Ζαγοροχωρια

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θα ήθελα να γράψω σχετικά με την υπέροχη αυτή τοποθεσία στη χώρα μας. 'Εχω περάσει ένα αξέχαστο 3μερο στην περιοχή πριν καμιά δεκαετία περπατώντας κ ανακαλύπτοντας τα γραφικά χωριά, θαυμάζοντας την αρχιτεκτονική και απολαμβάνοντας το εξαιρετικό ηπειρώτικο φαγητό.

'Εχω γράψει αρκετές φορές ότι επαγγελματικά ασχολούμαι (περιστασειακά) με τη διοργάνωση εκδρομών για συναυλίες. ωστόσο μέχρι πριν την εκδήλωση της πανδημίας 1 με 2 φορές το χρόνο οργανώναμε και κάποια διήμερη απόδραση για αναψυχή συνήθως στη Βουλγαρία και μία φορά στην Αδριανούπολη της Τουρκίας.
Αυτό για πλέον περίπου μία δεκαετία. Πολλές φορές με ρώτησαν γιατί όχι Ελλάδα. Η απάντηση ήταν κυρίως λόγω τιμών αλλά επίσης λόγω όγκου των γκρουπ (από 50 έως 120 άτομα) δυσκολευόμουν να βρω καταλύματα που να μας χωράνε όλους.
Φέτος ύστερα από τρία χρόνια μας ζητήθηκε να οργανώσουμε και πάλι την καθιερωμένη εκδρομή και ο κόσμος ψήφισε τα Ζαγοροχώρια ως πρώτη επιλογή.
Στις επαφές μου λοιπόν με τους ξενώνες εκεί διαπίστωσα με λύπη πως οι τιμές που μου δίνονται ως προσφορά για ένα σκ εκτός δημοφιλών ημερομηνιών είναι-αν είναι δυνατόν-ακριβότερες και από αυτές που βλέπω μόνη μου στο Booking!
Δεν αμφισβητώ ότι το κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών στη χώρα μας είναι υψηλότερο, ωστόσο στις εποχές που διανύουμε είναι αδύνατο να ζητάς υπέρογκα ποσά από τον απλό κόσμο για μία και μόνη διανυκτέρευση.

Πολύ απλά είτε η εκδρομή δεν θα πραγματοποιηθεί, ή θα μεταφερθεί και πάλι προς το Μπάνσκο προκειμένου η τιμή συμμετοχής να είναι ελκυστικότερη.

Ηθικά θα προτιμούσα να είχα μια καλύτερη προσφορά-και τουλάχιστον όχι οφθαλμοφανή κοροιδία για να μου είναι ευκολότερο να προωθήσω Ελλάδα και όχι κάτι άλλο. Αυτό.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Θα ήθελα να γράψω σχετικά με την υπέροχη αυτή τοποθεσία στη χώρα μας. 'Εχω περάσει ένα αξέχαστο 3μερο στην περιοχή πριν καμιά δεκαετία περπατώντας κ ανακαλύπτοντας τα γραφικά χωριά, θαυμάζοντας την αρχιτεκτονική και απολαμβάνοντας το εξαιρετικό ηπειρώτικο φαγητό.

'Εχω γράψει αρκετές φορές ότι επαγγελματικά ασχολούμαι (περιστασειακά) με τη διοργάνωση εκδρομών για συναυλίες. ωστόσο μέχρι πριν την εκδήλωση της πανδημίας 1 με 2 φορές το χρόνο οργανώναμε και κάποια διήμερη απόδραση για αναψυχή συνήθως στη Βουλγαρία και μία φορά στην Αδριανούπολη της Τουρκίας.
Αυτό για πλέον περίπου μία δεκαετία. Πολλές φορές με ρώτησαν γιατί όχι Ελλάδα. Η απάντηση ήταν κυρίως λόγω τιμών αλλά επίσης λόγω όγκου των γκρουπ (από 50 έως 120 άτομα) δυσκολευόμουν να βρω καταλύματα που να μας χωράνε όλους.
Φέτος ύστερα από τρία χρόνια μας ζητήθηκε να οργανώσουμε και πάλι την καθιερωμένη εκδρομή και ο κόσμος ψήφισε τα Ζαγοροχώρια ως πρώτη επιλογή.
Στις επαφές μου λοιπόν με τους ξενώνες εκεί διαπίστωσα με λύπη πως οι τιμές που μου δίνονται ως προσφορά για ένα σκ εκτός δημοφιλών ημερομηνιών είναι-αν είναι δυνατόν-ακριβότερες και από αυτές που βλέπω μόνη μου στο Booking!
Δεν αμφισβητώ ότι το κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών στη χώρα μας είναι υψηλότερο, ωστόσο στις εποχές που διανύουμε είναι αδύνατο να ζητάς υπέρογκα ποσά από τον απλό κόσμο για μία και μόνη διανυκτέρευση.

Πολύ απλά είτε η εκδρομή δεν θα πραγματοποιηθεί, ή θα μεταφερθεί και πάλι προς το Μπάνσκο προκειμένου η τιμή συμμετοχής να είναι ελκυστικότερη.

Ηθικά θα προτιμούσα να είχα μια καλύτερη προσφορά-και τουλάχιστον όχι οφθαλμοφανή κοροιδία για να μου είναι ευκολότερο να προωθήσω Ελλάδα και όχι κάτι άλλο. Αυτό.
Συμφωνώ με αυτό που λες ,ίσως τα Ζαγοροχώρια να είναι πιο δυσκολη επιλογή γιατι τα περισσότερα καταλύματα είναι ξενώνες με λίγα δωματια.Ισως θα μπορούσες να επιλέξεις κάποιο χωριό και να μοιραστείτε στους ξενώνες η διαφορετικά θεωρώ μια καλή λύση είναι τα Ιωάννινα που θα μπορούσατε να κάνετε και αυθημερόν εκδρομή στα Ζαγοροχώρια.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Θα ήθελα να γράψω σχετικά με την υπέροχη αυτή τοποθεσία στη χώρα μας. 'Εχω περάσει ένα αξέχαστο 3μερο στην περιοχή πριν καμιά δεκαετία περπατώντας κ ανακαλύπτοντας τα γραφικά χωριά, θαυμάζοντας την αρχιτεκτονική και απολαμβάνοντας το εξαιρετικό ηπειρώτικο φαγητό.

'Εχω γράψει αρκετές φορές ότι επαγγελματικά ασχολούμαι (περιστασειακά) με τη διοργάνωση εκδρομών για συναυλίες. ωστόσο μέχρι πριν την εκδήλωση της πανδημίας 1 με 2 φορές το χρόνο οργανώναμε και κάποια διήμερη απόδραση για αναψυχή συνήθως στη Βουλγαρία και μία φορά στην Αδριανούπολη της Τουρκίας.
Αυτό για πλέον περίπου μία δεκαετία. Πολλές φορές με ρώτησαν γιατί όχι Ελλάδα. Η απάντηση ήταν κυρίως λόγω τιμών αλλά επίσης λόγω όγκου των γκρουπ (από 50 έως 120 άτομα) δυσκολευόμουν να βρω καταλύματα που να μας χωράνε όλους.
Φέτος ύστερα από τρία χρόνια μας ζητήθηκε να οργανώσουμε και πάλι την καθιερωμένη εκδρομή και ο κόσμος ψήφισε τα Ζαγοροχώρια ως πρώτη επιλογή.
Στις επαφές μου λοιπόν με τους ξενώνες εκεί διαπίστωσα με λύπη πως οι τιμές που μου δίνονται ως προσφορά για ένα σκ εκτός δημοφιλών ημερομηνιών είναι-αν είναι δυνατόν-ακριβότερες και από αυτές που βλέπω μόνη μου στο Booking!
Δεν αμφισβητώ ότι το κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών στη χώρα μας είναι υψηλότερο, ωστόσο στις εποχές που διανύουμε είναι αδύνατο να ζητάς υπέρογκα ποσά από τον απλό κόσμο για μία και μόνη διανυκτέρευση.

Πολύ απλά είτε η εκδρομή δεν θα πραγματοποιηθεί, ή θα μεταφερθεί και πάλι προς το Μπάνσκο προκειμένου η τιμή συμμετοχής να είναι ελκυστικότερη.

Ηθικά θα προτιμούσα να είχα μια καλύτερη προσφορά-και τουλάχιστον όχι οφθαλμοφανή κοροιδία για να μου είναι ευκολότερο να προωθήσω Ελλάδα και όχι κάτι άλλο. Αυτό.

Πριν 10 μέρες ταξίδεψα στα Ζαγοροχώρια για 5 ημέρες. Ο rev26 εχει δικιο οι ξενώνες είναι μικροί και τα ατόμα πολλά. Αρα θα πρέπει να επιλέξεις ενα χωριο και διάφορους ξενώνες. Το θεμα με τις τιμές το αντιμετωπίσαμε κι εμείς. Ήμασταν μετα το 15 Αύγουστο εκεί , δεν είχε πολύ κίνηση. Παρόλα αυτα οι τιμές σε κάποια καταλύματα όντως υψηλότερες από την booking. Εμείς αντιμετωπίσαμε και κάτι άλλο. Είχαμε σκεφτεί να μείνουμε 2 βραδια σε ενα μέρος και 2 σε αλλό. Υπήρξαν 3 ξενώνες όπου δεν μάς έκλειναν 2 βραδια αλλά από 3 και πάνω. Αυτο το είχα ξανασυναντήσει σε γνώστο ορείνο σκι θερετρο- χωριό της Μακεδονίας. Το αποτέλεσμα δυστυχώς ηταν οι επισκέπτες να στραφουν στο Μπανσκο όπου ήταν εξίσου κοντα. Μακάρι να βρείς καταλύμματα και να καταφέρεις να οργανωσεις την εκδρομή σου. Πραγματικά είναι υπέροχος τόπος.
 

marga

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα και από μένα
Κοιτάζω τα Ζαγοροχώρια για Χριστούγεννα, δεν έχω ξαναπάει.

Σκέφτομαι για 3 βραδιά (από Αθηνα) ανάλογα και τις τιμές που θα βρω.

Αφενός το κρύο οκ, ντύνεσαι χοντρά. Οι δρόμοι όμως μένουν ανοιχτοί? Υποθέτω πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί κι είσαι οκ?

Επίσης, ακουστά έχω το Παπιγκο, την Αριστη.. είναι καλές επιλογές για να μείνεις και να γυρίσεις τα χωριουδακια, να δούμε σημεία του ποταμού και γεφύρια?
(Δεν ειμαι της πεζοπορίας Ε :p )

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Οι δρόμοι όμως μένουν ανοιχτοί?
Είναι δημοφιλής προορισμός, οπότε αν κλείσουν οι δρόμοι, προσπαθούν να τους ανοίξουν το συντομότερο δυνατό. Τα πολλά χιόνια στην περιοχή τα τελευταία χρόνια πέφτουν από Ιανουάριο.
Υποθέτω πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί κι είσαι οκ?
Καλό είναι να υπάρχουν. Ποτέ δεν ξέρεις.
το Παπιγκο, την Αριστη.. είναι καλές επιλογές για να μείνεις και να γυρίσεις τα χωριουδακια, να δούμε σημεία του ποταμού και γεφύρια?
Θεωρούνται καλές επιλογές επειδή είναι πολύ όμορφα χωριά, βρίσκονται και έχουν θέα σε πολύ ωραία σημεία του βουνού. Ως βάσεις για περιήγηση στα υπόλοιπα χωριά δεν είναι οι καλύτερες. Με αυτό το κριτήριο πιο κατάλληλο είναι το Μονοδένδρι.
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Καλησπέρα και από μένα
Κοιτάζω τα Ζαγοροχώρια για Χριστούγεννα, δεν έχω ξαναπάει.

Σκέφτομαι για 3 βραδιά (από Αθηνα) ανάλογα και τις τιμές που θα βρω.

Αφενός το κρύο οκ, ντύνεσαι χοντρά. Οι δρόμοι όμως μένουν ανοιχτοί? Υποθέτω πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί κι είσαι οκ?

Επίσης, ακουστά έχω το Παπιγκο, την Αριστη.. είναι καλές επιλογές για να μείνεις και να γυρίσεις τα χωριουδακια, να δούμε σημεία του ποταμού και γεφύρια?
(Δεν ειμαι της πεζοπορίας Ε :p )

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη
Καλημέρα, διάβασε λίγο την ιστορία μου " Τρία πανέμορφα βράδυα στα Ζαγοροχώρια" ,πήγα πέρυσι τον Φεβρουάριο..
Πιστεύω να σε βοηθήσει!!!
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Επίσης, ακουστά έχω το Παπιγκο, την Αριστη.. είναι καλές επιλογές για να μείνεις και να γυρίσεις τα χωριουδακια, να δούμε σημεία του ποταμού και γεφύρια?
(Δεν ειμαι της πεζοπορίας Ε :p )

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη
Δεν ξέρω ποιο είναι το πιο βολικό χωριό να μείνεις απλά να ξέρεις ότι τα περισσότερα δεν έχουν καν ψιλικά και σπανίζει και το να έχουν ένα ταβερνάκι εμείς είχαμε μείνει εδώ Villa Παροραία - Villa Παροραία . Ο ξενώνας αξίζει 10/10 και το χωριό ήταν πολύ όμορφο, σχετικά μεγάλο σε πληθυσμό και είχε παντοπωλείο και ταβέρνες παραδοσιακές. Γενικά ήταν κοντά σε αρκετά αξιοθέατα αλλά να προετοιμαστείς γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες (πάνω από μισάωρο) για όπου και να θες να πας και όπου και να μένεις.
το άλλο χωριό που έχει μίνι μάρκετ ήταν η Αρίστη. το μοναδικό βενζινάδικο βρίσκεται στους Ασπράγγελους αλλά δεν θα σου πρότεινα να μείνεις εκεί!
Και κάτι τελευταίο αν έχεις την δυνατότητα κλείσε με πρωινό θα σου φανεί πολύ χρήσιμο όπου και αν επιλέξεις να μείνεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπέρα και από μένα
Κοιτάζω τα Ζαγοροχώρια για Χριστούγεννα, δεν έχω ξαναπάει.

Σκέφτομαι για 3 βραδιά (από Αθηνα) ανάλογα και τις τιμές που θα βρω.

Αφενός το κρύο οκ, ντύνεσαι χοντρά. Οι δρόμοι όμως μένουν ανοιχτοί? Υποθέτω πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί κι είσαι οκ?

Επίσης, ακουστά έχω το Παπιγκο, την Αριστη.. είναι καλές επιλογές για να μείνεις και να γυρίσεις τα χωριουδακια, να δούμε σημεία του ποταμού και γεφύρια?
(Δεν ειμαι της πεζοπορίας Ε :p )

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη
Ωραίο το Πάπιγκο αλλά αν θέλεις να γυρίσεις και τα άλλα καλύτερα Μονοδένδρι ή Ζίτσα για διαμονή.Εκτός αν δεν έχετε πρόβλημα με το ανέβα-κατέβα και τα χλμ.
 
Last edited:

marga

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, θα ψάξω το απόγευμα για καταλύματα

Με μια πρώτη ματιά μου βγάζει και κάποια στην Αριστη , εκεί λεει για διαμονή?
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, θα ψάξω το απόγευμα για καταλύματα

Με μια πρώτη ματιά μου βγάζει και κάποια στην Αριστη , εκεί λεει για διαμονή?
Η αρίστη είναι δίπλα στο Πάπιγκο. Πανέμορφη είναι αλλά δεν θα έμενα εκεί. Πάπιγκο , Μικρό Πάπιγκο και Αρίστη είναι κάπως μόνα τους. Βέβαια έχει και καφέ και φαγητό και μίνι μάρκετ και δεν είναι και τέρμα άκρη όπως το Μικρό Πάπιγκο.
 

marga

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Κατάλαβα

Για Πεδινά ? Μου πρότεινε μια ξαδέλφη μου ένα κατάλυμα που βλέπω είναι στα κάτω πεδινά...

Γενικά αν έχετε και κάποια πρόταση για κατάλυμα (ε μην έχει 200€ το βράδυ..) ή κάποια αρνητικη εμπειρία αντίστοιχα , αν έχετε την καλοσύνη μου γράφετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom