπειρα: σου λέει το νομοσχέδιο, το καμένο δάσος αποχαρακτηρίζεται και μετά τα βάζουμε με τον εμπρηστή, αγοράζουμε εξοπλισμούς και το νομοσχέδιο παραμένει.



Ά, τα σέβη μου!

Τα περισσότερα μνημεία είναι αποτέλεσμα του ιμπεριαλισμού και της κυριαρχίας των αστών,μιας και αυτοί κυριάρχησαν -κατά κύριο λόγο- μέχρι σήμερα στην ιστορία.Ούτε τα χλεβάζω ούτε τα προσπερνώ.Αυτά τα αφήνω για τις θρησκείες.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλό το τσιτάτο μου δε λέω,αλλά ξεφτιλίστηκα,με "β" το έγραψα το χλευάζω ο άσχετος;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι επειδή σχεδόν ξεχάσαμε από που ξεκίνησε αυτό το θέμα.
Ακόμα κι αν διαφωνείς με το "κλείσιμο" της Ακρόπολης,συμφωνείς με τον τρόπο που "άνοιξε";
Όχι βέβαια. Δεν έγινε ούτε μία σύλληψη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ε,είσαι φοβερός.

Αυτό είναι που λένε "κι απ'τη μύγα ξύγκι".
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ε,είσαι φοβερός.

Αυτό είναι που λένε "κι απ'τη μύγα ξύγκι".
Μπα! Δεν ικανοποιειται τοσο ευκολα: Θα ικανοποιηθει μονο οταν οι αστυνομικες αρχες συλλαμβανουν και προσαγουν στον εισαγγελεα και τους μαθητες που καταλαμβανουν τα σχολεια τους.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μπα! Δεν ικανοποιειται τοσο ευκολα: Θα ικανοποιηθει μονο οταν οι αστυνομικες αρχες συλλαμβανουν και προσαγουν στον εισαγγελεα και τους μαθητες που καταλαμβανουν τα σχολεια τους.
Για τους μαθητες δεν νομίζω !!
για τους ''περίεργους''που καθε χρόνο κανουν το Πολυτεχνείο Μ#ο$%#@ ίσως και να νοιώσει μια μικρή ικανοποίηση ;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.451
Μπα! Δεν ικανοποιειται τοσο ευκολα: Θα ικανοποιηθει μονο οταν οι αστυνομικες αρχες συλλαμβανουν και προσαγουν στον εισαγγελεα και τους μαθητες που καταλαμβανουν τα σχολεια τους.
Αυτούς ίσως πρέπει να τους μαζέψουν οι γονείς τους....καταλήψεις της πλάκας για λόγους της πλάκας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτό είναι.Προοδευτική σκέψη ρε παιδί μου.

Νόμοι περί τεντυμποϊσμού και κούρεμα με την ψιλή.

Γειά σου Ελλαδάρα αθάνατη.


& Χρήστο μου δεν απαντάω με υποδείξεις παρά μόνο όπου μου κάνει κέφι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ε,είσαι φοβερός.

Αυτό είναι που λένε "κι απ'τη μύγα ξύγκι".
Είτε καλώς έκλεισαν την Ακρόπολη, οπότε κακώς έγινε η επέμβαση, είτε κακώς την έκλεισαν, οπότε κάποιος/κάποιοι διέπραξαν αδίκημα, στο οποίο η αστυνομία, μη συλλαμβάνοντάς τους, είναι συνεργός.
Ενδιάμεση προσέγγιση δε νομίζω ότι στέκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom