Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ρε παιδιά ξεκολλήστε με την άκαρπη συζήτηση... Η κάρτα χρειάζεται γιατί έχει τις απαραίτητες πληροφορίες για τη διασύνδεση του φορέα που παρείχε την περίθαλψη με το ασφαλιστικό σου Ταμείο. Φυσικά και δεν είναι ισόβια, και το αν παρέχεται δωρεάν υγειονομική περίθαλψη στην Ελλάδα είναι άσχετο με τη χρήση της κάρτας.
Δεν ειναι ακαρπη η συζητηση, τεθηκε θεμα συνδεσης της καρτας με την ασφαλιστικη ικανοτητα, κατι που δεν ισχυει. Ολοι δικαιουνται κ παιρνουν καρτα ασχετα απο την ικανοτητα αυτη. Απο φοιτητες εως ανασφαλιστους. Οι δε τελευταιοι εχουν εξαλλου καλυψη και σε προγραμματισμενη περιθαλψη στο εξωτερικο, ποσο μαλλον σε καρτα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Καπου χανεσαι. Δικαιουσαι στην ΕΕ οτι κ στη χωρα σου. Απλα ο ανασφαλιστος δεν δικαιουται ευρωπαικη καρτα? Φυσικα κ δικαιουται. Γιατι λοιπον να μην τη δινουν σε ολους οσους εχουν ΑΜΚΑ? Αυτο αναρωτιεμαι.
2. Λαθος. Που κανουν ολοι. Οχι εκτακτα περιστατικα αλλα "αναγκαια ιατρικη περιθαλψη". Δηλ κ εμβολια, αιμοκαθαρση, τοκετος κλπ αρκει να μην ειναι προγραμματισμενη περιθαλψη.
1. Συμφωνω πως θα επρεπε να παρεχεται απο την προνοια ή απο τον αρμοδιο φορεα που καλυπτει τους ανασφαλιστους. Σε καθε περιπτωση οι ασφαλιστικοι φορεις θα ζητουσαν ασφαλιστικη ικανοτητα για την εκδοση της απο αυτους.

Διαφωνω πως σου παρεχει ο,τι και στη χωρα σου. Σου παρεχει ο,τι παρεχεται στους πολιτες της χωρας που επισκεπτεσαι. Στις χωρες που δεν ειναι εντελως δωρεαν η δημοσια υγειας οπως στη Σουηδια πρεπει να πληρωσεις το κατιτις σου ακομα κι αν εχεις την καρτα.

2. Δικιο εχεις. Ειχα στο νου μου ενα υγιες ατομο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Συμφωνω πως θα επρεπε να παρεχεται απο την προνοια ή απο τον αρμοδιο φορεα που καλυπτει τους ανασφαλιστους. Σε καθε περιπτωση οι ασφαλιστικοι φορεις θα ζητουσαν ασφαλιστικη ικανοτητα για την εκδοση της απο αυτους.
2. Διαφωνω πως σου παρεχει ο,τι και στη χωρα σου. Σου παρεχει ο,τι παρεχεται στους πολιτες της χωρας που επισκεπτεσαι. Στις χωρες που δεν ειναι εντελως δωρεαν η δημοσια υγειας οπως στη Σουηδια πρεπει να πληρωσεις το κατιτις σου ακομα κι αν εχεις την καρτα.
3.. Δικιο εχεις. Ειχα στο νου μου ενα υγιες ατομο.
1. Γιατι η Προνοια δεν την χορηγει? Δεν το ξερω αλλα αν δεν το κανει παρανομει. Οι φοιτητες που ξερω σιγουρα, ανασφαλιστοι δικαιουνται κ παιρνουν καρτα κανονικα χωρις καμια "ικανοτητα ασφαλιστικη".
2. Αναφερομουν στην καρτα, βεβαια στη χωρα παιρνεις οτι κ οι πολιτες της αλλα πιθανως να εχεις το δικαιωμα αποζημιωσης στην περιπτωση που πληρωσεις οτιδηποτε.
3. Κι εγω. Γι αυτο ειπα εμβολια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Γιατι η Προνοια δεν την χορηγει? Δεν το ξερω αλλα αν δεν το κανει παρανομει. Οι φοιτητες που ξερω σιγουρα, ανασφαλιστοι δικαιουνται κ παιρνουν καρτα κανονικα χωρις καμια "ικανοτητα ασφαλιστικη".
2. Αναφερομουν στην καρτα, βεβαια στη χωρα παιρνεις οτι κ οι πολιτες της αλλα πιθανως να εχεις το δικαιωμα αποζημιωσης στην περιπτωση που πληρωσεις οτιδηποτε.
3. Κι εγω. Γι αυτο ειπα εμβολια.
1. Ουτε εγω γνωριζω αν χορηγει η Προνοια. Οι φοιτητες ναι, βγαζουν καρτα αλλα τους τη βγαζει το πενεπιστημιο τους. Ποιος αναλαμβανει τα τυχον εξοδα δεν γνωριζω.
2. Απο αυτα που γραφονται στη συμφωνια δεν υπαρχει υποχρεωση αποζημιωσης.
3. Μπορω δηλαδη με την καρτα να παω να κανω καποιο εμβολιο οπως της γριπης για παραδειγμα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Ουτε εγω γνωριζω αν χορηγει η Προνοια. Οι φοιτητες ναι, βγαζουν καρτα αλλα τους τη βγαζει το πενεπιστημιο τους. Ποιος αναλαμβανει τα τυχον εξοδα δεν γνωριζω.
2. Απο αυτα που γραφονται στη συμφωνια δεν υπαρχει υποχρεωση αποζημιωσης.
3. Μπορω δηλαδη με την καρτα να παω να κανω καποιο εμβολιο οπως της γριπης για παραδειγμα;
1. Τα εξοδα πρεπει να τα αναλαμβανει ο εοπυυ. Θα φαινοταν σκανδαλωδες αν κανα 2 εκατ πολιτες δικαιουνται δωρεαν περιθαλψη αλλα οχι καρτα. Γι αυτο λεω οτι θα δινουν, δεν μπορει.
2. Ποια συμφωνια? Για τον ασφαλιστικο φορεα ειπα. Στην Ιταλια που ξερω, αν πολιτης δεν πληρωνει τπτ εδω κ πληρωσει εξω, εχει δικαιωμα αποζημιωσης στη χωρα του. Θα ηταν παραλογο εξαλλου ενας αδυνατος οικπνομικα πολιτης να μην πληρωνει στη χωρα του κ να πληρωνει μολις περασει τα συνορα.
3. Το εχω κανει. Κ ηπατιτιδας κ τετανου κ παιδιατρικα...
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα συγκρινεις την Ιταλια με την Ελλαδα στους τομεις ασφαλισηςς και υγειας; Νομιζα πως καναμε σοβαρη συζητηση τοση ωρα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλα συγκρινεις την Ιταλια με την Ελλαδα στους τομεις ασφαλισηςς και υγειας; Νομιζα πως καναμε σοβαρη συζητηση τοση ωρα.
Με ελληνικη καρτα ειχα αυτες τις παροχες στην Ιταλια. Δεν πληρωσα τπτ. Κ στην Ελλαδα ομως με ευρωπαικη καρτα δεν πληρωνουν απολυτως τπτ. Τοκετους, αιμοκαθαρση κλπ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οι Ιταλοι πληρωνουν; Εσυ γιατι να πληρωσεις;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι Ιταλοι πληρωνουν; Εσυ γιατι να πληρωσεις;
Σωστα. Υπενθυμιζω λοιπον οτι η καρτα ειναι για καθε "αναγκαια ιατρικη περιθαλψη", οχι μονο για "εκτακτα περιστατικα" κ την δικαιουται καθε ελληνας πολιτης ανεξαρτητα απο την ασφαλιστικη του "ικανοτητα" (μισω αυτον τον ορο).
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δηλαδή ανάλογα με τον ασφαλιστικό φορέα (που είναι ενιαίος αλλά και δεν είναι!), ανάλογα και απ την πόλη ενδεχομένως που εδρεύει το υποκατάστημα, λαμβάνεις έγγραφο με ή χωρίς κάρτα; Ωραία...
Έχω μια ερώτηση που ενδεχομένως έχει ήδη απαντηθεί στο νήμα αλλά καθώς αλλάζουν όπως φαίνεται τα πράγματα, αν μπορείτε με καθοδηγείτε. Εγώ ασφαλισμένη ΙΚΑ, πηγαίνω στο ΙΚΑ. Έμμεσα και άμεσα ασφαλισμένοι πρώην δημοσίου επίσης στο ΙΚΑ; Συνταξιούχοι πρώην ΤΕΒΕ και έμμεσα ασφαλισμένοι αυτών;
Αν και δεν έχει νόημα προφανώς να περιμένω πως θα λάβω κάρτες μέχρι τέλος του μήνα, τουλάχιστον να λάβω το έγγραφο.
Η απορία μου είναι η εξής: Αφού είμαστε Ευρωπαίοι πολίτες, γιατί να χρειάζεται αυτή η διαδικασία;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αφού είμαστε Ευρωπαίοι πολίτες, γιατί να χρειάζεται αυτή η διαδικασία;
Ελα ντε...αφου ουτως η αλλως απαντες εχουν δωρεαν περιθαλψη, ποιος ο λογος γι αυτη τη γραφειοκρατια? Ετσι συντηρειται το τερας κ οι υπαλληλοι αυτου βεβαιως..θα μπορουσαμε να λαμβανουμε μια καρτα,οπως του ΑΜΚΑ, της οποιας η πισω πλευρα να ειναι ευρωπαικη καρτα. Ετσι ακριβως ειναι στη γειτονα, ληγει σε 6 χρονια με το περας των οποιων, πριν σου στειλουν τη νεα, ελεγχουν μονο αν εχεις αποδημησει σε τοπο χλοερο η οχι ακομα..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Απο το ΤΣΑΥ για την εκδοση καρτας.....


Για την έκδοση Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης απαιτείται:

Έλεγχος ασφαλιστικής ικανότητας για το τρέχον έτος ακολουθώντας την διαδρομή
www.efka.gov.gr – Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες – Ασφαλιστική Ικανότητα. Η είσοδος γίνεται με χρήση των κωδικών TAXISNET.
• Το ειδικό έντυπο Αίτησης Έκδοσης Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθενείας συμπληρωμένο σε όλα τα πεδία.

• Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου

• Ατομικό Βιβλιάριο Ασθενείας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom