Δανία Σουηδία Φινλανδία Ευφορία στη Σκανδιναβία ή Σκανδιναβικό τουρλού! (Sto-Cop-Hel)

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Τα σέβη μου για την ιστορία και τις φωτος· κυρίως για το το πως κατεφερες να βαλεις σε μιαν σειρα την αφήγηση με αυτές!

Εχω CPH σε μιαν εβδομαδα και εψηθην λιαν! Πως πλερωνεις αληθεια, στην κριστιαννα; Εχουν οι ελευθεριαζοντες αυτονομοι, πι οοοου ες; Αν καταλαβα καλως, δεν πρεπει να τηρουν απαρεγκλιτως το νοου φοτος. Αλλα με θλιβει ολιγον τι το οτι ακομα και σε τετοια μερη, υπαρχουν απαγορευσεις. Θαπρεπε να ηντουσταν ολα λευτερα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τα σέβη μου για την ιστορία και τις φωτος· κυρίως για το το πως κατεφερες να βαλεις σε μιαν σειρα την αφήγηση με αυτές!
Σ' ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ απορώ με τον εαυτό μου ώρες ώρες :D
Εχω CPH σε μιαν εβδομαδα και εψηθην λιαν! Πως πλερωνεις αληθεια, στην κριστιαννα; Εχουν οι ελευθεριαζοντες αυτονομοι, πι οοοου ες; Αν καταλαβα καλως, δεν πρεπει να τηρουν απαρεγκλιτως το νοου φοτος. Αλλα με θλιβει ολιγον τι το οτι ακομα και σε τετοια μερη, υπαρχουν απαγορευσεις. Θαπρεπε να ηντουσταν ολα λευτερα.
Δεν γνωρίζω σ'αυτό που ρωτάς αλλά το θεωρώ απίθανο να έχουν pos. Δηλαδή να αγοράζω τα ναρκωτικά μου από τους διακινητές με κάρτα μου κάνει κάπως:cool:

Στο κεφάλαιο με την Κριστιανία τα γράφω λεπτομερώς. Στον κεντρικό δρόμο δεν θα ρίσκαρα να βγάλω φωτό. Γιατί να μπλέξω. Στο google earth έχει απειροελάχιστες φωτογραφίες από την Pusher Street που σημαίνει πως οι περισσότεροι αποφεύγουν τις φωτογραφίες. Φυσικά και εκτός αυτού του δρόμου μπορείς να φωτογραφίσεις. Αν κι εγώ ακόμα και στα γύρω δρομάκια αισθανόμουν άβολα να με βλέπουν να φωτογραφίζω. Αλλά το έκανα με επιτυχία;)
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Παντού πεζόδρομοι και ήρεμα στενά κάτι που απέκτησε η Κοπεγχάγη μετά το 1962 όταν και έγινε η έναρξη μιας σημαντικής αλλαγής στην προσέγγιση της Κοπεγχάγης για την αστική ζωή και δόθηκε μεγαλύτερη έμφαση στην πρόσβαση των πεζών και των ποδηλάτων στην πόλη σε βάρος των αυτοκινήτων.
Η αναφορά στο 1962 είναι σοκ, αν αναλογιστεί κανείς την κατάσταση στην Ελλάδα εν έτει 2019! Ακόμα και εκεί που υπάρχουν πεζόδρομοι, αποτελεί μεγάλο ζήτημα κατά πόσον γίνονται σεβαστοί!

Κατά τα λοιπά μπράβο και πάλι μπράβο για την αφήγηση, τις περιγραφές και τις καταπληκτικές φωτογραφίες! Υπέροχη η Στοκχόλμη, μουντό αλλά ενδιαφέρον το Ελσίνκι, μαγευτική η Κοπεγχάγη! Τόσο η ιστορία σου όσο και οι φωτογραφίες ενίσχυσαν το υπάρχον απωθημένο μου για την πρωτεύουσα της Δανίας!
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ' ευχαριστώ @Tonia L.
Αν και πέρασαν 3,5 χρόνια το ταξίδι παραμένει ένα από τα καλύτερα που έχω κάνει. Μάλλον φέτος θα δώσω άλλη μια ευκαιρία στο Ελσίνκι να το δω πως είναι το καλοκαίρι. Εύχομαι σύντομα να πας Κοπεγχάγη που την έχεις απωθημένο. Αν δεν έχεις πάει Στοκχόλμη όμως, προτείνω να ξεκινήσεις μ'αυτήν!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Σ' ευχαριστώ @Tonia L.
Αν και πέρασαν 3,5 χρόνια το ταξίδι παραμένει ένα από τα καλύτερα που έχω κάνει. Μάλλον φέτος θα δώσω άλλη μια ευκαιρία στο Ελσίνκι να το δω πως είναι το καλοκαίρι. Εύχομαι σύντομα να πας Κοπεγχάγη που την έχεις απωθημένο. Αν δεν έχεις πάει Στοκχόλμη όμως, προτείνω να ξεκινήσεις μ'αυτήν!
Η αναδρομή στο παρελθόν είναι μια αφορμή για μένα, ως νέο μέλος του forum, να διαβάσω πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες...
Ευχαριστώ για την συμβουλή!
Καλά ταξίδια σε όλους μας!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πανέμορφες φωτογραφίες!! Ειδικά για την Κοπεγχάγη την επισκέφτηκα πέρυσι κ ενθουσιάστηκα! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα το πω αυτό για μια πόλη στο βορρά αλλά νομίζω άνετα έβλεπα τον εαυτό μου να ζει εκεί! Τι πράσινο τι ομορφιά τι κτίρια απ άκρη σε άκρη! Επίσης έχοντας φίλους Δανούς έχω να πω ότι οι άνθρωποι εκτός από ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί είναι επίσης πολύ εξωστρεφής και επικοινωνιακοί, βγαίνουν πολύ και τους ένιωσα πολύ κοντά στη δική μας νοοτροπία περί κοινωνικότητας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πανέμορφες φωτογραφίες!! Ειδικά για την Κοπεγχάγη την επισκέφτηκα πέρυσι κ ενθουσιάστηκα! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα το πω αυτό για μια πόλη στο βορρά αλλά νομίζω άνετα έβλεπα τον εαυτό μου να ζει εκεί! Τι πράσινο τι ομορφιά τι κτίρια απ άκρη σε άκρη! Επίσης έχοντας φίλους Δανούς έχω να πω ότι οι άνθρωποι εκτός από ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί είναι επίσης πολύ εξωστρεφής και επικοινωνιακοί, βγαίνουν πολύ και τους ένιωσα πολύ κοντά στη δική μας νοοτροπία περί κοινωνικότητας.
Εγώ θα μπορούσα να ζήσω σε όλες τις σκανδιναβικές πόλεις :D Αλλά θα συμφωνήσω πως η Κοπεγχάγη είναι μια ζωηρή πόλη και ανθρώπους ζεστούς που βγαίνουν και περνάνε καλά. Αν και σαν πόλη προτιμώ τη Στοκχόλμη, η Κοπεγχάγη πράγματι είναι πιο οικεία για εμάς τους Έλληνες ενώ η Στοκχόλμη κάπως πιο ξενέρωτη και ''καθωσπρέπει'' για τα γούστα μας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγώ θα μπορούσα να ζήσω σε όλες τις σκανδιναβικές πόλεις :D Αλλά θα συμφωνήσω πως η Κοπεγχάγη είναι μια ζωηρή πόλη και ανθρώπους ζεστούς που βγαίνουν και περνάνε καλά. Αν και σαν πόλη προτιμώ τη Στοκχόλμη, η Κοπεγχάγη πράγματι είναι πιο οικεία για εμάς τους Έλληνες ενώ η Στοκχόλμη κάπως πιο ξενέρωτη και ''καθωσπρέπει'' για τα γούστα μας.
Αααα δεν έχω άποψη για τις άλλες! Μόνο Κοπεγχάγη πήγα κ μισή μέρα στο Μάλμε από Σουηδία... Επίσης μου έκανε εντύπωση πόσο ψηλές είναι η γυναίκες! Κ γω δεν είμαι κοντή...αλλά δίπλα τους ένιωθα τάπα :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom