Επιλογη ταξιδιου εκτός Ευρώπης για Αυγουστο?

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Εγώ θα πρότεινα Περού και γενικότερα λατινική Αμερική, αλλά εάν πάς με οργανωμένο μόνο το ποσό της εκδρομής υπερκαλύπτει το budget σου.
Επίσης η Κούβα είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Για πιο οικονομικά δες για ΝΑ Ασία (Ταϋλάνδη, Βιετνάμ κλπ.) εκεί όμως μπορείς να πας και incognito κάποια στιγμή στο μέλλον.
Κουβα εχω ακουσει οτι εχει πολλη ζεστη το καλοκαιρι οποτε λεω να το αποφυγω...Προς Λατινικη Αμερικη κατευθυνομαι και γω...Η Ταυλανδη παραειναι τουριστικη πλεον γ αυτο θελω να την αποφυγω, γ Βιετναμ θα το κοιταξω, σε ευχαριστω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κουβα εχω ακουσει οτι εχει πολλη ζεστη το καλοκαιρι οποτε λεω να το αποφυγω...Προς Λατινικη Αμερικη κατευθυνομαι και γω...Η Ταυλανδη παραειναι τουριστικη πλεον γ αυτο θελω να την αποφυγω, γ Βιετναμ θα το κοιταξω, σε ευχαριστω...
Δε νομίζω ότι βγαίνετε με το μπάτζετ σας για οργανωμένο Περού. Για Βραζιλία-αργεντινη καλά είστε, αλλά είναι υποδεέστερο ταξίδι για μένα. Στο θέμα της ζέστης νομίζω ότι υπερβάλετε λίγο. Ναι ζέστη έχει και στην Κούβα και στην Κίνα, αλλά απαγορευτικό δεν είναι, για τους Ευρωπαίους χάι σιζον είναι, δεκάδες χιλιάδες πάνε και δεν παθαίνουν και τίποτα φοβερό.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Δε νομίζω ότι βγαίνετε με το μπάτζετ σας για οργανωμένο Περού. Για Βραζιλία-αργεντινη καλά είστε, αλλά είναι υποδεέστερο ταξίδι για μένα. Στο θέμα της ζέστης νομίζω ότι υπερβάλετε λίγο. Ναι ζέστη έχει και στην Κούβα και στην Κίνα, αλλά απαγορευτικό δεν είναι, για τους Ευρωπαίους χάι σιζον είναι, δεκάδες χιλιάδες πάνε και δεν παθαίνουν και τίποτα φοβερό.
συμφωνω οτι ειναι υποδεεστερο με την εννοια οτι Μπουενος Αιρες δε θελω σιγουρα να δω και απο Βραζιλια με ενδιαφερει κυριως ο Αμαζονιος και οι καταρρακτες, και θα ηθελα μονο πολυ λιγες μερες στο Ριο. Δεν παθαινουν και τιποτα αλλα το θεμα ειναι να χαρεις το ταξιδι οχι να λιωσεις στη ζεστη, ειδικα ασιατικη ζεστη με υγρασια...
 

bocanegra

Member
Μηνύματα
11
Likes
22
Κλαησπερα στην παρεα . Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο σημειο . Αν οχι ας μεαφερει την ερωτηση καποιος αντμιν στο σωστο μερος . Θα ηθελα τα φωτα σας για ταξιδι σε μακρινο προορισμο απο 1η Αυγουστου. Η ερωτηση μου αφορα κυριως τον καιρο . Δε θα ηθελα να βρεθω σε μουσωνες τυφωνες κτλ. Εχω παει ως τωρα εκτος Ευρωπης σε: καταρ ,αμπου νταμπι, ντουμπαι, μαλδιβες, σιγκαπουρη, μπαλι, ταυλανδη. Σκεφτομαι για Ζανζιβαρη Σευχελλες Καραιβικη . Ζανζιβαρη αν δεν κανω λαθος ειναι μια χαρα ο καιρος τον Αυγουστο. Καραιβικη ειναι μη σου κατσει στραβη με τυφωνα το καλοκαιρι μας και Σευχελλες νομιζω ειναι καλα αλλα εχει λιγο δροσια . Αν γνωριζει καποιος κατι για τα ανωτερω μερη για μηνα Αυγουστο ή για οποιοδηποτε αλλο μακρινο προορισμο που να ειναι καλα τον Αυγουστο παρακαλω ας με ενημερωσει. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τα μέρη που γράφεις είναι ΟΚ, μόνο που για Καραϊβική καλύτερα να κοιτάς προς νότια. :)

Όμως το επίφοβο είναι ο σχεδιασμός εν μέσω του ιού. Ακόμη κι αν έχεις κάνει εμβόλιο και γλιτώνεις καραντίνες, είναι θέμα το τι θα είναι ανοικτό, αν θα πρέπει να κυκλοφορείς με μάσκα κλπ. Από το να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για να περάσεις λίγες μέρες όπως και εδώ, καλύτερα να το αναβάλεις για το '22...
 

bocanegra

Member
Μηνύματα
11
Likes
22
Τα μέρη που γράφεις είναι ΟΚ, μόνο που για Καραϊβική καλύτερα να κοιτάς προς νότια. :)

Όμως το επίφοβο είναι ο σχεδιασμός εν μέσω του ιού. Ακόμη κι αν έχεις κάνει εμβόλιο και γλιτώνεις καραντίνες, είναι θέμα το τι θα είναι ανοικτό, αν θα πρέπει να κυκλοφορείς με μάσκα κλπ. Από το να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για να περάσεις λίγες μέρες όπως και εδώ, καλύτερα να το αναβάλεις για το '22...
Σευχαριστω για την απαντηση ... Γενικα γνωριζει καποιος κανενα αλλο μερος για Αυγουστο. Σε οποιαδηποτε ηπειρο.Περιπου για 20+ μερες και μπατζετ εως και 3500 με 4000 το καθε ατομο. Εκτος απο Φιτζι Μπορα Μπορα που με τετοια εισητηρια δε με βλεπω να πηγαινω ποτε:oops:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Γενικά μιλώντας, οι περιοχές σου είναι από Τροπικό Καρκίνου και πάνω και από Τροπικό Αιγόκερω μέχρι Ισημερινό. Τι διακοπές θέλεις να κάνεις; Μπάνια, πεζοπορίες, να δεις αρχαία, μεγαλουπόλεις με μουσεία; Υπάρχουν πάρα πολλές χώρες στο ενδιάμεσο.

Φίτζι πας με τα χρήματα που λες ;). Μπόρα Μπόρα δύσκολο (έτσι κι αλλιώς θα σκυλοβαρεθείς 20 μέρες μόνο εκεί :rolleyes-80:).

Δεδομένου του μπάτζετ, ίσως να κοίταζα Ιαπωνία (είναι απωθημένο, γενικά έχει κρύο χειμώνα, αλλά είναι και ακριβή), Καναδά, Νότια Αμερική ή Νότιο Ειρηνικό.
 

bocanegra

Member
Μηνύματα
11
Likes
22
Γενικά μιλώντας, οι περιοχές σου είναι από Τροπικό Καρκίνου και πάνω και από Τροπικό Αιγόκερω μέχρι Ισημερινό. Τι διακοπές θέλεις να κάνεις; Μπάνια, πεζοπορίες, να δεις αρχαία, μεγαλουπόλεις με μουσεία; Υπάρχουν πάρα πολλές χώρες στο ενδιάμεσο.

Φίτζι πας με τα χρήματα που λες ;). Μπόρα Μπόρα δύσκολο (έτσι κι αλλιώς θα σκυλοβαρεθείς 20 μέρες μόνο εκεί :rolleyes-80:).

Δεδομένου του μπάτζετ, ίσως να κοίταζα Ιαπωνία (είναι απωθημένο, γενικά έχει κρύο χειμώνα, αλλά είναι και ακριβή), Καναδά, Νότια Αμερική ή Νότιο Ειρηνικό.
Σευχαριστω πολύ για την απάντηση. Γενικά τα ταξίδια μου τα έχουν όλα. Δεν πάω μόνο για να καθίσω μια παραλία. Κυρίως γυρίζω τα πάντα. Φαντάσου Μπαλί έκατσα 12 μέρες και δεν πρόλαβα να δω όσα ήθελα. Κάθε μέρα από τις 6 το πρωί ξεκινούσαμε και γυρίζαμε 6 το απόγευμα με τη γυναίκα μου. Οι 3 τελευταίες μέρες νου όμως ήταν άραγμα στη nusa dua. Κάπως έτσι τα θέλω τα ταξίδια μου. Να γυρίσω τα πάντα στο μέρος που θα πάω αλλά να μου μείνει καιρός για ξεκούραση. Στο ψάξιμο επάνω είδα και για Μεξικό (κάνκουν τουλούμι). Έχει κανείς καμιά ιδεα για καιρό τον Αύγουστο όσο αφορά τυφώνες? Το Μεξικό δεν έχει περιορισμούς λόγω κοβιντ οπότε θα βόλευε πολύ.
Σεϋχέλλες μετά σαν προορισμός θα ήταν πιστεύω καλά τον Αύγουστο και αποσο ξέρω είναι νορμάλ σε μέτρα κορονοϊού
 
Last edited:

domino

Member
Μηνύματα
296
Likes
274
Θα ηθελα τα φωτα σας για ταξιδι σε μακρινο προορισμο απο 1η Αυγουστου.
Καλημέρα, καλά σου ταξίδια.

Λύσε μου μια απορία (απευθύνεται και σε οποίους σχεδιάζουν ταξίδι εκτός ΕΕ) .
Κάνεις τεστ πριν την επιστροφή, βγαίνεις θετικός, η αεροπορική δεν σε δέχεται και ανάλογα με το κράτος πιθανόν να μπεις σε καραντίνα .

Το έχεις προϋπολογίσει ;
 

bocanegra

Member
Μηνύματα
11
Likes
22
Καλημέρα, καλά σου ταξίδια.

Λύσε μου μια απορία (απευθύνεται και σε οποίους σχεδιάζουν ταξίδι εκτός ΕΕ) .
Κάνεις τεστ πριν την επιστροφή, βγαίνεις θετικός, η αεροπορική δεν σε δέχεται και ανάλογα με το κράτος πιθανόν να μπεις σε καραντίνα .

Το έχεις προϋπολογίσει ;
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες! Απλά ρισκάρεις. Μπορεί να μην αξίζει ο κόπος αλλά ρισκάρεις. Με τεστ επιστροφής πήγα πριν λίγο καιρό Ντουμπάι και η αλήθεια είναι ότι μέχρι να βγει αρνητικό ήμουν μέσα στο άγχος. Αν ανοίξει το πράσινο διαβατήριο εμβολιασμού για εντός Ευρώπης ( έχω κάνει και τις 2 δόσεις ) με βλέπω για κάπου Ευρώπη μισές μέρες και άλλες μισές Ελλάδα. Αν όχι θα το ρισκάρω και θα φύγω εκτός Ευρώπης. Ο κουμπάρος μου την έπαθε στο Μαϊάμι και κάθισε ξενοδοχείο 2 εβδομάδες καραντίνα.
 

bocanegra

Member
Μηνύματα
11
Likes
22
Για δωσε λεπτομεριες . Το πληρωσε ο ιδιος ; τι εγινε με το κόστος του νέου αεροπορικου ;
Λόγω της εργασίας του είναι πλήρως ασφαλισμένος( σε ξένη εταιρία) και τα κάλυψε όλα η ασφάλεια του. Βέβαια θα είναι αυξημένο το κόστος της τον επόμενο χρόνο όπως τον ενημέρωσαν. Το εισητηριο ευτυχώς ήταν ευέλικτο και το άλλαξε χωρις επιβάρυνση. Βέβαια αυτό έγινε πριν αρκετούς μήνες. Αν θυμάμαι καλά Ιούλιο Αύγουστο του 2020 και το Μαϊάμι ήταν ενδιάμεσος σταθμός για να κάνει τεστ για Ελλάδα γιατί από τη χώρα που ξεκίνησε ήταν στο όριο της ωρας προθεσμίας για το pcr στην Ελλάδα. Δε γνωρίζω καθόλου τι θα γίνει αν το πάθει κάποιος τώρα και είναι και ανασφάλιστος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom