Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.633
Και επειδή είπαμε για κρουασάν.Δοκιμάστε και αυτό.Αρχή Συγγρού είναι(Βούρβαχη).Πολύ καλά αλμυρά και γλυκά κρουασάν(μόνο κρουασάν έχει).

Fika.athens
Η Γαλλικη πρεσβεια παντως ψωνιζει απο την KORA στην Αναγνωστοπουλου φτιαγμενα με βουτυρο Νορμανδιας και ειναι κολαση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.329
Likes
14.176
Από αυτό το ζαχαροπλαστείο (που απέξω μου κάνει τέρμα παλιακό και δε θα πήγαινα από μόνη μου) δοκίμασα τυχαία πριν λίγα χρόνια μια πάστα σοκολατίνα. Ήταν ίσως η πιο νόστιμη σοκολατίνα που έχω φάει.

Αλήθεια, έχετε να προτείνετε ζαχαροπλαστείο εντός Αττικής με πολύ καλές καριοκες; Με έχει πιάσει μια λιγούρα εδώ και μερικές μέρες. :p
Επίσης καλές καριόκες έχει και το Lateau στην Πανόρμου(σταθμός Μετρό).Γενικά έχει πολύ καλά κεράσματα/σοκολατοειδή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.673
Likes
10.994
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Βρίσκω πολύ καλές του Παπαπαρασκευά.Στην Γλυφάδα.Και στήν Ξάνθη φυσικά.
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Το έχω ακούσει αυτό το ζαχαροπλαστείο και την ιστορία του. Γενικά δεν κατεβαίνω συχνά Γλυφάδα, αλλά μπαίνει σίγουρα στα υπόψιν.
Το εχει γυρισει σε shabby chic το στιλ. Ειχα να μπω απο την καραντινα ειδα οτι βγαζει τα πιο αφρατα κρουασαν που εχω δει και πολυ μεγαλη ποικιλια απο γλυκα. Επισης το θεωρω ακριβο.
Να πάω πάλι καμιά βόλτα λοιπόν! Ρε συ όλα ακριβά είναι πια! :p Το ζήτημα είναι αφού τα σκάμε που τα σκάμε, να αξίζει τον κόπο.
Επίσης καλές καριόκες έχει και το Lateau στην Πανόρμου(σταθμός Μετρό).Γενικά έχει πολύ καλά κεράσματα/σοκολατοειδή.
Αυτό σαν location με βολεύει πολύ περισσότερο, θα πάω! Έχει τύχει να δοκιμάσω άλλα γλυκά του και μου άρεσαν αρκετά.

Επίσης μια και λέτε για κρουασάν εγώ έχω κολλήσει εσχάτως με το overoll (μετά τον χαμό που έχει κάνει κέντρο ήρθε και Χαλάνδρι) και κυρίως με τις γεμίσεις των κρουασάν του, ενώ αγαπώ και τα κρουασάν του bread bc που άνοιξε πρόσφατα επίσης Χαλάνδρι (σούπερ αφράτα, αλλά και το ψωμί του πολύ αξιόλογο!).
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.375
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επίσης καλές καριόκες έχει και το Lateau στην Πανόρμου(σταθμός Μετρό).Γενικά έχει πολύ καλά κεράσματα/σοκολατοειδή.
Μένω Αμπελόκηπους κ προσυπογράφω για lateau. Κόλαση τα τρουφακια και τα κορμουδακια του, και αρκετά καλές οι καριοκες του (ως Θρακιώτης στην καταγωγή έχω καλύτερο μέτρο σύγκρισης). Πολύ μέτριες οι τάρτες του όμως. Μου φαίνεται πιο δυνατό στα σοκολατοειδη γενικά.
Λύστε μου επίσης μια απορία: Που μπορώ κοντά στο κέντρο να βρω νησιώτικου τύπου αμυγδαλωτά με αμυγδαλόπαστα?
 

Attachments

fotast

Member
Μηνύματα
9.329
Likes
14.176
Μένω Αμπελόκηπους κ προσυπογράφω για lateau. Κόλαση τα τρουφακια και τα κορμουδακια του, και αρκετά καλές οι καριοκες του (ως Θρακιώτης στην καταγωγή έχω καλύτερο μέτρο σύγκρισης). Πολύ μέτριες οι τάρτες του όμως. Μου φαίνεται πιο δυνατό στα σοκολατοειδη γενικά.
Λύστε μου επίσης μια απορία: Που μπορώ κοντά στο κέντρο να βρω νησιώτικου τύπου αμυγδαλωτά με αμυγδαλόπαστα?
Γαι τα σοκολατοειδή του Lateau συμφωνούμε.Για τις τάρτες δεν έχω άποψη.Πολύ καλά είναι και τα μικρά αλμυρά(μπατόν σαλέ) που φτιάχνει.΄Οτι πρέπει για ποτό.

Τα αμυγδαλωτά που ψάχνεις πρέπει να τα έχει το Μητροπολιτικόν στην Βουλής.Είναι φημισμένο για αυτά..Δεν ξέρω όμως τι λένε καθώς δεν μου αρέσουν.

Στο νήμα προστέθηκε το " και ζαχαροπλαστεία".Ελεύθερα λοιπόν :)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
982
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Γαι τα σοκολατοειδή του Lateau συμφωνούμε.Για τις τάρτες δεν έχω άποψη.Πολύ καλά είναι και τα μικρά αλμυρά(μπατόν σαλέ) που φτιάχνει.΄Οτι πρέπει για ποτό.

Τα αμυγδαλωτά που ψάχνεις πρέπει να τα έχει το Μητροπολιτικόν στην Βουλής.Είναι φημισμένο για αυτά..Δεν ξέρω όμως τι λένε καθώς δεν μου αρέσουν.

Στο νήμα προστέθηκε το " και ζαχαροπλαστεία".Ελεύθερα λοιπόν :)
Στο Desire, Δημοκρίτου 6 Κολωνάκι χαμηλά, τούρτα Saint Honore!
Le Greque, Μητροπόλεως Σύνταγμα, παγωτό φυστίκι!
Βάρσος, Κηφισιά, κέικ σοκολάτα, στην τουρτιέρα δίπλα στο ταμείο!
΄Αρτιστον, Σπυρίδωνος Τρικούπη 61, σοκολατόπιτα!
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.329
Likes
14.176
Στο Desire, Δημοκρίτου 6 Κολωνάκι χαμηλά, τούρτα Saint Honore!
Le Greque, Μητροπόλεως Σύνταγμα, παγωτό φυστίκι!
Βάρσος, Κηφισιά, κέικ σοκολάτα, στην τουρτιέρα δίπλα στο ταμείο!
΄Αρτιστον, Σπυρίδωνος Τρικούπη 61, σοκολατόπιτα!
Πραγματικά πολύ καλό το Saint Honore του Desire.Και το προφιτερόλ του αξίζει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.633
Εχει κανεις αποψη για Παυλοβα απο το Μαρεγκα Απο Σπιτι της Σκουφα η του Χαλανδριου? Ειναι χαρμα οφθαλμων αλλα με ενδιαφερει γνωμη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα στο Wabi Sabi, ασιατικό στην Κάνιγγος. Εξαιρετικό value for money, πχ η πάπια με πορτοκάλι (πολύ σωστά μαγειρεμένη) είχε 11€, το σούσι αρκετά καλό, ο χώρος πολύ ωραίος εκεί που δεν το περιμένεις ανάμεσα σε τίμια πατσατζίδικα και σουβλατζίδικα, θα ξαναπάμε σύντομα, πολύ οικονομικό και για τέτοια τιμή η ποιότητα είναι εντελώς αναπάντεχη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.633
Πήγα στο Wabi Sabi, ασιατικό στην Κάνιγγος. Εξαιρετικό value for money, πχ η πάπια με πορτοκάλι (πολύ σωστά μαγειρεμένη) είχε 11€, το σούσι αρκετά καλό, ο χώρος πολύ ωραίος εκεί που δεν το περιμένεις ανάμεσα σε τίμια πατσατζίδικα και σουβλατζίδικα, θα ξαναπάμε σύντομα, πολύ οικονομικό και για τέτοια τιμή η ποιότητα είναι εντελώς αναπάντεχη.
Εχω κανει ακομη και παιδικο παρτι σ αυτο. Ρισπεκτ στην ιδιοκτητρια που βγαλαμε το μενου για 15 ατομα με τροπο που ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι, χορτατοι, θα δοκιμασουν πολλα και δεν θα πληρωσω μια περιουσια με δικες της υποδειξεις. Ο,τι και να πω ειναι λιγα.
Η σουπα Ραμεν τους ειναι απιστευτη, σε 3 παραλλαγες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom