Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@giannoula χαίρομαι πολύ που βοήθησα κι εσένα με την ιστορία μου και νομίζω πως τελικά αξίζει τον κόπο να γράφω όπως γράφω γιατί οι ιστορίες μου δεν μένουν στα αρχεία, αλλά αναμοχλεύονται από μελλοντικούς ταξιδιώτες και χρησιμεύουν ως οδηγοί, και αυτό είναι κάτι που με ευχαριστεί και με κάνει να συνεχίζω να γράφω τα ταξίδια μου.

@Vegerazaros μας έκανες να ζηλεύουμε αμάν! Να περνάς τέλεια. Πάντως εμένα η Κοπεγχάγη δεν μου φάνηκε πιο ακριβή από τη Στοκχόλμη. Ίσως γιατί δεν πήγαμε σ'αυτές τις αγορές αλλά τρώγαμε πιο λιτά. Αλήθεια γιατί το είχα απορία τελικά η αγορά papiroeen είναι υπαίθρια? Δεν έχει και κλειστό χώρο?

@vasnorth δυστυχώς δεν ήξερα αυτή την επιλογή. Κι εμείς φάγαμε οικονομικά στην Strøget αλλά πιο fast food. Από ένα κινέζικο που γέμιζες το μπολάκι, κρέπα στο δρόμο, από τούρκικο κτλ με περίπου 5-6 ευρώ. Όταν επισκέπτεται κάποιος ακριβές χώρες νομίζω πρέπει να ψάχνει καλά από πριν τις επιλογές φαγητού ώστε να μη φάει πανάκριβα ή ότι να ναι! Επίσης στη Στοκχόλμη και οι μπουφέδες από τα σούπερ μάρκετ είναι σχετικά πιο οικονομικά και έχουν ωραίες σαλάτες. Γενικώς να πω την αλήθεια στη Στοκχόλμη και Κοπεγχάγη φάγαμε το λιγότερο φαγητό από οποιοδήποτε άλλο ταξίδι. Στα επόμενα βγάλαμε το άχτι μας:D

@Dina Z είμαι μέσα! Κανόνισε εσύ το πούλμαν και είμαι σίγουρος θα μαζευτούμε πολλοί:D Με τα σχόλια και τις περιγραφές σας ζηλεύω και νοστάλγησα ξανά το ταξίδι.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Όταν επισκέπτεται κάποιος ακριβές χώρες νομίζω πρέπει να ψάχνει καλά από πριν τις επιλογές φαγητού ώστε να μη φάει πανάκριβα ή ότι να ναι
Για μένα καλή λύση επίσης - όχι η πιο βολική αλλά σίγουρα η πιο οικονομική - είναι διαμέρισμα από την airbnb και πρόχειρο μαγείρεμα εκεί.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
@giannoula χαίρομαι πολύ που βοήθησα κι εσένα με την ιστορία μου και νομίζω πως τελικά αξίζει τον κόπο να γράφω όπως γράφω γιατί οι ιστορίες μου δεν μένουν στα αρχεία, αλλά αναμοχλεύονται από μελλοντικούς ταξιδιώτες και χρησιμεύουν ως οδηγοί, και αυτό είναι κάτι που με ευχαριστεί και με κάνει να συνεχίζω να γράφω τα ταξίδια μου.

@Vegerazaros μας έκανες να ζηλεύουμε αμάν! Να περνάς τέλεια. Πάντως εμένα η Κοπεγχάγη δεν μου φάνηκε πιο ακριβή από τη Στοκχόλμη. Ίσως γιατί δεν πήγαμε σ'αυτές τις αγορές αλλά τρώγαμε πιο λιτά. Αλήθεια γιατί το είχα απορία τελικά η αγορά papiroeen είναι υπαίθρια? Δεν έχει και κλειστό χώρο?

@vasnorth δυστυχώς δεν ήξερα αυτή την επιλογή. Κι εμείς φάγαμε οικονομικά στην Strøget αλλά πιο fast food. Από ένα κινέζικο που γέμιζες το μπολάκι, κρέπα στο δρόμο, από τούρκικο κτλ με περίπου 5-6 ευρώ. Όταν επισκέπτεται κάποιος ακριβές χώρες νομίζω πρέπει να ψάχνει καλά από πριν τις επιλογές φαγητού ώστε να μη φάει πανάκριβα ή ότι να ναι! Επίσης στη Στοκχόλμη και οι μπουφέδες από τα σούπερ μάρκετ είναι σχετικά πιο οικονομικά και έχουν ωραίες σαλάτες. Γενικώς να πω την αλήθεια στη Στοκχόλμη και Κοπεγχάγη φάγαμε το λιγότερο φαγητό από οποιοδήποτε άλλο ταξίδι. Στα επόμενα βγάλαμε το άχτι μας:D

@Dina Z είμαι μέσα! Κανόνισε εσύ το πούλμαν και είμαι σίγουρος θα μαζευτούμε πολλοί:D Με τα σχόλια και τις περιγραφές σας ζηλεύω και νοστάλγησα ξανά το ταξίδι.
@giannoula χαίρομαι πολύ που βοήθησα κι εσένα με την ιστορία μου και νομίζω πως τελικά αξίζει τον κόπο να γράφω όπως γράφω γιατί οι ιστορίες μου δεν μένουν στα αρχεία, αλλά αναμοχλεύονται από μελλοντικούς ταξιδιώτες και χρησιμεύουν ως οδηγοί, και αυτό είναι κάτι που με ευχαριστεί και με κάνει να συνεχίζω να γράφω τα ταξίδια μου.

@Vegerazaros μας έκανες να ζηλεύουμε αμάν! Να περνάς τέλεια. Πάντως εμένα η Κοπεγχάγη δεν μου φάνηκε πιο ακριβή από τη Στοκχόλμη. Ίσως γιατί δεν πήγαμε σ'αυτές τις αγορές αλλά τρώγαμε πιο λιτά. Αλήθεια γιατί το είχα απορία τελικά η αγορά papiroeen είναι υπαίθρια? Δεν έχει και κλειστό χώρο?

@vasnorth δυστυχώς δεν ήξερα αυτή την επιλογή. Κι εμείς φάγαμε οικονομικά στην Strøget αλλά πιο fast food. Από ένα κινέζικο που γέμιζες το μπολάκι, κρέπα στο δρόμο, από τούρκικο κτλ με περίπου 5-6 ευρώ. Όταν επισκέπτεται κάποιος ακριβές χώρες νομίζω πρέπει να ψάχνει καλά από πριν τις επιλογές φαγητού ώστε να μη φάει πανάκριβα ή ότι να ναι! Επίσης στη Στοκχόλμη και οι μπουφέδες από τα σούπερ μάρκετ είναι σχετικά πιο οικονομικά και έχουν ωραίες σαλάτες. Γενικώς να πω την αλήθεια στη Στοκχόλμη και Κοπεγχάγη φάγαμε το λιγότερο φαγητό από οποιοδήποτε άλλο ταξίδι. Στα επόμενα βγάλαμε το άχτι μας:D

@Dina Z είμαι μέσα! Κανόνισε εσύ το πούλμαν και είμαι σίγουρος θα μαζευτούμε πολλοί:D Με τα σχόλια και τις περιγραφές σας ζηλεύω και νοστάλγησα ξανά το ταξίδι.
αυτό το ντοκ είναι ενα μεγάλο πάρκινγκ σε ένα κομμάτι εσωτερικά έχουν στήσει καντίνες και πουλούν φαγητό μπύρα καφε γλυκά.Και έχει τραπέζια μέσα εξω.. εε αυτό είναι ..Δυστυχώς αν έχεις δει άλλες παρομιες Αγορές πχ Στοκχολμη Βαρκελωνη Λονδινο δεν σου κανει εντυπωση..
Εκτός από το αναμμένο τζάκι στις 8 Αυγούστου :haha: αλλά οκ πας για μια μπυρα μετα απο Κριστιανια 5 λεπτά με τα πόδια αποσταση

Απορια @giannismits πως σου ξεφυγε εσενα αυτη η διαδρομη? Δλδ Κριστιανια... αυτο το χαρτινο νησι..περνας μια τρελη γεφυρα και βρισκεσαι στο Νυχαου...μην περιμενεις να γραψω στα Δανεζικα τις τοποθεσιες...καταλαβες εσυ..

Καλά χάλια οι φωτογραφίες τι να καταλάβεις Τώρα από την γέφυρα...
 

Attachments

Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Απορια @giannismits πως σου ξεφυγε εσενα αυτη η διαδρομη? Δλδ Κριστιανια... αυτο το χαρτινο νησι..περνας μια τρελη γεφυρα και βρισκεσαι στο Νυχαου...μην περιμενεις να γραψω στα Δανεζικα τις τοποθεσιες...καταλαβες εσυ..
Καλά τώρα με τσάτισες:p:D:mad:
Όντως πως μου ξέφυγε? Αλλά ρε συ έτσι είναι όταν έχεις μόνο 1,5 μέρα στη διάθεση σου. Πρέπει να δεις τα βασικά και ότι άλλο προλάβεις. Είχα δει από πριν ότι η περιοχή γύρω από την Κριστιανία έχει ενδιαφέρον αλλά μείναμε στο βασικό κομμάτι.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλά τώρα με τσάτισες:p:D:mad:
Όντως πως μου ξέφυγε? Αλλά ρε συ έτσι είναι όταν έχεις μόνο 1,5 μέρα στη διάθεση σου. Πρέπει να δεις τα βασικά και ότι άλλο προλάβεις. Είχα δει από πριν ότι η περιοχή γύρω από την Κριστιανία έχει ενδιαφέρον αλλά μείναμε στο βασικό κομμάτι.
Παντα υπαρχει και δευτερη φορα!.....you'll be back ! ;)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Ακόμα δυο σχετικά οικονομικές επιλογές, για δεδομένα Κοπεγχάγης, είναι το Dalle Valle που εχει μπουφέ και μέχρι τις 16:00 νομίζω κοστίζει 100kr/άτομο https://www.tripadvisor.com/Restaur...7-Reviews-Dalle_Valle-Copenhagen_Zealand.html Και το αγαπημένο Paludan οπου ενα χορταστικό burger και μια μπύρα δεν θα ξεπεράσουν τα 17€ https://www.tripadvisor.com/Restaur...s-Paludan_s_Book_Cafe-Copenhagen_Zealand.html
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Είμαι σε αναζήτηση του επόμενου ευρωπαϊκού μου προορισμού και στις σκέψεις μου είναι και η Στοκχόλμη. Η ερώτησή μου είναι λοιπόν, γιατί Στοκχόλμη;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κατ αρχήν ανάμεσα σε ποιές είσαι?
Από κει και πέρα δεν υπάρχει ξεκάθαρο γιατί για κανέναν προορισμό.
Νομίζω πως αν διάβασες την ιστορία και είδες τις φωτό θα έβγαλες κάποια συμπεράσματα.
Είναι από τις ομορφότερες πρωτεύουσες, φύση και πράσινο μέσα στην πόλη, νησάκια, εξαιρετικά πανοράματα, πολλές και πανέμορφες γειτονιές για βόλτες, μερικά πολύ σημαντικά μουσεία, άριστη και φιλική για τους επισκέπτες στα πάντα...αλλά ακριβή ως γνωστόν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom