Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ολοι γνωστοι μου που νοσησαν Ελλαδα παντως μου εξομολογηθηκαν οτι βγηκαν απο Καραντινα στην 10 μερα σιχως να κανουν τεστ οι περισσοτεροι απο αυτους !!! Το αν ειναι υποχρεωτικο ή οχι εξω δεν ξερω σε ποια χωρα αναφρεσαι!
στη Μπουρκινα Φασο. χωρις - τεστ δεν πας πουθενα.
και στην Ιταλια βεβαια. χωρις - τεστ δεν ληγει η καραντινα + (ασυμπτωματικων) στο 10ημερο.
οι δε γνωστοι σου ορθως επραξαν αν ηταν ασυμπτωματικοι, ακολουθειται το πρωτοκολλο του ECDC, διαβασε το στη σελιδα του ΕΟΔΥ.
Cosa sapere su test, tracciamento, quarantena
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Φίλος που μόλις επέστρεψε από Ρώμη Ε. Βενιζέλος που στέλνει.σε Βραδυνή πτήση που είχε μια ώρα καθυστέρηση .... κανένας απολύτως έλεγχος Ελλάδα. Πέρασαν νεράκι ούτε plf έδειξαν ούτε κοιταχτηκαν τα πιστοποιητικά. Τους ξεπεταξαν σε χρόνο ρεκόρ
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ευτυχως εχει παλιοκαιρο η Ευρωπη, δεν θα μας λειψει.
Πρωι-βραδυ 23 βαθμοι στη Βαλενθια τις τελευταιες πολλες μερες. Ακομη και κοσμο με κοντομανικο το βραδυ εχω δει. Το πρωι στον ηλιο ημουν με τιραντε.

(σορρυ για το ακυρο αλλα δε μπορουσα να το αφησω ασχολιαστο)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Πρωι-βραδυ 23 βαθμοι στη Βαλενθια τις τελευταιες πολλες μερες. Ακομη και κοσμο με κοντομανικο το βραδυ εχω δει. Το πρωι στον ηλιο ημουν με τιραντε.

(σορρυ για το ακυρο αλλα δε μπορουσα να το αφησω ασχολιαστο)
Προσπαθω να καταπιω το πικρο ποτηριον του κοστους 2 pcr × 2 ατομα (δεν μπορω, καλυτερα να τα δωσω για 2 βραδια Νεα Υορκη) για να βγει ενα χειμερινο ρημαδοτριημερο και δεν βοηθατε.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Έλα Σάλτσμπουργκ..... Να σε περιμένω?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Η δικη μου εμπειρια πριν λιγες μερες που γυρνουσα απο την πολωνια ηταν ... χειροτερη η καλυτερη, οπως το παρεις. Εκανα ραπιντ τεστ στο αεροδρομιο στο κατοβιτσε, - το πληρωςα και 35 ευρω- το οποιο δεν κοιταξε κανενας κατα την αναχωρηση. Δεν ζητουσαν καν πιστοποιητικο εμβολιασμου. Οταν εφτασα εδω και επειδη στο plf ειχα γραψει οτι ειμαι ανεμβολιαστη και θα εχω κανει τεστ, με εστειλαν για ραπιντ, χωρις παλι να ζητησουν να δουν το τεστ που ειχα κανει στην πολωνια. Σε ερωτηση μου ,τι θα γινοταν αν δεν ειχα κανει εκει τεστ, επειδη δεν προλαβα η για διαφορους αλλους λογους, ο υπαλληλος του αεροδρομιου γελασε και μου ειπε : Ε, δεν θα σας στελναμε και φυλακη, θα κανατε εδω.
Απο τη στιγμη που κανεις plf και γραφεις μεσα αν εχεις κανει τεστ ή αν εισαι εμβολιασμενος ο υπαλληλος γιατι να σου κοιταξει το τεστ;;;την ευθυνη να το δει να το ελεγξει και να μη σ αφησει να επιβιβαστεις αν δεν εχεις κανει τεστ την εχει μονο ο υπαλληλος του αεροδρομιου που φευγεις...2 χρονια γινετε ετσι δε καταλαβαινω γιατι θελετε να αλλαξει κατι τωρα....αν δεν ειχες κανει τεστ πχ επρεπε να σου αρνηθουν την επιβιβαση..αν δεν στην αρνιουντουσαν και σε βαζαν στο αεροπλανο,τοτε οπως σου ειπε θα εκανες τεστ εκει και αν ησουν θετικο κρουσμα,καραντινα σπιτι σου...επισης πολυ σημαντικο για να στα ελεγξει καποιος πρεπει να περασεις απο το counter που παραδιδεις αποσκευες...αν ΔΕΝ περασεις τοτε ΔΕΝ σ ελεγχει κανεις...περσυ τα κοιταγανε πριν την επιβιβαση πλεον με τοσο κοσμο που υπαρχει στο αεροδρομιο δε ασχολουνται κακως ή καλως...προσωπικα απο Πολωνια ηρθα και εγω χθες και επειδη περασα απο counter μου τα τσεκαραν ολα και κιολας με τεραστια λεπτομερια το pcr για να δει ωρα και μερα...στο φευγα απο Ελλαδα ομως εμενα με ελεγξαν γιατι παλι πηγα απο counter,το αγορι μου ομως που ηρθε αργοτερα και πηγε απευθειας στο security control δε τον ελεγξε κανεις!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα σε ολους!Η δικη μου εμπειρια απο το ταξιδι στην βαρκελωνη ηταν πολυ καλη και σχετικα λιγο αδικη θα την χαρακτηριζα..απο το ελευθεριος βενιζελος κοιταξανε τα Plf για ισπανια και το πιστοποιητικο εμβολιασμου σε ολους..σημερα στην επιστροφη κοιταξανε στο αεροδρομιο της βαρκελωνης σε οποιους θελανε το plf και αντε λιγο αν εχεις κανει rapid-pcr πολυ επιλεκτικα...φτανωντας στο ελευθεριος βενιζελος κοιταξανε τα plf και σε οποιους δεν ειχαν κανει τεστ τους ελεγαν απλα καντε ενα τωρα..δηλαδη εμεις που πληρωσαμε 40 ευρω δεν το κοιταξανε σχεδον καν αν ηταν σωστες οι ημερομηνιες η οτιδηποτε αλλο και σε αυτους που δεν ειχαν τιποτα τσαμπα τεστακι?(μπαχαλεικο τελειως) ..αλλη φορα χωρις τεστ θα ερχομαστε και εμεις και θα κανουμε τσαμπα εδω ομορφα και ωραια!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
καλησπερα σε ολους!Η δικη μου εμπειρια απο το ταξιδι στην βαρκελωνη ηταν πολυ καλη και σχετικα λιγο αδικη θα την χαρακτηριζα..απο το ελευθεριος βενιζελος κοιταξανε τα Plf για ισπανια και το πιστοποιητικο εμβολιασμου σε ολους..σημερα στην επιστροφη κοιταξανε στο αεροδρομιο της βαρκελωνης σε οποιους θελανε το plf και αντε λιγο αν εχεις κανει rapid-pcr πολυ επιλεκτικα...φτανωντας στο ελευθεριος βενιζελος κοιταξανε τα plf και σε οποιους δεν ειχαν κανει τεστ τους ελεγαν απλα καντε ενα τωρα..δηλαδη εμεις που πληρωσαμε 40 ευρω δεν το κοιταξανε σχεδον καν αν ηταν σωστες οι ημερομηνιες η οτιδηποτε αλλο και σε αυτους που δεν ειχαν τιποτα τσαμπα τεστακι?(μπαχαλεικο τελειως) ..αλλη φορα χωρις τεστ θα ερχομαστε και εμεις και θα κανουμε τσαμπα εδω ομορφα και ωραια!
Παμε παλι,κοιτα το προηγουμενο ποστ η ευθυνη βαραινει την αεροπορικη που δεκτηκε να επιβιβασει ατομα χωρις τεστ
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλησπέρα σας, επιστρέψαμε την Παρασκευή το βράδυ από Βιέννη και αυτό που ελέγξανε ήταν: 1) Στο αεροδρόμιο της Βιέννης ζητήσανε το PLF και τα Τεστ που είχαμε κάνει όλοι μας. 2). Στο Ελευθ. Βενιζέλος μας ζητήσανε μονο τα PLF. Το αν είμαστε ή όχι εμβολιασμένοι δεν το ζητήσανε στην επιστροφή πουθενά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom