Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.805
Ενδεχομένως να μην σου πάει γενικά η Λιβανέζικη κουζίνα.Μπορεί και αυτό να μην σου αρέσει αλλά να ξέρεις επειδή έχω ζήσει 5 χρόνια στο λίβανο ότι είναι πραγματικά όπως οι ταβέρνες εκεί. Να φανταστείς παραμονή Χριστουγέννων που θέλαμε να πάμε ήταν κλειστό για τόν κόσμο γιατί ανελάμβανε μόνο παραγγελίες για τα σπίτια. ( οι Λιβανέζοι συνηθίζουν να κάνουν σπίτι τους μεγάλα ρεβεγιόν την παραμονή των Χριστουγέννων και παραγγέλνουν τα φαγητά τους από εκεί.Πελατεία του όλη η λιβανέζικη πρεσβεία. Αυτοί σίγουρα κάτι θα ξέρουν...)
Mπα δε νομίζω ότι δεν μου πάει η γεύση γιατί στο εξωτερικό (Αίγυπτοε, Μαρόκο, Τυνησία) που δοκίμασα τα δικά τους πιάτα ξετρελάθηκα.... έκτοτε όμως στην Αθήνα τίποτα! Γι' αυτό θα δοκιμάσω και το beirut! Ε τι στο καλό πρεσβεία είναι αυτή....:)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Ενα εστιατόριο το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα ειναι το "Μόλυβος Εθνικ"
στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Στο κέντρο της πόλης μας δημιουργήσαμε ένα πανέμορφο Εστιατόριο με σκοπό να σας προσφέρουμε μοναδικά επιλεγμένα πιάτα. Θα απολαύσετε το γεύμα σας σε ένα ατμοσφαιρικό μαγαζί με Ethnic αποχρώσεις και με θεατρικό φωτισμό και με ιδιαίτερη επιλεγμένη μουσική. Υπάρχουν 2 αίθουσες για φαγητό και 2 αίθουσες για ποτό. Η διακόσμηση μας είναι επηρεασμένη από το Μαρόκο όπου επικρατεί το ξύλο, η πέτρα και τα ξύλινα δάπεδα με …ξύλο
Περισσότερες πληροφορίες στο εξισου πολύ καλό σάιτ τους:
http://www.molyvos-ethnic.gr/

Το συστήνει και Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
Best Restaurants Hotels in Greece - Επιλεγμένες Επιχειρήσεις - Ν. Θεσσαλονίκης - Κεν. Θεσσαλονίκη - Εστιατόρια
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
για μεξικανικη κουζινα εγω θα αναφερω την "mexicana" που ειναι στην καποδιστριου 1 παραλια ν.κρηνης και καλο θα κανετε να κανετε κρατηση γιατι αξιζει να κατσετε στο ισογειο το οποιο φωτιζεται μονο με κερια και εχει εκπληκτικη ατμοσφαιρα!διαφερει απο το mexican kai apo habanera στο φαγητο.εχει και πολυ καλες μαργαριτες!

για τους λατρεις της μπυρας θα αναφερω το γνωστο bear academy στην αρετσου,θα σας παρει αρκετη ωρα να επιλεξετε το ειδος μπυρας που θελετε και συνοδευεαι με φαγητο "η πιατελες αλλαντικων -τυριων και λουκανικων!

για τους λατρεις της κρεπας εχω να προτεινω το must: christa's ,λορδου βυρωνος 3-διαγωνιος απιστευτη ατμοσφαιρα και γευσεις !θυμιζει γαλλικο bistro.
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
δυστυχώς δεν εχω παει στο beirut
αλλά το καλυτερο αιγυπτιακο φαγητό ( φαλάφελ , κουμπεμπα , μολοχεια , ταμπουλε , ταχινα , χουμους , κεμπαμπ , συκωτάκια , φούλια , φαλαφελ με παστουρμα κλπ κλπ ) ειναι στο συλλογο αιγυπτιωτων ελληνων
3ης σεπτεμβριου 56 , αναμεσα σε βικτωρια και ομονοια στον πρωτο όροφο -- εγω πηγαινω εκει τακτικα για φαι με φιλους & τους γονεις μου ( ο μπαμπας μου ειναι απο την αλεξάνδρεια)
ειναι ανοιχτο τα βραδια και την κυριακη το μεσημερι ( οπου γινεται χαμος οποτε καλυτερα να κλεισετε τραπεζι) για το σαββατο δεν ειμαι σιγουρη ποτε ειναι ανοιχτα..
το τηλ ειναι το 2108213038 , ζητηστε να μιλησετε με τον Ρεντα για να κανετε κράτηση..
δεν ειναι εστιατοριο , αλλα η παλιομοδίτικη σάλα του συλλογου ( οπου ενιοτε μπορει να μιλαει κανενας πρόεδρος και να κανει ανακοινώσεις) αλλα το φαγητό ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ , στην κουζινα εχουν αιγυπτιους μαγειρους
σας φερνουν ενα χαρτι οπου σημειωνετε με στυλο τι θελετε να φατε..
το μοναδικο πραγμα που δεν μου αρεσει ειναι οι πατατοκροκετες ( το οποιο ουτως ΄η αλλως δεν ειναι αιγυπτιακο)
χτες πηγαμε 9 ατομα και δωσαμε 126 ευρώ , φαγαμε και ηπιαμε του σκασμου
μπορειτε να πιειτε εμφιαλωμενο χυμο μανγκο ή γκουαβα ( πολυ ωραιοι!) ή μπύρα ή κρασι..
καλη όρεξη! bil hana wa sifa!!
( και μην το κανετε βουκινο! και μετα δεν βρισκω τραπέζι!;)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
αντιγράφω απο αθηνόραμα..
Το «Apadana» είναι κρυμμένο σε μια στοά δίπλα στο ξενοδοχείο «Acropol», στην Ομόνοια (Πειραιώς 1, 2103223122), και είναι «αδερφάκι» του «Αναχίτα» στο Χαλάνδρι. Ως χώρος πολλά δεν λέει. Αλλά ό,τι λέει το λέει σε αυθεντικά περσικά, τόσο στο ντεκόρ όσο και στις γεύσεις. Εγώ δοκίμασα ναζ χατούν (? 3), γιαούρτι με ψιλοκομμένη ψητή μελιτζάνα και αρκετούτσικο σκόρδο, σιρίν πολό (? 6,50), ένα ελαφρύ, νοστιμότατο ρύζι με κοτόπουλο, φλούδα πορτοκαλιού και αμύγδαλο, και κεμπάπ τεντζέ (? 8) - με αρνί. Αν είστε του πειραματισμού, αφήστε την μπίρα ή το κρασί για χάρη του ντουκ, το οποίο είναι ένα μη αλκοολούχο ποτό με γιαούρτι, σόδα, δυόσμο και λίγο αλάτι. Για να μπείτε στο κλίμα...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
δυστυχώς δεν εχω παει στο beirut
αλλά το καλυτερο αιγυπτιακο φαγητό ( φαλάφελ , κουμπεμπα , μολοχεια , ταμπουλε , ταχινα , χουμους , κεμπαμπ , συκωτάκια , φούλια , φαλαφελ με παστουρμα κλπ κλπ ) ειναι στο συλλογο αιγυπτιωτων ελληνων
3ης σεπτεμβριου 56 , αναμεσα σε βικτωρια και ομονοια στον πρωτο όροφο -- εγω πηγαινω εκει τακτικα για φαι με φιλους & τους γονεις μου ( ο μπαμπας μου ειναι απο την αλεξάνδρεια)
ειναι ανοιχτο τα βραδια και την κυριακη το μεσημερι ( οπου γινεται χαμος οποτε καλυτερα να κλεισετε τραπεζι) για το σαββατο δεν ειμαι σιγουρη ποτε ειναι ανοιχτα..
το τηλ ειναι το 2108213038 , ζητηστε να μιλησετε με τον Ρεντα για να κανετε κράτηση..
δεν ειναι εστιατοριο , αλλα η παλιομοδίτικη σάλα του συλλογου ( οπου ενιοτε μπορει να μιλαει κανενας πρόεδρος και να κανει ανακοινώσεις) αλλα το φαγητό ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ , στην κουζινα εχουν αιγυπτιους μαγειρους
σας φερνουν ενα χαρτι οπου σημειωνετε με στυλο τι θελετε να φατε..
το μοναδικο πραγμα που δεν μου αρεσει ειναι οι πατατοκροκετες ( το οποιο ουτως ΄η αλλως δεν ειναι αιγυπτιακο)
χτες πηγαμε 9 ατομα και δωσαμε 126 ευρώ , φαγαμε και ηπιαμε του σκασμου
μπορειτε να πιειτε εμφιαλωμενο χυμο μανγκο ή γκουαβα ( πολυ ωραιοι!) ή μπύρα ή κρασι..
καλη όρεξη! bil hana wa sifa!!
( και μην το κανετε βουκινο! και μετα δεν βρισκω τραπέζι!;)
χαχαχα!!εκει κανω αραβικα!!βλεπω στην σαλα ολο μεγαλες ηλικιες(πολυ μεγαλες!!!) και δεν το χα σκεφτει να κατσω να φαω!μονο κανεναν καφε παιρνω!τωρα που το λες βεβαια, πρεπει να το τιμησω μια μερα!!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Εγω θα προτεινω το Ινδονησιακο Ματαχαρι στη Θεσσαλονικη, διπλα σχεδον στον κιν/φο Βακουρα. Μικρο, εθνικ, με απιστευτο σερβις και τιμες. Δοκιμαστε οπωσδηποτε Κοτοπουλο με σαλτσα Μπαλι και Λουμπια (σαν σπριγκ ρολλς).
Στην Αθηνα μου αρεσει το Διπορτο (Λ. Αλεξανδρας 31) με πολωνικη κουζινα. Απιστευτες οι Πιρογες, αλλα και τα ψητα μηλα στο τελος!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Εξαιρετικό θέμα!

Προσωπικά, πηγαίνω πολύ συχνά για φαγητό σε ξένες κουζίνες!

Παρακάτω αναφέρω μερικά από αυτά στη Θεσσαλονίκη :

Bennigans: Ιρλανδέζικη κουζίνα με burgers, θαλασσινά, κοτόπουλα και μπύρες! Μπορείς επίσης να πας μόνο για καφέ ή ποτό. Η θέα από το μαγαζί (κυρίως από το τεράστιο μπαλκόνι του) είναι μαγευτική και βλέπεις όλη τη Θεσσαλονίκη. Περιοχή ΙΚΕΑ - δρόμος προς αεροδρόμιο. Σε έναν χώρο που έχει και άλλα εμπορικά μαγαζιά. (απέναντι από ΙΚΕΑ βασικά...)

Ruby Tuesday: Αμερικάνικο στυλ με burgers, σαλάτες, μπύρες, ποτά, καφέ, κ.τ.λ. Περιοχή στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, στην Αγίας Σοφίας (κοντά στην παραλία...)

Fridays: Σαν τα προηγούμενα, με πολύ μεγάλες μερίδες, burgers, σαλάτες, κοκτέιλς, ποτά, κ.τ.λ. Περιοχή: Αριστοτέλους και το δεύτερο στο εμπορικό κέντρο Cosmos.

Habanera: Κουβανέζικη κουζίνα με απίστευτες νοστιμιές και μερίδες. Ένας πολύ όμορφος χώρος, όπου μπορείς να πας είτε για φαγητό είτε για ποτάκι! Το προτείνω ανεπιφύλακτα! Περιοχή: Πασειδώνιο (συγκεκριμένα, Γ. Παπανδρέου 29)

Applebees: burgers, σαλάτες, κοκτέιλς κ.τ.λ. Περιοχή: Νέα Παραλία Θεσσαλόνικης

Mexican: Μεξικάνικη κουζίνα με απίστευα πιάτα και λιχουδιές! Περιοχή: Εθνικής Αμύνης (κάτω από την Τσιμισκή) και το δεύτερο στην Καλαμαριά, στην αρχή της παραλίας της Αρετσού.

Beijing: Κινέζικο εστιατόριο(έχει και άλλα κινέζικα η πόλη βασικά). Όταν μπεις μέσα θα νιώσεις ότι βρίσκεσαι στο .. Πεκίνο! Πολύ ωραίο φαγητό και πολύ προσιτές τιμές. Στη Σοφούλη, αριθμό 65. (προς Καλαμαριά)


Αυτά μου ήρθαν προς το παρόν στο μυαλό!
Θα ήταν πολύ καλό (και για μένα προσωπικά, μιας και δηλώνω κηνυγός "διεθνών κουζίνων") να αναφερθούν και από άλλα μέλη του TravelStories και άλλα μαγαζιά και μέρη στη Θεσσαλονίκη με διεθνή κουζίνα!

:clap: :D :clap: :D

φίνα 1 μαρτίου είμαι Σαλονίκη
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
oυτε που το ηξερα οτι διπλα στο βακουρα εχει ανοιξει ινδονησιακο,μαλλον θα ειναι σχετικα προσφατο ,ε?γιατι εγω εκει διπλα θυμομουν οτι ειχε ενα ουζερι!ωραια μαθαινουμε καινουργια μαγαζια!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
oυτε που το ηξερα οτι διπλα στο βακουρα εχει ανοιξει ινδονησιακο,μαλλον θα ειναι σχετικα προσφατο ,ε?γιατι εγω εκει διπλα θυμομουν οτι ειχε ενα ουζερι!ωραια μαθαινουμε καινουργια μαγαζια!
Δεν ειναι προσφατο, εχει χρονια, τουλαχιστον 3-4 δηλαδη. Βρηκα το ακολουθο:
http://www.enjoy.gr/fun/mata_harry/2653.html

Εκει κοντα, στο ιδιο στενο, αλλα χωμενο σε εναν παραδρομο-αδιεξοδο ειναι και ενα ινδικο. Οποιος εχει ορεξη για καυτερα ας το αναζητησει ;)

awww.bistro.gr_images_gallery_restaurants_na.gif

Nargis
Καπετάν Πατρίκη 18
Κέντρο
Θεσσαλονίκη
Τηλέφωνα: 2310.228502
Κουζίνες: Ινδική


awww.bistro.gr_images_gallery_restaurants_na.gif

Nargis II
Θάλητος 29
Ποσειδώνιο 54646
Θεσσαλονίκη
Τηλέφωνα: 2310.410401
Κουζίνες: Ινδική
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
το taj mahal ομως ,αν εννοεις το μεγαλο γωνιακο ,εχει κλεισει εδω και καιρο.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
το taj mahal ομως ,αν εννοεις το μεγαλο γωνιακο ,εχει κλεισει εδω και καιρο.
Δεν το ηξερα το Ταζ Μαχαλ, απλα ηταν μαζι με τα αλλα στην ιστοσελιδα που βρηκα (το εσβησα τωρα). Εγω εννοουσα το Ναργκις, κοντα στο Ινδονησιακο Ματαχαρι. Ειναι πολυ χωμενο αυτο του κεντρου, δεν φαινεται απο τον δρομο. Εμενα δεν μου αρεσε το φαγητο (απο διακοσμηση ειναι σουπερ), γιατι δεν τρωω καυτερα. Ομως οι υπολοιποι της παρεας ενθουσιαστηκαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom