Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@North66 ισχύει ότι είπε η @maria91 , ένα μικρό tip είναι ότι αν πας στο αεροδρόμιο και τους πεις " μπορείτε να βάλετε σε θέση παράθυρό?" . Αν υπάρχει θέση παράθυρο (ακόμη και με πληρωμή) θα σε βάλουν δωρεάν.
Πρόσφατα πέταξα με την κοπέλα μου και εκείνη είχε θέση νομίζω στην 6η σειρά (από αυτές που πληρώνεις) και εγώ πίσω πίσω (γκαντέμης γαρ). Ζητήσαμε στο αεροδρόμιο να κάτσουμε μαζί και με έφεραν δίπλα της (ενώ online είχε χρέωση). Το ίδιο πιάνει και σε άλλες αεροπορικές εταιρείες.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Να επιβεβαίωσω ότι πρόσφατα δύο άτομα,στην ίδια κράτηση,μας έβαλε δωρεάν και τους δύο στις επι πληρωμή πλαι-πλαι.Στην αναχώρηση.Νόμιζα ότι το ίδιο θα γίνει και στην επιστροφή αλλά δεν.....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Οπότε μόνο στο check-in αν θέλω να αλλάξω τύπο θέσης (διάδρομος-παράθυρο) και να παραμείνω στις επί πληρωμή θέσεις χωρίς να πληρώσω.

Y.Γ. Ψάχνοντας το θέμα, έπεσα σε μια σχετική συζήτηση στο flyertalk όπου υποτίθεται με ένα τρικ που εξηγούν, μπορείς, με κάποιο ποσοστό επιτυχίας, να μετακινηθείς σε επί πληρωμή θέση χωρίς να πληρώσεις.
https://www.flyertalk.com/forum/aeg...at-reservations-limited-discount-a3-g-29.html
Γιατι παντα σ ολες τις πτησεις της εταιρειας καλυπτονται οι φρι θεσεις και οι επι πληρωμη μενουν αδειες,αρα το συστημα βαζει κατα τυχη σε μερικους στις up front/extra legroom..
Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι στην πτήση υπήρχαν γύρω στις 20 άδειες free θέσεις που θα μπορούσε το σύστημα να με βάλει (στις πίσω σειρές). Για ποιο λόγο με αντιστοίχισε σε επί πληρωμή θέση που θα μπορούσε να κερδίσει κάποιο έσοδο; Μήπως έχει σχέση με θέμα κατανομής του βάρους των επιβατών στην καμπίνα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
Οπότε μόνο στο check-in αν θέλω να αλλάξω τύπο θέσης (διάδρομος-παράθυρο) και να παραμείνω στις επί πληρωμή θέσεις χωρίς να πληρώσω.

Y.Γ. Ψάχνοντας το θέμα, έπεσα σε μια σχετική συζήτηση στο flyertalk όπου υποτίθεται με ένα τρικ που εξηγούν, μπορείς, με κάποιο ποσοστό επιτυχίας, να μετακινηθείς σε επί πληρωμή θέση χωρίς να πληρώσεις.
https://www.flyertalk.com/forum/aeg...at-reservations-limited-discount-a3-g-29.html

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι στην πτήση υπήρχαν γύρω στις 20 άδειες free θέσεις που θα μπορούσε το σύστημα να με βάλει (στις πίσω σειρές). Για ποιο λόγο με αντιστοίχισε σε επί πληρωμή θέση που θα μπορούσε να κερδίσει κάποιο έσοδο; Μήπως έχει σχέση με θέμα κατανομής του βάρους των επιβατών στην καμπίνα;
Πολυ πιθανο αλλα συνηθως οσες φορες μου χει τυχει να μπω αυτοματα στο check in σε θεση που ναι επι πληρωμη,η πτηση ειναι φουλ οποτε εχει ενα νοημα να βαζει το συστημα και μπροστα κοσμο αυτοματα..οπως μου χει τυχει σε πτηση ενω κανω boarding να με ρωτησουν αν θελω να παω στις μπροστα θεσεις γιατι υπηρχαν σειρες στις up front/extra legroom αδειες και θελαν να εχει τουλαχιστον ενα επιβατη σε καθε σειρα(τωρα για ποιο λογο δεν εχω ιδεα)..καλο το τρικ με το να ζητησεις αλλαγη θεσεις στο counter του αεροδρομιου αλλα σε full booked πτησεις ισως και να μην εξυπηρετηθεις πιστευω:rolleyes-80:
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Οπότε μόνο στο check-in αν θέλω να αλλάξω τύπο θέσης (διάδρομος-παράθυρο) και να παραμείνω στις επί πληρωμή θέσεις χωρίς να πληρώσω.
Το έκανα και έπιασε, τώρα ήταν καλός ο υπάλληλος? σου λέει ζευγάρι είναι ας τους βάλω μαζί?
Θα σε γελάσω , απλά το δοκίμασα και έπιασε.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Θέλω να κλείσω με εξαργύρωση και έχουν μείνει μια θέση Business και μια Economy. Υπάρχει δυνατότητα κλείνοντας Business να επιλέξω θέση δίπλα σε άτομο που έχει κλείσει Economy;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Αν κανεις το τσεκ ιν στο γκισε, ισως γινεται.
Ειχα το αντιστοιχο θεμα αλλα ζητησα να φερουν το ατομο της Economy στη Business και επειδη η Business ηταν αδεια, εγινε.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Άρα μάλλον δε γίνεται να το ξέρω από πριν. Θα δοκιμάσω να ρωτήσω και από το τηλέφωνο. Ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Εγω θα σου προτεινα αν οι δυο βαλιτσες δεν σου ειναι αναγκαιες και ειδικα δεν παιζει σαλονι πριν το ταξιδι και για τα δυο ατομα , να τσεκαρεις αν ειναι φτηνη η τιμη της economy χωρις μιλια και να το σκεφτεις πολυ αν θες να φας τοσα μιλια για μια business.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αυτή είναι η άλλη επιλογή. Οι δύο βαλίτσες και το lounge μόνο για το ένα άτομο δε με ενδιαφέρουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom