Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορεί κάποια/ος να μου εξηγήσει πώς γίνεται αυτό; Το ξαναδα το καλοκαίρι, αλλα δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται.

MAD-ATH 257 euro με την A3701
View attachment 422743


MAD-ATH-SKG στα 195 με την ίδια πτήση για Μαδρίτη-Αθήνα
View attachment 422744

Δηλαδή όσο περισσότερες πτήσεις, τόσο πιο φθηνά συνολικά; :russian_roulette:
Είναι σύνηθες κι έχει να κάνει με τον ανταγωνισμό για έναν προορισμό από ένα αεροδρόμιο.

Αυτό λέγεται hidden city ticketing ή skiplagging και μπορείς με το skiplagged app να βρίσκεις τέτοια εισιτήρια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.988
Μπορεί κάποια/ος να μου εξηγήσει πώς γίνεται αυτό; Το ξαναδα το καλοκαίρι, αλλα δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται.

MAD-ATH 257 euro με την A3701
View attachment 422743


MAD-ATH-SKG στα 195 με την ίδια πτήση για Μαδρίτη-Αθήνα
View attachment 422744

Δηλαδή όσο περισσότερες πτήσεις, τόσο πιο φθηνά συνολικά; :russian_roulette:
Εχω δει και μεγαλυτερη διαφορα. Το ειχε εξηγησει ο @taver , οτι προερχονται απο αλλη δεξαμενη εισιτηριων. Αν πας να τα κλεισεις χωριστα δεν θα δεις το ιδιο ποσο.
Air Europa τσεκαρες? Περσι ειχε τιμες στον πατο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Air europa τις ιδιες ημ/νιες 270-307 ευρω μονο το πηγαινε. Ποναει το πορτοφολι :haha:
Κι εσύ θες να έρθεις Κυριακή των Βαΐων και ημέρα εκλογών. Ψήφισε τον Κούλη από την Ισπανία, τώρα μπορείς. Πάνε οι καλές εποχές που μας έβαζαν τα κόμματα τα εισιτήρια...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Για να ψηφισω θελω να ερθω στις 9. Αλλιως θα ερχομουν απ τις 7. Ειχε δεν ειχε ο Μρ Κουλ, μας γ...σε
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ημουν αναμεσα σε 9 κ 10 κι εκανα καταλαθος ετσι το πρτσκρ. Και την ιδια ημερομηνια αμα βαλεις, παλι το Μαδριτη-Αθηνα μονο του βγαίνει πιο ακριβο απο το Μαδριτη-Αθηνα-Θεσσαλονίκη, με το Μαδριτη-Αθηνα να ειναι παντα η ιδια πτηση. Φαινεται και απο την προεπισκοπιση στις επομενες/προηγουμενες μερες.
Αν πάρει κανείς μόνο το πρώτο σκέλος και κατέβει Αθήνα τα μίλια τι γίνονται; Παίρνει μόνο της πρώτης πτήσης ή τίποτα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν πάρει κανείς μόνο το πρώτο σκέλος και κατέβει Αθήνα τα μίλια τι γίνονται; Παίρνει μόνο της πρώτης πτήσης ή τίποτα;
Μόνο της πρώτης, εκτός κι αν κάνουν λάθος (μου έχει τύχει μια φορά αλλά πριν πολλά χρόνια, πλέον οι no show είναι αυτοματοποιημένη διαδικασία).
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μπορεί κάποια/ος να μου εξηγήσει πώς γίνεται αυτό; Το ξαναδα το καλοκαίρι, αλλα δε μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται.

MAD-ATH 257 euro με την A3701
View attachment 422743


MAD-ATH-SKG στα 195 με την ίδια πτήση για Μαδρίτη-Αθήνα
View attachment 422744

Δηλαδή όσο περισσότερες πτήσεις, τόσο πιο φθηνά συνολικά; :russian_roulette:
Έχει μεγαλη διαφορά όντως για αεροδρόμια εντός της ιδιας χώρας δεν το ειχα προσέξει..
Σκέφτομαι υποθετική περίπτωση που διαλέγεις τη δεύτερη επιλογή με σκοπό να κατέβεις Αθήνα και να αφήσεις το δεύτερο σκέλος.. Η πτήση σου για Θεσσαλονίκη να φεύγει άμεσα.. Στο αεροδρόμιο της Αθήνας κατα την αποβίβαση να σε περιμένουν αυτοι οι Aegean ambassadors, οι οποιοι φωνάζουν αδιάκοπα το όνομά σου καμια φορα, κιεσυ να περνάς μπροστά τους '' σφυριζοντας''..
Οταν το κάνεις μια φορά στο τόσο ισως δεν πειραζει, εχω ακούσει οτι αυτοί που το κανουν συχνα(skiplaggers να τους πω?) '' φακελωνονται'' με καποιο τρόπο. Δεν ξέρω αν ισχύει και αν γίνεται στην πράξη το '' φακελωμα'' ή απλά ειναι κατι σαν εκφοβισμός για να μη γινεται συχνότερα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει μεγαλη διαφορά όντως για αεροδρόμια εντός της ιδιας χώρας δεν το ειχα προσέξει..
Σκέφτομαι υποθετική περίπτωση που διαλέγεις τη δεύτερη επιλογή με σκοπό να κατέβεις Αθήνα και να αφήσεις το δεύτερο σκέλος.. Η πτήση σου για Θεσσαλονίκη να φεύγει άμεσα.. Στο αεροδρόμιο της Αθήνας κατα την αποβίβαση να σε περιμένουν αυτοι οι Aegean ambassadors, οι οποιοι φωνάζουν αδιάκοπα το όνομά σου καμια φορα, κιεσυ να περνάς μπροστά τους '' σφυριζοντας''..
Οταν το κάνεις μια φορά στο τόσο ισως δεν πειραζει, εχω ακούσει οτι αυτοί που το κανουν συχνα(skiplaggers να τους πω?) '' φακελωνονται'' με καποιο τρόπο. Δεν ξέρω αν ισχύει και αν γίνεται στην πράξη το '' φακελωμα'' ή απλά ειναι κατι σαν εκφοβισμός για να μη γινεται συχνότερα..
Έχει ξανασυζητηθεί, κι εμένα με έχουν πάρει δυο φορές τηλέφωνο και με ρώτησαν γιατί δεν επιβιβάστηκα, πριν πολλά χρόνια πάντως. Δεν ξέρω στις πόσες "καίγεσαι" κι εγώ έχω ακούσει για μαύρες λίστες αλλά το βλέπω λίγο απίθανο, εκτός κι αν κάποιος το κάνει συστηματικά στην ίδια διαδρομή. Τη μια φορά που με ρώτησαν τους είπα ότι με είχε πιάσει κόψιμο και την άλλη ότι ερωτεύτηκα μια συνεπιβάτιδα και μου είχε πει η κοπέλα "αχ τι ρομαντικό, εύχομαι όλα να πάνε καλά και να παντρευτείτε!".
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει ξανασυζητηθεί, κι εμένα με έχουν πάρει δυο φορές τηλέφωνο και με ρώτησαν γιατί δεν επιβιβάστηκα, πριν πολλά χρόνια πάντως. Δεν ξέρω στις πόσες "καίγεσαι" κι εγώ έχω ακούσει για μαύρες λίστες αλλά το βλέπω λίγο απίθανο, εκτός κι αν κάποιος το κάνει συστηματικά στην ίδια διαδρομή. Τη μια φορά που με ρώτησαν τους είπα ότι με είχε πιάσει κόψιμο και την άλλη ότι ερωτεύτηκα μια συνεπιβάτιδα και μου είχε πει η κοπέλα "αχ τι ρομαντικό, εύχομαι όλα να πάνε καλά και να παντρευτείτε!".
Ποιός δούλευε ποιόν, δεν ξέρω.... :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει μεγαλη διαφορά όντως για αεροδρόμια εντός της ιδιας χώρας δεν το ειχα προσέξει..
Σκέφτομαι υποθετική περίπτωση που διαλέγεις τη δεύτερη επιλογή με σκοπό να κατέβεις Αθήνα και να αφήσεις το δεύτερο σκέλος.. Η πτήση σου για Θεσσαλονίκη να φεύγει άμεσα.. Στο αεροδρόμιο της Αθήνας κατα την αποβίβαση να σε περιμένουν αυτοι οι Aegean ambassadors, οι οποιοι φωνάζουν αδιάκοπα το όνομά σου καμια φορα, κιεσυ να περνάς μπροστά τους '' σφυριζοντας''..
Οταν το κάνεις μια φορά στο τόσο ισως δεν πειραζει, εχω ακούσει οτι αυτοί που το κανουν συχνα(skiplaggers να τους πω?) '' φακελωνονται'' με καποιο τρόπο. Δεν ξέρω αν ισχύει και αν γίνεται στην πράξη το '' φακελωμα'' ή απλά ειναι κατι σαν εκφοβισμός για να μη γινεται συχνότερα..
Μπορείς κάλλιστα να το πεις και στο Connection Ambassador, "εγώ είμαι που ψάχνετε, αλλά προέκυψε κάτι επείγον και θα σταματήσω το ταξίδι εδώ". Θα τον βοηθήσεις και να μην ξεροσταλιάζει να σε περιμένει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.294
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom