Ερωτηση για ταξιδιωτικο πρακτορειο

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
- Συνήθως οι τιμές των ταξιδιωτικών γραφείων σε καταλύματα (και κυρίως ξενοδοχεία) είναι καλύτερες ή ίδιες από τις online τιμές που έχουν οι κοινές πλατφόρμες που όλοι γνωρίζουμε.
- Για την διοργάνωση σημασία δεν έχει τόσο το όνομα του γραφείου όσο ο υπάλληλος. Μπορεί να πάτε σε κάποιον πολύ καλό υπάλληλο που να ξέρει τον Χ προορισμό, αλλά για τον Ψ να είναι άσχετος.
- Ανάλογα τους προορισμούς και τις ημερομηνίες ταξιδιού κάποιες φορές οι τιμές γκρουπ είναι καλύτερες από το να διοργανώσει κάποιος ατομικό ταξίδι. Τρανό παράδειγμα Αθήνα - Πράγα - Αθήνα τις γιορτές.
- Το κάθε γραφείο πρακτορεύει τις εκδρομές άλλου στην ίδια τιμή (ισχύει για το 90% των γραφείων), αυτό ισχύει και για το εξωτερικό και για το εσωτερικό. Απλά πολλά δεν το λένε γιατί ο πελάτης έχει το σκεπτικό "θα πάω τότε απευθείας να μου δώσουν καλύτερη τιμή" (κλασσική χαζοπονηριά) κάτι που όμως δεν ισχύει. Το ίδιο ισχύει και για τα γραφεία του εξωτερικού.
- Συνοικιακά γραφεία θα ξοδέψουν απείρως περισσότερο χρόνο να σας βοηθήσουν συγκριτικά με ένα μεγάλο και θα σας προσέξει περισσότερο. Επίσης οι τιμές του θα είναι ίδιες ή καλύτερες.

Βρίσκετε οτι έχουν καλύτερες προσφορές σε σχέση με τα ελληνικά;
Νομίζω πως από εμπειρία θα είναι ανώτερα πάντως.
Αυτό για τις τιμές ισχύει σε συγκεκριμένους προορισμούς π.χ. τα αεροπορικά εισιτήρια προς λατινική Αμερική είναι φτηνότερα αν κλειστούν από site αεροπορικής (το έχει αναφέρει και άλλο μέλος αυτό). Π.χ. τα ελληνικά γραφεία έχουν πολύ καλύτερες τιμές σε συγκεκριμένες αλυσίδες ξενοδοχείων από αντίστοιχα του εξωτερικο.

Σχετικά με την εμπειρία και την ποιότητα ότι πληρώνεις παίρνεις. 8 στα 10 πρακτορεία θα τηρήσουν από πριν τα ξενοδοχεία που θα στείλουν τους πελάτες (και τα γνωρίζουν οι πελάτες πριν πληρώσουν την προκαταβολή). Αλλά μόνο οι 2 στους 10 πελάτες θα κάτσουν να ασχοληθούν να δουν τα ξενοδοχεία. Επίσης το σύνηθες φαινόμενο "θέλω το πιο φτηνό ξενοδοχείο στο πακέτο είναι κανόνας.

Σχετικά με το www.intrepidtravel.com το έχει χρησιμοποιήσει φιλικό ζευγάρι στην Ταϊλάνδη και ήταν 50-50, καλός ο ξεναγός κτλ αλλά δεν τηρήθηκαν όλα όσα είχαν συμφωνηθεί (π.χ. τα ξενοδοχεία).

Ψάχνω κι εγώ για καλό ταξιδιωτικό γραφείο να με βοηθήσει να οργανώσω ένα ταξίδι για μέσα Δεκέμβρη στο Λονδίνο 4 ημέρες και από εκεί Νέα Υόρκη και πίσω αλλά δεν ξέρουμε που να απευθυνθουμε.
Καμία πρόταση κανείς;
Απλοί προορισμοί για τα τυπικά όλοι μπορούν να σε βοηθήσουν, βέβαια Δεκέμβριο Λονδίνο και Νέα Υόρκη να γνωρίζεις ότι το value for money θα πέσει αρκετά, επειδή θα πας σε γραφείο, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να έχω κάνει ακριβότερο ταξίδι από ότι στη Νέα Υόρκη την εορταστική περίοδο.
 
Last edited:

Leporello

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θέλουμε να πάμε οικογενειακώς τα Χριστούγεννα στο Ισραήλ και την Ιορδανία. Σκοπεύουμε να μετέχουμε σε ένα ομαδικό ταξείδι στο Ισραήλ, το οποίο να επεκτείνουμε κατά 2-3 μέρες γιά να πάμε στο Αμμάν και από εκεί με κάποιο διεθνές (πιθανώς Getyourguide) ή τοπικό πρακτορείο να πάμε στην Πέτρα. Το μόνο Ελληνικό πρακτορείο που βρήκα και να παρέχει αυτή την ευελιξία είναι το Marios Travel στην Καβάλα. Το ξέρει κανείς; Εχει ταξειδέψει μαζί του και έχει καλές εντυπώσεις;
 

Xori Xori

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας...Η παρέα μου ενδιαφέρεται για ταξίδι στο εξωτερικό με το ταξιδιωτικό 18-24 Μήπως γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστο?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θέλουμε να πάμε οικογενειακώς τα Χριστούγεννα στο Ισραήλ και την Ιορδανία. Σκοπεύουμε να μετέχουμε σε ένα ομαδικό ταξείδι στο Ισραήλ, το οποίο να επεκτείνουμε κατά 2-3 μέρες γιά να πάμε στο Αμμάν και από εκεί με κάποιο διεθνές (πιθανώς Getyourguide) ή τοπικό πρακτορείο να πάμε στην Πέτρα. Το μόνο Ελληνικό πρακτορείο που βρήκα και να παρέχει αυτή την ευελιξία είναι το Marios Travel στην Καβάλα. Το ξέρει κανείς; Εχει ταξειδέψει μαζί του και έχει καλές εντυπώσεις;
Δυστυχώς είδα την ερώτηση αρκετά καθυστερημένα αλλά θα απαντήσω και για άλλους που τυχόν ενδιαφέρονται η θα ενδιαφερθούν στο μέλλον...
Το Marios travel εκτός απο Καβάλα το βρίσκεις και στην Αθήνα..
Εχω να πω τα καλύτερα!!!
Οντως τις μέρες των Χριστουγέννων και ειδικά την Πρωτοχρονιά τουλάχιστον πέρσι που πήγα εγώ ήταν οι ΜΟΝΟΙ που έκαναν αυτό το ταξίδι και στις δύο περιόδους!
Εχουν πολύ μεγάλη εμπειρία,(ευχομαι να πραγματοποιήθηκε το ταξίδι σου και να έμεινες κι εσύ ευχαριστημένος)όπως και το διαπίστωσα ,άψογη διοργάνωση,σωστοί επαγγελματίες και πάνω απ όλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ!τουλάχιστον η κυρία Μαγδα που είναι η υπεύθυνη και είχα την τύχη να είναι μαζί μας (γιατί στις εκδρομές συνοδεύουν αλλοτε η ίδια άλλοτε ο γιός της που είναι υπεύθυνος του πρακτορείου της Αθήνας και άλλοτε ο συνεργάτης τους) και ο σύζυγος της.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γειά σας...Η παρέα μου ενδιαφέρεται για ταξίδι στο εξωτερικό με το ταξιδιωτικό 18-24 Μήπως γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστο?
Δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο ή για οποιοδήποτε άλλο Ελληνικό πρακτορείο.
Όμως, αν κάποιος θεωρούσε ότι έχει πρόβλημα, θα μπορούσε να στο γράψει;
Θυμίζω πως σύμφωνα με τους όρους του travelstories:
"Απαγορεύονται αυστηρά καταγγελίες ή δυσφημιστικά μηνύματα στο forum, προς επαγγελματίες του ταξιδιωτικού αλλά και οποιουδήποτε άλλου χώρου. Όσα μέλη έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα μπορούν να τα καταγγείλουν επώνυμα στους αρμόδιους φορείς. ".
 

Ansuya Maria

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας, ενδιαφέρομαι για οργανωμένες ομαδικές εκδρομές με προορισμό Ινδία (όλες τις περιοχές), Αφρική (Τανζανία, Κένυα, Μποτσουάνα, Νότια Αφρική), Περού. Αν γνωρίζεται κάποιο αξιόπιστο ταξιδιωτικό γραφείο για οποιονδήποτε από τους παραπάνω προορισμούς παρακαλώ στείλτε μου σχετικές πληροφορίες. Ευχαριστώ.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Γεια στην όμορφη - ταξιδιάρικη παρέα . Επειδή οι πιθανότητες να πάω φέτος εξωτερικό είναι 50-50 γιατί δυστυχώς με τις συνθήκες που επικρατούν τίποτα δεν είναι σταθερό , θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για το ταξιδιωτικό γραφείο Manessis Travel , γιατί έχω δει πως έχει ενδιαφέροντα πακέτα για Ευρώπη . Σημειωτέον δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με το συγκεκριμένο γραφείο . Εγώ προτιμώ να ταξιδεύω με οργανωμένα γκρουπ (μη πέσετε να με φάτε) γιατί έτσι εξοικειώνομαι καλύτερα με μια ξένη χώρα και νιώθω ασφάλεια και σιγουριά . Αξίζει να ταξιδέψω με το Manessis Travel ; Είναι καλό γραφείο ; Όποιος/α έχει ταξιδέψει , θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις για το συγκεκριμένο γραφείο .


Ευχαριστώ εκ τω προτέρων . Και για οτιδήποτε άλλο θελήσετε να μου πείτε σχετικά με το συγκεκριμένο γραφείο μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα στο inbox του φόρουμ .
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
΄Εχεις βέβαια υπ' όψη σου ότι αν κάποιος έχει αρνητικές εντυπώσεις δεν μπορεί να τις γράψει δημόσια και ανώνυμα ούτε για αυτό ούτε για κανένα άλλο γραφείο.Προσωπικά δεν ξέρω καθώς δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@fotast Αν έχει βέβαια αρνητικές εντυπώσεις μπορεί άνετα , να μου στείλει εδώ μήνυμα στο inbox του φόρουμ . Ευχαριστώ .
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Γειά σας. Έχει ταξιδέψει κάνεις με το rika travel ..λέμε να κλείσουμε αρχές Σεπτεμβρίου για Κωνσταντινούπολη και θα ήθελα γνώμες..ευχαριστώ πολύ 🥰
@Κατερινα Σ Γεια σου . Το Rika Travel είναι ένα αξιόπιστο , καλό γραφείο που ειδικεύεται σε ταξίδια στη Κωνσταντινούπολη . Ένας συγγενής μου είχε ταξιδέψει με αυτό το 2014 και έμεινε πολύ ευχαριστημένος . Ένα άλλο που ειδικεύεται στη Κωνσταντινούπολη είναι και το Boutros Travel . Και αυτό πολύ καλό γραφείο !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom