Εστιατόρια με Διεθνή κουζίνα

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.354
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Fenia το link που εβαλες λεει οτι το μαγαζι εχει κλεισει! Αγγλικη κουζινα εννοω κατι πλευρα με μπαρμπεκιου σως φιλετα με σως παλι και αλλα παρομοια.Δεν ειναι αγγλικα πιατα αυτα;

Στην Τσεχια μου ειχε αρεσει παπια με σαλαμι και τα κνουντλ τα βραστα ψωμακια.
Πωπω, μόλις συνειδητοποίησα ότι έχω πολύ καιρό να πατήσω προς Βορρά! Έχει και μια τσέχικη μπυραρία στα Βαλαωρίτου αλλά δε ξέρω αν έχει μεζεδάκια. Πάντως δεν εκπλήσσομαι που έκλεισε το τσέχικο, ήταν πολυ κάτω του μετρίου, μη πω χειρότερα.



Btw βρε Αθηναίοι πολίτες, από αιθιοπικά τί παίζει στην Αθήνα, που να είναι ανοιχτό;
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Εχει κανεις γνωμη για το Κεμπαμπτζιδικο Αριστος στο Παλαιο Φαληρο?

Εχω πάει στο αντίστοιχο της Γλυφάδας. Αν και δεν είμαι του κεμπάπ, από σχόλια των υπολοίπων, είναι πολύ καλό. Δοκίμασα το σουβλάκι (σις; ) κοτόπουλο και ήταν ωραία μαριναρισμένο.
Οι μερίδες μεγάλες γι' αυτό τις έχει και σε μισή μερίδα.
Γενικά μαζεύει πολύ κόσμο αλλά βρίσκεις τραπέζι γιατί έχει πολύ χώρο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.928
Ευχαριστω πολυ!! Πηγα στου Π.Φαληρου τελικα... Για οσους δεν μπορουν την αρνιλα (οπως εγω) ειναι ιδανικα. Πολυ ζουμερα κρεατα, καλομαγειρεμενα ολα, το γιαουρτλου πολυ ωραιο (δεν σου βγαζει σκετη γιαουρτιλα οπως συχνα συμβαινει), μεγαλες μεριδες και καλες τιμες!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Αφού μου είχε κινήσει την περιέργεια ο @hydronetta που είχε αναφερθεί στη Folia το μικρό αφγανικό μαγαζάκι που έχει ανοίξει στα Εξάρχεια, πέρασα χτες βράδυ απ΄έξω κι ως γνωστή κοιλιόδουλη δε μπόρεσα να αντισταθώ!

Το μαγαζί είναι πιο πολύ τύπου καφενείου, έχει 4 πιάτα όλα κι όλα: το κλασσικό φαλάφελ το ζητήσαμε καυτερό φυσικά, κουκού που είναι πατατοκεφτέδες, τα μαντού που είναι σαν τα μαντί με κοτόπουλο, σως γιαουρτιού και κόκκινη σάλτσα και σαλάτα ουλουβιέ (βραστή πατάτα, κοτόπουλο, μαγιονέζα και τουρσί). Τα τελευταία 2 μου θύμισαν ρώσσικη κουζίνα, το ανέφερα στο συνδαιτυμόνα μου -κακώς πολύ κακώς- κι έτσι το φαγητό μου συνοδεύτηκε από μάθημα ιστορίας για την εισβολή της σοβιετικής ένωσης στο Αφγανιστάν...:D

Φαλάφελ έχω φάει και καλύτερα στα γνωστά στέκια στη Βάθης, τα μαντού πολύ ενδιαφέροντα, η σαλάτα και τα κουκού απλά νόστιμα, όμως τέτοιες προσπάθειες αξίζουν στήριξης αναμφίβολα,άμα σας βγάλει ο δρόμος το προτείνω ανεπιφύλακτα, α και ο Ρεζά ευγενέστατος!
2 άτομα δοκιμάσαμε και τα 4 πιάτα (τα φαλάφελ παίξαν x3 ) μαζί με 5 μπύρες 500ml και πληρώσαμε 24 ευρώ, αν δε σας έπεισα και τώρα...:bleh:

υ.γ αυτό που με χάλασε λίγο ήταν οτι όσο περνούσε η ώρα μαζεύονταν οι γνωστές μπουλουκοπαρέες που δεν τρώνε τίποτα και πίνουν ένα καραφάκι ρακί δια του 10 και φωνάζουν λες κι έχουν πέσει μέσα στο ρακοκάζανο...μεγαλώνω και παραξενεύω???
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αφού μου είχε κινήσει την περιέργεια ο @hydronetta που είχε αναφερθεί στη Folia το μικρό αφγανικό μαγαζάκι που έχει ανοίξει στα Εξάρχεια, πέρασα χτες βράδυ απ΄έξω κι ως γνωστή κοιλιόδουλη δε μπόρεσα να αντισταθώ!

Το μαγαζί είναι πιο πολύ τύπου καφενείου, έχει 4 πιάτα όλα κι όλα: το κλασσικό φαλάφελ το ζητήσαμε καυτερό φυσικά, κουκού που είναι πατατοκεφτέδες, τα μαντού που είναι σαν τα μαντί με κοτόπουλο, σως γιαουρτιού και κόκκινη σάλτσα και σαλάτα ουλουβιέ (βραστή πατάτα, κοτόπουλο, μαγιονέζα και τουρσί). Τα τελευταία 2 μου θύμισαν ρώσσικη κουζίνα, το ανέφερα στο συνδαιτυμόνα μου -κακώς πολύ κακώς- κι έτσι το φαγητό μου συνοδεύτηκε από μάθημα ιστορίας για την εισβολή της σοβιετικής ένωσης στο Αφγανιστάν...:D

Φαλάφελ έχω φάει και καλύτερα στα γνωστά στέκια στη Βάθης, τα μαντού πολύ ενδιαφέροντα, η σαλάτα και τα κουκού απλά νόστιμα, όμως τέτοιες προσπάθειες αξίζουν στήριξης αναμφίβολα,άμα σας βγάλει ο δρόμος το προτείνω ανεπιφύλακτα, α και ο Ρεζά ευγενέστατος!
2 άτομα δοκιμάσαμε και τα 4 πιάτα (τα φαλάφελ παίξαν x3 ) μαζί με 5 μπύρες 500ml και πληρώσαμε 24 ευρώ, αν δε σας έπεισα και τώρα...:bleh:

υ.γ αυτό που με χάλασε λίγο ήταν οτι όσο περνούσε η ώρα μαζεύονταν οι γνωστές μπουλουκοπαρέες που δεν τρώνε τίποτα και πίνουν ένα καραφάκι ρακί δια του 10 και φωνάζουν λες κι έχουν πέσει μέσα στο ρακοκάζανο...μεγαλώνω και παραξενεύω???
Και εμείς που επισκεφθήκαμε τη Folia φύγαμε με τις ίδιες ακριβώς εντυπώσεις για το φαΐ και για τις τιμές (αυτά τα 4 πιάτα + καραφάκι ρακί = 13 ευρώ!) και με τις ίδιες σκέψεις για τη στήριξη τέτοιων προσπαθειών. Ιδιοκτήτης και σερβιτόρος ήταν όντως απροσποίητα ευγενικοί και ευτυχώς έλειπαν οι μπουλουκοπαρέες :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καθώς το θέμα έχει να κινηθεί πολύ καιρό...

Ανακοινώθηκαν οι αξιολογήσεις Michelin για το 2015

http://www.athinorama.gr/restaurants/article.aspx?id=2505397

Προσωπική γνώμη για κάποιο από αυτά έχει κανείς πρόσφατα;

(Ελεύθερα,σας διαβεβαιώ ότι το ΣΔΟΕ δεν κρατά ακόμη λίστα από επισκέψεις σε εστιατόρια:) )
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Θα αναφερθώ σε αυτά που πήραν το bib gourmand δηλαδή στο Αθηρι και στο Οικείο. Το όνομα του Αλεξάνδρου Καρδαση τα λέει όλα ... Το Αθηρι ειναι σαφώς ενα εστιατόριο με υψηλό επίπεδο και τιμές όχι απαγορευτικές . Ελληνικές γεύσεις with a twist .
Το Οικείο απο την αλλη πλευρά ειναι μια σταθερή αξία στο Κολωνάκι . Απλές γεύσεις , ελληνική κουζίνα , όμορφο ντεκόρ.
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Καθώς το θέμα έχει να κινηθεί πολύ καιρό...

Ανακοινώθηκαν οι αξιολογήσεις Michelin για το 2015

http://www.athinorama.gr/restaurants/article.aspx?id=2505397

Προσωπική γνώμη για κάποιο από αυτά έχει κανείς πρόσφατα;

(Ελεύθερα,σας διαβεβαιώ ότι το ΣΔΟΕ δεν κρατά ακόμη λίστα από επισκέψεις σε εστιατόρια:) )
Αν και παει πανω απο χρονος απο την επισκεψη μου στο Botrini's και ισως εχουν αλλαξει πολλα,τοτε με ενα νορμαλ ποσο,γυρω στα 40 ευρω,ειχες την δυνατοτητα να γευθεις ενα υπεροχο δημιουργικο μενου,συνοδεια κρασιου..
Σπονδη,Funky Gourmet ειναι σταθερες αξιες,αλλα ανεβαινεις γυρω στα 100 το ατομο,για ενα νορμαλ δειπνο..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Θα αναφερθώ σε αυτά που πήραν το bib gourmand δηλαδή στο Αθηρι και στο Οικείο. Το όνομα του Αλεξάνδρου Καρδαση τα λέει όλα ... Το Αθηρι ειναι σαφώς ενα εστιατόριο με υψηλό επίπεδο και τιμές όχι απαγορευτικές . Ελληνικές γεύσεις with a twist .
Το Οικείο απο την αλλη πλευρά ειναι μια σταθερή αξία στο Κολωνάκι . Απλές γεύσεις , ελληνική κουζίνα , όμορφο ντεκόρ.
Το Οικείο δεν το ήξερα καν,και στο Αθήρι όλο κάτι γίνεται και αναβάλλεται η επίσκεψη.Αφού το λες θα το βάλω σε προτεραιότητα.
Στην άλλη κατηγορία έχω παλιές επισκέψεις σε Σπονδή και Βαρούλκο.Για αυτό ρώτησα αν έχει κάποιος γνώμη πρόσφατα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.928
Εχω τιμησει τη Σπονδη προ κρισης, ωστοσο πιστευω οτι παραμενει κορυφαιο ετιατοριο, τη Hytra πολυ καλο επισης και το Αθηρι το οποιο ομως ενω την πρωτη φορα με ενθουσιασε τις επομενες μου φανηκε οτι εχει χασει κατι απο την ποιοτητα και την πρωτοτυπια του. Θελω να παω στο Funky που ειναι και αναμεσα στα κορυφαια παγκοσμιως αλλα πολυ φαρμακειο οι τιμες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom