Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Γιατί έχω στρατιωτική ταυτότητα. Κι επειδή το διαβατήριο έχει λήξει και όταν το ανανεώσω θα αλλάξει αριθμό, θα ήθελα να γνωρίζω αν απαιτείται η καταχώρησή του με τη κράτηση των εισιτηρίων.
Στο check-in θα σου ζητηθει να συμπληρωσεις αριθμο διαβατηριου ή ταυτοτητας...οχι με την κρατηση
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Γιατί έχω στρατιωτική ταυτότητα. Κι επειδή το διαβατήριο έχει λήξει και όταν το ανανεώσω θα αλλάξει αριθμό, θα ήθελα να γνωρίζω αν απαιτείται η καταχώρησή του με τη κράτηση των εισιτηρίων.
Τότε να βάλεις κατευθείαν στο check in το νέο διαβατήριο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ερώτημα
Έχω κάνει κράτηση για πτήση, έχω φτάσει μέχρι το τελικό στάδιο της πληρωμης και για κάποιο ανεξήγητο προς εμέ λόγο η έγκριση για πληρωμή της κράτησης απορρίπτεται.
Στο app όμως ο αριθμός της κράτησης φαίνεται και όταν πάω να δω στις κρατήσεις μου υπάρχει κουμπί για ανάκτηση κράτησης.

Αν δεν θέλω πλέον να ταξιδέψω, θα πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια ακύρωσης της κράτησης ή υπάρχει κινδυνος να χρεωθώ το αρχικό ή άλλο ποσό της κράτησης;
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Ερώτημα
Έχω κάνει κράτηση για πτήση, έχω φτάσει μέχρι το τελικό στάδιο της πληρωμης και για κάποιο ανεξήγητο προς εμέ λόγο η έγκριση για πληρωμή της κράτησης απορρίπτεται.
Στο app όμως ο αριθμός της κράτησης φαίνεται και όταν πάω να δω στις κρατήσεις μου υπάρχει κουμπί για ανάκτηση κράτησης.

Αν δεν θέλω πλέον να ταξιδέψω, θα πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια ακύρωσης της κράτησης ή υπάρχει κινδυνος να χρεωθώ το αρχικό ή άλλο ποσό της κράτησης;
Αν σε έχουν δεσμεύσει τα χρήματα(η τράπεζα) και φαίνεται η κράτηση στο app, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις ακύρωση.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν σε έχουν δεσμεύσει τα χρήματα(η τράπεζα) και φαίνεται η κράτηση στο app, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις ακύρωση.
Όχι δεν έχει δεσμεύσει χρήματα η τράπεζα στην κάρτα
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Αν κάνω κράτηση εισιτηρίων για Λονδίνο με ταυτότητα ελληνική και ταξιδέψω με διαβατήριο θα έχω πρόβλημα;
Για να προλάβω ερωτήσεις δε έχω ακόμα διαβατήριο. Θα βγει όμως πριν από το ταξίδι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν κάνω κράτηση εισιτηρίων για Λονδίνο με ταυτότητα ελληνική και ταξιδέψω με διαβατήριο θα έχω πρόβλημα;
Για να προλάβω ερωτήσεις δε έχω ακόμα διαβατήριο. Θα βγει όμως πριν από το ταξίδι
Φυσιολογικα οχι. Το έγγραφο ταυτοποίησης ελέγχεται εκείνη την ωρα, οπότε θα δείξεις το διαβατήριο και ολα καλά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αν κάνω κράτηση εισιτηρίων για Λονδίνο με ταυτότητα ελληνική και ταξιδέψω με διαβατήριο θα έχω πρόβλημα;
Για να προλάβω ερωτήσεις δε έχω ακόμα διαβατήριο. Θα βγει όμως πριν από το ταξίδι
Αν δεν κανω λαθος, κατα την κρατηση σου ζητειται μονο ονοματεπωνυμο και οχι στοιχεια διαβατηριου/ταυτοτητας. Αυτα τα συμπληρωνεις κατα το τσεκ-ιν
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Αν δεν κανω λαθος, κατα την κρατηση σου ζητειται μονο ονοματεπωνυμο και οχι στοιχεια διαβατηριου/ταυτοτητας. Αυτα τα συμπληρωνεις κατα το τσεκ-ιν
Έχω αποθηκεύσει τα στοιχεία μας στη σελίδα με ταυτότητα κλπ. Κατά το check in Δε μου έχει ζητήσει ποτέ στοιχεία
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Έχω αποθηκεύσει τα στοιχεία μας στη σελίδα με ταυτότητα κλπ. Κατά το check in Δε μου έχει ζητήσει ποτέ στοιχεία
Ακομη και σε αυτη την περιπτωση, αν θελεις μπορεις εσυ κατα το τσεκιν να αλλαξεις τα στοιχεια. Αν εχεις λογαριασμό σου τα εχει ετοιμα αλλα μπορεις να επιλεξεις "νεο εγγραφο" και να βαλεις τα στοιχεια και να επιλεξεις τον τυπο του εγγραφου.

υγ. Γενικα με την ελληνικη ταυτοτητα τα εχω βρει σκουρα τελευταια. Πριν ενα μηνα ο αστυνομικος στο αεροδρομιο στη Σοφια με ρωτουσε επιμονα αν μπηκα με αυτο το εγγραφο στη χωρα και αν ειναι δυνατον να θελω να ταξιδεψω με αυτο το εγγραφο (γενικα η αγενεια σε κεινο το μερος του πλανητη παει συννεφο, καρατσεκαρισμενο). Πριν δυομιση βδομαδες απο το αεροδρομιο του Αλικαντε κατα την επιβιβαση οι υπαλληλοι της εταιρειας με ρωτησαν αν εχω μηπως και διαβατηριο μαζι μου γιατι δεν ηταν σιγουρες αν μπορεις να πεταξεις με αυτη την ταυτοτητα. Εν τελει με εκαναν να το ψαξω και μολις το βρηκα αποφασισαν οτι ηταν ΟΚ η ταυτοτητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom