Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

maria_ver

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ναι αυτό το γνωρίζω αλλά αν εγώ κάνω την κράτηση θα χρεωθω επιπλέον από την τράπεζα για την μετατροπή;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αυτό το πράγμα εδώ μέσα που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν....
Λες και δεν έχει ξαναμπεί κάνεις ποτε σε άλλο eshop το οποίο προσαρμόζεται το κατάστημα στις ρυθμίσεις του πελάτη και όχι ο πελάτης στις επιλογές τις εταιρίας.

Αγοράζω από Amazon.co.uk με ευρώ. Μα γιατί; Αφού αυτοί εκεί έχουν λίρες.

Άλλη μια "θετική" πρωτοτυπία της εταιρίας. Υποψιάζομαι ότι το κρατάνε για να το δωσουν σαν έξτρα υπηρεσία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτό το πράγμα εδώ μέσα που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν....
Λες και δεν έχει ξαναμπεί κάνεις ποτε σε άλλο eshop το οποίο προσαρμόζεται το κατάστημα στις ρυθμίσεις του πελάτη και όχι ο πελάτης στις επιλογές τις εταιρίας.

Αγοράζω από Amazon.co.uk με ευρώ. Μα γιατί; Αφού αυτοί εκεί έχουν λίρες.

Άλλη μια "θετική" πρωτοτυπία της εταιρίας. Υποψιάζομαι ότι το κρατάνε για να το δωσουν σαν έξτρα υπηρεσία.
Μάλλον δεν έχεις μεγάλη πείρα από αγορά εισιτηρίων.
Screenshot from 2018-09-23 22-59-44.png Screenshot from 2018-09-23 23-00-36.png

Surprise! Είναι η Emirates!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
screenshot-wizzair.com-2018.09.23-22-50-45.jpg

Και δεν είναι η μόνη.Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μια αεροπορική έχει στο τοπικό νόμισμα τις τιμές.
Πχ να γλυτώνει πιθανές συναλλαγματικές διαφορές,να πληρώνει προσωπικό,καύσιμα,ακόμα και τα είδη που σερβίρουν στο αεροπλάνο κλπ.
Άλλη μια "θετική" πρωτοτυπία της εταιρίας. Υποψιάζομαι ότι το κρατάνε για να το δωσουν σαν έξτρα υπηρεσία.
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!!!
Αυτό το πράγμα εδώ μέσα που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν....
Ενώ εσύ τα καταλαβαίνεις αμέσως.Και τα ξέρεις όλα.
Υγ
Φυσικά πολλές έχουν την δυνατότητα αλλαγής νομίσματος,αλλά και άλλες που δεν έχουν.
Δεν είναι πρωτοτυπία της Ραυαν.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Αυτό το πράγμα εδώ μέσα που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν....
Λες και δεν έχει ξαναμπεί κάνεις ποτε σε άλλο eshop το οποίο προσαρμόζεται το κατάστημα στις ρυθμίσεις του πελάτη και όχι ο πελάτης στις επιλογές τις εταιρίας.

Αγοράζω από Amazon.co.uk με ευρώ. Μα γιατί; Αφού αυτοί εκεί έχουν λίρες.

Άλλη μια "θετική" πρωτοτυπία της εταιρίας. Υποψιάζομαι ότι το κρατάνε για να το δωσουν σαν έξτρα υπηρεσία.
Εδω και οι Ελληνες αποποιουνται το ευρω και χρεωνουν σε λιρες αν κλεισεις αναχωρηση απο Λονδινο. Απαπαπα :haha:.
2018-09-24.png
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εδώ μιλάμε για Ryanair σωστά; Εάν ναι τότε καλώς αναφέρθηκα στην συγκεκριμένη εταιρία μόνο. Εάν προκύψει αντίστοιχο θέμα με την σελίδα της Emirates και έχω εμπειρία τότε θα γράψω τα ίδια, μην ανησυχείτε.

Πιστεύω όμως ότι η προτίμηση του πελάτη είναι πάνω από τις επιλογές της εταιρίας. Ο πελάτης πρέπει να εξυπηρετηθεί καλά και να μην είναι με τα κομπιουτεράκια στο χέρι για να δει τις τιμές.
Αυτό βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα αυτό, μπορεί να κάνω λαθος και να είναι θεμιτό να γίνονται έτσι οι πωλήσεις στην Ελλάδα πχ σαν να λέμε πας σε ελληνικό κατάστημα στην Ελλάδα και να σου λέει ο μανάβης τα μήλα Τουρκίας έχουν 1.25 λίρες τουρκιας, τα αχλάδια Βουλγαρίας έχει 2.5 λέβ πήγαινε στην τράπεζα να αλλάξεις τα ευρώ σου και έλα να ψωνίσεις.

@paefstra εάν κανείς πώληση σε μια χώρα που έχει σαν νόμισμα την λίρα τότε καλώς του κάνεις την πώληση σε λίρες. Τι τον νοιάζει τον Άγγλο εάν θα πρέπει στην ελληνική εταιρία να βγάλουν κομπιουτεράκι (στην πραγματικότητα να γράψουν 2 γραμμές κώδικα) για να υπολογίσουν την ισοτιμία από το ευρώ;

ΥΓ. Τι ασχολούμαι;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.791
@paefstra εάν κανείς πώληση σε μια χώρα που έχει σαν νόμισμα την λίρα τότε καλώς του κάνεις την πώληση σε λίρες.
Ακριβώς έτσι άρχισε η κουβέντα,Ήθελε να βγάλει εισιτήρια από Βουδαπέστη και του έβγαζε το τοπικό νόμισμα.

ΥΓ. Τι ασχολούμαι;
Έλα ντε!!!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μα δεν έχω αντίρρηση στο προκαθορισμένο νόμισμα. Εάν βγάζεις εισητηρια από Λονδίνο λογικό να υποθέσει ότι είσαι ήδη εκεί οπότε θα πληρώσεις με το τοπικό νόμισμα. Αλλά πάνω στις ρυθμίσεις τα περισσότερα καταστήματα έχουν προτιμήσεις πελάτη, που αλλάζει την γλώσσα και το νόμισμα.
Αυτό λέω.
Ελπίζω να κατάλαβες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εν κατακλείδι είναι τακτική (σχεδόν; ) όλων των εταιριών. Τα screenshots που βγάλαμε είναι από σάιτς σε χώρες που έχουν ευρώ. Το δικό μου και της @paefstra μάλιστα είναι από Ελλάδα. Και στο amazon.co.uk σε λίρες αγοράζεις, αλλά αν θες έχεις τη δυνατότητα να σου μετατρέψουν το ποσό σε euro με ένα δικό τους exchange rate. Και ξέρεις κάτι; Πάντα σε συμφέρει να αγοράζεις στο τοπικό νόμισμα γιατί η τράπεζα σου θα σου δώσει το καλύτερο rate.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Εδώ μιλάμε για Ryanair σωστά;


@paefstra εάν κανείς πώληση σε μια χώρα που έχει σαν νόμισμα την λίρα τότε καλώς του κάνεις την πώληση σε λίρες. Τι τον νοιάζει τον Άγγλο εάν θα πρέπει στην ελληνική εταιρία να βγάλουν κομπιουτεράκι (στην πραγματικότητα να γράψουν 2 γραμμές κώδικα) για να υπολογίσουν την ισοτιμία από το ευρώ;

ΥΓ. Τι ασχολούμαι;
Φιλε μου δεν ειμαι Αγγλιδα αλλα κλεινω επιστροφη σκετη απο Λονδινο. Ποσο δυσκολο να το πιασεις? Εχεις ιδεα τι ειναι το ηλεκτρονικο εμποριο?
Παρεμπιπτοντως οι Αγγλοι δεν θα κλεισουν με Aegean.Θα κλεισουν με British για αθηνα γιατι εκει εχουν προγραμμα πιστοτητας.
 

maria_ver

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Παιδιά εγώ έκανα την αρχική ερώτηση χωρίς να έχω ανάλογη εμπειρία στο θέμα.Απλα μου έκανε εντύπωση γι αυτό κ ρώτησα.Δεν ήθελα να δημιουργήσω θέμα απλά να κατανοήσω γιατί συμβαίνει.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν δημιουργησες θεμα, τις αποψεις μας ανταλλαζουμε, προφανος διαφωνουμε μεταξυ μας. Μην δινεις σημασια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom