Aegean Airlines Ερωτήσεις για Aegean

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ξέρουμε σε ποιο λινκ μπορεί κανεις να κάνει αίτηση για αποζημίωση από πτήση που καθυστέρησε σημαντικά ;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.304
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
H αλήθεια κι εγώ και πολλές φορές επειδή βγάζω με μιλια έβαζα βαλίτσα γιατί είχα ένα άγχος μη παράφουσκωσω το σακίδιο πλάτης και έχω κάνα θέμα, αυτό είναι τεράστιο μέγεθος σχεδόν μισή χειραποσκευη και δεν έχει και όριο βαρους.
Εάν ξεπερνάει η χειραποσκευή τα 8 kg σου ζυγίζουν και το προσωπικό αντικείμενο. Έτυχε στην κόρη μου και πλήρωσε 40€ πριν 2 χρόνια για 1 κιλό επιπλέον στη χειραποσκευή, επειδή είχε και βαριά και παραγεμισμένη γυναικεία τσάντα.
Δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμη...
Το εισιτήριο ήταν flex.
 

pan82

Member
Μηνύματα
628
Likes
784
Εάν ξεπερνάει η χειραποσκευή τα 8 kg σου ζυγίζουν και το προσωπικό αντικείμενο. Έτυχε στην κόρη μου και πλήρωσε 40€ πριν 2 χρόνια για 1 κιλό επιπλέον στη χειραποσκευή, επειδή είχε και βαριά και παραγεμισμένη γυναικεία τσάντα.
Δεν ξέρω εάν ισχύει ακόμη...
Το εισιτήριο ήταν flex.
Kαι να στο ζυγίσουν δεν έχει κάποιο όριο αναρτημένο η εταιρεία στο εισιτήριο για να σε βγάλει εκτός οπότε μάλλον τη βρήκαν εύκολη τη κόρη και τη χτύπησαν, άλλωστε άπειρες φορές αν ζυγίζει παραπάνω η βαλίτσα σε υποχρεώνουν να βγάλεις πράγματα και να τα πάρεις πάνω σου η στο σακίδιο σου για να μη σε χρεώσουν για υπέρβαρη χειραποσκευή
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άσχετο με την προηγούμενη συζήτηση.

Έχω ένα εισιτήριο Αθήνα Ρώμη Αθήνα, κλείσμενο στη Black Friday (δλδ με κάποια έκπτωση). Το πήγαινε είναι Business basic (γιατί ήταν πολύ φτηνό και χρειαζόμουν τα μίλια για διατήρηση Gold Status 😌) και το γύρνα economy flex.

Χρειάζεται να αλλάξω την επιστροφή. Μπαίνοντας στο site (και στην εφαρμογή) για την αλλαγή, μου εμφανίζεται μια διαφορά ας πούμε 80 ευρώ. Συνεχίζοντας (μέχρι και το σημείο που βάζω τα στοιχεία της κάρτας μου) εμφανίζεται ένα ποσό πληρωμής περίπου 100 ευρώ παραπάνω (174 αντί για 80).
Πιστευοντας αρχικά πως είναι κάποιο bug πήρα τηλέφωνο την Aegean. Και μου είπαν ότι αλλάζοντας την επιστροφή επανατιμολογειται λέει και η πρώτη πτήση 🤯, και σε αυτό οφείλεται η διαφορά!

Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν είναι τελείως παράλογο; Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακαμφθει; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άσχετο με την προηγούμενη συζήτηση.

Έχω ένα εισιτήριο Αθήνα Ρώμη Αθήνα, κλείσμενο στη Black Friday (δλδ με κάποια έκπτωση). Το πήγαινε είναι Business basic (γιατί ήταν πολύ φτηνό και χρειαζόμουν τα μίλια για διατήρηση Gold Status 😌) και το γύρνα economy flex.

Χρειάζεται να αλλάξω την επιστροφή. Μπαίνοντας στο site (και στην εφαρμογή) για την αλλαγή, μου εμφανίζεται μια διαφορά ας πούμε 80 ευρώ. Συνεχίζοντας (μέχρι και το σημείο που βάζω τα στοιχεία της κάρτας μου) εμφανίζεται ένα ποσό πληρωμής περίπου 100 ευρώ παραπάνω (174 αντί για 80).
Πιστευοντας αρχικά πως είναι κάποιο bug πήρα τηλέφωνο την Aegean. Και μου είπαν ότι αλλάζοντας την επιστροφή επανατιμολογειται λέει και η πρώτη πτήση 🤯, και σε αυτό οφείλεται η διαφορά!

Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν είναι τελείως παράλογο; Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακαμφθει; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ!
Ναι, το έχω γράψει και παλιότερα. Ποτέ πια εισιτήρια επιστροφής με Aegean, αν θέλουμε flexibility σε κάποιο leg (ή σε όλα), πάντα δυο one-way.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Ναι, το έχω γράψει και παλιότερα. Ποτέ πια εισιτήρια επιστροφής με Aegean, αν θέλουμε flexibility σε κάποιο leg (ή σε όλα), πάντα δυο one-way.
Εμ δεν πρόσεχα στα μαθήματα... Παίζει ρόλο ότι είχε αγοραστεί με έκπτωση όπως μου έλεγε ο υπάλληλος στο τηλεφωνικό κέντρο ή πάντα έτσι είναι; Ευχαριστώ!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Kαλησπερα σας! Να σας κάνω μια ερώτηση, μιας και ποτέ δεν έχω ξανακάνει στην επιστροφή check in στο αεροδρόμιο ( γυρνάω από Αϊντχόφεν και δεν γίνεται online ) . Έχω μόνο μια χειραποσκευη, παίζει να την ζυγίσουν κατά το check in?
 

pan82

Member
Μηνύματα
628
Likes
784
Εμ δεν πρόσεχα στα μαθήματα... Παίζει ρόλο ότι είχε αγοραστεί με έκπτωση όπως μου έλεγε ο υπάλληλος στο τηλεφωνικό κέντρο ή πάντα έτσι είναι; Ευχαριστώ!
Δε κατάλαβα τι ακριβώς γίνεται; Γιατί αν είχε κλείσει σπαστά τη διαδρομή δε θα ανέβαινε το κόστος; Δε κατάλαβα τι εννοούμε τελικά. Είχα κλείσει με 100€+100€ πήγαινε έλα και θέλω να αλλάξω την επιστροφή που κάνει 150€ πλέον δε θα πληρώσω 50€ διάφορα;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Δε κατάλαβα τι ακριβώς γίνεται; Γιατί αν είχε κλείσει σπαστά τη διαδρομή δε θα ανέβαινε το κόστος; Δε κατάλαβα τι εννοούμε τελικά. Είχα κλείσει με 100€+100€ πήγαινε έλα και θέλω να αλλάξω την επιστροφή που κάνει 150€ πλέον δε θα πληρώσω 50€ διάφορα;
Θα πληρώσω και τη διαφορά τιμής στην πρώτη πτήση παρόλο που αυτή δεν την αλλάζω. Δλδ στο παράδειγμα που γράφω πάνω αντί για 80 που είναι η διαφορά της πτήσης που αλλάζω, καλουμαι να πληρώσω 170 γιατί έχει ακριβυνει και η άλλη πτήση. Αν είχε κλειστει χωριστά δε θα επηρεαζοταν η μία από την άλλη
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Δε κατάλαβα τι ακριβώς γίνεται; Γιατί αν είχε κλείσει σπαστά τη διαδρομή δε θα ανέβαινε το κόστος; Δε κατάλαβα τι εννοούμε τελικά. Είχα κλείσει με 100€+100€ πήγαινε έλα και θέλω να αλλάξω την επιστροφή που κάνει 150€ πλέον δε θα πληρώσω 50€ διάφορα;
Επανατιμολογούνται και τα δύο σκέλη με τις τρέχουσες τιμές, όπως έγραψε ο taver. Ήταν και ο πρώτος που το παρατήρησε στο φόρουμ , νομίζω πριν καν η Aegean ξαναγράψει τους όρους στην ιστοσελίδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.658
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom