Επισκέψεις γηπέδων

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
το πιο ποδοσφαιρικό γήπεδο που έχω επισκεφτεί (και δεν έχω πάει σε λίγα, ποδοσφαιρόφιλος γαρ) ήταν το Dragao στο Πόρτο. Τότε στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού του 2004 στον πρώτο αγώνα με την Πορτογαλία. Κύριοι οι πορτογάλοι. έχασαν και στο μετρό μας έδιναν συγχαρητήρια. εμείς έκπληκτοι, νομίζαμε ότι μας δουλεύουν. Τί να λέμε. άλλο επίπεδο οι άνθρωποι.

Σταύρο, πάω στοίχημα ότι αν ξαναβρεθείς σε πορτογαλικό έδαφος θα σε κοιτάνε πλέον με μισό μάτι. Οι ευγένειες τέλειωσαν.

Βρεθήκαμε στην Πορτογαλία το 2006 και όσοι άκουγαν ότι είμαστε έλληνες, σχολίαζαν το θέμα euro2004 όχι με τα καλύτερα λόγια.

Πλέον υπάρχουν περισσότερα ποδοσφαιρικά απωθημένα με τους έλληνες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ην ίδια εμπειρία είχα κι εγώ στην ίδια πόλη, αλλά στο παλιό γήπεδο. Πόρτο-Παναθηναϊκός= 0-1 με γκολ του Ολιζαντέμπε και τον Μουρίνιο να αφρίζει από το κακό του.

τι μου θυμισες , το ιδιο αποτελεσμα με γκολ του Μαρκου το 1995 !
ηταν μεσα ο γυιος μου σε ταξιδι δωρο που του ειχα κανει ,λιγες μερες προτου παρουσιαστει στο στρατο .
Ακομα το θυμαται , οταν τον ρωτησαμε πως του φανηκε η Πορτογαλια
το μονο που θυμοταν ηταν το γηπεδο και το 0-1 :lol:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
αυτό που σίγουρα θα θυμούνται οι πορτογάλοι είναι τα ψώνια των ελλήνων. δώρα για την μαμά, το μπαμπά, τον αδεφό, τους κουμπάρους, χαμός. τα τσάρτερ αγκομαχούσαν να απογειωθούν από το βάρος. Ψώνια και φαγητό. Οι πορτογάλοι πραγματικά σάστισαν. Υπόσχομαι να γράψω ιστορία για την εμπειρία μου στην πορτογαλία (η πλάκα είναι ότι μετά τα τρία πρώτα ματς, επέστρεψα ελλάδα και ξαναπήγα μετά λίγες ημέρες για το παιχνίδι με την τσεχία. α ρε ελλαδάρα.)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αυτό που σίγουρα θα θυμούνται οι πορτογάλοι είναι τα ψώνια των ελλήνων. δώρα για την μαμά, το μπαμπά, τον αδεφό, τους κουμπάρους, χαμός. τα τσάρτερ αγκομαχούσαν να απογειωθούν από το βάρος. Ψώνια και φαγητό. Οι πορτογάλοι πραγματικά σάστισαν. quote]

Επιβεβαιώνω ότι σίγουρα τα θυμούνται όλα αυτά!! Όταν πήγα φέτος μου έκανε εντύπωση ότι πρώτον, καταλάβαιναν οι περισσότεροι ότι είμαστε Έλληνες μόνο από τη γλώσσα μας, δεύτερον μας είπαν σε ένα κατάστημα σουβενίρ ότι το 2004 οι Έλληνες είχαν αγοράσει σχεδόν όλο το μαγαζί(!) και φυσικά ακόμα δεν μπορούν να χωνέψουν την ήττα τους (ή μάλλον τις ήττες τους!) από εμάς! Αλλά μας το έλεγαν με χαμόγελο "Aaaax...Karagkounis":haha:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.882
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σκεφτομουνα να το ανοιξω σαν θεμα,γιατι μου φαινοτανε περιεργο που δεν υπηρχε τετοιο θεμα,αλλα να σου που υπηρχε ;)
Στην προσφατη εκδρομη με την σχολη μου(προ 2 μηνων),ειχα την ευκαιρια να δω πολλα σταδια της Ευρωπης ή καλυτερα,οπου πηγαιναμε,ετρεχα να βρω τα ομωνυμα γηπεδα των πολεων ..
Πρωτο πρωτο το Allianz Arena στο Μοναχο,οπου ειχαμε την ευκαιρια να κανουμε και tour μεσα στο γηπεδο(αν θυμαμαι καλα 6,5 ευρω εκανε το εισιτηριο) .. πηγαμε απο πανω διαζωμα,μεχρι vip,αποδυτηρια μπαγερν και μοναχο 1860,αποδυτηρια φιλοξενουμενων,εστιατορια,φυσουνα γηπεδο(μας βαλανε και την μουσικη του champions league που βαζουνε στην εναρξη του αγωνα),αιθουσες για συνεντευξη τυπου και στις μπουτικ των 2 ομαδων .. Απιστευτο σταδιο,με μοναδικη ακουστικη(δημιουργειται ηχω 2-3 φορες,ημασταν 30 φωνακλαδες Ελληνες και ακουστηκαμε σαν 3000 κοσμος)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.882
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ας μου πει καποιος πως βαζουμε φωτογραφιες εκτος απο αυτες που εχουμε στο ανεβασει στο travelstories γιατι δεν εχω ιδεα ..
Δευτερο σταδιο που πηγαμε ειναι το Gotlibb Naimler arena στην Στουτγκαρδη .. σαν σταδιο δεν σε αφηνε αφωνο οπως το αλλιαντζ,αλλα με τα Ελληνικα καμια σχεση φυσικα . Διπλα ακριβως ηταν καμια 10αρια βοηθητικα γηπεδα της ομαδας(δεν χρειαζεται να κανω την συγκριση με τα Ελληνικα παλι)
next stop Giuseppe Meazza-San Siro,Milano .. Ημασταν τυχεροι και φτασαμε Μιλανο κυριακη απογευμα και τρεχαμε σαν πανικοβλητοι να προλαβουμε το ματς Μιλαν-Λατσιο,ευτυχως που αρχιζε 9 το βραδυ . 1-1 το σκορ,κλασικο ιταλικο ματς,με λιγες φασεις και πολυ ξυλο(λειπανε και Ροναλντινιο,Πιρλο,Γκατουζο,Πατο απο Μιλαν)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.398
Likes
14.351
Μια ακόμη επίσκεψη σε γήπεδο το περασμένο Σάββατο.΄Εχοντας ελεύθερο χρόνο αποφασίσαμε να δούμε το απογευματινό παιχνίδι στο Upton Park(Γουέστ Χάμ-Μπόλτον 1-3).Εύκολο κλείσιμο εισιτηρίων(τσιμπημένες τιμές γύρω στίς 45 ΛΑ) και γραμμή γιά Ανατολικό Λονδίνο.Η περιοχή του γηπέδου λίγο παρηκμασμένη αλλά το γήπεδο(γύρω στίς 30-33 χιλ.) μιά χαρά και γεμάτο.Με απίστευτο χορτάρι όπως όλα τα Αγγλικά γήπεδα.Θα το ζήλευαν πολλές Ελληνικές ομάδες.Με τήν επιστροφή ανώμαλη προσγείση στην θλιβερή μας πραγματικότητα με τα επικίνδυνα χορτάρια του ΟΑΚΑ και τα σκαμμένα της Ν.Σμύρνης.Ούτε το ποδόσφαιρο δεν μπορεί να απολαύσει κανείς στην Ελλάδα πιά.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Αν και γυναίκα...

Αν και γυναίκα θα τολμήσω (με αξιώσεις ελπίζω) να συμμετάσχω στη συζήτηση…
Η εμπειρία μου σε γήπεδα δεν είναι και πολύ μεγάλη αν και δεν δηλώνω άσχετη με τα αθλητικά θέματα…
Η πρώτη φορά που πήγα σε γήπεδο ποδοσφαίρου ήταν σε αγώνα Champions League της περιόδου 2001/2002 στον αγώνα Real Madrid-Παναθηναϊκός στο Estadio Santiago Bernabéu.
Βρισκόμασταν (με τον μετέπειτα άντρα μου…) ως ανεξάρτητοι ταξιδιώτες σε εβδομαδιαίο ταξίδι στην Ισπανία (Μαδρίτη-Τολέδο-Βαρκελώνη).
Περιττό να πω την ομάδα που υποστηρίζει…

Η αμέσως επόμενη φορά ήταν την επόμενη μέρα (στη Βαρκελώνη) για την ίδια διοργάνωση στον αγώνα Barcelona-Galatasaray στο Camp Nou (ακόμη θυμάμαι μια Ισπανίδα γιαγιά δίπλα μου που σηκωνόταν αραιά και που και τα έχωνε στο διαιτητή… να αναφέρω ότι τα απλά εισιτήρια στο Camp Nou ήταν αρκετά ακριβά μιας και όλοι σχεδόν οι οπαδοί είχαν διαρκείας… ας είναι καλά ένα παλικάρι έξω από το γήπεδο που μας έβαλε μέσα με το διαρκείας των γονιών του με 5000 πεσέτες (δηλ. 10.000 δρχ.) το ζευγάρι με θέσεις στο κέντρο του γηπέδου…)

Το επόμενο στάδιο που βρέθηκα ήταν το 2003 στο Olympiapark του Μονάχου δυστυχώς χωρίς νακαταφέρουμε να δούμε κάποια από τις δύο ομάδες της πόλης να αγωνίζεται εκεί.

Η περιήγησή μου στα γήπεδα εκτός Ελλάδας ολοκληρώνεται με το Stadio Giuseppe Meazza (San Siro) το έτος 2008 όπου βρεθήκαμε στο Μιλάνο και τυχαία πέσαμε στον αγώνα Inter-Reggina όπου η Inter γιόρταζε τα 100 χρόνια της ιστορίας της. Το εντυπωσιακό ήταν η καταπληκτική ατμόσφαιρα που έκαναν οι οπαδοί στο γήπεδο με τρελές «χορογραφίες». :clap: (δύο από τα σημαιάκια στο video -πάνω από τη φανέλα με τον αριθμό 100- είναι τα δικά μας... )

Ρίξτε μια ματιά στο .
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.902
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ενα μικρό απόσπασμα σχετικό με το θέμα του τόπικ, από άλλες εποχές μακρινές και άγνωστες στους περισσότερους!

αι αν σήμερα είναι εύκολο να έρθει κανείς από την Τούμπα Κιλκίς στη Θεσσαλονίκη, μία απόσταση γύρω στα 70 χιλιόμετρα, για να δει ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι και να ξαναφύγει για την κατοικία του, μη νομίσετε πως ήταν το ίδιο εφικτό και στα χρόνια της δεκαετίας του ΄50, όταν ο Νίκος Παρούσογλου πρωτοξεκινούσε αυτές τις μικρές ταξιδιωτικές εμπειρίες.
Ο ίδιος θυμάται και αναπολεί την εποχή: «Επαιρνα το ποδήλατό μου από την Τούμπα και πήγαινα στο γειτονικό Πολύκαστρο. Εκεί άφηνα το ποδήλατο και έπαιρνα το ΚΤΕΛ για να πάω στο Κιλκίς και από το Κιλκίς άλλο ΚΤΕΛ για να έρθω στη Θεσσαλονίκη. Τις περισσότερες φορές όταν τέλειωνε το παιχνίδι στο γήπεδο Πανεπιστημίου ή αργότερα, μετά το ΄59, στην Τούμπα, ήταν αδύνατο να επιστρέψω με τον ίδιο τρόπο στο σπίτι μου.
Ετσι, είτε έμενα μία βραδιά σε ένα από τα πανδοχεία που υπήρχαν τότε στην περιοχή του Βαρδαρίου, με λίγες δραχμές αντίτιμο, είτε διανυκτέρευα σε σπίτι κάποιου γνωστού, φίλου ή και ποδοσφαιριστή. Μια φορά έμεινα στο σπίτι του αείμνηστου ποδοσφαιριστή Γιάννη Νικολαϊδη, που γνωριζόμασταν λόγω και ποντιακής καταγωγής και με φιλοξένησε για να επιστρέψω την άλλη μέρα, στο σπίτι μου».
Ο κ. Νίκος Παρούσογλου δεν περιορίστηκε μόνο στους αγώνες του Π.Α.Ο.Κ. εντός Ελλάδος. Μέχρι πριν λίγα χρόνια ακολουθούσε ανελλιπώς την ομάδα και στα εκτός Ελλάδος παιχνίδια της, για τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις. Εχει πάει, κατά κύριο λόγο οδικώς, σε εκδρομές στην Σκωτία, στο Λονδίνο, στη Γαλλία, στην Γεωργία, στην Ολλανδία, στην Πορτογαλία και αλλού, αλλά μερικές από τις εκδρομές αυτές του μένουν άσβεστες στην μνήμη για την περιπέτεια που περιείχαν.




«Στην Πορτογαλία το ταξίδι που κάναμε για να φτάσουμε στο Πόρτο, το Φθινόπωρο του 2002, όπου η ομάδα μας έπαιζε με την Λεϊσόες, ήταν συνολικά οκτώ μέρες.
Τέσσερις μέρες για να πάμε και τέσσερις για να γυρίσουμε».
Κάπως ανάλογο ήταν και το ταξίδι στην Τιφλίδα, όπου ο Π.Α.Ο.Κ. αγωνίζονταν για το Κύπελλο UEFA. «Δεν υπήρχε άλλος τρόπος για μένα από το να μπω στο μοναδικό λεωφορείο που πήγαινες για την Γεωργία με εκδρομή του Συνδέσμου Φιλάθλων "οι Βόρειοι".
Διασχίσαμε όλη την Τουρκία και φτάσαμε μετά από δυόμιση μέρες. Κερδίσαμε τον αγώνα και τότε οι άνθρωποι του Π.Α.Ο.Κ. που συνόδευαν την αποστολή, μάλλον με λυπήθηκαν που επρόκειτο να γυρίσω με τον ίδιο τρόπο και μου εξασφάλισαν μία θέση στο αεροπλάνο της αποστολής που θα επέστρεφε στη Θεσσαλονίκη» θυμάται.
το παραπάνω απόσπασμα περιλαμβένεται στο χρονικό του δημοσιογράφου του ΑΠΕ Ντίνου Καραμητρούση με τίτλο ο παλαιότερος φίλαθλος του ΠΑΟΚ
http://www.paokmania.gr/stiles/2919-palios-opados.html
που βραβεύτηκε σήμερα από τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Αθλητικού Τύπου
ΠΣΑΤ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ Blog Archive ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ 2009 ΚΑΙ 2010.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom