Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Θυμάται κάποιος ποια είναι η φθηνότερη τιμή για αγορά θέσης κατά το check-in και όχι πριν;
(Τώρα δηλαδή βλέπω λίγες στα 3 και αρκετές στα 4).
Πετάμε 7 άτομα, σε 3 διαφορετικές κρατήσεις, θέλουμε τα 2 να κάτσουν μαζί και σκεφτόμαστε να το ρισκάρουμε αγοράζοντας μία διπλανή στις υπόλοιπες 6 κατά το check-in αντί να αγοράσουμε 2 από τώρα.
Αλλά άμα στο check-in αρχίζει από 8ευ/θέση, δεν λέει :p
Από 4,00 € συνήθως, ανά διαδρομή, στις πίσω θέσεις. Είσαστε 7, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το σύστημα θα βάλει απαραίτητα κάποιον από εσάς στις πιο φθηνές θέσεις ώστε να αγοράσει ο άλλος δίπλα, άσε που αυτές συχνά εξαντλούνται πριν το δωρεάν check in, αφού είναι οι πιο φθηνές. Πιο εύκολο θα ήταν να είχαν κλείσει 2 θέσεις μαζί με 2,24€ -συνήθως- ο καθένας ανά διαδρομή την ώρα της κράτησης, αφού αποτελεί προτεραιότητα να κάτσουν μαζί. Επίσης μπορείς να κάνεις ένα δοκιμαστικό check in τώρα να πάρεις γεύση από τιμές.
Στατιστικά, βέβαια, θα μπορέσουν έστω οι 2 στους 7 (ή και περισσότεροι) να κάτσουν μαζί, με επί τόπου ανταλλαγή θέσης την ώρα τις αναχώρησης με άλλους συνεπιβάτες . Αν η πτήση τύχει να έχει πληρότητα της τάξης κάτω από 80%, ακόμη πιο εύκολα.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι, η αλήθεια είναι δεν είχαμε ενημερωθεί ότι η ryan σπάει ακόμα και τις κρατήσεις μεταξύ τους πια χωρίς αγορά θέσης και το αμελήσαμε.
Άρα η θέση που έχει τώρα 4eu, και μετά το δωρεάν check-in, αν θέλεις να αγοράσεις τελικά θέση, 4eu θα έχει; Υπέθετα ότι ανεβαίνει η τιμή.
Για επιλογή θέσης τώρα οι φθηνότερες διπλανές μας βγαίνουν στα 8eu. Οπότε αν κάπου τόσο κάνει και μία απ' τις όχι φτηνές μετά το check-in, μάλλον θα το αφήσουμε έτσι. Αφού έχουμε και διαφορετικές κρατήσεις μπορεί να τύχει ο ένας απ' τη μία κράτηση να κάτσει δίπλα στον άλλον :p
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πραγματικά πόσο κοστίζουν κατά μέσο όρο τα ταξίδια σας το άτομο για να δημιουργείτε τέτοια φασαρία για 2 ευρώ; Kαι ακόμα και αν τα 2 ευρώ σας φαίνονται πολλά γιατί δεν αποδέχεστε ότι για 2-3 ώρες θα κάθεστε χωριστά; Ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν κάνετε οικονομία να μη φάτε ένα πιτόγυρο, να αγοράσετε αυτή τη θέση της Ryanair και έτσι να είστε δίπλα-δίπλα αυτές τις 2-3 ώρες;
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για τις θέσεις, απλά κάνω την έρευνα αγοράς για λογαριασμό της παρέας.
Αν με ρωτάς ωστόσο, ναι, προτιμότερο να αποδεχτείς ότι θα κάτσεις χωριστά αν δεν σου πάει να δώσεις 2-3-4-6 eu για τη θέση σου σε μια loco πτήση.
Δεν βρίσκω κάτι παράλογο ή μεμπτό πάντως σε κάποιον που προτιμάει να δώσει (x-y) αντί για x euro για το ίδιο πράγμα, ειδικά όσο ο λόγος (y)/(budget ταξιδιού) μεγαλώνει.
Και αν άθελα μου σπάμμαρα (σε θέμα με ερωτήσεις loco εταιρείας για τρόπους που μπορείς να ρίξεις το κόστος), συμπαθάτε με.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Μην το φωνάζετε ,γιατί η Ράυαν θα μας βάλει να πληρώνουμε και την εκμάθηση των μαθηματικών.
Είχε αρχίσει με τις διαστάσεις ΑΧΒΧΓ στην χειραποσκευή ,μετά στην μικρή χειραποσκευή,τώρα
το γυρίσαμε στις εξισώσεις.Άστα να πάνε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν μεινει στους φυσικους αριθμους καπως θα την βολεψουμε. Μην πιασει τους κβαντικους φοβαμαι.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

vasiliss

Member
Μηνύματα
920
Likes
8.357
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Άσχετος με τα αεροπορικά εισιτήρια , είπα να κάνω την ερώτηση εδώ μιας και θέλω να κλείσω με την Ryanair.
Επειδή το ταξίδι που σχεδιάζω είναι για Ιορδανία και το διαβατήριο δεν το έχω ακόμη στα χέρια μου, μου χρειάζεται κάτι από αυτό (πχ. ο αριθμός του) για το κλείσιμο των εισιτηρίων;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Άσχετος με τα αεροπορικά εισιτήρια , είπα να κάνω την ερώτηση εδώ μιας και θέλω να κλείσω με την Ryanair.
Επειδή το ταξίδι που σχεδιάζω είναι για Ιορδανία και το διαβατήριο δεν το έχω ακόμη στα χέρια μου, μου χρειάζεται κάτι από αυτό (πχ. ο αριθμός του) για το κλείσιμο των εισιτηρίων;
όχι, όταν θα κάνεις τσεκ ιν θα σου ζητήσει αριθμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.931
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom