Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Έχω κλείσει award εισιτήρια Ηράκλειο-Αθήνα-Βαρσοβία-Τοκυο για Μάιο economy θέσεις. Αν κάνω upgrade challenge για business και εγκριθεί θα μπορώ στο αεροδρόμιο που προσγειώνομαι να έχω πρόσβαση στο Lounge της Star Alliance-Aegean εκεί;
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω κλείσει award εισιτήρια Ηράκλειο-Αθήνα-Βαρσοβία-Τοκυο για Μάιο economy θέσεις. Αν κάνω upgrade challenge για business και εγκριθεί θα μπορώ στο αεροδρόμιο που προσγειώνομαι να έχω πρόσβαση στο Lounge της Star Alliance-Aegean εκεί;
Στο αεροδρόμιο που αναχωρείς αφορά η business όχι σ αυτό που φτάνεις
 

lio13

Member
Μηνύματα
42
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Canada
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Είναι ένα εισιτήριο που φεύγεις από Ηράκλειο και πας Τόκιο μέσω Αθήνας και Βαρσοβίας? Αν είναι έτσι, τότε ναι θα έχεις πρόσβαση σε κάθε lounge σε κάθε αεροδρόμιο σε περίπτωση που πετάξεις business.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Είναι ένα εισιτήριο που φεύγεις από Ηράκλειο και πας Τόκιο μέσω Αθήνας και Βαρσοβίας? Αν είναι έτσι, τότε ναι θα έχεις πρόσβαση σε κάθε lounge σε κάθε αεροδρόμιο σε περίπτωση που πετάξεις business.
Είναι διαφορετικές κρατήσεις δεν γινόταν διαφορετικά..
 

lio13

Member
Μηνύματα
42
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Canada
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αν κάνεις upgrade challenge για όλες τις διαφορετικές κρατήσεις και εγκριθούν τότε θα έχεις πρόσβαση στα lounge όλων των αεροδρομίων. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις που θα έχεις μεγάλη αναμονή και να κάνεις μόνο εκεί το αίτημα αν δεν θες να ξοδέψεις πολλά χρήματα γιατί το lounge αξίζει ιδιαίτερα αν έχεις αρκετό χρόνο.
 

Gioref

Member
Μηνύματα
165
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Αν κάνεις upgrade challenge για όλες τις διαφορετικές κρατήσεις και εγκριθούν τότε θα έχεις πρόσβαση στα lounge όλων των αεροδρομίων. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις που θα έχεις μεγάλη αναμονή και να κάνεις μόνο εκεί το αίτημα αν δεν θες να ξοδέψεις πολλά χρήματα γιατί το lounge αξίζει ιδιαίτερα αν έχεις αρκετό χρόνο.
Στο σκέλος Βαρσοβία-Τόκυο δεν μου βγάζει upgrade ούτε στο site της Aegean ούτε στη Lot για την ώρα...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Στο σκέλος Βαρσοβία-Τόκυο δεν μου βγάζει upgrade ούτε στο site της Aegean ούτε στη Lot για την ώρα...
Σε Star Alliance συνεργάτες δεν έχει upgrade challenge ή αναβάθμιση με κουπόνι. Μπορείς όμως να αιτηθείς αναβάθμιση από το λογαριασμό miles and bonus, εκεί που λέει εξαργύρωση σε αεροπορικό εισιτήριο έχει ένα σκέλος "αναβάθμιση σε Star Alliance". Δε τόχω κάνει ποτέ, αλλά νομίζω δεν πολυσυμφέρει γιατί θα δώσεις έξτρα μίλια νομίζω, και ίσως δε κάνουν εύκολα γενικά αναβαθμίσεις εκτός Aegean. Ειδικά για τη LOT, οι θέσεις μπίζνες στα long haul είναι πολύ λίγες (18 ή 24 αναλόγως το αεροπλάνο) απ΄ότι ξέρω και γίνονται ανάρπαστες απ τους "κυνηγούς μιλίων" λόγω χαμηλού κόστους σε φόρους
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μπορεί κάποια/ος να μου εξηγήσει πώς γίνεται αυτό; Το ξαναδα το καλοκαίρι, αλλα δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται.

MAD-ATH 257 euro με την A3701
1676903783923.png



MAD-ATH-SKG στα 195 με την ίδια πτήση για Μαδρίτη-Αθήνα
1676903858861.png


Δηλαδή όσο περισσότερες πτήσεις, τόσο πιο φθηνά συνολικά; :russian_roulette:
 

lio13

Member
Μηνύματα
42
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Canada
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μπορεί κάποια/ος να μου εξηγήσει πώς γίνεται αυτό; Το ξαναδα το καλοκαίρι, αλλα δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται.

MAD-ATH 257 euro με την A3701
View attachment 422743


MAD-ATH-SKG στα 195 με την ίδια πτήση για Μαδρίτη-Αθήνα
View attachment 422744

Δηλαδή όσο περισσότερες πτήσεις, τόσο πιο φθηνά συνολικά; :russian_roulette:
Ειναι διαφορετικές ημερομηνίες
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ειναι διαφορετικές ημερομηνίες
Ημουν αναμεσα σε 9 κ 10 κι εκανα καταλαθος ετσι το πρτσκρ. Και την ιδια ημερομηνια αμα βαλεις, παλι το Μαδριτη-Αθηνα μονο του βγαίνει πιο ακριβο απο το Μαδριτη-Αθηνα-Θεσσαλονίκη, με το Μαδριτη-Αθηνα να ειναι παντα η ιδια πτηση. Φαινεται και απο την προεπισκοπιση στις επομενες/προηγουμενες μερες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δηλαδή όσο περισσότερες πτήσεις, τόσο πιο φθηνά συνολικά; :russian_roulette:
Πολλές φορές το χω δει, δε μου κάνει εντύπωση.
Άλλες πάλι να είναι η απευθειας πτηση σε μια ακριβή τιμή, και η μετ επιβίβασης (με εξαιρετικούς όμως χρόνους) εξαιρετικά φθηνότερη, σε σημείο που να χω προτιμήσει αυτήν. Προφανώς συνυπολογίζονται και ναύλοι προσφοράς ή κάτι τέτοιο, σίγουρα θα υπάρχει μια λογική.
 

lio13

Member
Μηνύματα
42
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Canada
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ημουν αναμεσα σε 9 κ 10 κι εκανα καταλαθος ετσι το πρτσκρ. Και την ιδια ημερομηνια αμα βαλεις, παλι το Μαδριτη-Αθηνα μονο του βγαίνει πιο ακριβο απο το Μαδριτη-Αθηνα-Θεσσαλονίκη, με το Μαδριτη-Αθηνα να ειναι παντα η ιδια πτηση. Φαινεται και απο την προεπισκοπιση στις επομενες/προηγουμενες μερες.
Μπορεί να υπάρχει ανταγωνισμός με άλλη εταιρεία- πχ για τη συγκεκριμένη ημερομηνία βλέπω με Ryanair πτήση μέσω Κρακοβίας στα 156 ευρώ. Οπότε η Aegean ρίχνει την τιμή για να γίνει πιο ανταγωνιστική.

Σε κάθε περίπτωση αν ο προορισμός που σε ενδιαφέρει είναι η Αθήνα απλώς αγοράζεις το εισιτήριο για Θεσσαλονίκη και κατεβαίνεις Αθήνα (προσοχή μην παραδώσεις αποσκευών γιατί θα πάει Θεσσαλονίκη!).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom