Επιλογη ταξιδιου εκτός Ευρώπης για Αυγουστο?

Dlolo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Αν είχατε να διαλέξετε για Αύγουστο ανάμεσα σε Ιαπωνία(με Qatar) Βιετνάμ(με Qatar) ή Κούβα(με Europa και μόνο χειραποσκευη) στην ίδια τιμή τι θα επιλέγατε?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Αν είχατε να διαλέξετε για Αύγουστο ανάμεσα σε Ιαπωνία(με Qatar) Βιετνάμ(με Qatar) ή Κούβα(με Europa και μόνο χειραποσκευη) στην ίδια τιμή τι θα επιλέγατε?
Νομίζω είναι λάθος η προσέγγισή σου. Τι σχέση έχει η σύγκριση των αεροπορικών με τον προορισμό; Από θέμα εποχής δεν είναι καλή ιδέα το Βιετνάμ καθώς είναι εποχή μουσώνων. Εχω την εντύπωση ότι το ίδιο ισχύει και για Κούβα.
Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να εξετάσεις είναι τι θες να δεις σε κάθε προορισμό, πόσες μέρες έχεις διαθέσιμες και πόσο budget έχεις. Δεν έχει καμία σχέση το budget που θες για Ιαπωνία με τους άλλους 2 προορισμούς.
 

Dlolo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Νομίζω είναι λάθος η προσέγγισή σου. Τι σχέση έχει η σύγκριση των αεροπορικών με τον προορισμό; Από θέμα εποχής δεν είναι καλή ιδέα το Βιετνάμ καθώς είναι εποχή μουσώνων. Εχω την εντύπωση ότι το ίδιο ισχύει και για Κούβα.
Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να εξετάσεις είναι τι θες να δεις σε κάθε προορισμό, πόσες μέρες έχεις διαθέσιμες και πόσο budget έχεις. Δεν έχει καμία σχέση το budget που θες για Ιαπωνία με τους άλλους 2 προορισμούς.
Συγνώμη, έπρεπε να είμαι πιο αναλυτικός. Το διάστημα είναι 15 μέρες όπου και να πάμε, το μπάτζετ είναι 1500 ευρώ χωρίς τα αεροπορικά. Οι εταιρείες αναφέρθηκαν γιατί στις πολύωρες πτήσεις παίζουν κάποιο όχι πρωταρχικό ρόλο.

Μου αρέσουν εξίσου και οι 3 προορισμοί. Μερικές σκέψεις που έχω κάνει. Το Βιετνάμ είναι το πιο φθηνό και θα έχει ωραία φύση, λίγους σχετικά τουρίστες με το παρελθόν, καλύτερο φαγητό από Κούβα σίγουρα, οι βροχές φαίνεται να είναι έντονες αλλά μικρής διάρκειας αυτό το διάστημα. Όμως από την άλλη έχει μεγάλη τουριστική ανάπτυξη εδώ και πολλά χρόνια.

Η Ιαπωνία θα έχει αρκετή ζέστη και υγρασία(πόση διαφορετικά σε σχέση με Ελλάδα δε ξέρω) , θα κινούμαστε σε πόλεις κυρίως οπότε ίσως είναι χειρότερα από άποψη καιρού, η κουλτούρα τους θα μου φανεί σαν από άλλο πλανήτη, από φύση θα είναι λίγα πράγματα, το φαγητό θα ναι το καλύτερο από τα 3. Οι τουρίστες επιστρέφουν σιγά σιγά, σίγουρα θα ναι πανάκριβο φαγητό,μετακινήσεις και κάποιες δραστηριότητες.

Η Κούβα θα έχει κι αυτή ζέστη όχι χειρότερη από Ελλάδα, το ταξίδι χωρίς πολλά πολλά θα είναι εμπειρία ζωής. Σκέφτομαι ότι αν αργήσω να την επισκεφτώ λίγα χρόνια ίσως έχει αλλάξει ακόμα περισσότερο. Από την άλλη δε ξέρω κατά πόσο θα είναι αρκετή η χειραποσκευη, το φαγητό θα είναι το χειρότερο από τα 3.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.365
Likes
5.020
Νομίζω είναι λάθος η προσέγγισή σου. Τι σχέση έχει η σύγκριση των αεροπορικών με τον προορισμό; Από θέμα εποχής δεν είναι καλή ιδέα το Βιετνάμ καθώς είναι εποχή μουσώνων. Εχω την εντύπωση ότι το ίδιο ισχύει και για Κούβα.
Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να εξετάσεις είναι τι θες να δεις σε κάθε προορισμό, πόσες μέρες έχεις διαθέσιμες και πόσο budget έχεις. Δεν έχει καμία σχέση το budget που θες για Ιαπωνία με τους άλλους 2 προορισμούς.
Συμφωνώ απόλυτα εκτός από το μπατζετ στην Ιαπωνία.
Είναι κατά πολύ χαμηλότερο από αυτό της Κουβας. Δεν ξέρω τώρα τι γίνετε με τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει η χώρα και τι τιμές παίζουν.
Εξαρτάται βέβαια και πως ταξιδεύει κάποιος.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Αν είχατε να διαλέξετε για Αύγουστο ανάμεσα σε Ιαπωνία(με Qatar) Βιετνάμ(με Qatar) ή Κούβα(με Europa και μόνο χειραποσκευη) στην ίδια τιμή τι θα επιλέγατε?
Νομίζω είναι λάθος η προσέγγισή σου. Τι σχέση έχει η σύγκριση των αεροπορικών με τον προορισμό;
Ο άνθρωπος προφανώς λέει "βρίσκω ίδιες τιμές για 3 διαφορετικούς προορισμούς, τι θα επιλέγατε στη θέση μου;"

Το Βιετνάμ έχει μουσώνια οπότε καλό είναι να το αποφύγεις, στη Κούβα η εποχή των τυφώνων είναι τέλος Αυγούστους/αρχές Σεπτέμβρη μέχρι Οκτώβρη, εάν πας αρχές Αυγούστου ενδεχομένως να είσαι οκ. Σίγουρα όμως Ιούνιος-Ιούλιος-Αύγουστος θεωρείται η περίοδος με τις περισσότερες βροχές. Ο @Yorgos μπορεί να σε διαφωτίσει.

Ιαπωνία σίγουρα έχει οκ καιρό για Αύγουστο, απλά συνήθως η καλή της εποχή είναι τώρα άνοιξη.

Οπότε το Βιετνάμ απέκλεισε το και δες την διαφορετικότητα των άλλων 2 προορισμών.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ο άνθρωπος προφανώς λέει "βρίσκω ίδιες τιμές για 3 διαφορετικούς προορισμούς, τι θα επιλέγατε στη θέση μου;"
Απλα μη δινοντας κανενα αλλο στοιχειο (προτιμησεις π.χ πολιτισμος, αρχαια, φυση κτλ, budget, μερες) περα απο καποια αντικειμενικα κριτηρια οπως ο καιρος, τι να προτινεις;
Ειναι εντελως ετεροκλητοι προορισμοι. Δεν ειναι π.χ αναμεσα σε Ταιλανδη και Βιετναμ.
Και τα 3 που ρωταει Ιαπωνια, Κουβα, Βιετναμ δεν εχουν κανενα κοινο ματαξυ τους. Επομενως ειναι κ θεμα προσωπικης προτιμησης κ ενδιαφεροντος.
Τυχαινει να ειναι και οι 3 προορισμοι στη λιστα μου. Πρωτο ομως ειχα το Βιετναμ, οπως κ πηγα. Εννοειται ομως οτι τον Αυγουστο κ εγω θα το απερριπτα.
 
Last edited:

victoria_Nd:Yag

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας! Ποια η γνώμη σας για Αύγουστο Βιρμανία - Βόρεια Ταιλάνδη; Απ όσο έχω διαβάσει δεν συνιστάται. Ωστόσο πόσο "ενοχλητικός" είναι ο καιρός;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Έχω πάει Ιούλιο Β. Ταυλάνδη και ο καιρός ήταν μια χαρά. Δε ξέρω όμως πόσο σοβαρός είναι ο μουσώνας στη περιοχή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
εγώ Αύγουστο θα πήγαινα στην Ινδονησία.! έτσι για να σε μπερδέψω.

Η Κουβα δεν έχει μουσωνες σε αντίθεση με την Ασία, δεν υπάρχει δηλαδή περίοδος ασταματητων βροχών. Ζεστη και κάποιες βροχες έχει το καλοκαίρι, ε τώρα αν σου πέσει τυφώνας έπιασες το Τζόκερ, δεν έχουμε καν κάθε χρόνο, ούτε αααααν σε πετύχει κάποιος θα ειναι σώνει και καλά στην περιοχή σου, πέρυσι είχαμε δύο... το Νοέμβριο (εκτος εποχής), ο χειροτερος που εχω πετυχει ηταν Ιουνιο, προσφατα περασαμε 3 σερί χρονια χωρις τυφωνα. δεν μπορείς να προγραμματισεις με βάση τους τυφώνες, είναι σα να υπολογίζεις με βάση το αν θα κάνει σεισμό στην Ιαπωνία. μια χαρά είναι και ο Αύγουστος στην Κούβα, που ειναι πολύ φτηνότερη από την Ιαπωνία δεν τίθεται θέμα εκεί. να αλλάξει δραστικά η χώρα σύντομα δεν το βλέπω πάντως. το φαγητό αν επιλέξεις σωστά είναι πάρα πολύ καλό, αλλά στα επίπεδα Ιαπωνίας δε θα φτάσει ποτέ , για μένα η Ιαπωνία ειναι πραγματικά κορυφή σε αυτό παγκοσμίως.

Οπως είπαν και οι άλλοι για το Βιετναμ , θα το απέρριπτα, ο καιρός είναι τόσο χάλια που κάποιο σχέδιο θα σας χαλάσει, όταν μπορέσετε πχ Πάσχα να πάτε με καλύτερες συνθήκες.

Ο καιρός δεν είναι κριτήριο για να απορρίψεις την Κουβα ή την Ιαπωνία. δες τα οικονομικά σου, τι σε τραβάει περισσότερο, τι έχεις ανάγκη να δεις/ζήσεις τη δεδομένη στιγμή και αποφασίζεις. μιλάμε ίσως για τις δο πιο αντίθετες χώρες στον κόσμο.
 

rafaela 14

Member
Μηνύματα
31
Likes
86
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα σας, αναζητώ και εγώ προορισμό για τον Αύγουστο. Είμαι ανάμεσα σε Παναμά με Κόστα Ρίκα και Σρι Λάνκα ίσως με 2 μέρες Μαλδίβες. Με προβληματίζει αν είναι καλή εποχή (λόγω καιρού).
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σας, αναζητώ και εγώ προορισμό για τον Αύγουστο. Είμαι ανάμεσα σε Παναμά με Κόστα Ρίκα και Σρι Λάνκα ίσως με 2 μέρες Μαλδίβες. Με προβληματίζει αν είναι καλή εποχή (λόγω καιρού).
Σρι Λανκα - Μαλδιβες αποκλειονται για Αυγουστο. Κοστα Ρικα και Παναμας ναι μεν εισαι σε rainy season αλλα ισως να ειναι οκ αν δεν προσανατολιζεσαι σε παραλιες (που μαλλον για φυση πας). Καλυτερα να πει κ καποιος αλλος γνωμη.
 

tataros

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας, νέος στο forum και αναζητώ παρόμοια γνώμη με τον αρχικό φίλο:

Πόσο χάλια μπορεί να είναι το Βιετνάμ τον Αύγουστο από πλευράς καιρού; Δεν έχω πρόβλημα με τη βροχή γενικώς, αρκεί να μην είναι μόνο βροχή :)

Μιας και αναφέρθηκαν και αυτά τα μέρη, Αύγουστο έχω βρεθεί σε Κούβα (απίστευτη ζέστη/υγρασία, θέμα με φαγητό/νερό) και Μαλδίβες (μια χαρά με λίγες σύντομες βροχές που σε δροσίζουν κιόλας).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom