Εστιατόρια και μπαράκια στη Θεσσαλονίκη

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Για δωστε μερικα ανανεωμενα 2021 τιπς για ποτο, φαγητο κτλ!!
Οπως είπε και η Εύα, αν μας πεις περιπου τι σου αρεσει σε στυλ και γευσεις, θα σου προτείνουμε πιο συγκεκριμένα, μην σου πούμε κανένα κουτούκι και εσύ θες να πας στο εστιατόριο του Μακεδονία Παλλάς, ή το αντίθετο...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
1) Το ελληνικό εκτός απο το καλό φαγητό (έχω φάει και καλύτερα, αλλά είναι καλό) έχει και ωραία διακόσμηση!
2) Brizola Για κρέας, πολύ καλό φαγητό και μου άρεσε πολύ και η διακόσμηση!
3) Τοίχο Τοίχο στα κάστρα, λίγο πιο alternative κατάσταση είναι απο κόσμο και δίπλα έχει ένα καινούργιο που δεν έχω πάει ακόμα αλλά νομίζω έχει ψαρικά.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγω θα πω μερικά μέρη για ποτό αν κ δεν μας έδωσε περισσότερες πληροφορίες για στυλ κλπ.
Κοντά στην πλατεία εμπορίου το
Chilai, αν θέλεις θέα θάλασσα Ciel δίπλα στον όμιλο Les Zazous πριν τα ανάκτορα και Boheme πηγαίνοντας προς Περαία-μαγαζάρα αλλά κόσμος με υφάκι κ τουπέ (το χουμε αυτό αρκετά στη Σαλονίκη)
Αν προτιμάς μπυραρίες κ πιο κάζουαλ στέκια έχει επίσης πολλά κ τα καλύτερα στις γειτονιές κ όχι στο κέντρο
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν ειμαι πλεον κατοικος Θεσσαλονικης και ισως να εχω μεινει στα παλια, αλλα αν η Νεα Φωλια ειναι ανοιχτη, θα προτεινα μια επισκεψη για φαγηταρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
θέλεις θέα θάλασσα Ciel δίπλα στον όμιλο Les Zazous πριν τα ανάκτορα και Boheme πηγαίνοντας προς Περαία-μαγαζάρα αλλά κόσμος με υφάκι κ τουπέ (το χουμε αυτό αρκετά στη Σαλονίκη)
Και λίγα λες...............
sdfsfs.jpg


Αν προτιμάς μπυραρίες κ πιο κάζουαλ στέκια έχει επίσης πολλά κ τα καλύτερα στις γειτονιές κ όχι στο κέντρο
Μία πολύ καλή μπυραρία είναι η Beer Fabrica στις Συκιές! Έχει πολύ καλή ποικιλία ελληνικών ζυθοποιειων!
Φυσικά το αγαπημένο μου Dubliner, μία από τις καλύτερες Ιρλανδικές παμπ εκτός Ιρλανδίας. Ειδικά αν τη συγκρίνω με κάτι ιμιτασιον που έχω δει εκτός Ελλάδας και η τελευταία ήταν στο Μιλάνο... :bash:
Επισης το The old Fisherman πάλι στα λαδαδικα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν ειμαι πλεον κατοικος Θεσσαλονικης και ισως να εχω μεινει στα παλια, αλλα αν η Νεα Φωλια ειναι ανοιχτη, θα προτεινα μια επισκεψη για φαγηταρες.
Αυτο δεν το ξέρω καν αλλά το έψαξα και βλέπω ότι υπάρχει και έχει καλές κριτικές! Θα το δοκιμάσω, μου αρέσει το λουκ του :)
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
529
Likes
2.279
Δεν σας εγραψα προτιμησεις γιατι δεν εχω! Αναλογα τη διαθεση, παω παντου.
Ειστε ολοι φοβεροι, μελεταω κ κραταω σημειωσεις.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Εδώ και καιρό το μαγαζί έχει κλείσει. Εμαθα ότι το έχει πάρει η ομάδα του Γλυκάνισου - Marea Sea Spirit και το ετοιμάζουν για κρεατάδικο.
Προτείνω όμως να πας στο L'albero de la vita με ωραίο εστιατορικό χώρο εσωτερικά αλλά κυρίως πίσω στην όμορφη αυλή,κατάλογος συμμαζεμένος,κρέατα. Το φαγητό είναι από αξιοπρεπέστατο έως πολύ καλό.
αν η Νεα Φωλια ειναι ανοιχτη, θα προτεινα μια επισκεψη για φαγηταρες.
Αν το επισκεφθείς σήμερα οι παλιές καλές σου αναμνήσεις δεν θα επαληθευθούν. Πρόσφατα πήγα και με λύπη διαπίστωσα ότι αφαίρεσαν το υπέροχο μωσαϊκό στο πάτωμα και το αντικατέστησαν με ένα πλακάκι νεοταβέρνας,ο δε κατάλογος χιλιοπαιγμένος.Δεν το προτείνω.
Αλλες προτάσεις
Οδύσσεια,συμπαθητικό εναλλακτικό μεζεδοπωλείο,με βαρέλι την Κερκυραϊκή Ζυθοποιία και την Χάρμα από Χανιά και κάμποσα μπουκάλια από μικροζυθοποιίες.
Κάνουλα,πολύ καλό φαγητό με πιάτα που έχουν πολίτικες επιρροές και δεν τα βρίσκεις εύκολα (χουνκιαρ μπεγεντί,γιαουρτλού,λαχμαντζούν,συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια,άγριο ρύζι,μαραθόπιτα, μελωμένη φέτα,,σαλάτα υγείας,κοτόπουλο Αρχέστρατος)
Νάμα,εναλλακτικό εστιατόριο με σοβαρή δημιουργική κουζίνα, Κατάλογος μικρός, με πρωτότυπα πιάτα (τσιζκεικ με χώμα ελιάς-κάπαρη-κρέμα φέτας-μαρμελάδα ντομάτας,μύδια με αμπελόφυλλο,χταπόδι με κρέμα μελιτζάνας,λαβράκι με κρέμα σκόρδου-λεντινούλες-γλυκό κρασί,γαρίδες με κρέμα τραχανά και αποξηραμένα βασιλομανίταρα,μπακαλιάρος με ρυζότο λεμονιού)
Δέκα Τραπέζια,μεζεδοπωλείο με μικρό κατάλογο με περίπου 20 πιάτα, όλα σε μέγεθος μεζέ και όχι μερίδας, έχει επιλογές για ψάρι και κρέας.
Κρόνος,αξιοπρεπής οικογενειακή ταβέρνα με ιστορία.Κλασσική κουζίνα,γύρος καλός,σουτζουκάκια πολύ νόστιμα,εξαιρετικοί λαχανοντολμάδες και αν σ'αρέσει η ρετσίνα τα βαρέλια της είναι δίπλα από τα τραπέζια.Φοβερή διακόσμηση εσωτερικά με πάρα πολλά αντικείμενα του προηγούμενου αιώνα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
@Dr Snoopy βγαίνετε πολύ για φαγητό!! Δεν έχω ιδέα που είναι όλα αυτά τα μέρη που γράφετε αλλά θα τα έχω υπόψη .
Να συμπληρώσω το Μασάγια (συριακό) που είχαμε πάει αρχές καλοκαιριού με πολλά παιδιά εδώ από το τραβελστόρις και φάγαμε , ήπιαμε και τα περάσαμε σούπερ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εδώ και καιρό το μαγαζί έχει κλείσει. Εμαθα ότι το έχει πάρει η ομάδα του Γλυκάνισου - Marea Sea Spirit και το ετοιμάζουν για κρεατάδικο.
Ειχα παει το Γενάρη του '20. Μετά ήρθε το χάος...Δεν ξέρω αν έκλεισε ή το ανακαινιζουν ή ποιος το έχει και δεν το έχει ή αν άλλαξε όνομα. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το τελευταίο δίμηνο έστειλα εκεί δύο φορές εμπορεύματα που ήταν εξοπλισμός κουζίνας.

Από όλα τα υπόλοιπα που γράφεις ξέρω το Κρόνο που δεν έχω πάει ποτέ όμως. Έτυχε κάποια στιγμή να προσέξω το εσωτερικό που μου έκανε εντύπωση. Θα τα κρατήσω στα υπ όψιν όμως :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.940
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@Dr Snoopy βγαίνετε πολύ για φαγητό!! Δεν έχω ιδέα που είναι όλα αυτά τα μέρη που γράφετε αλλά θα τα έχω υπόψη .
Μα το Δία, όχι απλά δεν εχω πάει, δε τα χω ακούσει καν, αν εξαιρέσεις το Κρόνο βέβαια που είναι διαχρονική αξία.
Καταπληκτικό ποστ @Dr Snoopy
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom