Γενικά Εντυπώσεις από αεροπορικές εταιρείες

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Γισ τη Singapore έχω να πω πολύ καλά λόγια (στο Αθ-Σιγκ και το Σιγκ-Αθ έχει πανέμορφες αεροσυνοδούς :)).
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Εγω εχω πετυχει μονο αγενεις αεροσυνοδους. Τιποτα αλλα που να βγαζει ματι. Τωρα για αεροπλανα μοντελα-θεσεις δε θυμαμαι καθολου. Ας περιμενουμε τον Τraveller να γυρισει θα ειναι πιο κατατοπιστικος απο μενα!
Τι παίζει με Iberia? Μάπα?
Ταξιδεύω για Μαδρίτη τα Χριστούγεννα, όποιος έχει εμπειρία ας πει κάτι.
Thanks
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Τι παίζει με Iberia? Μάπα?
Ταξιδεύω για Μαδρίτη τα Χριστούγεννα, όποιος έχει εμπειρία ας πει κάτι.
Thanks

Η πτηση ειναι καπου στις 3,5 ωρες και συνηθως αργουν να δωσουν το φαγητο,ισως 45-60 λεπτα απο την απογειωση.Νομιζω οτι εξυπηρετουν πρωτα την business.Το φαγητο συνηθως ειναι ρυζι με κοτουπολο Η μακαρονια,εχει και ελληνικη σαλατα(οταν φευγεις απο αθηνα).Οι μεριδες ειναι πολυ μικρες.Εχεις επιλογες κρασιου και μπυρας αν δε κανω λαθος.Το καλο ειναι οτι εχεις δικαιωμα 10 κιλα ως χειραποσκευη και 23 κιλα να κανεις ckeck-in.
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Αν συγκρίνω την Emirates με την Thai προτιμώ την Εmirates (άνετα καθίσματα, προσωπική tv, πολλά παιχνίδια ακόμα να παίξεις και με τον διπλανό σου, δώρα για τα μικρά παιδιά) αλλά να έχει φαγητό και αεροσυνοδούς από την Thai.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Η πολυαγαπημένη μου εταιρία είναι η AEGEAN AIR. Αλλωστε έχει και πολλά αεροσκάφη απο το αγαπημένο μου μοντέλο Airbus320!
Εξαιρετικότατες υπηρεσίες συνήθως, κούκλες αεροσυνοδές,καμιά καθυστέρηση δεν είχα απο τις πολλές πτήσεις που έκανα μαζί της.
Οταν την χρησιμοποίησα την ερωτευτηκα.Και αποφευγω να την απατήσω.
Αλλωστε και οι ώρες πτήσεις που προσφέρει στο εξωτερικό πάντα με βολευουν.
Επαγγελματίες με όλη τη σημασία της λέξης.
Μακάρι τέτοια ικανά στελέχη να πάρουν και την Ολυμπιακή.

Υ.Γ.1 Μόνο τα miles & bonus να είχαν διάρκεια μια τριετίας όπως και στη Lufthansa.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eγώ πάλι δεν είμαι ο τύπος του πιστού άντρα... Κάθε γυναίκα ... συγνώμη κάθε αεροπορική εταιρία έχει τα κουσούρια της, έτσι λοιπόν προσαρμόζω τις πτήσεις μου ανάλογα με τις ανάγκες μου ή τις επιθυμίες μου και όχι ανάλογα με την εταιρία...

Όσον αφορά την Aegean τώρα, θα συμφωνίσω με τον φίλο madman ότι έχει κάνει τεράστια βηματα προόδου με την αγορά των airbus μια που τα 737 της ήταν στην πλειοψηφία τους απαράδεκτα...

Ασφαλώς όμως απέχει πολύ από να την θεωρώ εταιρία υπόδειγμα. Και καθυστερίσεις έχει και το φαγητό πολλές φορές είναι διατροφικός εφιάλτης και οι αεροσυνοδοί αρκετές φορές είναι στον κόσμο τους και το Αθήνα-Θεσ/κη π.χ αν το ψάξεις τελευταία στιγμή θα το βρεις στο Θεό... Ψιλά γράμματα βέβαια αλλά δεν είναι και ιδιαίτερο κατόρθωμα να είσαι καλύτερη από την σημερινή Ο.Α...

Εκεί που θα υπερψηφίσω βέβαια είναι στο θέμα της εμφάνισης των αεροσυνοδών... Το 10 το καλό...
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Μέχρι τώρα η καλύτερη ήταν η Emirates. Όχι πως το ταξίδι μου με τη Thai ήταν άσχημο αλλά με την Emirates ήταν σαφώς καλύτερο το Αεροπλάνο.

Δεν μένω πιστός σε μια. Συνήθως διαλέγω βάση των χρημάτων και ώρας. Ακόμα και κάποιες φθηνές που χρησιμοποίησα για πτήσεις στην Πολωνία και Τσεχία ήταν καλές. Πολύ μου άρεσε σε κάποια που δεν έπαιρνες θέση στο check in αλλά καθόσουν όπου ήθελες. :clap:

Στις Η.Π.Α. όπου έκανα εσωτερικά ταξίδια, ήταν δράμα, όχι τόσο ως αεροπλάνα αλλά ως διαδικασία για τον έλεγχο.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Traveller said:
Ασφαλώς όμως απέχει πολύ από να την θεωρώ εταιρία υπόδειγμα. Και καθυστερίσεις έχει και το φαγητό πολλές φορές είναι διατροφικός εφιάλτης και οι αεροσυνοδοί αρκετές φορές είναι στον κόσμο τους και το Αθήνα-Θεσ/κη π.χ αν το ψάξεις τελευταία στιγμή θα το βρεις στο Θεό... Ψιλά γράμματα βέβαια αλλά δεν είναι και ιδιαίτερο κατόρθωμα να είσαι καλύτερη από την σημερινή Ο.Α.
Γειά στο thread αυτό.

Δεν είναι υπόδειγμα η Aegean φίλε Traveller αλλά είναι πάρα πολύ καλή. Οσο για τις τιμές της τελευταίας στιγμής, αυτό κάνουν και οι περισσότερες εταιρίες (οχι όλες). Απο κάπου πρέπει να βγάλουν τα σπασμένα. Ξέρεις ότι είχαν "φάει" όλο το κεφάλαιό τους και έβαλαν και άλλα τόσα οι μέτοχοι. Νομίζω ότι είναι μικρό το κακό που ανεβάζουν τις τιμές (2-3 φορές) τις τελευταίες μέρες. Ξέρεις ότι παλεύουν για να μην χρεοκοπήσουν, και έχουν και αθέμιτο συναγωνισμό. Και περιμένουν και άλλοι απο το εξωτερικό για να αρχίσουν συναγωνισμό, που αν τους βρεί χωρίς απόθεμα μετρητών, θα σβήσουν.

Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή εταιρία, με τις συνθήκες που υπάρχουν.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γνώμονας ειναι ο προορισμός ,και άς πάω και με αλεξίπτωτο!!!!
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
έχω πετάξει με gulf air και thai για μπανγκοκ , θεωρώ λίγο πιο άνετη την πτήση με thai
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Eγώ πάλι δεν είμαι ο τύπος του πιστού άντρα... Κάθε γυναίκα ... συγνώμη κάθε αεροπορική εταιρία έχει τα κουσούρια της.........
κοσμογυρισμενε εισαι δυσκολος.......να δω πως θα σε παντρεψουμε!!:haha:
αλλα ρε traveler λυσε μου την απορια!!!!!!!!!!πως τα καταφερνεις(οχι απο οικονομικης πλευρας) και κανεις τοσα ταξιδια το χρονο :3519:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προς trapper...

Mια χαρά εταιρία είναι η Aegean φίλε trapper αλλά παρουσιάστηκε σαν κάτι το εξαιρετικό και εκεί είναι η ένστασή μου... Για το άλλο θέμα τώρα, των τιμών το να πουλάς το ATH-SKG-ATH στα 300? περίπου δεν είναι βγάζω τα σπασμένα είναι κλέβω
τον κόσμο... Η Aegean στην Ελλάδα δεν έχει κανέναν αθέμιτο ανταγωνισμό απλά βρίσκει το πτώμα της Ολυμπιακής και παίζει... Στο εξωτερικό, που υπάρχει υγιής ανταγωνισμός οι τιμές της είναι μια χαρά...

Αυτό που μου λες για το κεφάλαιο που "έφαγαν" και έβαλαν άλλα τόσα εμένα σαν επιβάτη δεν με ενδιαφέρει καθόλου... Ας έκαναν καλύτερο επιχειρηματικό πλάνο να μην έμπαιναν μέσα ή αν δεν βγαίνουν ας την κλείσουν... Εγώ βλέπω την συγκεκριμένη εταιρία σαν όλες τις εταιρίες του κόσμου έχεις κέρδη προχωράς δεν έχεις κλείνεις...

Προς mio gps...

Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο και καλό συνεταίρο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom