Εστιατόρια με... Ελληνική κουζίνα

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μου έχουν λείψει οι μακαρούνες...σλουουουρπ!!!! :D
Θα το επισκεφθώ οπωσδήποτε, thanks!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Εγώ θα σας προτείνω ένα ταβερνάκι λίγο πιο μακριά....στην Κάλυμνο! :D
Είναι η ταβέρνα του Νικόλα στην Παλαιόνησο. Καταρχήν η Παλαιόνησος είναι μια εκπληκτική (!!!) παραλία με πεντακάθαρα νερά

Picasa Web Albums - Despina - Kalymnos

Picasa Web Albums - Despina - Kalymnos

Ο Νικόλας που έχει την ταβέρνα λίγο πιο μέσα από την παραλία ήταν δάσκαλος στην Αθήνα, μέχρι που τα παράτησε όλα και πήγε στην Κάλυμνο (ο τυχερός!!! )
Τα φαγητά του, κυρίως ψαρικά και θαλασσινά, ολόφρεσκα και απλά ΥΠΕΡΟΧΑ! Όσο για τις μερίδες....ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ :shock:
Απλά δείτε τις σουπιές που είχαμε παραγγείλει και θα καταλάβετε ;)

Picasa Web Albums - Despina - Kalymnos

:D:D
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι, φυσικά, περιμένουμε προτάσεις από την υπόλοιπη Ελλάδα! μην κοιτάτε που ξεκινήσαμε εμείς εδώ με τα αθηναϊκά που τα έχουμε κοντά...:cool:
 
θα βάλω, λοιπόν, σε πρώτη φάση ένα υπέροχο εστιατόριο που επισκέφθηκα πρόσφατα στον Τύρναβο... Αν βρεθείτε σε εκείνα τα μέρη μην παραλείψετε να το επισκεφθείτε.
λέγεται "Οδός Ονείρων" (Ν. Εμμανουήλ 3, 24920-26265) και είναι με διαφορά το καλύτερο μέρος για να φας στην περιοχή.. :p

Υπέροχο περιβάλλον και διακόσμηση και πεντανόστιμα πιάτα. Εμείς πήραμε σαλάτα, ένα φοβερό ορεκτικό με μανιτάρια, μπουγιουρντί και κάτι τηγανιτά πουγκάκια με τυριά μέσα, που όταν τα έφαγα μου θύμισαν τα τηγανιτά τυροπιτάκια που έφτιαχνε η γιαγιά μου και συγκινήθηκα η αλήθεια.:oops: Ήταν τόσο super, που όταν ήρθε το κυρίως μας (εγώ επέλεξα κοτόπουλο με δαμάσκηνα :bleh:) δεν μπορούσαμε να τα φάμε.. Χαχα! Μαγαζί must! και οι τιμές του νορμάλ για εστιατόριο!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
-αμμος(Ακτή Κουμουνδούρου 44, Μικρολίμανο, 2104224633)
μεζεδοπωλειο στο μικρολιμανο, απο τα πιο καινουργια, διπλα στην θαλασσα,
πολυ μοντερνα η ατμοσφαιρα, πολυ καλος ο κοσμος, διακοσμηση σουπερ(με θεμα τα κουζινικα σκευη!!), φαγητο πολυ καλο(κυριως θαλασσινα)-εγω προτεινω σαλατα νησιωτικη,μυδια αχνιστα και ριζοτο με γαριδες οπωσδηποτε!!
απο τιμες, εξαρταται απο το τι θα παρετε..συνηθως, γυρω στα 25-30 το ατομο!!
latina στα ιδια μαγαζια συχναζουμε, και εμενα μου αρεσει παααααααρα πολυ αυτο το μαγαζακι!:D
ειναι κουκλιστικο και αυτο το πιατο με τα μυδια που στα φερουν μεσα στην κατσαρολα.. ειναι τελειο, μονο που την τελευταια φορα που πηγα, πριν κανα μηνα ηταν, τους ειχαν τελειωσει τα μυδια!!:(:(
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
latina στα ιδια μαγαζια συχναζουμε, και εμενα μου αρεσει παααααααρα πολυ αυτο το μαγαζακι!:D
ειναι κουκλιστικο και αυτο το πιατο με τα μυδια που στα φερουν μεσα στην κατσαρολα.. ειναι τελειο, μονο που την τελευταια φορα που πηγα, πριν κανα μηνα ηταν, τους ειχαν τελειωσει τα μυδια!!:(:(
ειχαν τελειωσει τα μυδια??:shock::shock::shock:ατυχια!!!
δεν πειραζει, ευκαιρια να ξαναπας συντομα!!!
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
ειχαν τελειωσει τα μυδια??:shock::shock::shock:ατυχια!!!
δεν πειραζει, ευκαιρια να ξαναπας συντομα!!!
ειχαν τελειωσει και εφυγα πληρως ξενερωμενη.. αλλα το μαγαζι κερναει παντα ουζο!!:D
εννοειται οτι θα ξανα παω.. οπου μυδια και εγω!!:D
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
επισης επειδη ξετρελαθηκα με τις προτασεις σας.. λεω να τα παρω "σβαρνα".. :D

και στο αμμος δεν την ξανα παταω, θα τους παιρνω τηλ πρωτα για κρατηση στα μυδια!!!:D:D:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
επισης επειδη ξετρελαθηκα με τις προτασεις σας.. λεω να τα παρω "σβαρνα".. :D

και στο αμμος δεν την ξανα παταω, θα τους παιρνω τηλ πρωτα για κρατηση στα μυδια!!!:D:D:D
να τα παρεις σβαρνα, αλλα αφου εχεις την τρελα με τα μυδια, ξεκινα απο το avalon!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Το καλύτερο φαγητό το έχω φάει φέτος στο "Μάνη-Μάνη" με μοντέρνες παραλαγές παραδοσιακών μανιάτικων πιάτων. Πληρώσαμε για 3 πιάτα και κρασί 50Ε το άτομο
Καλοκαιράκι στο Σούνιο, επίσκεψη στο Ναό, μπανάκι στη παραλία του Ασημάκη και καταπληκτικά μπαρμπουνάκια και φάβα στον Φόρο λίγο μετά το Λαύριο γυρίζοντας προς Αθήνα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λοιπόν να αναφέρω και δυο-τρια εστιατόρια που προτιμώ στην Πάτρα,αν βρεθέιτε στην πολη μας να έχετε κανένα υπ'οψιν.....

-Ναύτικο
Ποσειδώνος 12,Ριο

-Μύθος
Τριών Ναυάρχων και Ρήγα Φεραίου

-Ηome
Tριών Ναυάρχων

-και για όσους προτιμόύν το ψάρι ,Ιχθυόσκαλα,old time classic.

Καλό μου είπαν ότι είναι και το due piani στην Αγίου Νικολάου ,αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Το καλύτερο φαγητό το έχω φάει φέτος στο "Μάνη-Μάνη" με μοντέρνες παραλαγές παραδοσιακών μανιάτικων πιάτων. Πληρώσαμε για 3 πιάτα και κρασί 50Ε το άτομο
να πω ότι πήγα στο "μάνη-μάνη" μόνο μία φορά...

ο λόγος ήταν ότι πάρα πολλοί γνωστοί και φίλοι μού λέγανε τα καλύτερα, ότι έχει καταπληκτικό φαγητό και είναι και πάρα πολύ φτηνό... τελικά, δεν είναι καλό να πας σε ένα μέρος με υπερβολικές προσδοκίες, γιατί απογοητεύεσαι εύκολα...:roll:

δεν εννοώ ότι δεν είναι καλό! το φαγητό του είναι μια χαρά...:D

...αλλά (1) δεν ήταν φτηνό.. τουλάχιστον εγώ δεν το λέω φτηνό.. πήραμε μόνο 2 κυρίως, ένα ορεκτικό και 2 κοκα-κόλες (γιατί δεν πεινάγαμε πολύ) και πληρώσαμε 26 ευρώ το άτομο.. ε σόρι.. αλλά αυτό δεν το λες παμφθηνο... :rolleyes: και το λέω έχοντας συνείδηση της πόλης που ζω... και γνωρίζοντας ότι ακόμη και στις ταβέρνες πια πληρώνεις 25-30 ευρώ το άτομο... (έχω γράψει εξάλλου τη γνώμη μου για όλα αυτά στην αρχή του θρεντ...)

(2) είχε σχετικά μικρό κατάλογο, από τον οποίο λίγα πιάτα με ενέπνευσαν... καλή η μοντέρνα κουζίνα, αλλά κάποιοι περίεργοι συνδυασμοί ως ιδέες και μόνο δε μου κάνανε κλικ, οπότε θα ήθελα να έχω και άλλες επιλογές...

(3) που έχει άμεση σχέση με το (1) και το ότι δεν το θεωρώ φτηνό, είναι ότι έχει πολυ μικρές μερίδες... εγώ πήρα ένα πιάτο που ήταν πολύ νόστιμο (νομίζω είναι από τα top του!)... ψαρονέφρι με μανούρι και σύκα σε σάλτσα από μέλι και αμύγδαλα (βλέπε και φωτό που -ω ναι- βρήκα στο νετ), στο οποίο είχε ούτε λίγο ούτε πολύ τρία κομματάκια σαν δαχτυλάκια από ψαρονέφρι στο κέντρο του πιάτου... :bleh: νόστιμο πάρα πολύ, αλλά είπαμε...



δεν εννοώ ότι δεν αξίζει το μαγαζί ούτε ότι δεν έχει καλό φαγητό.. τα πιάτα που πήραμε ήταν μια χαρά... αλλά οι παραπάνω παρατηρήσεις και το γεγονός ότι είχα υψηλότατες προσδοκίες με έκαναν να μη σχηματίσω τη γνώμη που περίμενα...:rolleyes:


(αφήστε που η ομελέτα με το συγλινο είχε πααααααααρα πολυ συγλινο.. πααααρα πολυ ομως...βαρύ για βράδυ... :D)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom