Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γι'αυτό μ'αρέσεις @Vegerazaros γιατί είσαι γρήγορη και αυθόρμητη και σε παρασέρνω:D
Εδώ που τα λέμε όντως τι να έκανες όλες τις μέρες, ωραία το μοίρασες.
Αχ ζηλεύω θα έχεις 3 μέρες Κοπεγχάγη θα τα δεις όλα πιο χαλαρά και μπορείς να δεις και πράγματα που δεν είδα. Πάνε και στο χωριό-προάστιο Dragør το αναφέρω σε κάποιο σημείο. Φαίνεται πανέμορφο και θα δεις και από κοντά τη γέφυρα Oresund αν έχεις την κάψα:D Αν έχεις χρόνο γύρισε τις περιοχές του Vesterbro και Nørrebro.

Κι εγώ δίπλα στο Tivoli έμεινα άρα η αφετηρία για τις εξορμήσεις θα είναι κοινή:)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Αυτό που όλοι γυρνούν με τους τουριστικούς οδηγούς στο χέρι
..Και εγώ αγκαλιά με το ταμπλετ και τον @giannismits με ξεπερνάει :D ετσι? Εύγε τέλειος ο οδηγός
 

Attachments

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αυτό που όλοι γυρνούν με τους τουριστικούς οδηγούς στο χέρι
..Και εγώ αγκαλιά με το ταμπλετ και τον @giannismits με ξεπερνάει :D ετσι? Εύγε τέλειος ο οδηγός
Χαχαχα:D Έγινα δηλαδη ηλεκτρονικος οδηγος σου? Μ'αρεσει:p Να περασεις τελεια.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Ευχαριστούμε Γιάννη, ένας πολύ ολοκληρωμένος οδηγός η ιστορία σου για Κοπεγχάγη και Στοκχόλμη (Ελσίνκι δεν έχω πάει ακόμα).
Αν μου επιτέπεις, θα ήθελα να προσθέσω ένα ακόμα σημείο ενδιαφέροντος για την Κοπεγχάγη για μελλοντικούς επισκέπτες. Απέναντι απο το Opera House και δίπλα στο experimentarium city είναι το papiroeen, ένα πολύ ιδιαίτερο εσωτερικού χώρου food market που τα απογεύματα επικρατεί το αδιαχώτητο. O χώρος μπροστά στην προβλήτα γεμίζει με τραπέζια και ξαπλώστρες και έχει πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές φαγητού απο ολο τον κόσμο https://www.tripadvisor.com/Attract...834-Reviews-Papiroeen-Copenhagen_Zealand.html .
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστούμε Γιάννη, ένας πολύ ολοκληρωμένος οδηγός η ιστορία σου για Κοπεγχάγη και Στοκχόλμη (Ελσίνκι δεν έχω πάει ακόμα).
Αν μου επιτέπεις, θα ήθελα να προσθέσω ένα ακόμα σημείο ενδιαφέροντος για την Κοπεγχάγη για μελλοντικούς επισκέπτες. Απέναντι απο το Opera House και δίπλα στο experimentarium city είναι το papiroeen, ένα πολύ ιδιαίτερο εσωτερικού χώρου food market που τα απογεύματα επικρατεί το αδιαχώτητο. O χώρος μπροστά στην προβλήτα γεμίζει με τραπέζια και ξαπλώστρες και έχει πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές φαγητού απο ολο τον κόσμο https://www.tripadvisor.com/Attract...834-Reviews-Papiroeen-Copenhagen_Zealand.html .
Σ'ευχαριστώ.
Ναι το μέρος που λες το είχα στα υπόψιν. Πως και δεν το ανέφερα στην ιστορία?
Πράγματι είναι δημοφιλές μέρος και μπορεί να συνδυαστεί με Christiania και γενικά την περιοχή Christianshavn. Επίσης κάτι αντίστοιχο είναι η αγορά Kødbyen κοντά στον κεντρικό σταθμό τρένων στην περιοχή Vesterbro. Δυστυχώς και τα δύο τα ξέχασα εντελώς όσο ήμουν εκεί. Έχω αυτό το κακό, ενώ τα σημειώνω να τα ξεχνάω:mad:
Άσε που σε 1,5 μέρα που ήμουν Κοπεγχάγη δύσκολα θα τα προλάβαινα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ευχαριστούμε Γιάννη, ένας πολύ ολοκληρωμένος οδηγός η ιστορία σου για Κοπεγχάγη και Στοκχόλμη (Ελσίνκι δεν έχω πάει ακόμα).
Αν μου επιτέπεις, θα ήθελα να προσθέσω ένα ακόμα σημείο ενδιαφέροντος για την Κοπεγχάγη για μελλοντικούς επισκέπτες. Απέναντι απο το Opera House και δίπλα στο experimentarium city είναι το papiroeen, ένα πολύ ιδιαίτερο εσωτερικού χώρου food market που τα απογεύματα επικρατεί το αδιαχώτητο. O χώρος μπροστά στην προβλήτα γεμίζει με τραπέζια και ξαπλώστρες και έχει πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές φαγητού απο ολο τον κόσμο https://www.tripadvisor.com/Attract...834-Reviews-Papiroeen-Copenhagen_Zealand.html .
Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος ίσως βρεις μια καρεκλιτσα :lol:
 

Attachments

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Τελικα στο εν λογω food market γινοταν ο κακός χαμός το Σ.Κ. σημερα Δευτερα που πηγα ηταν αισθητά λιγοτερος κοσμος...σε μια στιγμη εβρεξε κιολας και χαθηκαν....αλλα πολυ ακριβεια ρε παιδι μου 7,30 ευρώ την μπυρα και ενα αρκετα καλο φαγητο mix meat 17,00! για street food υποτιθεται... ξερω κ γω ?...νομιζω οτι η Κοπενχαγη ηταν πολυ πιο ακριβή και απο Ελβετια...καλα υπαρχουν και τα 7seven για παραδειγμα λιγο πιο φτηνα πηρα ενα γιαουρτι κ 1 μπανανα 5ευρώ..γιατι επηξα στα κρεατικα και σαλαμια...μα καθολου λαχανικα? Πως ζουν....? ..οσο για το ΤΙΒΟΛΙ ειναι ενα μεγαλο ΛουναΠαρκ..ευχαριστο για παιδια και για οσουν νιωθουν παιδια...χαιρετισμους απο την βροχερη Κοπενχαγη... :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Α.Irish coffee στο Τιβολι 11 ευρώ πιο κάτω βρήκα και με 9! Ευρώ.
Β. Ενδιαφέρουσα η επίσκεψη στη Calsperg με το εισιτήριο εισόδου 95kr είχε και 2 ποτήρια μπύρα με ακόμη 50 kr κάνεις και testing beer και γίνεσαι ντυρλα! Επισεις μπουκαλι mythos υπηρχε αναμεσα σε μια τεράστια συλλογή. ...εεε ένιωσα περήφανη. ..
Γ.φαγητό στο market foot στο paper island
 

Attachments

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Καλησπέρα @Vegerazaros.
Εύχομαι να περνάς ωραία και να έχεις μοναδικές εικόνες από αυτή την υπέροχη πόλη. Πράγματι η Κοπεγχάγη είναι πολύ ακριβή πόλη - ίσως όπως λες και πιό ακριβή και από τη Στοκχόλμη.
Εμείς όταν είχαμε βρεθεί εκεί μας εξυπηρέτησαν πολύ τα εστιατόρια που σερβίρουν σε μπουφέ σε στάνταρντ τιμή και ήταν μία πολύ καλή και οικονομική περίπτωση.
Σου παραθέτω απόσπασμα από την ιστορία μου που είχα γράψει για την Στοκχόλμη και την Κοπεγχάγη και προτείνω αν θέλεις να τα δοκιμάσεις. Δύο από αυτά βρίσκονται στο μέσον του πεζόδρομου της Strøget (το ένα ηταν ελληνικό και το άλλο τούρκικο!):
''Διαβάζοντας λοιπόν σε κάποιον τουριστικό χάρτη που είχαμε προμηθευτεί ,είδα ότι υπάρχουν και πολλά εστιατόρια που σερβίρουν φαγητό σε μπουφέ με μεγάλη ποικιλία σε στάνταρντ τιμή. Τα εστιατόρια αυτά είναι πολυάριθμα , κυρίως στο κέντρο και με κουζίνα από διάφορα μέρη του κόσμου, όπως Ιταλική, Ινδική, Τουρκική, Δανέζικη, ακόμα και Ελληνική. Επιστρέφοντας λοιπόν στην Strøget και στα μέσα του πεζόδρομου, συγκεκριμμένα πίσω από το κατάστημα Skagen, στην Skindergade 29 υπάρχει το εστιατόριο ''Samos'', ένα αρκετά συμπαθητικό εστιατόριο με μπουφέ από ελληνικούς μεζέδες. Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να παραγγείλει και εκτός μπουφέ από το καθημερινό μενού. Επειδή ήταν τέσσερις η ώρα προλάβαμε και το μεσημβρινό μπουφέ που ήταν κάπως φθηνότερος από τον βραδυνό. Το μεσημέρι το μενού έχει 49 Dkr ενώ το βράδυ 79 Dkr. Οι εντυπώσεις σε γενικές γραμμές ήταν ικανοποιητικές.

http://www.samosrestaurant.dk/menukort_english.html

Περισσότερο όμως μας άρεσε ένα άλλο παρόμοιο εστιατόριο με Τούρκικη κουζίνα αυτή τη φορά, το ''Sultan Palace'' στην Valkendorfsgade 34, το οποίο και τιμήσαμε δύο φορές.

http://www.sultanpalace.dk/

Γενικά είναι μία καλή περίπτωση για να φάει κάποιος σχετικά οικονομικά και καλά σε μία πολύ ακριβή χώρα''.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μόλις γύρισα και γω σήμερα από την κούκλα Στοκχόλμη! Γιάννη κατά σύμπτωση είχαμε κλείσει και μεις στο ίδιο ξενοδοχείο χωρίς να έχω διαβάσει την ιστορία σου και το προτείνω με κλειστά μάτια! Η βόλτα από κει παραλιμνίως είναι όλα τα λεφτά. Ο καιρός ήταν υπέροχος πραγματικά καλοκαίρι και ο οδηγός σου αβεκτιμητος. Χωρίς να έχω προλάβει να τον εκτυπωσω λόγω πολύ δουλειας των προηγούμενων ημερών έγραψα απλώς κάποια πράγματα αλλά όταν γυρνούσαμε στο ξενοδοχείο τον διάβαζα και έβγαζα στο περίπου το πρόγραμμα για την επόμενη μέρα... Ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους εμάς τους τεμπέληδες και μη που τα βρίσκουν έτοιμα... Να'σαι καλά και να γράφεις τόσο κατατοπιστικά!!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα @Vegerazaros.
Εύχομαι να περνάς ωραία και να έχεις μοναδικές εικόνες από αυτή την υπέροχη πόλη. Πράγματι η Κοπεγχάγη είναι πολύ ακριβή πόλη - ίσως όπως λες και πιό ακριβή και από τη Στοκχόλμη.
Εμείς όταν είχαμε βρεθεί εκεί μας εξυπηρέτησαν πολύ τα εστιατόρια που σερβίρουν σε μπουφέ σε στάνταρντ τιμή και ήταν μία πολύ καλή και οικονομική περίπτωση.
Σου παραθέτω απόσπασμα από την ιστορία μου που είχα γράψει για την Στοκχόλμη και την Κοπεγχάγη και προτείνω αν θέλεις να τα δοκιμάσεις. Δύο από αυτά βρίσκονται στο μέσον του πεζόδρομου της Strøget (το ένα ηταν ελληνικό και το άλλο τούρκικο!):
''Διαβάζοντας λοιπόν σε κάποιον τουριστικό χάρτη που είχαμε προμηθευτεί ,είδα ότι υπάρχουν και πολλά εστιατόρια που σερβίρουν φαγητό σε μπουφέ με μεγάλη ποικιλία σε στάνταρντ τιμή. Τα εστιατόρια αυτά είναι πολυάριθμα , κυρίως στο κέντρο και με κουζίνα από διάφορα μέρη του κόσμου, όπως Ιταλική, Ινδική, Τουρκική, Δανέζικη, ακόμα και Ελληνική. Επιστρέφοντας λοιπόν στην Strøget και στα μέσα του πεζόδρομου, συγκεκριμμένα πίσω από το κατάστημα Skagen, στην Skindergade 29 υπάρχει το εστιατόριο ''Samos'', ένα αρκετά συμπαθητικό εστιατόριο με μπουφέ από ελληνικούς μεζέδες. Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να παραγγείλει και εκτός μπουφέ από το καθημερινό μενού. Επειδή ήταν τέσσερις η ώρα προλάβαμε και το μεσημβρινό μπουφέ που ήταν κάπως φθηνότερος από τον βραδυνό. Το μεσημέρι το μενού έχει 49 Dkr ενώ το βράδυ 79 Dkr. Οι εντυπώσεις σε γενικές γραμμές ήταν ικανοποιητικές.

http://www.samosrestaurant.dk/menukort_english.html

Περισσότερο όμως μας άρεσε ένα άλλο παρόμοιο εστιατόριο με Τούρκικη κουζίνα αυτή τη φορά, το ''Sultan Palace'' στην Valkendorfsgade 34, το οποίο και τιμήσαμε δύο φορές.

http://www.sultanpalace.dk/

Γενικά είναι μία καλή περίπτωση για να φάει κάποιος σχετικά οικονομικά και καλά σε μία πολύ ακριβή χώρα''.
Ναι η Στοκχόλμη σίγουρα πιο φτηνή για μένα που ήμουν μόνη εδώ ήταν οκ αλλά αν είσαι ζευγάρι σίγουρα θα αδειάσει το πορτοφόλι γρήγορα :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μόλις γύρισα και γω σήμερα από την κούκλα Στοκχόλμη!
Αααχ! Τι μας έχει κάνει αυτή η Στοκχόλμη!
Παιδιά ξέρετε τί λέω; Να νοικιάσουμε πούλμαν όλοι οι Στοκχολμόπληκτοι και να ξαναπάμε :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom