Ζαγοροχωρια

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Κατάλαβα

Για Πεδινά ? Μου πρότεινε μια ξαδέλφη μου ένα κατάλυμα που βλέπω είναι στα κάτω πεδινά...

Γενικά αν έχετε και κάποια πρόταση για κατάλυμα (ε μην έχει 200€ το βράδυ..) ή κάποια αρνητικη εμπειρία αντίστοιχα , αν έχετε την καλοσύνη μου γράφετε
΄Εχω μείνει στης Γιαγιάς Ευγενίας στην Βίτσα.Μεγάλο δωμάτιο και καλό πρωινό.Δεν ξέρω τρέχουσα τιμή ή πως είναι τώρα.Είχα μείνει το 2019.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, θα ψάξω το απόγευμα για καταλύματα

Με μια πρώτη ματιά μου βγάζει και κάποια στην Αριστη , εκεί λεει για διαμονή?

Εχω μείνει παλαιοτερα στο Μικρο Παπαγκο. Υπεροχο χωριο, αλλα πολυ μακρια απο τα πάντα. Τον Αυγουστο μείναμε στην Ελατη. Μονο ξενωνες υπάρχουν και τιποτε αλλο. Οι Ασπραγγελοι ειναι διπλα, πολυ κοντα ,εχει ταβερνουλες και μαρκετακι. Τα Ανω Πεδινα που αναφέρεις μου αρεσαν αρκετα και είχαν και κινηση. Αρκετες ταβερνες και θα ελεγα κοντα σε αλλα μερη για να επισκευθεις. Κατα τη δική μου γνωμη το Μονοδενδρι ειναι η καλύτερη επιλογη με αρκετα μερη να φας , να πιεις. Τα Ανω Πεδινα επίσης. Σχετικα με το Τσεπελοβο, ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ, με ταβερνες και καφε, αλλα αρκετα μακρια.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Θα ήταν πιο βολικό αν αποφασίσετε σε ποιο Ζαγόρι θελετε να επικεντρωθεί η εκδρομή, ειδικά για 1-2 διανυκτερευσεις, που ειναι λιγος χρόνος για όλα αυτά τα χωριά που γενικά τα ονομάζουμε Ζαγοροχώρια, τα οποία σε αριθμό είναι 46 αν δεν κάνω λάθος.
Πιο ευδιάκριτα χωρισμενα είναι με βάση με τους παλιους δήμους, Κεντρικό και Ανατολικό Ζαγόρι, Τύμφης, Πάπιγκου και Βοβούσας.
Αν επιλεχθούν τα άκρως τουριστικά Πάπιγκα, Αρίστη κλπ, είναι πιο τσιμπιμένες οι τιμές, και όχι και τόσο βολικά σαν βάση εξορμήσεων κατα την γνώμη μου, όπου τα έχω τριγυρίσει τα περισσοτερα ουκ ολίγες φορές τα τελευταία χρόνια.
Η πρόταση μου @evaT για πιο οικονομικό πακέτο, έτσι όπως το έζησα την Πρωτοχρονιά, είναι το Τσεπέλοβο. Δεν ξέρω αν μιλήσες με τις Καμάρες, το έχει μια συμπαθέστατη οικογένεια, με εξαιρετικό πρωινό και παραδοσιακό εστιατόριο για βραδινό(νομίζω μπορουν να κάνουν και τιμή πακέτου με ημιδιατροφή).
@penelopebek το Τσεπέλοβο ειναι μονο μακρια απο το Πάπιγκο(που κι απο αυτό ειναι 1ωρα και κάτι), και αυτό μονο και μόνο επειδη το Παπιγκο ειναι μακρια απο όλα :haha: . Και έχεις δίκιο, είναι υπέροχο!
Βολεύει πολύ όμως , για όλο το κεντρικό Ζαγόρι, Μονοδένδρι, Καπέσοβο, Βραδέτο, Κήπους και ψηλά για Ηλιοχώρι, Γυφτοκαμπο...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Η πρόταση μου @evaT για πιο οικονομικό πακέτο, έτσι όπως το έζησα την Πρωτοχρονιά, είναι το Τσεπέλοβο. Δεν ξέρω αν μιλήσες με τις Καμάρες, το έχει μια συμπαθέστατη οικογένεια, με εξαιρετικό πρωινό και παραδοσιακό εστιατόριο για βραδινό(νομίζω μπορουν να κάνουν και τιμή πακέτου με ημιδιατροφή).
Βρήκα μια άκρη στην Αρίστη τελικά-αυτό που προτάθηκε είναι εντός λογικών πλαισίων. Δυστυχώς τα 50 άτομα που έχει το γκρουπ μου είναι δύσκολο να εξυπηρετηθούν σε ένα και μόνο ξενοδοχείο όπως θέλαμε στην περιοχή οπότε και απιλέχθηκε η Αρίστη που μπορεί να προσφέρει διαμονή και φαγητό σε πολλά άτομα ταυτόχρονα αλλά και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ πρόσβαση στο λεωφορείο που λόγω στενότητας των δρόμων αδυνατεί να εισέλθει στα μικρότερα χωριά.
Για την ώρα υπάρχιε ικανοποιητική προσέλευση κρατήσεων αλλά θα φανεί καλύτερα μέχρι μέσα του Οκτώβρη αν συμπληρώνω το γκρουπάκι μου.
Το κρατάω όμως το όνομα για μελλοντική χρήση (ίσως και προσωπικά). Σ ευχαριστώ!
 

marga

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα και χρόνια πολλά από Αριστη!!!

κάποια πρόταση για φαγητο σε μικρό και μεγάλο Παπιγκο που θα παμε αυριο???
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα και χρόνια πολλά από Αριστη!!!

κάποια πρόταση για φαγητο σε μικρό και μεγάλο Παπιγκο που θα παμε αυριο???
Ζαγοροχώρια είμαι αυτές τις μέρες με πολύ καλό καιρό. να φάτε στο 'ΔΙΑΣ' στο μικρό παπιγκο και καφεδάκι μετά λίγο ποιο κάτω έξω σε μπαλκόνι με θέα το φαράγγι του βίκου
 

marga

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
καλημέρα ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις!!

σήμερα που θα παμε μικρό μεγάλο Παπιγκο , Κολυμπηθρες, και θα ξεκινήσουμε από το Γεφυρι της άριστης, υπάρχει κάτι άλλο γεωγραφικά που βολεύει να επισκεφτούμε?

Αυριο λεω Τσεπελοβο και μετα θέση Οξειά (αν το γράφω σωστα) και στο εστιατόριο κανέλα & γαρύφαλλο που μας πρότειναν.

μεθαύριο ίσως Κονιτσα?

30 φευγουμε
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
καλημέρα ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις!!

σήμερα που θα παμε μικρό μεγάλο Παπιγκο , Κολυμπηθρες, και θα ξεκινήσουμε από το Γεφυρι της άριστης, υπάρχει κάτι άλλο γεωγραφικά που βολεύει να επισκεφτούμε?

Αυριο λεω Τσεπελοβο και μετα θέση Οξειά (αν το γράφω σωστα) και στο εστιατόριο κανέλα & γαρύφαλλο που μας πρότειναν.

μεθαύριο ίσως Κονιτσα?

30 φευγουμε
στο δρόμο προς τσεπελοβο στάση στο γιοφύρι του αρκούδα, του κοκκορη κ πριν τους κήπους αν θέλετε είναι το τριτοξο...
από μονοδενδρι με το αμάξι προς τα πάνω πριν την θέση οξυα, στανατατατε στο πέτρινο δάσος. φαγητό στο τσεπελοβο στην μικρή άρκτος στην πλατεία του χωριού
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
καλημέρα ευχαριστω πολύ για τις προτάσεις!!

σήμερα που θα παμε μικρό μεγάλο Παπιγκο , Κολυμπηθρες, και θα ξεκινήσουμε από το Γεφυρι της άριστης, υπάρχει κάτι άλλο γεωγραφικά που βολεύει να επισκεφτούμε?

Αυριο λεω Τσεπελοβο και μετα θέση Οξειά (αν το γράφω σωστα) και στο εστιατόριο κανέλα & γαρύφαλλο που μας πρότειναν.

μεθαύριο ίσως Κονιτσα?

30 φευγουμε
Μπορείτε να πάτε να περπατήσε ή να δείτε την Σκάλα του βραδέτου και επίσης μπορείτε να πάτε στη θέση Μπελόη να θαυμάσετε το φαράγγι του Βίκου.
Και φαγητό ή καφέ στο καφενείο στην πλατεία στο Βραδέτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom