Εστιατόρια με... Ελληνική κουζίνα

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
και συνεχιζω με λατρεμενα εξαρχεια!!!:clap::clap::clap:

-το φασολι!!!!(Εμμ. Μπενάκη & Κωλέττη Εξάρχεια
και Ναυαρίνου & Ιπποκράτους, τηλ.: 210 3603626.)
το μαγαζι αυτο σημαδεψε την τελευταια μου χρονια στην σχολη!!
τρελα φαγοποτια σε ακομη πιο τρελες(με την καλη εννοια)τιμες!!
ωραιο και νεανικο περιβαλλον,απεριττη διακοσμηση, μεγαλος καταλογος
που περιλαμβανει τοσο μαγειρευτα οσο και της ωρας!!και φυσικα μπαινοντας, μην παραλειψετε να ριξετε μια ματια στα πιατα ημερας!!!
το ατομο 15 ευρω περιπου!

-barbara's food company (Εμμανουήλ Μπενάκη 63-65, Εξάρχεια)
μια απο τα ιδια και αυτο!!ωραιο στεκι, χαλαρο περιβαλλον και πληθος μαγειρευτων φαγητων!!
τα φωτακια κατα μηκος της τζαμαριας πολυ μου αρεσουν!!
τιμη περι τα 15 ευρω το ατομο!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
φανταστικά ψαρικά , πετροσωλήνες , γαριδες και διαφοροι φανταστικοι μεζέδες και μετά γλυκά απο το διπλανο πολίτικο ζαχαροπλαστειο -- λιγο μακριά αλλα αξιομνημόνευτη!
καντε κρατηση πριν πάτε!

Η ΣΤΡΟΦΗ Λ. Ειρήνης 33, Πέραμα, 2104416456. Ανοιχτά καθημερινά, από 10 π.μ. έως 1 π.μ. Παρ., Σάβ. βράδυ & Κυρ. μεσημ. ζωντανή μουσική. Τιμή: ? 25-30.
η στροφη!!!καλα, σουπερ φαγητο!!εχω να παω καιρο γμτ!!ειμαι απαραδεκτη!και για εμενα δεν ειναι καθολου μακρια!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αααα!!δεν εχω ακουσει τιποτα ακομη για αυτο!!
μεχρι να εχουμε την ανταποκριση σου, γραφω για την γιορτη του μπαξεβανη στο χαιδαρι
(Γιορτή Μπαξεβάνη, Πολυχώρος γεύσεων, εστιατόριο, καφέ-μπαρ)
ελληνικη κουζινα στα καλυτερα της!!μεριδες αξιοπρεπεστατες και γευστικοτατες!!η πιττα στον ξυλοφουρνο ειναι το κατι αλλο!!!!!!!!το περιβαλλον πολυ προσεγμενο!το καλοκαιρακι βγαζει τα τραπεζακια εξω και ειναι πολυ ομορφα!
τιμη 30 ευρω το ατομο!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
-ραετι (Πουλίου & Αμαλιάδος 18, Αμπελόκηποι, 210-64 28 200)
η καλυτερη κρητικη κουζινα στην αθηνα στις καλυτερες τιμες!!
διπλα υπαρχει με το ιδιο ονομα και καταστημα με βιολογικα προιοντα!!
δοκιμαστε τα.......παντα!!!ειναι ολα πεντανοστιμα!!το κοτοπουλο στο φουρνο με τις
κοκκινες και πρασινες χυλοπιτες και το αρνακι φρικασε δεν θα αφησει κανεναν ασυγκινητο!!!
τιμη: 20 ευρω το ατομο!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
και συνεχιζω με λατρεμενα εξαρχεια!!!:clap::clap::clap:

-το φασολι!!!! τρελα φαγοποτια σε ακομη πιο τρελες(με την καλη εννοια)τιμες!!


-barbara's food company μια απο τα ιδια και αυτο!!ωραιο στεκι, χαλαρο περιβαλλον και πληθος μαγειρευτων φαγητων!!
Βλέπω όλοι είμαστε low budget! :clap::clap:

Κι εγώ στη σχολή σε αυτά έτρωγα, και στο πρώτο δλδ τρώω ακόμα!

Επίσης, το Ρακάκι, πλατεία Καισαριανής. Καλή κρητική κουζίνα, και Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗ ρακή. Πιο τσιμπημένο από τα παραπάνω, εννοείται!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ΤΕΛΗΣ -- τα καλύτερα μπριζολάκια της αθηνας.. ( μεριδα με 5 νοστιμοτατα ψιλοκομμενα μπριζολάκια) - καλτ εμπειρια - οταν πατε θα καταλαβετε τι εννοω..
Ευριπίδου 86, Πλ. Κουμουνδούρου, 210-32 42 775.
συμφωνώ...

respect!!! στον τέλη και στα μπριζολάκια του στη μαγευτική στην πλ. κουμουνδούρου :D

μην πάτε και ζητήσετε μενού και αηδίες... μία μερίδα μπριζολάκια και είστε οκ..! τι μερίδα δηλαδή που είναι υπερπαραγωγή.. τρελή ποσότητα κρέατος και πατάτας.. λουκούμι! :p

...και φυσικά μπορείτε να τα χτυπήσετε και σε πακέτο.. :cool:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
για κρητικό το Αλάτσι - πισω απο το χιλτον του σταυρου θεοδωράκη ( μαστ η στακα με αυγά)
την κυριακή θα παω στον πρασινο λοφο του μπαξεβάνη στον αλιμο οποτε θα εχω αναφορά..
για τον πράσινο λόφο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια (αλήθεια, νέο είναι και ακουγεται τόσο τελευταία? :roll:) ..οπότε περιμένω με ενδιαφέρον την αναφορά σου!


στο αλάτσι έχω πάει.. είναι καλό, αλλά πολύ ακριβό κατά τη γνώμη μου...

βέβαια, η τιμή δικαιολογείται, καθώς έχει πολύ προσεγμένα υλικά.. όλα έρχονται από κρήτη και, συγκεκριμένα, νομίζω ότι είναι από τους ελάχιστους παρόμοιους χώρους στην αθήνα που το σταμναγκάθι π.χ. το φέρνει συχνότατα από κρήτη και είναι εκλεκτό και φρεσκότατο!

...αλλά και πάλι θα το χαρακτήριζα ακριβό γι' αυτά που προσφέρει.. δεν ξέρω... :roll:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
για το κρασοπουλιό του κόκορα που έγραψα στην αρχή, έχω και σημερινη μου ανταπόκριση :)

παραμένει super όπως το άφησα, και φυσικά το πιάτο με το κοκοροφιλέτο με γιαουρτόμελο πάνω σε αραβική πίτα ζει και βασιλεύει (ενδεικτικά να σας πω ότι έχει 10.50 ευρώ για να καταλάβετε τι παίζει από τιμές :D)

επίσης, θυμήθηκα ένα τέλειο ορεκτικό: σαγανάκι-φέτα με σουσάμι και μέλι, μανιτάρια πλευρώτους κόλαση :bleh: (!!!), και πολλά-πολλά άλλα super πιατάκια!

στο τέλος, σου φέρνουν γλυκάκι και γλυκό κρασάκι!

(δυστυχώς, στην αθήνα δε θεωρείται δεδομένο το κέρασμα -εν αντιθέσει ας πούμε με τη θεσσαλονίκη- και λίγα μαγαζιά το κάνουν... άσε που μας έχουν πήξει στο -αμφίβολης ποιότητας- λικέρ μαστίχα και ξου όλοι.. :rolleyes:)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
προτεινω εγώ η λατινα και ο κρικι να κανουμε γαστρονομική/ γευσιγνωστική ομάδα!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
από εξάρχεια τώρα...

εγώ πήγαινα πριν χρόνια στο "τραμ" (μαυρομιχάλη 168) και ήταν εξαιρετικό μεζεδοπωλείο. δίπλα στο σινεμά και ανεβαίνεις κάτι σκαλάκια...

θυμάμαι μια σαλάτα με παντζάρι και μήλο (?), μανιταροπιτάκια και άλλα πιατάκια κόλαση, αλλά, δυστυχώς, έχω να πάω αρκετά χρόνια και δεν ξέρω αν παραμένει καλό...

σταθερή αξία στα μαγειρευτά (ενίοτε να τα τσιμπήσεις και σε πακέτο για τη δουλειά :cool:) παραμένει ο μπαρμπα-γιάννης!!!

συμπαθητικό είναι και το "salero", το οποίο δηλώνει ισπανικό, αλλά, στην ουσία, έχει πολλά ελληνικά πιάτα και υλικά στον κατάλογό του, οπότε μπορώ να το αναφέρω και στο παρόν thread... χιχι! νομίζω το έχουμε αναφέρει και στο thread με τα διεθνή. :roll:
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
προτεινω εγώ η λατινα και ο κρικι να κανουμε γαστρονομική/ γευσιγνωστική ομάδα!
κοριτσάκι είμαι καλέ! :bleh:

χαχαχα! ναι.. ναι... θα δοκιμάζουμε εστιατόρια... για το φουκαριάτικο το travelstories!!! :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom